BRATISLAVA. Odvolávanie ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO) sa posúva na septembrovú riadnu schôdzu.
V rokovacej sále ani po prestávke nebol dostatok poslancov, parlament tak nebol uznášaniaschopný.
Podpredseda snemovne Gábor Grendel (OĽANO) preto ukončil 36. schôdzu a odvolávanie preložil.
Koaličná rada
Mimoriadnu schôdzu inicioval opozičný Smer. Plénum nebolo k predmetnému bodu dvakrát uznášaniaschopné ani v nedeľu 25. júla.
Predseda parlamentu a hnutia Sme rodina Boris Kollár v nedeľu požiadal o zvolanie koaličnej rady.
Jediným bodom mala byť otázka ďalšieho zotrvania Mikulca a policajného prezidenta Petra Kovaříka vo funkciách. Hnutie je totiž presvedčené, že veci zašli tak ďaleko, že sa to nedá ďalej zametať pod koberec.
Predseda poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský je dokonca toho názoru, že Mikulec a Kovařík by mali zo svojich funkcií odstúpiť.
Podpora OĽaNO
Naopak, ministrovi vnútra vyjadrilo podporu hnutie OĽaNO aj strana Za ľudí.
Michal Šipoš uviedol, že koaličná rada bude, keď sa Kollár (Sme rodina) vráti zo zahraničia. Termín však nekonkretizoval. Podľa slov ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka (Sme rodina) Kollár šiel do zahraničia „na otočku" odniesť lieky svojej mame.
Šipoš tiež zdôraznil, že Hlas a Smer to s odvolávaním Mikulca nemyslia vážne, dôkazom čoho je fakt, že dnes neprišli na rokovanie mimoriadnej schôdze. V rokovacej sále pritom nebol prítomný ani samotný minister.
„Strany Hlas a Smer len chcú vyvolávať chaos. Robia všetko pre to, aby vyšetrovanie korupčných káuz zastavili. Minister Mikulec vykonáva svoju prácu profesionálne, garantuje nezávislosť vyšetrovania a preto nevidíme dôvod na jeho odvolanie," dodal Šipoš.
Mikulec má aj dôveru koaličnej Za ľudí, ako skonštatoval jej poslanec Juraj Šeliga. Neprítomnosť opozičných poslancov podľa Šeligu svedčí o tom, že s Mikulcom až taký problém nemajú a jeho meno používajú len na to, aby vzbudzovali pozornosť verejnosti. Poslanci strany Za ľudí sa podľa neho ospravedlnili, keďže nie sú za odvolanie Mikulca. „Neurobil nič také, za čo by mal odstúpiť,“ komentoval.
Prípadné pochybnosti či otázniky sa majú podľa Šeligu riešiť najprv na koaličnej rade. Mikulca nepovažuje za slabého ministra.
Mohlo by sa to však zmeniť, ak by sa situácia v polícii stupňovala a minister Mikulec by nijako nezasiahol, a to napríklad navrhnutím odvolania policajného prezidenta. Zdôraznil, že polícia musí komunikovať otvorene, aby nevznikali pochybnosti o zákonnosti jej postupov.
Podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽANO) i Šeliga uvítajú tiež zmenu legislatívy, ktorá by posilnila kompetencie ministra pri policajnom prezidentovi. Grendel avizoval, že OĽANO takýto zákon pripravuje.