PEZINOK. Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik zostáva vo väzbe. Rozhodla o tom sudkyňa Špecializovaného trestného súdu Pamela Záleská, ktorá posudzovala Kováčikovu žiadosť o prepustenie z väzby. Kováčik je vo väzbe od 22. októbra 2020.
Sudkyňa argumentovala, že odkedy Najvyšší súd naposledy právoplatne rozhodol o Kováčikovej prvej žiadosti o prepustenie, dôvody väzby sa nezmenili. Kováčik je vo väzbe z kolúznych a preventívnych dôvodov.
Záleská poukázala na to, že súd počas hlavného pojednávania zistil, že sa potvrdzuje dôvodnosť podanej obžaloby. Skonštatovala, že existuje obava z možného ovplyvňovania svedkov zo strany obžalovaného, pričom netvrdí, že je istota takéhoto správania.
Súd odmieta čakať do okamihu, keby obžalovaný takúto obavu naplnil, podotkla Záleská.
Rozhodnutie nie je právoplatné, obžalovaný voči nemu podal sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať Najvyšší súd.
Kováčik ponúkal záruku 70-tisíc eur
Proces s Kováčikom pokračoval vo štvrtok šiestym pojednávacím dňom.
Kováčik sa snažil presvedčiť súd, že kolúzne a preventívne dôvody väzby v jeho prípade pominuli. Navrhol ju nahradiť tzv. elektronickým monitorovacím zariadením či dostupnými nástrojmi.
“Vzhľadom na to, že na hlavnom pojednávaní boli vypočutí všetci kľúčoví svedkovia podľa obžaloby, tak ako ich navrhoval pán prokurátor, domnievam sa, že dôvod kolúznej väzby u mňa neexistuje-
„
Bývalý špeciálny prokurátor ponúkol aj peňažnú záruku vo výške 70-tisíc eur, ak by mu na to uvoľnili zaistený majetok, vyplynulo zo žiadosti o prepustenie, ktorú predniesla počas procesu na Špecializovanom trestnom súde sudkyňa.
Návrh na zloženie peňažnej záruky Záleská zamietla, rovnako podľa nej nie je možné účel vazby nahradiť ani dohľadom probačného a mediačného úradníka.
Ako sa hájil Dušan Kováčik
Kováčik argumentoval, že sa doteraz nedopustil kolúzneho správania, teda že by ovplyvňoval svedkov. „Vzhľadom na to, že na hlavnom pojednávaní boli vypočutí všetci kľúčoví svedkovia podľa obžaloby, tak ako ich navrhoval pán prokurátor, domnievam sa, že dôvod kolúznej väzby u mňa neexistuje,“ povedal.
V súvislosti s možným pokračovaním v trestnej činnosti poukázal na to, že funkcie špeciálneho prokurátora sa vzdal a nie je už verejným činiteľom.
Poukázal na to, že v kolúznej väzbe bude už deväť mesiacov. Vplyv to má mať nielen na neho, ale aj na jeho rodinu. „Pán prokurátor prednedávnom zaistil aj účty, kde manželka, ktorá sa stará o svojho 85-ročného otca, zostala prakticky bez prostriedkov, keďže na tie účty šiel môj a jej plat,“ poznamenal.
Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Michal Šúrek tvrdil, že dôvody väzby Dušana Kováčika naďalej trvajú.
„Dôležitou skutočnosťou je, že doteraz nebolo dokončené dokazovanie súdneho konania,“ zdôraznil s tým, že obsah podanej obžaloby sa potvrdzuje. Podotkol, že voči Kováčikovi bolo vznesené obvinenie aj v ďalších dvoch veciach.
Navrhli vypočuť viacero ľudí
Pred samosudkyňou Špecializovaného trestného súdu vypovedal vo štvrtok aj IT znalec. Dozorový prokurátor aj obhajoba potom predložili na súde sumár dôkazov, ktoré je ešte potrebné vykonať na hlavnom pojednávaní.
Dozorový prokurátor navrhol vypočuť ešte bývalého generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára.
Obhajoba zasa žiada okrem iných predvolať a vypočuť sudcu Najvyššieho súdu Juraja Klimenta, šéfa Špecializovaného trestného súdu Jána Hrubalu či bývalého šéfa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského, ktorý je vo väzbe, ako aj súčasného Michala Aláča.
Prokurátor Šúrek považuje tento návrh obhajoby za odvádzanie pozornosti od merita veci. Obhajca Erik Magál s tým nesúhlasí.
"Nerád by som sa vyjadroval k taktike obhajoby. Určitou taktikou je aj odvádzanie pozornosti od merita rozhodovania. Do značnej miery to máme možnosť sledovať v priamom prenose. Je to právo na obhajobu. Môže voliť, ako uznajú za vhodné," zdôraznil prokurátor.
O návrhu procesných strán na vypočutie svedkov rozhodne sudkyňa.
Hlavné pojednávanie v tejto kauze pokračuje 11. augusta. Vypovedať by mal aj Čižnár alebo odsúdený bývalý policajný funkcionár Norbert Paksi.
Kudlička tvrdí, že Kováčika nepozná
V stredu vypovedali dvaja svedkovia. Bývalý údajný boss takáčovcov Ľubomír Kudlička vyhlásil, že Dušana Kováčika nepozná.

"Nikdy mi nenapadlo, aby som niekoho žiadal, aby ovplyvňoval obžalovaného v môj prospech alebo aby pre mňa niečo vybavoval," zdôraznil. Bývalý špeciálny prokurátor vyhlásil, že Kudličku vidí po prvý raz v živote.
Deň predtým vypovedali štyria svedkovia, podriadení prokurátori niekdajšieho šéfa Úradu špeciálnej prokuratúry Kováčika.
V súčasnosti európsky prokurátor zastupujúci Slovensko Juraj Novocký podotkol, že nepochybuje, že rozhodnutie o nepodaní sťažnosti proti prepusteniu Kudličku z väzby v roku 2017 odobril Kováčik. Za to mal vtedajší špeciálny prokurátor zinkasovať 50-tisíc eur.
Minulý týždeň o tom hovoril aj niekdajší člen skupiny takáčovcov Matej Zeman.
Bývalá prokurátorka ÚŠP Blanka Godžová na súde opísala, že dostala pokyn od Dušana Kováčika týkajúci sa tejto väzobnej veci. Voči rozhodnutiu o prepustení preto nepodala sťažnosť. Kajúcnik a bývalý šéf Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó rovnako potvrdil, že bývalému špeciálnemu prokurátorovi odovzdal 50-tisíc eur.
Kováčik mal podľa Makóa vynášať

Makó počas výpovede priblížil, ako od Kováčika prevzal časti vyšetrovacieho spisu, čím sa mal vtedajší špeciálny prokurátor dopustiť vynášania úradných dokumentov.
Makó tiež vypovedal, že mu bývalý špeciálny prokurátor pomáhal zbaviť sa podozrení z prípravy vraždy vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry Jána Čurillu, sprístupnením celého vyšetrovacieho spisu.
Dozorový prokurátor v tejto veci Bohdan Čeľovský v utorok informoval, že vyšetrovací spis k príprave vraždy vyšetrovateľa Čurillu sa v súčasnosti nachádza na Úrade inšpekčnej služby.
Národná kriminálna agentúra zadržala Dušana Kováčika koncom októbra minulého roka. Svojej funkcie sa vzdal krátko po vznesení obvinenia.
Bývalý špeciálny prokurátor čelí obžalobe zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zo zločinu prijímania úplatku, zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a z prečinu ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti.