SME
Nedeľa, 26. september, 2021 | Meniny má EditaKrížovkyKrížovky

Koronavírus na Slovensku: Potvrdili 72 nových prípadov delta variantu (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 392-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 534 obetí.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správy o koronavíruse sme sledovali online minútu po minúte:

20:30 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

19:05 SVET - Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) informovala, že minulý týždeň vo svete pribudlo viac ako 3,4 milióna nových prípadov nákazy koronavírusom. Oproti predchádzajúcemu týždňu to bol rast o 12 percent.

WHO však zároveň konštatovala, že počet úmrtí na ochorenie Covid-19 naďalej klesal a minulý týždeň mu podľahlo približne 57-tisíc ľudí.

"Očakáva sa, že pri tomto tempe kumulatívny počet hlásených infekcií vo svete by mohol o tri týždne prekročiť hranicu 200 miliónov," uviedla WHO s tým, že najviac počet prípadov stúpol v regióne západného Tichomoria a v Európe.

18:46 SVET - Ruský prezident Vladimir Putin uviedol, že je potrebné urýchliť vakcináciu obyvateľstva proti koronavírusu. Zároveň však povedal, že vakcínu nemožno nikomu vnucovať, informovala agentúra TASS.

Skryť Vypnúť reklamu

"Našou hlavnou úlohou je teraz zrýchlenie tempa vakcinácie v krajine. Je veľmi dôležité presviedčať ľudí o tom, že je nevyhnutné dať sa zaočkovať, iba tak môžeme zastaviť epidémiu," vyhlásil Putin.

Podľa ruskej vicepremiérky Tatiany Golikovovej by Rusko mohlo dosiahnuť kolektívnu imunitu na úrovni 80-percentnej zaočkovanosti 1. novembra.
"Ukázalo sa, že musíme dosiahnuť kolektívnu imunitu na úrovni nie menej ako 80 percent. Stanovili sme si, že tento cieľ splníme, čo i len v prípade (zaočkovania) prvou dávkou, do 1. novembra 2021," uviedla vicepremiérka.

Súvisiaci článok Pendleri blokujú hraničné priechody, v smere do Rajky sú rozsiahle kolóny Čítajte 

18:35 SLOVENSKO - Desiatky ľudí dnes podvečer zablokovali hraničný priechod Čunovo - Rajka smerom zo Slovenska na Maďarsko. Na diaľnici D2 smerom do Rajky sa preto vytvorila rozsiahla kolóna.

Skryť Vypnúť reklamu

Protestom chcú ľudia vyjadriť nespokojnosť s novými podmienkami vstupu na Slovensko, najmä pre tzv. pendlerov. Od pondelka 19. júla sa nezaočkovaní pendleri musia pri vstupe na Slovensko preukázať negatívnym výsledkom PCR testu nie starším ako sedem dní.

Protesty sú aj na ďalších hraničných priechodoch. Viac si prečítate tu >>>>

17:39 SVET - Kuba zažíva najhorší mesiac pandémie. Od začiatku júla sa potvrdilo približne stotisíc prípadov nákazy koronavírusom, čo je zhruba tretina infekcií evidovaných na tomto karibskom ostrove od začiatku pandémie celkovo.

17:08 SLOVENSKO - V meste Lučenec bolo k pondelku proti covidu kompletne zaočkovaných 8588 ľudí, čo predstavuje približne 31 percent obyvateľov mesta. Na sociálnej sieti o tom informovala samospráva.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa štatistík mesta sa celková zaočkovanosť oboma dávkami vakcíny zvýšila v Lučenci od 22. júna o sedem percent.

Podiel zaočkovaných v celom okrese tak dosiahol 30 percent, čo je však pod úrovňou priemeru Banskobystrického samosprávneho kraja.

16:23 SVET - Juhoafrická firma Biovac Institute bude vyrábať vakcínu od konzorcia Pfizer/BioNTech.

V stredu to oznámila spoločnosť Pfizer. Bude to po prvý raz, čo danú očkovaciu látku budú vyrábať v Afrike.

Súvisiaci článok Veľký prehľad vakcín proti Covid-19: Účinnosť, vedľajšie účinky a dávky Čítajte 

Biovac, ktorý sídli v Kapskom Meste, bude vyrábať vakcíny pre distribúciu naprieč kontinentom, ktorý zúfalo potrebuje viac dávok a čelí nárastu infekcií.

Spoločnosť dostane veľké dávky ingrediencií z Európy a bude zodpovedná za zmiešanie komponentov, napĺňanie ampuliek a balenie na distribúciu.

Produkcia sa začne v roku 2022. Cieľom firmy je ročne dokončiť viac ako 100 miliónov úplných dávok vakcíny.

Skryť Vypnúť reklamu

15:42 SLOVENSKO - Polícia pri kontrole dodržiavania opatrení zaevidovala v uplynulom týždni 21 prípadov porušenia lekárom stanovenej karantény a 54 prípadov porušenia povinnosti nosenia rúšok.

Informovala o tom hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

Policajti vybavili napomenutím deväť prípadov, uložili 36 pokút za 2675 eur a 32 prípadov postúpili na príslušné regionálne úrady verejného zdravotníctva.

"Skontrolovali takmer 37 000 osôb. Viac ako 12 000 policajtov vykonalo tieto kontroly v rámci bežného výkonu služby," spresnila Bárdyová.

15:15 SLOVENSKO - Prešovský samosprávny kraj počas víkendu sprístupní posledné termíny na preočkovanie vakcínou AstraZeneca.

Obyvateľom opätovne ponúkne aj možnosť zaočkovať sa na počkanie v prešovskom obchodnom centre, tentoraz počas oboch víkendových dní.

Skryť Vypnúť reklamu

15:13 SLOVENSKO - Zdravotníci zo spišskonovoveskej nemocnice budú vo štvrtok 22. júla očkovať v Rudňanoch. Ide o obec s najnižšou mierou zaočkovanosti na Slovensku v kategórii obcí do 5-tisíc obyvateľov.

Očkovať tam začnú ráno o 9:00 v priestoroch miestnej základnej školy, očakávajú zatiaľ 60 ľudí. Záujemcovia však budú môcť prísť aj bez ohlásenia vopred.

15:04 SVET - Vedci z Hebrejskej univerzity v Jeruzaleme tvrdia, že identifikovali tri existujúce lieky, ktoré majú dobré vyhliadky na liečbu covidu, pretože v laboratórnych testoch preukázali vysokú schopnosť bojovať proti vírusu. Informoval o tom v utorok denník The Times of Israel.

Ide o účinnú látku darapladib, ktorou sa lieči ateroskleróza, liek Flumatinib na liečbu niektorých druhov rakoviny krvi a tretí liek je proti vírusu HIV, ale jeho názov nebol špecifikovaný.

Skryť Vypnúť reklamu

15:02 SVET - Najmenej 480 letov bolo zrušených na letisku vo východočínskom meste Nanking v provincii Ťiang-su po tom, ako sa u deviatich jeho zamestnancov potvrdila nákaza koronavírusom.

Informoval o tom čínsky štáty denník Global Times. Podľa čínskej štátnej tlačovej agentúry Sinchua malo pozitívny test na koronavírus 17 pracovníkov letiska, z ktorých piati sú asymptomatickí a traja čakajú na ďalšiu diagnózu.

14:59 SVET - Kriminalisti zo špeciálneho protiextrémistického odboru v Prahe obvinili lekárku zo šírenia poplašnej správy v spojitosti s očkovaním proti covidu.

Na internete i v liste adresovanom verejným činiteľom totiž šírila, že ľudia po očkovaní hromadne zomierajú a je to „vakcinačný holokaust“.

Skryť Vypnúť reklamu

Informuje o tom spravodajský portál Novinky.cz, podľa ktorého to denníku Právo v utorok potvrdila šéfka Obvodného štátneho zastupiteľstva pre Prahu 4 Blanka Valsamisová.

14:56 SVET - Delta variant sa v priebehu niekoľkých mesiacov stane vo svete dominantnou mutáciou nového koronavírusu.

Uviedla to dnes Svetová zdravotnícka organizácia, podľa ktorej už jeho výskyt zaznamenali v 124 krajinách a teritóriách.

Súvisiaci článok Delta variant má odlišné príznaky. Čo o ňom vieme? (otázky a odpovede) Čítajte 

"Očakáva sa, že delta veľmi rýchlo prekoná ostatné varianty a stane sa v priebehu nadchádzajúcich mesiacov dominantnou cirkulujúcou líniou (nového koronavírusu)," uvádza sa podľa agentúry AFP v pravidelnom hodnotení globálnej epidemiologickej situácie, ktorú zdravotnícka agentúra OSN zverejňuje každý týždeň.

Za posledný týždeň sa počet krajín a teritórií, v ktorých potvrdili výskyt variantu delta, pôvodne objaveného v Indii, zvýšil o 13.

Skryť Vypnúť reklamu

V mnohých veľkých štátoch, vrátane Británie, Číny, Indie, Indonézie či Ruska, už variant delta zistili vo viac než 75 percentách analyzovaných vzoriek.

14:45 SVET - V Indii sa mohli koronavírusom nakaziť až dve tretiny občanov. Vyplýva to z výsledkov vládnej štúdie.

Ako dnes informovala agentúra AFP, vykonala ju Indická rada lekárskeho výskumu, podľa ktorej z 29 000 vyšetrených ľudí malo protilátky viac ako 67 percent.

V krajine, ktorá má 1,3 miliardy obyvateľov, sa podľa oficiálnych štatistík vírusom nakazilo viac ako 31 miliónov ľudí a vyše 418 000 osôb zomrelo.

14:15 SLOVENSKO - Na Slovensku sekvenovaním potvrdili ďalších 72 nových prípadov delta variantu koronavírusu.

Informovala o tom hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková.

Väčšinu prípadov, teda 63 %, tvoril import zo zahraničia, krajín EÚ aj mimo nej, vrátane obľúbených turistických destinácií.

Skryť Vypnúť reklamu

"Ďalej išlo o úzke kontakty týchto osôb a vyskytli sa aj prípady bez cestovateľskej anamnézy (neboli v zahraničí ani neboli v kontakte s osobami, ktoré prišli zo zahraničia). Delta variant sa potvrdil prevažne u neočkovaných ľudí," dodala Račková.

Celkovo na Slovensku od júna 2021 laboratórne potvrdili 107 prípadov. Hoci v súčasnosti na Slovensku ešte mierne prevažuje alfa variant, hygienici očakávajú ďalší rast podielu delta variantu.

13:56 SLOVENSKO - Úroveň zaočkovanosti sa na Slovensku pohybuje od 26 po takmer 60 % pri prvej dávke, po druhej dávke je to od 22 po 53 %. Regionálne rozdiely sa tak naďalej prehlbujú.

Mišík upozornil, že obzvlášť v kontexte nastupujúcej tretej vlny je dôležitá zaočkovanosť ľudí nad 50 rokov. Kým v Bratislave sa táto hodnota blíži 70 %, viaceré okresy sú na druhej strane pod úrovňou 50 %.

Skryť Vypnúť reklamu

Na Slovensku je stále približne 840-tisíc osôb nad 50 rokov, ktoré nemajú vytvorenú ochranu vakcínami.

Riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz však na základe skúseností zo zahraničia upozornil, že pre nezaočkovaných ľudí je prakticky isté, že sa v priebehu najbližších mesiacov nakazia. Vyjadril tiež obavu z nárastu hospitalizácií.

13:50 SLOVENSKO - Peniaze na očkovaciu kampaň pre rezort zdravotníctva sa uvoľnia tento týždeň. Minister financií Igor Matovič po stredajšom rokovaní vlády potvrdil, že sa schváli potrebné rozpočtové opatrenie.

Súvisiaci článok Matovič vraj dáva Lengvarskému druhú šancu. Ak by trval na jeho odchode, ľahké by to nemal Čítajte 

Opätovne zdôraznil potrebu efektívneho využitia peňazí. Nechce, aby sa pod rúškom "covidu" bez zmyslu rozhadzovali milióny.

Skryť Vypnúť reklamu

"Chceli sme od ministerstva zdravotníctva informácie, ako efektívne s prostriedkami naložia a akú kampaň majú nachystanú, lebo vieme, že doterajšia nezaberala. Chceli sme vedieť, akou formou to bude prebiehať. Tento týždeň budú mať schválené rozpočtové opatrenie s tým, že dôrazne žiadame efektívne použitie týchto prostriedkov. Nechceli by sme, aby boli znova hodené do koša, de facto minuté bez akéhokoľvek efektu," vyhlásil minister financií.

13:25 SLOVENSKO - Na prvú dávku neregistrovanej vakcíny Sputnik V na Slovensku stále čaká 1112 ľudí.

Vyplýva to z dát Inštitútu zdravotných analýz. Slováci sa do čakárne na túto vakcínu mohli prihlásiť do 30. júna.

Najviac čakateľov na prvú dávku vakcíny je vo vekovej skupine 20 až 24 rokov, a to 287. Z pohľadu krajov je najviac, a to 594 čakateľov, z Bratislavského kraja.

Skryť Vypnúť reklamu

Na druhú dávku tejto vakcíny podľa dostupných dát čaká 4794 osôb. Najviac, 705, je ich vo vekovej kategórii 45- až 49-ročných. Najviac čakateľov, konkrétne 1076, pochádza z Banskobystrického kraja.

13:12 SLOVENSKO - Epidemiologické štatistiky sú porovnateľné s tými z minulého týždňa, informoval šéf Inštitútu zdravotníckych analýz Matej Mišík. Reprodukčné číslo sa pohybuje okolo úrovne 1. Mierne klesol počet hospitalizovaných.

"Situácia v niektorých turistických destináciách, napr. na Cypre, však taká priaznivá nie je. Riziko importu je teda vysoké," dodal Mišík.

Vo veľkej časti Európy tretia vlna naberá na intenzite, najmä čo sa týka počtu pozitívnych prípadov. Najvyššie reprodukčné číslo majú aktuálne Španielsko, Grécko, Rakúsko, Malta, Holandsko, Švajčiarsko, Dánsko a Belgicko.

Skryť Vypnúť reklamu

13:10 SLOVENSKO - Aktuálna situácia v súvislosti s covid automatom či opatreniami na hraniciach sa nemení , uviedol na tlačovej konferencii po rokovaní vlády minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Od budúceho pondelka tak zostanú všetky okresy v zelenej fáze. Režim na hraniciach by sa navyše nemal meniť až do 9. augusta.

Minister zdravotníctva tiež avizoval, že v prípade, ak v najbližších dňoch parlament prijme novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, mohli by sa napríklad upraviť pravidlá pre vstupy na podujatia pre zaočkovaných.

Nevylúčil ani možnosť, že časom bude potrebné dať sa preočkovať treťou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19.

Načítavam video...

12:30 SLOVENSKO - Vo veľkokapacitnom očkovacom centre vo Zvolene sa dá zaočkovať aj bez registrácie. Je však potrebné sledovať dni, keď sa očkuje, mať so sebou občiansky preukaz a preukaz poistenca, informovala Martina Pavliková, hovorkyňa skupiny Agel SK, pod ktorú nemocnica vo Zvolene patrí.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako dodala, prednostne sú však vakcinovaní tí, ktorí prídu na termín očkovania, ktorý im bol pridelený po registrácii.

12:12 SLOVENSKO - Regionálne úrady verejného zdravotníctva doteraz odobrali a vyšetrili metódou RT-PCR a digitálnou PCR celkovo 90 vzoriek z odpadových vôd na Slovensku.

Pozitívnych alebo s hraničnými hodnotami bolo 77 vzoriek. Vírus SARS-CoV-2 bol potvrdený v 85,56%.

Vírusová nálož vo vzorkách odpadových vôd v jednotlivých krajoch poukazuje na postupný pokles takmer vo všetkých krajoch od 18. do 28. kalendárneho týždňa.

"Vzhľadom na krátky čas vykonávania monitoringu ako aj rozšírenie delta variantu v Európe sme však pri stanovovaní jednoznačných prognóz zatiaľ opatrní. Situáciu potrebujeme pozorne sledovať dlhšie aj vzhľadom na dovolenkové návraty," dodala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková.

12:02 SVET - Vo Vietname vyrobili prvú skúšobnú dávku ruskej vakcíny Sputnik V. Informovala o tom v stredu agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie Ruského fondu priamych investícií, ktorý vývoj vakcíny financoval.

Testovacia dávka bola vyrobená v spolupráci s vietnamskou štátnou farmaceutickou spoločnosťou Vabiotech.

Vzorky z tejto šarže dostane na kontrolu kvality Gamalejov vedecko-výskumný inštitút epidemiológie a mikrobiológie v Moskve, ktorý vakcínu vyvinul.

11:56 SVET - V Izraeli obnovili niektoré obmedzenia v súvislosti s nárastom nových prípadov.

Od utorkovej polnoci sú opäť v platnosti takzvané zelené pasy, ktorými sa musia preukázať účastníci podujatí organizovaných v interiéri s účasťou nad 100 ľudí.

V krajine za uplynulý deň zaznamenali 1400 nových infekcií, čo je najviac od polovice marca.

11:24 SVET - Vo Francúzsku dnes začala platiť povinnosť preukázať sa zdravotníckym pasom pri návšteve kín, múzeí, športovísk a miest, kde je viac ako 50 ľudí pohromade, informovala agentúra AFP.

Dokument musí obsahovať potvrdenie o očkovaní, prekonaní covidu alebo negatívnom teste na koronavírus.

V krajine pribúda kvôli šíreniu nákazlivejšej mutácie delta čoraz viac nových prípadov, za uplynulých 24 hodín zaznamenali viac ako 18 000 infekcií.

11:11 SVET - Japonské hlavné mesto Tokio, kde v piatok začínajú letné olympijské hry, dnes hlási 1832 nových prípadov. Ide o najvyšší denný nárast od polovice januára, uviedla tlačová agentúra Kjódó.

Súvisiaci článok Z Olympie do Tokia putoval oheň 485 dní. Čelil aj útoku z vodnej pištole Čítajte 

V Tokiu platí až do 22. augusta stav núdze a nárast počtu nakazených neprestáva vyvolávať obavy.

Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus vyhlásil, že nie je možné znížiť riziko nákazy počas olympiády na nulu, ale konanie hier podporil.

Dodal, že úspech hier by sa mal posudzovať podľa toho, ako dobre sa podarí prípady nákazy zvládnuť.

10:52 SLOVENSKO - Navýšiť počty divákov na kultúrnych podujatiach v prípade zaočkovaných ľudí je cesta, ktorou sa chce Slovensko vydať.

Pred dnešným rokovaním vlády to povedala ministerka kultúry Natália Milanová. Na otázku, kedy by mohlo prísť v tejto oblasti k zmene však nevedela odpovedať, keďže podľa jej slov mutujúci variant koronavírusu neustále mení svoje podoby.

„Kultúrny semafor má jasné zadefinované predvídateľné ukazovatele. Nedovolím si tvrdiť, že momentálne dokážeme presadiť to, aby boli tie počty nejako menené. Zatiaľ ostávame na tom, čo je v kultúrnom semafore zadefinované," ozrejmila Milanová.

Zdôraznila, že je dôležité, aby zaočkovanosť populácie Slovenska dosiahla úroveň minimálne 70 percent, aby sa aj kultúre „ľahšie rozbiehalo".

10:41 SLOVENSKO - V rámci dohody s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským by mala byť schválená legislatívna úprava, ktorá by umožnila vyššiu účasť očkovaných na hromadných podujatiach.

Pred dnešným rokovaním vlády to povedal minister školstva Baranislav Gröhling.

„V rámci tejto legislatívnej úpravy budeme môcť riešiť všetky ostatné udalosti a podujatia," povedal minister. Dodal, že zvýšenie počtu účastníkov na omšiach s pápežom Františkom oznámili skôr, aby účastníci stihli absolvovať dve dávky vakcíny.

10:29 SLOVENSKO - Prihlasovanie na očkovaciu prémiu a sprostredkovateľský bonus má rezort financií spustiť od 1. augusta.

Záujemcovia sa budú môcť registrovať na stránke www.bytzdravyjevyhra.sk.

Očkovaciu prémiu bude môcť získať každý, kto sa už dal alebo sa ešte len dá zaočkovať. Zaočkovaná osoba sa musí od 1. augusta zaregistrovať na stránke www.bytzdravyjevyhra.sk a bude zaradená do žrebovania o finančné výhry.

Sprostredkovateľský bonus je finančná odmena pre ľudí, ktorí motivovali iných vo svojom okolí, aby sa dali zaočkovať.

Sprostredkovateľ môže získať odmenu tak, že zaočkovaná osoba sa od 1. augusta rovnako zaregistruje na www.bytzdravyjevyhra.sk, získa špecifický kód a ten následne odovzdá osobe, ktorá ju motivovala na očkovanie.

Bonus si môže sprostredkovateľ uplatniť až vtedy, keď osoba, ktorú motivoval na očkovanie, absolvovala obe dávky vakcíny alebo jednu dávku vakcíny od spoločnosti Johnson & Johnson, najneskôr však do 31. októbra tohto roka.

Ľudia, ktorí absolvujú kompletné očkovanie ešte pred spustením systému, teda v termíne od 1. júla do 1. augusta tohto roka, budú musieť svojho sprostredkovateľa prihlásiť do sedem dní od spustenia registrácie, teda 7. augusta.

10:21 SLOVENSKO - Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice sa pripravuje na jesennú vlnu pandémie.

Postupne zabezpečuje zásoby ochranných pomôcok pre zdravotníkov a v priestoroch nemocnice postupne rozmiestňuje technické zariadenia na dezinfekciu vzduchu aj povrchu medicínskeho vybavenia v miestnostiach.

„Postupne zabezpečujeme nielen zásoby ochranných pomôcok pre zdravotníkov, ale rovnako myslíme na bezpečnosť pacientov a návštevníkov nemocnice. Ide o dezinfektory vzduchu a žiariče, ktoré priestor spoľahlivo zbavia mikroorganizmov v ovzduší,“ uviedol generálny riaditeľ nemocnice Ján Slávik.

10:01 SLOVENSKO - Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 217 445 za predchádzajúci deň pribudlo 4 224 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 1 886 593 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 6 692 ľudí.

9:56 SLOVENSKO - Za uplynulý deň pribudlo 46 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 5 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Včera bolo ukončených 6 603 RT-PCR vyšetrení a 5 098 antigénnych testov.

Informovalo o tom Národné centrum zdravotníckych informácií a ministerstvo zdravotníctva.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Bratislavskom kraji (19), nasledujú Banskobystrický kraj (6), Košický (6), Prešovský (4), Trenčiansky (4), Žilinský (4), Trnavský (2) a Nitriansky (1).

Je medzi nimi 21 mužov a 25 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 187 250 a žien 204 935.

Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 3 osoby. Celkový počet úmrtí "na covid" je 12 534 a celkový počet úmrtí "s covidom" je 2 457.

V nemocniciach je hospitalizovaných 88 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 49 ľudí. Na JIS sú 4 pacienti, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 6 osôb.

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 3 073 119 pričom takto bolo pozitívne testovaných 392 185 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 37 391 050, z čoho bolo pozitívne testovaných 387 353 osôb.

Celkový počet neaktívnych prípadov je 717 408. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.

9:35 SLOVENSKO - Na trenčianskom výstavisku Expo Center vo veľkokapacitnom očkovacom centre Trenčianskeho samosprávneho kraja zaočkovali v sobotu vakcínou Janssen 1553 ľudí.

Z nich 232 využilo možnosť očkovania bez registrácie v systéme Národného centra zdravotníckych informácií.

Ako informovala vedúca odboru zdravotníctva a sociálnej pomoci Elena Štefíková, v druhom krajskom veľkokapacitnom očkovacom centre na zimnom štadióne v Prievidzi zaočkovali v sobotu vakcínou od Pfizer/BioNTech 1590 ľudí.

„Počas očkovacej soboty sme v župných vakcinačných centrách zaočkovali celkom 3143 osôb, z toho 2987 dospelých a 156 detí. Možnosť prísť sa zaočkovať bez registrácie v systéme NCZI využilo 451 ľudí,“ doplnila Štefíková.

08:55 SVET - Grécka pravoslávna cirkev vyzvala veriacich, aby sa nechali zaočkovať proti koronavírusu, a odmietla rozšírené konšpiračné teórie týkajúce sa vakcín. Informovala o tom v stredu agentúra DPA.

Účastníci cirkevnej synody spísali pastiersky list, ktorý pozostáva z 12 otázok a odpovedí súvisiacich s vakcináciou proti ochoreniu COVID-19. Okrem medicínskych aspektov očkovania napríklad účinnosti existujúcich vakcín voči variantu delta text priamo vystupuje aj voči viacerým neovereným domnienkam a konšpiračným teóriám.

"Vakcíny proti koronavírusu neobsahujú mikročipy. Ide o nepravdivé fámy založené na dezinformačných kampaniach šírených prostredníctvom internetu," uvádza sa v štvorstranovom liste, ktorý bude verejne prečítaný v chrámoch gréckej pravoslávnej cirkvi. Jeho znenie zverejnil v utorok večer grécky denník Kathimerini.

07:43 SVET - Počet potvrdených prípadov koronavírusu v Nemecku za posledný deň stúpol o 2 203 na celkových takmer 3,75 milióna nakazených. Pribudlo aj 19 obetí, od začiatku pandémie v krajine zomrelo na Covid-19 už 91 416 ľudí, informovala dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na údaje Inštitútu Roberta Kocha.

06:28 SVET - Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus povedal na zasadnutí Medzinárodného olympijského výboru, že "svet zlyháva" v zastavení pandémie koronavírusu.

Tedros to vyhlásil v stredu, keď na Letných olympijských hrách 2020 v Tokiu, oddialených práve z dôvodu pandémie, už prebiehal športový program. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Šéf WHO povedal, že nerovnomerné očkovanie vo svete môže zhoršiť krízu, ale zároveň dúfa, že olympijské hry môžu byť pre svet vyčerpaný pandémiou "posolstvom nádeje".

06:11 SVET - Približne 1,5 milióna detí po celom svete stratilo v dôsledku pandémie od marca 2020 do apríla 2021 aspoň jedného rodiča, starého rodiča alebo iného opatrovateľa.

Vyplýva to z novej štúdie v Lancete, o ktorej v stredu informovala tlačová agentúra DPA.

Tím výskumníkov vedený Sethom Flaxmanom na londýnskej univerzite Imperial College London dospel k tomuto údaju tak, že údaje o pôrodnosti a úmrtnosti na koronavírus využil na vytvorenie matematických modelov.

Keďže údaje neboli na všetkých miestach zozbierané komplexne, výsledné číslo môže byť len odhadom a je pravdepodobne podhodnotené, uviedli vedci.

Počet detí, ktoré prišli v pandémii o jedného či oboch rodičov, je obzvlášť vysoký v pomere k obyvateľom v Juhoafrickej republike (JAR), Mexiku, Brazílii a Kolumbii, ale aj v ďalších krajinách. Celkovo je počet detí, ktoré stratili otcov, približne päťkrát vyšší než počet detí, ktoré stratili matky.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 2. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 3. Znalec slovenského brandy
 4. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 5. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 6. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
 7. Školy sa znova môžu zapojiť do zberu starých mobilov
 8. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 9. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 10. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 1. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou?
 2. Ako uľahčiť opatrovanie seniorov doma
 3. Samočistiace vypínače chránia pred infekciami
 4. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 5. Hobbymarket OBI predstavil nový koncept predajne v Michalovciach
 6. Aktuálne radarové a slovenské hlásenia v autokamere?
 7. Tesco announces net-zero target of 2035 for its operations
 8. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 9. Lekárska prehliadka pre cudzincov je v Nitre, aj bez objednania
 10. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 1. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 6 925
 2. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 5 839
 3. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 4 614
 4. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 970
 5. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať? 3 798
 6. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 544
 7. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 3 506
 8. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 3 410
 9. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem 3 339
 10. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy? 2 965
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Koronavírus mapa a grafy

Ako sa vyvíja nákaza na Slovensku?


a 1 ďalší 25. sep
Očkovanie proti covidu na Slovensku

Za uplynulý deň pribudlo 330 prvoočkovaných.


a 2 ďalší 17m
Ilustračná fotografia.

Termín na prihlásenie sa skončil v pondelok.


TASR 36m
Skryť Zatvoriť reklamu