BRATISLAVA. Súčasťou demokracie je aj právo vyjadriť svoj názor. Dôležité však je, aby demonštrácie prebiehali pokojne. Akýkoľvek útok alebo agresia voči policajtom sú neprípustné.
Premiér Eduard Heger (OĽANO) to uviedol v reakcii na protesty pred Národnou radou. TASR o tom informovala jeho hovorkyňa Ľubica Janíková.
"Rozumiem, že ľudia sú už z pandémie unavení a nikomu z nás nie sú opatrenia príjemné. Avšak robíme ich preto, aby sme chránili životy všetkých občanov Slovenska. Aj tých protestujúcich," skonštatoval predseda vlády.
Premiér opätovne zdôraznil, že by nemalo ísť o politickú tému, ale tému ochrany zdravia. Pripomenul, že so zdravím sa neobchoduje, zdravie sa podľa neho má chrániť.
„Je veľmi nešťastné, ak politici nabádajú, podnecujú na demonštrácie, o to viac, ak vnášajú prvky násilia,“ skonštatoval Heger na brífingu po piatkovom očkovaní. Odsúdil násilie a radikalizáciu, s pokojnou demonštráciou by problém nemal.
Aj niekoľkí predstavitelia koalície protest odsúdili. Tvrdia, že občania majú právo protestovať, no odmietajú násilie.
"Protestovať je právo, no dá sa to aj pokojne a nenásilne. A nie, nezmeníme názor a zákon o verejnom zdraví podporíme. Nikoho nediskriminuje, naopak, pomáhame ekonomike. Očkovanie je zodpovednosť," skonštatoval na sociálnej sieti poslanec Juraj Šeliga (Za ľudí).

Šéfka Za ľudí a ministerka investícií Veronika Remišová takisto odsúdila agresívne prejavy na demonštrácii pred parlamentom. "Plne rešpektujem právo občanov pokojne demonštrovať, v demokratickej spoločnosti je však neprípustné, aby demonštrácie sprevádzalo násilie a porušovanie zákona," uviedla v stanovisku.
Piatkový protest v tesnej blízkosti budovy Národnej rady SR v Bratislave je v rozpore so zákonom o zhromažďovacom práve. Pre TASR to uviedla bratislavská mestská časť Staré Mesto, ktorá takéto chovanie neschvaľuje a ani nepodporuje.
Staromestská samospráva uviedla, že verejné zhromaždenie jej bolo oznámené v súlade so zákonom, avšak na mieste Zámocká ulica – pri hradnom múre tak, aby bola zachovaná 50-metrová vzdialenosť od budovy Národnej rady, v čase od 8.00 do 14.00 h.
"Podľa zákona o zhromažďovacom práve sú zakázané zhromaždenia v okruhu 50 metrov od budov zákonodarného zboru alebo od miest, kde tento zbor rokuje. Konanie verejného zhromaždenia bolo obcou oznámené policajnému zboru," uviedol hovorca Starého Mesta Matej Števove. Ide podľa jeho slov o štandardný postup, polícii oznamuje miestny úrad všetky verejné zhromaždenia.
Poslanec Radovan Sloboda (SaS) vyhlásil, že agresivita a násilie na demonštráciách sú za čiarou. "Rázne odsudzujem priebeh dnešného protestu pred parlamentom. Rešpektujem právo občanov pokojne demonštrovať, ale je neprípustné, aby sa demonštranti snažili násilím dostať do budovy parlamentu," napísal na sociálnej sieti.
Upozornil, že podľa zákona o zhromažďovacom práve sú zakázané zhromaždenia v okruhu 50 metrov od budov zákonodarného zboru alebo od miest, kde tento zbor rokuje. "Nerozumiem, či polícia nezvládla túto situáciu, ale je skutočne za čiarou, aby do poslancov sácali či verbálne na nich útočili len pre to, lebo má niekto iný názor na očkovanie," dodal. Poslanec dodal, že stojí za novelou zákona, ktorá má zohľadniť očkovanie.
"Sloboda prejavu a sloboda zhromažďovania je ústavou garantované právo každého. Pre aktuálne vládnuce strany to môže byť akékoľvek nepríjemné, kým sú opačné názory vyjadrené len slovami a nie fyzickými útokmi, je to v poriadku. Sedím v rokovacej sále a zdá sa mi, že všetci poslanci sú tu, a teda vo výkone mandátu im nebolo zabránené," skonštatoval na sociálnej sieti podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽANO).
Opozičný Smer podporuje protesty občanov, ktorí vyjadrujú svoj názor legitímnym spôsobom. Vyhlásil to podpredseda parlamentu Juraj Blanár (Smer) s tým, že protest podporuje.
Potvrdil, že poslanci Smeru budú hlasovať proti návrhu novely, ktorá má umožniť zohľadňovanie očkovania.
"Ctím si každého občana, ktorý vyjadrí svoj názor legitímnym spôsobom," povedal Blanár novinárom. Vníma emocionálnu stránku protestov, hovorí, že tieto reakcie vyvolala vláda tým, že vytvára dve kategórie občanov, keď ich chce rozdeliť na na očkovaných a neočkovaných.
Zástupcovia Smeru i ĽSNS sa zároveň prihovorili davu a občanom povedali, že novelu nepodporia.
Polícia pri zabezpečovaní protestu podľa Peter Pčolinského pred parlamentom zlyhala, keďže o ňom vedela dopredu. Policajný prezident Peter Kovařík by mal podľa jeho slov vzniknutú situáciu vysvetliť.
Mimoparlamentná SNS proti zásahu polície pred NR SR protestuje. Hovorí o "zneuctení" parlamentu. Predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina) vyzýva, aby sa vzdal funkcie a demonštrantom sa ospravedlnil. "Je to hrubý zásah do práv občanov," konštatuje v stanovisku SNS. Strana zároveň odsudzuje akékoľvek prejavy násilia.
Mimoparlamentné strany Spolu a KDH protest pred odsúdili.
Stovky ľudí protestujú od piatka rána pred vstupom do budovy parlamentu. Žiadajú, aby nebola prijatá novela zákona, v rámci ktorej by sa malo pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny COVID preukaz. Odmietajú očkovanie proti ochoreniu Covid-19.
Narušenie verejného poriadku
- Polícia zaznamenala narušenie verejného poriadku, keď sa väčšie množstvo ľudí snažilo vniknúť do vnútorných priestorov parlamentu. Bezpečnostnú situáciu naďalej monitorujú. TASR o tom informoval hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Michal Szeiff. "V rámci opatrenia bol využitý aj antikonfliktný tím, a to na priamu a intenzívnu komunikáciu s účastníkmi zhromaždenia, ktorá po celý čas prebiehala a aj naďalej prebieha. Keďže účastníci neakceptovali tento spôsob komunikácie, bola polícia nútená pristúpiť k prijatiu adekvátnych opatrení," uviedol Szeiff. Polícia o proteste v stanovisku hovorí ako o "náhodnom zhromaždení väčšieho množstva ľudí". Bezpečnostnú situáciu na území hlavného mesta polícia naďalej monitoruje. "Ak by došlo k hromadnému narušeniu verejného poriadku alebo k páchaniu inej protiprávnej činnosti, polícia v zmysle zákona o Policajnom zbore využije všetky zákonné možnosti na zjednanie nápravy a obnovenie verejného poriadku," dodal Szeiff.