PEZINOK. Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku sa vo štvrtok začalo hlavné pojednávanie s bývalým šéfom kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby (SIS) Petrom Gašparovičom a bratislavským expolicajtom Ladislavom Vičanom.
Gašparovič a Vičan odmietli návrh samosudkyne ŠTS v Pezinku Ruženy Sabovej na dohodu o vine a treste. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry tak pristúpil k čítaniu obžaloby a pokračuje sa v hlavnom pojednávaní.
Obžalovaní sa cítia nevinní. Uviedli to dnes na hlavnom pojednávaní.
Obžalovaní mali prijať úplatok
Prokurátor podal na súd obžalobu za obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku.
Z podanej obžaloby vyplýva, že obaja mali participovať na zrušení predbežného opatrenia Kriminálnym úradom finančnej správy (KÚFS), ktorý zablokoval obchodnej spoločnosti majetok. Rozhodnutie KÚFS mali pomôcť zvrátiť prijatím úplatku vo výške 400-tisíc eur, ktorý mali rozdeliť aj iným osobám.
Prokurátor podal na ŠTS obžalobu 19. mája. V prípade dokázania viny pred súdom im hrozí trest odňatia slobody v trvaní od desiatich do 15 rokov.
Akcia Judáš
Dvojica Gašparovič a Vičan bola zadržaná na začiatku decembra 2020 počas akcie Judáš. Národná kriminálna agentúra v rámci nej obvinila osem osôb.
Medzi obvinenými boli aj bývalý prezident Policajného zboru Milan Lučanský či námestník SIS Boris Beňa, ako aj ďalší bývalí predstavitelia SIS a bývalí vysokopostavení funkcionári Policajného zboru a finančnej správy.
Obvinení boli z korupcie a jedna osoba aj zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Lučanský sa vo väzbe v ústave v Prešove pokúsil o samovraždu a 30. decembra zomrel. Voči nemu stíhanie zastavili.
Bývalý námestník SIS Beňa uzavrel dohodu o vine a treste. Dostal trojročný trest s podmienečným odkladom na päť rokov.
Vičan prevzatie úplatku odmieta
Obžalovaný Ladislav Vičan odmieta, že by mu podnikateľ Dušan Bučkay dal 200-tisíc eur. Skonštatoval to vo výpovedi na dnešnom hlavnom pojednávaní.
Trojica podľa obžaloby žiadala úplatok 400-tisíc eur od podnikateľa Dušana Bočkaya za uvoľnenie zablokovaného firemného majetku. Ten mal po zaplatení uvoľniť exriaditeľ Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó.
Prvých 200-tisíc eur zaplatil podnikateľ pred zrušením predbežného opatrenia, potom prípad oznámil na polícii.
Vičan uviedol, že Bočkaya stretol prvýkrát náhodne v roku 2015, keď bol s ich spoločným priateľom. Neskôr mu v roku 2018 telefonoval a požiadal ho o stretnutie v Bratislave. Rozprávať sa mali o ich spoločnom priateľovi, ktorý zomrel pri autonehode.
Podľa Ladislava Vičana mu však Bočkay okrem iného tiež povedal, že mu KUFS zablokoval majetok a požiadal ho, či sa vie „pozrieť“ na rozhodnutie o zaistení majetku.
„Takým sedliackym rozumom som mu povedal, že rozhodnutie je nezákonné,“ opisoval ďalšie stretnutie Vičan s tým, že Bočkay majetok predal pred jeho zablokovaním. Podľa Vičana sa stretli s podnikateľom približne päťkrát, pričom odmietol, že by mal zo stretnutí nejaký prospech.
Prokurátor sa Ladislava Vičana pýtal na jeho vzťah so spoluobžalovaným Petrom Gašparovičom. Spoznať sa mali v roku 2008, keď nastúpil na krajské riaditeľstvo polície v Bratislave. Ich vzťah opísal ako priateľský.
Zároveň obžalovaný povedal, že nepozná exriaditeľa KUFS Ľudovíta Makóa ani Borisa B.