BRATISLAVA. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) predpokladá, že Ústavný súd SR pozastaví účinnosť vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR o režime na hraniciach, ktorá umožní očkovaným vyhnúť sa karanténe po návrate na Slovensko. Uviedla to pred rokovaním vlády.
Ak Ústavný súd pozastaví účinnosť vyhlášky, Kolíková chce vedieť dôvody. Tie sú pre ňu kľúčové, pretože vo vyhláške môžu byť drobné či vážne pochybenia. Tvrdí, že v stredu poobede by mal Ústavný súd zverejniť svoje rozhodnutie v súvislosti s vyhláškou.
"Sú to rozhodnutia, ktoré robí vláda aj pod časovým stresom, rovnako aj iné príslušné orgány, ktoré sú preskúmavané Ústavným súdom, takže, samozrejme, môže dôjsť k chybám," podotkla na margo vyhlášky Kolíková.
Vláda nemá problém promptne reagovať, aby situáciu vyriešila, skonštatoval premiér Eduard Heger (OĽANO). Poznamenal, že ak by sme mali zaočkované rizikové skupiny obyvateľstva, nemuseli by sme sa báť ani delta variantu vírusu.
"Počkáme si na rozhodnutie ÚS, aby sme presne poznali, čo v ňom je povedané, aké sú odporúčania a tak ďalej," uviedol premiér.
Za dôležité považuje to, že opatrenia prijímajú aj okolité krajiny a že Slovensko situáciu nepodcenilo ani pri šírení delta variantu nového koronavírusu. Jedna zo "zbraní" na boj s pandémiou, ktorá podľa Hegera Slovensku chýba, je práve ochrana ľudí očkovaním.
Na otázku, čo majú robiť ľudia v zahraničí, ak sa im rozhodnutím Ústavného súdu zmenia podmienky príchodu na Slovensko, odpovedal premiér tým, že zatiaľ treba počkať na rozhodnutie súdu.
Podčiarkol, že všetky opatrenia boli nastavené na to, aby sa ochránili ľudia na Slovensku pred šírením delta variantu. Vzhľadom na nízke riziko šírenia vírusu očkovanými osobami sa podľa neho dá na situáciu reagovať úpravou vyhlášok či uznesením vlády.
V súvislosti s očkovacou kampaňou a jej financovaním uviedol, že jadro diskusie spočíva v tom, čo všetko má byť jej súčasťou. Zdôraznil, že je potrebné hovoriť o ochrane zdravia. Skonštatoval, že slovo očkovanie sa "sprofanovalo a ľudia nevedia, čo si pod tým majú predstavovať". Ministerstvo financií(podľa neho určite očkovaciu kampaň nesabotuje.
Poukázal však na vyjadrenia opozičných politikov a kritizoval spochybňovanie vakcinácie z ich strany. Namieta tiež šírenie hoaxov a dezinformácií v tejto súvislosti.
Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) poznamenal, že v otázke ďalších opatrení a toho, ako budú vyzerať opatrenia na hraniciach, bude potrebné vidieť odôvodnenie rozhodnutia Ústavného súdu.
"Čakáme na oficiálne znenie výroku Ústavného súdu. Naši právnici na Ministerstve zdravotníctva sú pripravení na to reagovať," hovorí.
Šéf rezortu diplomacie Ivan Korčok (nominant SaS) pred rokovaním vlády povedal, že musia počkať na samotný text rozhodnutia Ústavného súdu. Považuje to za vážne rozhodnutie.
„Novú situáciu nastolil Ústavný súd, vláda prijala vyhlášku, a tá platila, ľudia vedeli, čo majú robiť. Teraz je to rozhodnutiu Ústavného súdu, musíme si počkať na text a dôvody a vysporiadať sa s tým,“ poznamenal. Ako dodal, určite sa k tomu vyjadria, čo to znamená v praxi.
Na presné odôvodnenie rozhodnutia ÚS si chce počkať aj minister práce Milan Krajniak (Sme rodina). "Predpokladám, že na základe argumentácie Ústavného súdu budeme pripravovať ďalšie vyhlášky tak, aby boli v poriadku," povedal Krajniak.
Kritický k obmedzeniu nezaočkovaných osôb pri návrate zo zahraničia bol minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).
"Bohužiaľ sa mi nepodarilo presvedčiť kolegov na vláde, že si nemôžeme dovoliť takéto veci. Nemôžme ľuďom diktovať, ako majú žiť, a takto ich obmedzovať len preto, lebo sa rozhodli sa nezaočkovať," povedal Sulík. Vláda podľa neho musí ľuďom dovoliť urobiť aj nerozumné rozhodnutia.