SME
Utorok, 21. september, 2021 | Meniny má MatúšKrížovkyKrížovky

Koronavírus: Účinnosť Pfizeru a Astry pri delte takmer vôbec neklesá, ukazuje štúdia (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 392-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 534 obetí.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správy o koronavíruse sledujeme online minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

21:25 SVET - Odmietanie vyšetrovania pôvodu koronavírusu, ktoré organizuje Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), je zo strany Číny "nezodpovedné" a "nebezpečné". Vo štvrtok to uviedla hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová, informovala agentúra AFP.

Skryť Vypnúť reklamu

"Ich pozícia je nezodpovedná a priam nebezpečná... Nie je čas na obštrukcie" uviedla Psakiová po tom, ako Peking kritizoval požiadavku WHO na prekontrolovanie laboratórií v oblastiach, kde sa objavili prvé prípady koronavírusu.

Návrh Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) vykonať audity čínskych laboratórií je podľa námestníka čínskej Národnej zdravotníckej komisie Ceng I-sin proti "zdravému rozumu" a je "arogantný voči vede".

21:07 SVET - Grécko za uplynulých 24 hodín zaznamenalo 2604 nových prípadov nákazy koronavírusom a päť úmrtí, uviedli vo štvrtok miestne úrady. Informoval o tom server Ekathimerini.com.

Jedenásť z celkového počtu 2604 nových infekcií sa podľa úradov týka turistov, ktorých otestovali hneď po príchode do krajiny. Deväť pacientov bolo umiestnených na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Členka komisie expertov výboru gréckeho ministerstva zdravotníctva Vana Papaevangeluová na štvrtkovej tlačovej konferencii uviedla, že 99 percent pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti je nezaočkovaných, alebo len čiastočne zaočkovaných proti ochoreniu COVID-19.

Skryť Vypnúť reklamu

Grécko doposiaľ zaznamenalo 469 042 potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom a 12 875 úmrtí.

20:21 SVET - Európska agentúra pre lieky (EMA) zaradila vo štvrtok neurologické ochorenie Guillainov-Barrého syndróm (GBS) medzi veľmi zriedkavé vedľajšie účinky vakcíny Janssen. Vakcínu vyrába spoločnosť Johnson & Johnson.

EMA dodala, že varovanie bude zaradené medzi informácie priložené k výrobku, aby na problém upozornila profesionálnych zdravotníkov a ľudí, ktorí túto vakcínu dostanú.

GBS je zriedkavá neurologická porucha, pri ktorej imunitný systém človeka omylom napáda a poškodzuje nervové bunky, čo môže vyústiť do bolestí, znecitlivenia a ochabnutia svalov a v najzávažnejších prípadoch sa môže rozvinúť do ochrnutia. Väčšina ľudí sa z tohto ochorenia úplne vylieči.

Skryť Vypnúť reklamu

20:07 SVET - Izrael z dôvodu opätovného nárastu nových koronavírusových infekcií opäť zavedie tzv. zelený pas. Krízový kabinet vo štvrtok rozhodol, že na zhromaždeniach s viac než 100 ľuďmi sa znovu zavedú obmedzenia, informuje agentúra DPA.

Účastníci na takýchto podujatiach, ktorí sú starší než 12 rokov, budú musieť predložiť doklad o zaočkovaní proti koronavírusu alebo o zotavení sa z ochorenia COVID-19, či negatívny test na koronavírus. Opatrenia budú platiť pre športové i kultúrne podujatia, ale aj pre fitnescentrá, reštaurácie, konferencie a svätyne.

Nové predpisy, ktoré ešte musí schváliť celá izraelská vláda, by mali vstúpiť do platnosti v priebehu jedného týždňa. V stredu podobné obmedzenia krajina zaviedla pre festivalové haly. Opätovne vstúpila do platnosti aj povinnosť nosenia rúšok v uzavretých miestnostiach, ktorú dočasne zrušili v júni.

Skryť Vypnúť reklamu

19:54 SVET - Európska únia a jej členské štáty darujú do konca tohto roka najmenej 200 miliónov dávok vakcín proti ochoreniu COVID-19 krajinám s nízkymi a stredne vysokými príjmami.

Vo štvrtok to oznámila Európska komisia, na ktorú sa odvolala tlačová agentúra DPA. Dávky budú zaslané prevažne prostredníctvom iniciatívy COVAX, ktorú zastrešuje Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), uvádza sa v tlačovej správe.

Toto prakticky zdvojnásobuje pôvodné sľuby EÚ: predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v máji oznámila, že EÚ pošle do decembra takýmto krajinám najmenej 100 miliónov dávok.

19:36 SVET - Malta začala vo štvrtok letecky posielať domov zahraničných študentov, ktorí majú pozitívne testy na COVID-19.

Tamojšie ministerstvo zdravotníctva 14. júla zatvorilo jazykové školy na ostrove pre vysoký nárast nových prípadov nákazy koronavírusom, vrátane stoviek medzi zahraničnými študentmi. Mnohí nakazení pritom boli maloletí. Prvý zdravotnícky charterový let mal na palube 100 študentov smerujúcich do Paríža a ďalšie lety sú naplánované na nasledujúce dni.

Skryť Vypnúť reklamu

17:35 SLOVENSKO - Výjazdové tímy zdravotníkov nemocníc siete Svet zdravia zaočkovali na rôznych miestach Slovenska približne 500 ľudí. Priamo v teréne očkovali jednodávkovou vakcínou Janssen zdravotníci zo spišskonovoveskej, vranovskej, žiarskej a topoľčianskej nemocnice.

Ako TASR informovala komunikačná špecialistka súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti Jana Fedáková, spoločnosť zareagovala na výzvu rezortu zdravotníctva a zapojila sa do výzvy Bezpečný región.

17:30 SVET - Český premiér Andrej Babiš vo štvrtok zopakoval, že očkovanie nebude za súčasnej vlády povinné. Minister zdravotníctva Adam Vojtěch mu však potom čiastočne odporoval. Informácie priniesol portál Novinky.cz.

"My tu máme veľkú debatu o protilátkach, ktorú priživujem," dodal premiér. Už skôr totiž načrtol, že chce, aby ľudia s dostatkom nameraných protilátok boli pokladaní za bezinfekčných, rovnako ako očkovaní alebo testovaní ľudia.

Skryť Vypnúť reklamu

Babiš zároveň pripustil, že na túto tému nevládne jednotný názor ani medzi odborníkmi. "Mnohým ľuďom lekári vravia, že majú protilátky, aby sa teda neočkovali. Iní naopak odporúčajú, aby sa ľudia očkovali za každú cenu," povedal.

17:15 SVET - Únia daruje do konca roka viac ako 200 miliónov dávok vakcín proti koronavírusu. Je to dvojnásobok množstva, ktoré chcel 27-členný blok pôvodne poskytnúť, najmä prostredníctvom iniciatívy COVAX.

16:52 SVET - Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb zverejnilo vo štvrtok novú mapu zachytávajúcu situáciu s ochorením COVID-19 v Európe. Podľa aktuálnej mapy zostáva jadranské pobrežie Chorvátska oranžové, pričom vnútrozemie krajiny je v zelenej zóne.

Súvisiaci článok Viac ako polovica dospelých v Európskej únii je úplne zaočkovaná Čítajte 

16:28 SVET - Európska únia vo štvrtok oznámila, že úplne zaočkovaných je vyše polovica dospelých, čiže 200 miliónov Európanov.

Skryť Vypnúť reklamu

EÚ však ešte nedosiahla cieľ 70-percentnej zaočkovanosti, stanovený pre toto leto.

16:20 SVET - Dve dávky vakcíny od spoločnosti Pfizer/BioNTech alebo od AstraZeneca sú takmer rovnako účinné proti variantu delta ako proti pôvodnému variantu alfa.

Vyplýva to zo štúdie publikovanej v prestížnom akademickom časopise New England Journal of Medicine. Informovala o tom agentúra Reuters.

Dve dávky očkovacej látky od Pfizer/BioNTech majú v kontexte variantu delta 88-percentnú účinnosť. Dve dávky od AstraZeneca majú 67-percentnú účinnosť, uvádzajú vedci.

Načítavam video...

16:10 SVET - Ekonomická aktivita v eurozóne sa vráti na predkrízovú úroveň v prvom kvartáli budúceho roka, uviedla šéfka Európskej centrálnej banky Christine Lagardová po zasadnutí Rady guvernérov.

Dodala, že ju čaká ešte dlhá cesta, kým prekoná škody spôsobené pandémiou.

Skryť Vypnúť reklamu

15:50 SVET - Najvyšší počet prípadov nákazy koronavírusom v rámci štvrtej vlny pandémie zaznamenajú v Poľsku zrejme na konci augusta.

Vo štvrtok to uviedol poľský minister zdravotníctva Adam Niedzielski, informovala agentúra PAP. "Predpovede ukazujú, že táto vlna sa bude šíriť a vyvrcholí na konci letných prázdnin," uviedol Niedzielski na tlačovej konferencii.

15:48 SVET - Čína nemôže prijať plán WHO na druhú fázu vyšetrovania pôvodu pandémie. Vo štvrtok sa tak vyjadril čínsky vysoký zdravotnícky predstaviteľ.

Námestník Národnej zdravotníckej komisie Ceng I-sin bol podľa vlastných slov dosť šokovaný, že plán zahŕňa aj ďalšie prešetrovanie teórie, že vírus mohol uniknúť z čínskeho laboratória. Toto vysvetlenie začiatku šírenia vírusu pritom odmietol ako klebetu, ktorá je proti zdravému rozumu a vede.

Skryť Vypnúť reklamu
Načítavam video...

15:42 SVET - Spojené štáty darujú Gruzínsku a Tadžikistanu vakcíny proti ochoreniu COVID-19, informovala vo štvrtok agentúra AFP s odvolaním sa na predstaviteľa Bieleho domu.

Gruzínsko podľa predstaviteľa Bieleho domu dostane v sobotu prostredníctvom systému COVAX 500-tisíc dávok vakcíny od konzorcia BioNTech/Pfizer a Tadžikistan 1,5 milióna dávok vakcíny od spoločnosti Moderna.

15:35 SVET - Variant delta je najviac nákazlivou verziou koronavírusu na svete. Šíri sa približne dvakrát až trikrát rýchlejšie ako pôvodná verzia a má až tisíckrát väčšiu vírusovú nálož.

Vyplýva to zo štúdie čínskych vedcov, z ktorej citoval americký verejnoprávny rozhlas NPR.

15:15 SVET - Polovicu nových prípadov infekcie koronavírusom, presne 49,7 percenta, tvorili v Rakúsku počas minulého týždňa ľudia vo veku do 25 rokov.

Skryť Vypnúť reklamu

15:00 SVET - Indická vláda odmieta tvrdenie, že skutočný počet obetí pandémie môže byť až desaťnásobne vyšší než oficiálne čísla.

Podľa indickej vlády ochoreniu od začiatku pandémie podľahlo viac ako 418-tisíc ľudí. Nezisková organizácia Centrum pre globálny rozvoj tvrdí, že v skutočnosti môže byť obetí 3,4 až 4,7 milióna.

14:45 SLOVENSKO - Po zaočkovaní personálu a klientov zariadenia opatrovateľskej služby v obci Beluša a opatrovateľov s opatrovanými občanmi dostali prvú dávku vakcíny aj imobilní obyvatelia obce.

Ako informoval starosta Ján Prekop, mobilné výjazdové očkovanie zabezpečil zdravotnícky personál Nemocnice s poliklinikou Považská Bystrica, ktorý navštívil v domácnostiach 12 nahlásených občanov.

14:25 SVET - Za posledných 24 hodín pribudlo v Chorvátku podľa údajov ministerstva zdravotníctva 179 prípadov koronavírusu, počet aktívnych prípadov je 918. V nemocniciach je hospitalizovaných 124 pacientov.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Koronavírus v Chorvátsku: Koľko pribudlo prípadov? Čítajte 

14:19 SLOVENSKO - V obci Rudňany na Spiši dnes zdravotníci z nemocnice v Spišskej Novej Vsi zaočkovali sedemdesiat obyvateľov. Pôvodne ich očakávali šesťdesiat.

Obec s takmer päťtisíc obyvateľmi má jednu z najnižších mier zaočkovanosti na Slovensku, presahuje iba desať percent.

14:10 SLOVENSKO - Záujem o očkovanie proti covidu v Nových Zámkoch za posledné týždne výrazne poklesol. Podľa riaditeľa Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Nových Zámkoch Karola Hajnoviča záujem poklesol na 30 percent oproti predchádzajúcim týždňom.

"Pokiaľ sme ešte pred mesiacom očkovali okolo 600 ľudí denne, teraz ich je len niečo málo okolo 150 denne," spresnil Hajnovič.

13:45 SVET - Deň pred oficiálnym začiatkom olympijských hier zistili v Tokiu nové maximum v počte osôb s potvrdeným koronavírusom.

Skryť Vypnúť reklamu

Prírastok dvetisíc prípadov je najväčší za posledného pol roka.

13:40 SVET - Britské supermarkety, veľkoobchody a dopravcovia majú problém zaručiť neprerušované dodávky potravín a pohonných hmôt po tom, čo štátna trasovacia aplikácia odporučila státisícom zamestnancov absolvovať desaťdňovú domácu karanténu.

Aplikácia, ktorá používateľa upozorní, ak prišiel do kontaktu s pozitívne testovanou osôb, poslala do karantény podľa najnovších údajov v Anglicku a Walese takmer 619-tisíc ľudí, čím došlo k výraznému narušeniu dodávateľských reťazcov.

Nedostatok pracovníkov hlásia aj pohostinstvá, sektor výroby a médiá. Mnoho ľudí si preto aplikáciu radšej vymazalo z telefónu.

Médiá situáciu pomenovali "pingdémia" podľa zvuku, ktorý smartfón vydá, keď trasovacia aplikácia vyhodnotí, že jej používateľ by mal ísť do domácej karantény.

Skryť Vypnúť reklamu

13:05 SVET - 83 percent nových prípadov infekcie koronavírusom, ktoré odhalili počas súčasnej novej vlny pandémie v Španielsku, je medzi nezaočkovanými obyvateľmi krajiny. Uviedla to španielska ministerka zdravotníctva Carolina Dariasová.

Súvisiaci článok V Španielsku tvoria nezaočkovaní ľudia až 83 percent nových nakazených Čítajte 

12:50 SVET - Európska komisia zaradila do užšieho výberu na podporu výskumu koronavírusu a jeho variantov 11 nových projektov v hodnote 120 miliónov eur.

12:30 SLOVENSKO - V Bratislave zaočkovali ďalších 40 ľudí bez domova i zo zraniteľných komunít. Oznámilo to hlavné mesto s tým, že išlo o nízkoprahové mobilné očkovanie jednodávkovou vakcínou Janssen od spoločnosti Johnson & Johnson.

12:05 SVET - Prezident Dominikánskej republiky Luis Abinader sa nechal zaočkovať treťou dávkou vakcíny proti koronavírusu. Vyzval pritom obyvateľov tejto karibskej krajiny, závislej od príjmov z turistického ruchu, aby nasledovali jeho príklad, informovala vo štvrtok agentúra AFP.

Skryť Vypnúť reklamu

Abinader (54) dostal predtým dve dávky čínskej vakcíny Sinovac, tretíkrát mu v stredu aplikovali očkovaciu látku od spoločnosti Pfizer.

"Žiadam všetkých obyvateľov, aby pokračovali v očkovaní prvou a druhou dávkou, a následne aj treťou podpornou dávkou. Toto nám umožní návrat k bežnému životu," povedal novinárom Abinader po zaočkovaní.

12:01 SVET - Koronavírus vyradil z OH v Tokiu aj ruského plavca, holandskú taekwondistku a české plážové volejbalistky. V holandskej výprave mala pozitívny test na covid aj skejtbordistka Candy Jacobsová.

12:00 SVET - Tretím športovcom z českej olympijskej výpravy, u ktorého objavili koronavírus, je plážová volejbalistka Markéta Nausch Sluková. Pred ňou prišli o OH v Tokiu aj stolný tenista Pavel Širuček a plážový volejbalista Ondřej Perušič.

Skryť Vypnúť reklamu

Český olympijský výbor (ČOV) už medzitým spustil vyšetrovanie, či sa v priebehu letu dodržali všetky bezpečnostné opatrenia.

"ČOV berie situáciu maximálne vážne a prijal ihneď všetky opatrenia k minimalizácii rizika pre všetkých dotknutých členov tímu. Aktuálny stav rieši v súlade s japonskými orgánmi takmer 24 hodín denne. Výsledok vyšetrovania bude známy o 14 dní," citoval server idnes.cz z oficiálneho vyhlásenia ČOV.

Súvisiaci článok Plážové volejbalistky prišli o OH. Český olympijský výbor spustil vyšetrovanie Čítajte 

11:55 SLOVENSKO - Polícia obvinila 36-ročného Dennisa z Nemecka z trestného činu krádeže. Ako informovala žilinská krajská polícia na sociálnej sieti, obvinený muž je podozrivý z vlámania do kontajnera slúžiaceho ako odberné miesto pre testy na ochorenie COVID-19 v Bytči.

"Z priestoru kontajnera mal odcudziť notebook s príslušenstvom, mobilný telefón, stolové hodiny, pečiatky, antigénové testy, PCR testy a certifikáty o infekčnosti. Uvedeným konaním vznikla predbežná škoda vo výške viac ako 2-tisíc eur," uviedla polícia s tým, že obvinený muž je stíhaný na slobode.

11:45 SLOVENSKO - Príspevky na udržanie zamestnanosti úrady práce vyplatia aj za júl, hoci je Slovensko podľa COVID automatu zelené.

Za júl budú úrady práce vyplácať príspevky podľa pôvodnej schémy Prvej pomoci, ktorá sa uplatňovala za apríl až september minulého roka, bez opatrenia 3B.

Súvisiaci článok Merkelová varovala pred exponenciálnym nárastom počtu nakazených Čítajte 

11:40 SVET - Nemecká kancelárka Angela Merkelová vyjadrila znepokojenie nad exponenciálnym nárastom počtu nakazených koronavírusom v krajine a vyzvala obyvateľov Nemecka, aby sa nechali zaočkovať.

Kľúčom na prekonanie pandémie je ale podľa jej slov predovšetkým očkovanie, ktoré ako zdôraznila, nechráni len samotných zaočkovaných, ale aj ich blízkych.

"Čím viac (ľudí) bude zaočkovaných, tým slobodnejší budeme - nie ako jednotlivci, ale ako spoločnosť," vyhlásila Merkelová. "Každá zaočkovaná (osoba)... je malým krokom smerom k návratu do normálu," citovala jej slová agentúra AFP.

11:22 SVET - V českej výprave na olympijské hry v Tokiu pricestoval aj nezaočkovaný lekár. Česi navyše priznali, že v lietadle, v ktorom cestovali pozitívne testovaní športovci, nedodržiavali protipandemické opatrenia.

11:15 SVET - Americký plážový volejbalista Taylor Crabb mal pozitívny test na koronavírus a prišiel o OH v Tokiu. Po boku Jakea Gibba sa tak na hrách predstaví Tri Bourne.

Crabb uviedol pre agentúru AP, že sa nechal plne zaočkovať a pred odletom mal negatívny test. Po vystúpení z lietadla v Tokiu to už neplatilo.

Japonskí organizátori zároveň zverejnili, že vo štvrtok zaznamenali 12 pozitívnych testov súvisiacich s OH 2020, medzi nimi boli dvaja športovci.

Celkový počet pozitívnych prípadov od začiatku testovania 1. júla tak stúpol na 87.

11:10 SVET - Guinea sa nepredstaví na olympijských hrách v Tokiu. Africká krajina oznámila len deň pred otváracím ceremoniálom, že nevyšle svoju výpravu, pričom ako dôvod uviedla obavy z nových variantov koronavírusu.

Guineu mali pod piatimi kruhmi reprezentovať piati športovci. Minister športu Sanoussy Bantama Sow však uviedol, že krajina nebude participovať na športovom sviatku pre nárast nových variantov Covid-19.

"Vláda, ktorá sa obáva o zdravie guinejských športovcov, sa z tohto dôvodu rozhodla s ľútosťou zrušiť účasť Guiney na tokijských hrách," uviedol Sow. Portál insidethegames.biz však priniesol informáciu, že dôvodom neúčasti mohli byť aj finančné problémy krajiny.

10:12 SVET - Aspoň jednu dávku očkovacej látky proti koronavírusu doteraz dostalo celkovo 33,6 milióna, čiže 23 percent, obyvateľov Ruska.

Uviedla to podpredsedníčka ruskej vlády Tatiana Golikovová. Zároveň konštatovala, že 22,6 milióna ľudí čiže 15 percent zo 146-miliónovej populácie krajiny je úplne zaočkovaných.

Ruský orgán, ktorý má na starosti boj proti pandémii koronavírusu, informoval, že v krajine za uplynulý deň odhalili 23 704 nových infekcií a ochoreniu podľahlo ďalších 783 ľudí.

10:01 SLOVENSKO - Za uplynulý deň dostalo prvú dávku 4 377 ľudí. Na druhú dávku čaká 2 222 514 obyvateľov.

Kompletnú vakcináciu už má 1 894 472 ľudí. Včera pribudlo 5 996 zaočkovaných.

10:00 SLOVENSKO - Za včerajšok na Slovensku pribudlo 34 infikovaných z PCR testov. Laboratória otestovali 6 779 vzoriek.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Trenčianskom kraji (8), nasledujú Nitriansky kraj (6), Bratislavský (5), Prešovský (5), Košický (4), Banskobystrický (2), Trnavský (2) a Žilinský (2).

Je medzi nimi 14 mužov a 20 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 187 264 a žien 204 955.

Vykonalo sa tiež 5 385 antigénových testov.

Koronavírusu nepodľahla žiadna ďalšia obeť. Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 je 12 534 a celkový počet úmrtí "s Covidom" je 2 457.

Počet ľudí, ktorí potrebujú hospitalizáciu sa znížil o jedného. V nemocniciach je momentálne 87 ľudí, z nich potvrdené ochorenie má 48. Na JIS je 5 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 6 osôb.

9:55 SLOVENSKO - Zdravotnícky personál vranovskej nemocnice očkuje proti ochoreniu COVID-19 v týchto dňoch aj v teréne. Kým v utorok vyrazil výjazdový tím do štyroch obcí Vranovského okresu, vo štvrtok očkujú spolu viac ako dvesto ľudí v obciach Sečovská Polianka a Sačurov.

9:48 SVET - Pandémia nového koronavírusu bude mať pravdepodobne dlhodobé následky v oblasti duševného zdravia ľudí po celom svete. Uvádza sa to v správe, ktorú vo štvrtok zverejnila Svetová zdravotnícka organizácia.

Odborníci z WHO dospeli k záveru, že obavy z koronavírusu spôsobili mnohým ľuďom psychickú ujmu, bez ohľadu na to, či sa sami nakazili alebo nie. Psychiku mnohých podľa správy negatívne ovplyvnila aj sociálna izolácia počas lockdownov či obavy zo strany zamestnania a zhoršenia finančnej situácie.

9:45 SLOVENSKO - Premiéra Eduarda Hegera z OĽANO v piatok zaočkujú druhou dávkou. Stať sa tak má v poobedňajších hodinách v očkovacom centre na Národnom futbalovom štadióne v Bratislave.

"Vakcína je podľa premiéra Eduarda Hegera jedinou cestou, ako zabrániť silnej tretej vlne nového koronavírusu," priblížil úrad s tým, že prvú dávku vakcíny predsedovi vlády podali 1. mája.

9:35 SVET - Rastúce obavy z rýchlo sa šíriaceho delta variantu koronavírusu spôsobujú turbulencie akciám veľkých cestovných spoločností, ale šéfovia amerických leteckých firiem tvrdia, že nepozorujú spomalenie predaja leteniek.

Za dôvod považujú to, že pravdepodobne veľká časť ich najčastejších klientov je úplne zaočkovaná.

9:30 SLOVENSKO - Všetky veľkokapacitné centrá v Trnavskom kraji budú očkovať aj bez registrácie. Vo vybraných časoch bude zabezpečená aj prítomnosť pediatrov, čo umožní očkovať aj deti od 12 rokov, nevyhnutnou je však prítomnosť zákonného zástupcu.

9:05 SLOVENSKO - Boj opozície proti očkovaniu je slovenským fenoménom, ktorý sa v iných krajinách v takejto miere nedeje. Opozícia robí v boji proti pandemickým opatreniam "dymovú clonu". V rozhovore pre TASR to uviedol premiér Eduard Heger.

9:00 SVET - Česko podľa údajov ministerstva zdravotníctva hlási 235 prípadov koronavírusovej infekcie a jednu obeť. V nemocniciach je hospitalizovaných 35 pacientov.

8:20 SVET - Návrh WHO vykonať audity čínskych laboratórií v rámci ďalšieho vyšetrovania pôvodu koronavírusu je proti "zdravému rozumu" a je "arogantný voči vede", dnes to povedal námestník čínskej Národnej zdravotníckej komisie Ceng I-sin.

Súvisiaci článok Čína sa ohradila proti návrhu WHO na ďalšie vyšetrovanie vo Wu-Chane Čítajte 

Teória, že koronavírus mohol uniknúť z laboratória vo Wu-chane, bola dlho odmietaná ako pravicová konšpiračná teória, pričom aj vyšetrovatelia WHO ju pôvodne označili za "extréme nepravdepodobnú", pripomína AFP.

Šéf WHO však minulý týždeň novinárom povedal, že snaha vylúčiť teóriu o laboratórnom úniku bola "unáhlená".

Riaditeľ národného laboratória pre biologickú bezpečnosť v Wuchanskom virologickom inštitúte Jüan Č'-ing dnes novinárom povedal, že v zariadení "nedošlo k žiadnemu úniku patogénov ani nákaze zamestnancov", odkedy toto laboratórium v roku 2018 otvorili.

8:05 SVET - V obľúbenej dovolenkovej destinácii Cyprus pribudlo za včera 1 014 prípadov koronavírusovej infekcie.

7:50 SLOVENSKO - V Suchej Hore sa ľudia nechcú dať očkovať, v Krivej, Vyšnom Kubíne, Zuberci či Námestove, je záujem dvojnásobný. Pozrite si prehľad zaočkovanosti vo všetkých oravských obciach a mestách >>>>

6:41 SVET - Americký prezident Joe Biden presviedčal skeptických alebo váhajúcich Američanov, aby sa nechali zaočkovať proti Covidu-19. V diskusnej relácii televízie CNN okrem iného uviedol, že väčšina nakazených, ktorí v nedávnej dobe s touto chorobou v USA zomreli, neboli vakcinovaní.

6:00 SVET - Južná Kórea a Thajsko dnes oznámili najvyššie denné prírastky infekcií koronavírusu od začiatku pandémie.

Soul informoval o 1 842 infikovaných ľuďoch a Bangkok ohlásil 13 655 preukázaných prípadov koronavírusu za uplynulých 24 hodín.

Súvisiaci článok Koalícia v piatok rozhodne, či sa očkovaným priblíži koniec pandémie Čítajte 

00:10 SLOVENSKO - Aj keby nových infikovaných pribúdalo v stovkách denne, už sa nestane, že by sa ľudia nemali kde ostrihať, kam ísť do reštaurácie alebo zažiť na mesiace zavreté tribúny, vstupy do divadla alebo na koncerty.

To všetko by malo platiť pre tých, ktorí sa preukážu európskym certifikátom o zaočkovaní, ktorý teraz ľudia používajú pri prechode hraníc.

Parlament a koaličná väčšina na mimoriadnej schôdzi v piatok rozhodnú, či sa takto očkovaných aspoň čiastočne prestanú týkať mnohé z opatrení.

00:00 SLOVENSKO - Aj budúci týždeň zostane celá krajina v zelenej farbe. Vo všetkých okresoch tak budú platiť najmiernejšie opatrenia.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. BLoKK: Z nevyužitých kancelárií v centre štýlové bývanie
 2. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád
 3. Profesionáli vedia, o čo ide. Ako si vybrať OZV a nepopáliť sa?
 4. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 5. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 6. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
 7. Školy sa znova môžu zapojiť do zberu starých mobilov
 8. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 9. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 10. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu
 1. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 2. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
 3. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 4. BLoKK: Z nevyužitých kancelárií v centre štýlové bývanie
 5. Aj panelák môže byť Smart
 6. Školy sa znova môžu zapojiť do zberu starých mobilov
 7. Pri uzatváraní PZP už nedominuje január
 8. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád
 9. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 10. Vystúpte z radu, postavte si moderný dom podľa seba
 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 9 446
 2. Slovenský orloj – svetová atrakcia 8 947
 3. Radosť zachytiť tieto krásne krivky 4 276
 4. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 588
 5. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 3 544
 6. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 137
 7. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí 3 046
 8. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu 2 695
 9. Prehľad bratislavských komunít. Čo všetko sa dá robiť so susedmi 1 858
 10. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte 1 806
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Dušan Kováčik v sprievode príslušníkov Zväzu väzenskej a justičnej stráže.

Súd vymeral Kováčikovi aj trest prepadnutia majetku.


6 h

Neprehliadnite tiež

Očkovanie proti ochoreniu Covid-19.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 402-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 573 obetí.


a 5 ďalší 4 h
Poslankyňa za SaS Anna Zemanová.

Šéfka poslaneckého klubu SaS označila stretnutie za konštruktívne a priateľské.


SITA 3 h
Skryť Zatvoriť reklamu