BRATISLAVA. Slovensko má lídra opozície, ktorý jeden týždeň do ústavy nechce dať zmienku o referende za predčasné voľby a druhý týždeň to horlivo presadzuje. Je ním Peter Pellegrini, predseda v prieskumoch vedúceho Hlasu.
Na Slovensku je tiež líder koalície, ktorý referendum za predčasné voľby silno podporuje, ale ešte nedávno ho chcel zakázať. Je ním predseda najsilnejšej koaličnej strany OĽaNO Igor Matovič.
Predsedom opozičnej strany s najviac poslancami je zas politik, ktorý kritizuje Ústavný súd za zastavenie referenda s takmer 600-tisíc podpismi. Len pred rokom však povedal, že ľudové hlasovanie nemá šancu na úspech a pred jedenástimi rokmi referendum SaS so 400-tisíc podpismi nazval "smrtiacim úderom inštitútu referenda". Je ním Robert Fico, predseda Smeru.
Všetkých troch predsedov parlamentných strán v stredu spojila tvrdá rétorika proti verdiktu Ústavného súdu za zastavenie referenda o predčasných voľbách. Tvrdo reagovali aj voči prezidentke Zuzane Čaputovej, že sa na súd s referendom vôbec obrátila.
Mala totiž podľa nich vyhlásiť referendum ihneď. Ústavní právnici oponujú, že teraz už je zrejmé, že by tak vyhlásila neústavné referendum.
Sudcovia rozhodli, že konať sa môže až potom, keď bude inštitút skrátenia volebného obdobia ľudovým hlasovaním poznať aj ústava.
Najmä Matovič a Fico už v minulosti ukázali, že ich postoj k referendu sa v čase výrazne menil podľa toho, či boli v opozícii, alebo vládli.

Pellegrinimu stačilo stlačiť správne tlačidlo
Tlačidlo "za" zostalo na Pellegriniho hlasovacom zariadení nedotknuté, keď parlament mohol referendum za predčasné voľby do ústavy odobriť. Líder Hlasu sa zdržal hlasovania.
Nestalo sa to v dávnej minulosti, ale len osem dní pred tým, ako v stredu Ústavný súd rozhodol, že ľudovému hlasovania na rozpustenie parlamentu musí predchádzať práve takáto zmena ústavy.