BRATISLAVA. Ak chce svet zastaviť klimatickú krízu, musí sa podľa vedcov čo najskôr vzdať fosílnych palív - uhlia, ropy a zemného plynu.
Napriek tomu, že Európska únia chce dosiahnuť uhlíkovú neutralitu v najbližších 29 rokoch, v Bratislave sa pripravuje úplne nový projekt na fosílne palivo.
Štátna akciová spoločnosť Verejné prístavy chce v Prístave neďaleko centra mesta a rastúcej obytnej zóny vybudovať nový terminál na skvapalnený plyn (LNG) za 40 miliónov eur bez DPH. Plyn má podľa zámeru spoločnosti nahradiť ropu ako palivo do lodí a posilniť rozvoj ekologizácie lodnej dopravy.
Hoci spoločnosť argumentuje, že projekt má prispieť k znižovaniu emisií, v predloženom zámere sami priznávajú, že "pozitívny dopad na klímu bude malý".
Podľa ministerstva dopravy, pod ktorý stavba projektu spadá, prinesie terminál okrem rozčlenenia dopravných trás aj nižšiu cenu pohonných hmôt v porovnaní s naftou.
Proti terminálu sa tak zdvihla vlna odporu zo strany aktivistov a mimovládnych organizácií. Tvrdia, že stavba na desiatky rokov zaviaže Slovensko k používaniu fosílnych palív.
Otázky a odpovede
- Čo je terminál LNG?
- Koľko bude stáť výstavba?
- V čom je investícia do fosílneho paliva problematická?
- Je projekt výhodnou investíciou?
- Aký bude mať stavba vplyv na životné prostredie?
- Ako sa k výstavbe stavia vláda?
- Čo prekáža kritikom terminálu?
- Dá sa stavba ešte zvrátiť?
- Koľko je podobných terminálov v Európe?
1. Čo je terminál LNG?
Ide o zariadenie na uskladňovanie a prečerpávanie fosílneho zemného plynu do lodí a cisterien. Vzniknúť by mal v bratislavskom Prístave Pálenisko na ploche 5 500 metrov.