Vyplýva to z návrhu novely zákona o úprave niektorých pomerov súvisiacich s nájmom bytov a s bytovými náhradami, ktorý dnes poslanci posunuli do druhého čítania.
Novelou chce ministerstvo obrany zabezpečiť väčšiu návratnosť služobných bytov. "Doteraz platilo, že skoro každý vojak, ktorý odchádzal po odslúžených rokoch do civilu, tak tento byt mohol užívať ďalej. Nemyslíme si, že je to správne z hľadiska budúcnosti," vysvetlil minister obrany Juraj Liška.
Vojaci, ktorí vstúpia do ozbrojených síl po 1. októbri tohto roku, keď by mala novela vstúpiť do platnosti, budú naďalej využívať služobné byty, ale po skončení vojenskej kariéry ich budú musieť vrátiť naspäť armáde. Výnimky sa budú týkať iba prípadov trvalej invalidity a choroby z povolania.
V súčasnosti podľa platnej legislatívy vojak - nájomca po skončení pracovného vzťahu, na ktorý je užívanie služobného bytu viazané, má právo na náhradný byt, ak neužíva žiadny iný. Keďže rezort obrany nedisponuje náhradnými bytmi, zostáva vojak aj naďalej v armádnom byte. Ten sa tak nedá použiť pre potreby ďalších vojakov alebo zamestnancov rezortu. Návrh novely preto ruší inštitút náhradného bytu.
Zmena sa bude týkať iba tých vojakov, ktorí sa po účinnosti novely prvýkrát stanú nájomcami služobných bytov. U tých, ktorým vznikol alebo vznikne nájomný vzťah k služobnému bytu pred účinnosťou právnej normy, sa právo na bytovú náhradu zachová.
Ministerstvo obrany má momentálne k dispozícii 3601 bytov, v ktorých býva 1762 profesionálnych vojakov a 170 zamestnancov rezortu. Bývalí profesionálni vojaci a zamestnanci alebo vdovy po nich užívajú 1560 takýchto bytov. Vlani ozbrojené sily obstarali 14 služobných bytov v Trenčíne v hodnote asi 25,3 milióna korún. Tento rok už armáda nezískala žiadny byt, pričom v súlade s celoštátnou bytovou politikou ministerstvo ani byty obstarávať nebude. Príspevok na bývanie vo výške dvojnásobku životného minima, teda 9160 korún, priznalo ministerstvo obrany doteraz 2017 vojakom. Ka mab tal