SME
Štvrtok, 28. október, 2021 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky

Koronavírus na Slovensku: Súd pozastavil účinnosť časti vyhlášky o režime na hraniciach (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 392-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 534 obetí.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správy o koronavíruse sledujeme online minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

22:41 SVET - Obyvatelia Spojených štátov žijúci vo vysoko rizikových oblastiach by mali vo vnútorných priestoroch začať znova nosiť rúška, a to aj v prípade, že sú zaočkovaní. Oznámilo to v utorok americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), píše agentúra AFP.

Skryť Vypnúť reklamu

"V oblastiach so značnou a vysokou mierou šírenia nákazy CDC odporúča plne zaočkovaným ľuďom nosiť rúška vo verejných vnútorných priestoroch," uviedla riaditeľka CDC Rochelle Walenská.

21:57 SVET - Ľudia, ktorí prekonali covid, budú s vyššou pravdepodobnosťou dosahovať v inteligenčných testoch horšie výsledky ako pred nákazou. Vyplýva to zo štúdie britských a amerických expertov zverejnenej uplynulý štvrtok v odbornom vedeckom časopise The Lancet, informuje spravodajská stanica Sky News.

Najhoršie výsledky v IQ testoch pritom vedci zaznamenali u tých, ktorí boli v dôsledku covidu hospitalizovaní či napojení na umelú pľúcnu ventiláciu. Od januára do decembra minulého roka zisťovali vedci v Británii úroveň IQ u 81 337 ľudí. Medzi nimi bolo aj takmer 13 000 osôb, ktoré sa nakazili koronavírusom. Po zohľadnení faktorov ako vek, pohlavie, materinský jazyk či dosiahnuté vzdelanie, vedci zistili, že ľudia, ktorí prekonali koronavírus, zvládali horšie úlohy vyžadujúce uvažovanie, plánovanie a riešenie problémov v porovnaní s tými, ktorí sa vírusom nenakazili.

Skryť Vypnúť reklamu

U ľudí, ktorí boli v dôsledku covidu hospitalizovaní či napojení na umelú pľúcnu ventiláciu, pritom odborníci zaznamenali zníženie IQ až o sedem bodov.

21:43 SVET - Väčšinu nových ochorení na COVID-19 spôsobujú varianty nového druhu koronavírusu, preto je opodstatnené, aby niektoré zraniteľné skupiny obyvateľstva dostali aj tretiu dávku vakcíny.

Podľa agentúry MTI to v utorok vyhlásila šéfka Úradu štátnej zdravotnej služby (ÁNTSZ) Cecília Müllerová. "Tretiu dávku očkovacej látky odporúčame v prvom rade starším a chronicky chorým ľuďom, ako aj pacientom s oslabeným imunitným systémom," spresnila Müllerová.

19:54 SVET - V Rumunsku pravdepodobne budú očkovať zraniteľných ľudí a zdravotníkov treťou posilňujúcou dávkou vakcíny.

Zväčšujú sa totiž obavy z rastúceho počtu infekcií delta variantom vírusu. Šéf národného vakcinačného výboru Valeriu Gheorghita informoval, že sa v krajine diskutuje o možnej posilňujúcej dávke vakcíny pre ľudí, ktorí sú vírusom veľmi ohrození, napríklad zdravotnícki a sociálni pracovníci, ľudia s chronickými ochoreniami a ľudia vo veku nad 65 rokov.

Skryť Vypnúť reklamu

19:39 SVET - Ruské zdravotnícke orgány schválili testovanie kombinácie vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca a ruskej jednodávkovej očkovacej látky Sputnik Light. Vyplýva to z ruského registera schválených klinických testov.

Malá štúdia, ktorá mala odštartovať 26. júla a skončiť sa v marci 2022, by mala mať 150 dobrovoľníkov a zamerať sa na bezpečnosť a schopnosť zmiešaného režimu pri vytváraní imunitnej odpovede. Testy by mali vykonať v piatich zdravotníckych zariadeniach v Moskve a Petrohrade.

19:03 SLOVENSKO - Ústavný súd neobvykle vstúpil do vyhlášky hygienikov druhýkrát v rozpätí necelých dvoch týždňov. Pozastavenie platnosti pravidiel je pritom ojedinelý krok, ku ktorému bežne Ústavný súd pristupuje len zriedka.

Súvisiaci článok Ústavný súd znova zasiahol do opatrení na hraniciach. Ruší zvýhodnenie poloočkovaných Čítajte 

Robí tak vtedy, keď hrozí bezprostredné a nenapraviteľné ohrozenie základných práv ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

Prvýkrát opatrenia na hraniciach súd zastavil v polovici júla. Sudcom vtedy prekážalo najmä prechodné obdobie, keď za zaočkovaných štát považoval aj ľudí čerstvo po prvej dávke vakcíny.

18:42 SLOVENSKO - Úrad verejného zdravotníctva podľa reakcie Meraka Eliáša zatiaľ nemá k dispozícii znenie uznesenia Ústavného súdu SR. Situáciou sa úrad bude zaoberať po oboznámení sa s ním. Pripomenul, že do účinnosti uznesenia ÚS platí na hraniciach aktuálny režim.

17:40 SVET - V Tanzánii sa v stredu začne masové očkovanie obyvateľstva, použijú pri tom jednodávkovú vakcínu od spoločnosti Johnson & Johnson. Oznámila to v utorok ministerka zdravotníctva Dorothy Gwajimová.

Táto východoafrická krajina získala viac ako milión dávok vakcíny prostredníctvom globálnej distribučnej iniciatívy Covax. Tanzánia má odhadom okolo 60 miliónov obyvateľov a je jednou z posledných afrických krajín začínajúcich s očkovaním.

Skryť Vypnúť reklamu

17:36 SLOVENSKO - Ústavný súd pozastavil účinnosť časti vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva, ktorou sa upravuje aktuálny režim na hraniciach.

Rozhodlo o tom v utorok plénum Ústavného súdu na neverejnom zasadnutí. TASR o tom informoval tlačový a informačný odbor.

Ústavný súd opäť pozastavil výnimku na základe, ktorej nemuseli byť po návrate zo zahraničia v karanténe ľudia, ktorí boli očkovaní iba prvou dávkou vakcíny a bezprostredne po návrate zo zahraničia si spravili PCR test.

Po návrate zo zahraničia tak musia byť v karanténe všetky osoby, ktoré ešte nie sú plne zaočkované.

Návrh proti vyhláške Úradu verejného zdravotníctva podala opozícia, ktorej prekážala karanténa ako celok. Ústavný súd však karanténu po návrate zo zahraničia ponechal.

"Zatiaľ nemáme k dispozícii znenie uznesenia Ústavného súdu. Potrebujeme sa s ním oboznámiť a situáciou sa budeme zaoberať. Do účinnosti predmetného uznesenia platí súčasný režim na hraniciach," uviedla hovorkyňa hygienikov Daša Račková.

Skryť Vypnúť reklamu

17:10 SVET - Počet nových prípadov v Británii už šiesty deň po sebe klesá. Predseda vlády Boris Johnson však vyzval obyvateľov, aby boli aj naďalej opatrní.

"Všimol som si, samozrejme, že máme šesť dní lepších čísel, ale je veľmi, veľmi dôležité, aby sme nerobili unáhlené závery," povedal Johnson. "Ľudia musia byť aj naďalej veľmi opatrní, a tak (k situácii) pristupuje aj vláda," dodal.

16:50 SVET - Za posledných 24 hodín pribudlo v Chorvátku podľa údajov ministerstva zdravotníctva 193 prípadov koronavírusu, počet aktívnych prípadov je 971. V nemocniciach je hospitalizovaných 143 pacientov.

16:30 SVET - Ruské zdravotnícke úrady schválili testovanie kombinácie vakcín proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca a jednodávkovej verzie Sputniku.

Skryť Vypnúť reklamu

Do štúdie menšieho rozsahu, ktorá sa mala začať v pondelok a ktorej ukončenie je plánované na marec budúceho roku, sa zapojí 150 dobrovoľníkov. Jej cieľom bude posúdiť bezpečnosť kombinácie dvoch uvedených vakcín a ich schopnosť vyvolať imunitnú reakciu u zaočkovaných.

Klinické testy sa majú uskutočniť v piatich zdravotníckych zariadeniach v Moskve a Petrohrade.

15:50 SVET - Podľa portugalských zdravotníckych expertov existujú v krajine náznaky, že najnovšia vlna covid infekcií stráca silu. Tempo pribúdania nákaz síce zostáva vysoké, ale prírastky sa spomaľujú a kulminácia vlny je blízko.

15:30 SVET - Greta Thunberg bola zaočkovaná prvou dávkou vakcíny proti koronavírusu.

"Som vďačná a cítim sa privilegovane, že žijem v časti sveta, kde bolo možné, aby ma zaočkovali. Distribúcia vakcín vo svete je extrémne nevyrovnaná," píše na mikroblogovacej sieti.

Skryť Vypnúť reklamu

15:15 SVET - Pandémia tento rok postihla konfliktové a chudobné krajiny oveľa horšie ako v roku 2020.

Bezpečnostnú radu OSN na to upozornil námestník generálneho tajomníka pre humanitárne záležitosti Ramesh Rajasingham, podľa ktorého najmenej 124 štátov čelí vyšším počtom prípadov a úmrtí v dôsledku nedostatočného prístupu k vakcínam, uvoľňovania opatrení pre verejné zdravie, intenzívnejšieho spoločenského miešania a šírenia nákazlivejšieho delta variantu koronavírusu.

Medzi tieto štáty patrí aj 17 nestabilných a konfliktom postihnutých krajín.

15:10 SVET - Aktuálne opatrenie českého ministerstva zdravotníctva o povinnosti nosenia respirátorov vo vnútorných verejných priestoroch nie je dostatočne odôvodnené.

Rozhodol o tom český Najvyšší správny súd s tým, že rezort má na úpravu nariadenia tri dni.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako píše spravodajský server iDNES.cz, podnet na súd podala fyzická osoba trpiaca dlhodobým ochorením dýchacieho systému, ktorá má zároveň vysokú hladinu protilátok po prekonaní covidu. Nosenie respirátoru tejto osobe podľa jej vlastných slov ohrozuje zdravie viac než jeho nenosenie.

14:25 SVET - V druhej polovici tohto týždňa sa bude možné v Maďarsku zaregistrovať na tretiu dávku vakcíny. Požiadať o ňu môžu tí, ktorí druhú dávku vakcíny dostali najmenej pred štyrmi mesiacmi.

V tejto súvislosti poslanec Európskeho parlamentu za Maďarskú socialistickú stranu István Ujhelyi podľa agentúry MTI povedal, že tretia dávka vakcíny by mohla byť riešením pre Maďarov, ktorí boli zaočkovaní východnými očkovacími látkami a nemajú preto nárok na európsky očkovací preukaz.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Maďarsko začína očkovať treťou dávkou vakcíny proti covidu Čítajte 

14:21 SVET - Za prvý rok pandémie na Novom Zélande sa dostalo za hranicu chudoby 18-tisíc detí, čo predstavuje 10-percentný nárast oproti predchádzajúcemu obdobiu.

Problém sa týka predovšetkým pôvodného obyvateľstva Maoriov a Pacifických ostrovanov, informoval britský denník The Guardian.

14:20 SVET - Britská vláda zmierňuje pravidlá v oblasti karantény pre ľudí po kontakte s infikovanou osobou. Zmiernenie sa týka ďalších zamestnancov v dôležitých sektoroch, vrátane väzenských dozorcov, veterinárov, pracovníkov odvážajúcich komunálny odpad či zamestnancov daňových úradov.

Vláda Veľkej Británie sa tak snaží znížiť nedostatok zamestnancov, ktorý postihuje niektoré sektory ekonomiky v krajine.

14:15 SLOVENSKO - Okresy s nízkym percentom zaočkovanosti budú problémom aj pre školy, povedal to minister školstva Branislav Gröhling.

Skryť Vypnúť reklamu

Z rezortu školstva uviedli, že vzhľadom na šírenie delta variantu môžu na školách v novom školskom roku vznikať ohniská nákazy. Vtedy v zmysle platných pravidiel regionálny úrad verejného zdravotníctva uzavrie príslušné triedy.

Ako TASR informoval odbor komunikácie a marketingu, výskyt ohnísk môže zmierniť zaočkovanosť v okresoch.

14:05 SLOVENSKO - Expremiér Igor Matovič je už zaočkovaný prvou dávkou neregistrovanej vakcíny Sputnik V. Informoval o tom na sociálnej sieti.

14:04 SLOVENSKO - V Bratislavskom kraji doposiaľ evidujú celkovo 56 prípadov variantu delta. Informuje o tom regionálny úrad verejného zdravotníctva s tým, že v období od 26. júna do 9. júla zaznamenal 43 pozitívnych, u ktorých sa sekvenovaním vzoriek biologického materiálu potvrdil variant delta.

Skryť Vypnúť reklamu

Z nich sa 30 osôb vrátilo zo zahraničia vrátane ich úzkych kontaktov.

13:32 SVET - Poľský minister zdravotníctva Adam Niedzielski oznámil zavedenie politiky "nulovej tolerancie" voči agresívnym aktivistom proti očkovaniu.

Niedzielski to vyhlásil, keď vyznamenával zdravotníkov v stredopoľskom meste Grodzisk Mazowiecki, ktorí pomáhali zvládnuť násilný incident z nedele v miestnom očkovacom centre. Protestujúci proti očkovaniu sa snažili násilne vtrhnúť do spomínaného vakcinačného strediska, vypukli potýčky a zatknutí boli dvaja ľudia.

"Nebudeme u odporcov očkovania tolerovať nijaké prejavy agresivity," povedal Niedzielski. "V súčasnosti diskutujem s ministrami vnútra a spravodlivosti o sprísnení štátnej politiky v tomto ohľade," doplnil.

Skryť Vypnúť reklamu

13:30 SVET - Spojené štáty pre obavy z variantu delta nezrušia v najbližšom období žiadne zo súčasných obmedzení v oblasti cestovania.

Informovala o tom v utorok stanica Sky News s odvolaním sa na hovorkyňu Bieleho domu Jen Psakiovú.

Psakiová povedala, že USA vzhľadom na súčasnú situáciu "s variantom delta" existujúce obmedzenia v oblasti cestovania ponechajú v platnosti.

13:20 SVET - Predseda japonskej vlády Jošihide Suga sa neobáva, že situácia s koronavírusom sa v Tokiu zhorší vplyvom olympijských hier. V utorok totiž v hlavnom meste zaznamenali rekordný denný nárast nových prípadov.

Súvisiaci článok Tokio hlási rekordný počet nakazených, len niekoľko dní po začiatku olympiády Čítajte 

13:10 SVET - Chorvátske orgány v týchto dňoch striktne kontrolujú všetky stanovené podmienky pre vstup do Chorvátska. Ako informovalo ministerstvo zahraničných vecí na svojej internetovej stránke, aktuálne podmienky v Chorvátsku platia minimálne do 31. júla, prípadne do odvolania.

Skryť Vypnúť reklamu

Upozorňuje tiež na niekoľkohodinové zdržanie na hraniciach, ktoré môže vzniknúť pre značný nárast turistov.

12:10 SVET - Tokio hlási 2 848 nových nových prípadov nákazy, čo je najvyšší denný nárast od začiatku pandémie. V hlavnom meste Japonska sa len pred niekoľkými dňami začali letné olympijské hry.

11:30 SLOVENSKO - Úradu verejného zdravotníctva nič nebráni, aby aj naďalej vyhláškami reagoval na zmeny pandemickej situácie v závislosti na stav poznania okolností, ktoré aj potenciálne vplývajú na šírenie vírusu.

K týmto zásahom však musí pristupovať tak, aby bol zrejmý nielen ich obsah, ale aj účel. Vyplýva to z uznesenia Ústavného súdu k pozastaveniu vyhlášky ÚVZ SR o režime na hraniciach.

11:17 SLOVENSKO - V nemocnici Košice - Šaca podali za prvý polrok tohto roka takmer 22-tisíc očkovacích dávok a odobrali viac ako 23-vzoriek na zistenie prítomnosti ochorenia COVID-19.

Skryť Vypnúť reklamu

11:15 SLOVENSKO - Vakcinačné centrum v levočskej nemocnici avizuje od 1. augusta zmenu prevádzkových dní. Otvorené bude v stredu, štvrtok a piatok vždy od 8:00 do 12:00. Prísť na očkovanie môžu záujemcovia aj bez registrácie do čakárne v NCZI.

11:00 SLOVENSKO - Na Slovensku vznikla bizarná situácia v tom, že sa nemá kto zastať tých, ktorí sú zaočkovaní. V súvislosti s protestami pred parlamentom to konštatoval minister zahraničných vecí Ivan Korčok.

Pri príležitosti schválenia očkovacieho zákona šéf slovenskej diplomacie sa vo svojom profile na sociálnej sieti zároveň poďakoval tým, ktorí sa v prípade očkovania rozhodujú na základe faktov, a nie bludov.

10:50 SVET - Česká republika daruje Taiwanu 30-tisíc dávok vakcín, oznámila to taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen. Zároveň ocenila tento krok Prahy, ktorý by mohol podráždiť Čínu.

10:14 SVET - Úrady po dvoch týždňoch rušia takmer všetky prísne obmedzenia v austrálskom štáte Viktória vrátane miliónovej metropoly Melbourne. Lockdown sa skončí v noci na stredu, oznámil v utorok premiér štátu Viktória Daniel Andrews.

Lockdown v Sydney, zavedený 26. júna, však bude platiť aj naďalej.

10:08 SVET - 70 percent dospelých Európanov má už aspoň jednu dávku vakcíny.

10:01 SLOVENSKO - Za uplynulý deň sa dalo zaočkovať 3 160 ľudí. Prvú dávku vakcíny už dostalo 2 240 639 obyvateľov.

Kompletne zaočkovaných je 1 932 851 Slovákov, pričom včera zaočkovali 4 979 ľudí.

10:00 SLOVENSKO - Za včerajšok na Slovensku pribudlo 51 infikovaných z PCR testov. Laboratória otestovali 8 694 vzoriek.

Z celkového počtu 4 948 sekvenovaných vzoriek je počet pozitívne testovaných na delta variant 107, čo predstavuje 2,2-percentné zastúpenie.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Bratislavskom kraji (17), nasledujú Prešovský (12), Nitriansky (7), Trenčiansky (7), Košický (3), Banskobystrický (2), Trnavský (2) a Žilinský (1).

Je medzi nimi 26 mužov a 25 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 187 350 a žien 205 056.

Vykonalo sa tiež 6 821 antigénových testov.

Koronavírusu už šiesty deň za sebou nepodľahla žiadna ďalšia obeť.

Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 je 12 534 a celkový počet úmrtí "s Covidom" je 2 457.

Počet ľudí, ktorí potrebujú hospitalizáciu, sa zvýšil o troch. V nemocniciach je momentálne 83 ľudí, potvrdené ochorenie má 44 z nich. Na JIS sú štyria pacienti a podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebujú traja.

9:57 SLOVENSKO - Počas uplynulého víkendu bolo v piatich očkovacích centrách Trnavského kraja zaočkovaných viac ako 4 700 ľudí, z ktorých 1 350 prišlo bez predchádzajúcej registrácie.

Nedeľou bola zároveň ukončená činnosť veľkokapacitného očkovacieho centra na Strednej zdravotníckej škole Trnava. Tento krok predpokladala očkovacia stratégia v prípade poklesu záujmu verejnosti o očkovanie.

"V piatich veľkokapacitných očkovacích centrách sme od polovice februára dodnes podali viac ako 255-tisíc dávok vakcín. Až 77-tisíc vakcinácií sme vykonali v prvom centre, ktoré sa nachádza na zdravotníckej škole v Trnave. Uplynulý víkend sme v ňom očkovali nateraz naposledy," uviedol predseda kraja Jozef Viskupič.

9:40 SVET - V uplynulých 24 hodinách v Maďarsku potvrdili nákazu novým druhom koronavírusu 26 osobám. Pribudla jedna ďalšia obeť.

Aktuálne je infikovaných 33 048 ľudí. Počet hospitalizovaných s covidom stúpol za deň o 18 na 73. Z nich je na umelú pľúcnu ventiláciu napojených 11, o dvoch viac než v pondelok.

Proti covidu je zaočkovaných prvou dávkou vyše 5,6 milióna ľudí, takmer 5,4 milióna z nich dostalo už aj druhu dávku vakcíny.

Doterajšia bilancia koronavírusovej pandémie v Maďarsku je 809 288 potvrdených prípadov nákazy a 30 021 úmrtí.

9:35 SLOVENSKO - V dvoch veľkokapacitných očkovacích centrách zriadených Trenčianskym krajom podali od začiatku ich fungovania už viac ako 100-tisíc vakcín. Možnosť dať sa zaočkovať využilo počas štvrtej júlovej soboty takmer dvetisíc ľudí.

9:15 SLOVENSKO - Bratislavský samosprávny kraj bude na aktuálnu situáciu a záujem občanov o očkovanie reagovať flexibilne. Pokiaľ bude záujem pretrvávať, na Národnom futbalovom štadióne bude očkovať aj naďalej, nie je problém ani s posilnením kapacít, v opačnom prípade by pozastavil očkovanie po 7. auguste a pokračoval by v teréne.

Zamerať sa chce na dve skupiny obyvateľov. "V Bratislavskom kraji sú dve skupiny obyvateľstva, na ktoré sa chceme zamerať - mladí ľudia do 32 rokov a vybrané obce, kde je zaočkovanosť nižšia ako 40 percent," uviedol pre TASR Michal Feik, riaditeľ odboru komunikácie a propagácie Úradu Bratislavského samosprávneho kraja.

8:40 SVET - Španielske ministerstvo zdravotníctva oznámilo, že šírenie koronavírusu sa po dlhých týždňoch prudkého nárastu prípadov už spomaľuje. Prudké stúpanie v počte infekcií spôsobovali predovšetkým vekové skupiny mladých ľudí, ktorí ešte len majú byť proti koronavírusu očkovaní.

Krajina hlásila posledné dva týždne 700 nových prípadov nákazy na 100-tisíc obyvateľov, čo je hodnota, ktorú Španielsko zaznamenávalo iba v tretej veľkej vlne na začiatku tohto roka, keď dosahovalo vrchol 900 nových prípadov na 100-tisíc obyvateľov.

8:27 SVET - Testy v Česku odhalili 206 nových nakazených. Je to mierne viac ako vo štvrtok a v piatok minulý týždeň, ale zároveň menej ako v pondelok, utorok i stredu.

8:09 SVET - Z 2,4 milióna vakcín, ktoré Česko daruje iným krajinám, pôjde 30-tisíc Taiwanu. Prezidentka ostrova v reakcii uviedla, že Taiwan a Česko sú nielen partnermi v otázkach demokracie a slobody, ale aj dobrými priateľmi.

Agentúra Reuters k tomu napísala, že toto rozhodnutie Prahy môže vyvolať nevôľu v Číne, ktorá Taiwan považuje za súčasť svojho územia.

7:26 SVET - Belgicko v pondelok spustilo iniciatívu, v rámci ktorej vo svojich prístavoch ponúka očkovanie zahraničným námorníkom.

Lekárske tímy budú záujemcov zadarmo očkovať priamo na ich plavidlách jednodávkovou vakcínou Janssen od firmy Johnson & Johnson. Podľa belgických úradov je kampaň zameraná na členov posádok lodí, ktorí nemajú pre pracovné povinnosti čas sa dať zaočkovať.

7:05 SVET - Súd v Rostove na juhu Ruska odsúdil na nepodmienečné tresty piatich obyvateľov autonómneho Severného Osetska, ktorí sa minulý rok na jar vo Vladikavkaze zúčastnili protestov proti opatreniam.

Za mrežami si odsúdení podľa paragrafu o masových nepokojoch majú odpykať päť a viac rokov, napísal denník Kommersant.

6:25 SVET - Česká vláda poskytne do konca tohto roka darom najmenej 2,39 milióna vakcín proti covidu. Poputujú do balkánskych krajín, Afriky a Ázie, oznámil ešte v pondelok po rokovaní vlády minister zdravotníctva Adam Vojtěch. Informovala o tom spravodajská televízia ČT24.

Podľa Vojtěcha je dar súčasťou predošlej dohody lídrov členských štátov Európskej únie, podľa ktorej Únia daruje tretím krajinám spoločne 100 miliónov dávok vakcíny. Dodal, že na jeseň bude pre Česko vakcín dostatok.

Vojtěch zároveň potvrdil skoršie vyjadrenie českého premiéra Andreja Babiša, že Slovensko si odoberie namiesto Česka z českej kvóty jeden milión dávok od Pfizeru a zaplatí za ne. Od tohto dodávateľa má Česko podľa Vojtěcha objednaných asi 14 miliónov dávok, množstvo sa teda zníži na 13 miliónov.

00:00 SVET - Česko od 1. augusta uvoľní ďalšie protipandemické opatrenia. Najrôznejších kultúrnych a športových podujatí konaných v exteriéri sa po novom bude môcť zúčastniť až 7-tisíc ľudí a v interiéri 3-tisíc. Zmenšia sa tiež povinné rozstupy medzi stojacimi divákmi.

Súvisiaci článok Česko ďalej uvoľňuje, na diskotékach bude možné tancovať Čítajte 

Ľudia, ktorí preukážu, že sú bezinfekční, budú môcť tancovať na diskotékach. Na kúpaliskách a v bazénoch od 1. augusta už nebude obmedzená kapacita. Doteraz ich prevádzkovatelia mohli naplniť iba na 75 percent.

Podľa ministra zdravotníctva Adama Vojtěcha však budú mať na kúpaliská a do bazénov naďalej prístup iba ľudia, ktorí sú zaočkovaní, prekonali Covid-19 alebo sa preukážu negatívnym antigénovým alebo PCR testom.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako by ste chceli bývať? Zapojte sa do prieskumu o bývaní
 2. Chcete ušetriť na aute? Namiesto kúpy si ho prenajmite
 3. Ako získať nabíjaciu kartu k novému elektromobilu?
 4. Koniec Bratislavy? Pre túto firmu môžete pracovať aj cez polovicu republiky
 5. Vraciame spoločnosti priazeň, ktorú nám už 30 rokov prejavuje
 6. Digitálne zručnosti žiakov a študentov podporí Nadácia Orange
 7. Vyťahovanie zapadnutého jazyka je mýtus
 8. Heľenine oči zahrajú hit o obchvate Prešovčanom z kamióna
 9. NDS otvára nový úsek diaľnice D1, západný obchvat Prešova
 10. Profesor Alexy: S plastmi sa musíme naučiť zaobchádzať
 1. 365.bank prináša digitálnu hypotéku s možnosťou podania žiadosti
 2. EUBA udelila čestné vedecké hodnosti „doctor honoris causa“
 3. Miška ochrnula z minúty na minútu, teraz pre ňu svitá nová nádej
 4. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 5. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 6. Digitálne zručnosti žiakov a študentov podporí Nadácia Orange
 7. Chcete dočasné tetovanie, používajte Hennu
 8. Vyťahovanie zapadnutého jazyka je mýtus
 9. Heľenine oči zahrajú hit o obchvate Prešovčanom z kamióna
 10. Spoľahlivá energia a úspora technológiami
 1. NDS otvára nový úsek diaľnice D1, západný obchvat Prešova 10 415
 2. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom 9 902
 3. Chladené halušky? Od tejto firmy si ich obľúbili na Slovensku 9 508
 4. Peniaze začali strácať hodnotu, treba sa brániť! 6 521
 5. Najtajnejšie ponuky módnych kúskov v Európe – iba na pozvanie 5 280
 6. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania 3 709
 7. Heľenine oči zahrajú hit o obchvate Prešovčanom z kamióna 3 317
 8. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 2 857
 9. Chcete ušetriť na aute? Namiesto kúpy si ho prenajmite 2 532
 10. Nechajte kryptomeny na Fumbi 2 004
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Šieste poschodie stavby na rohu ulíci Vajnorskej a Odbojárov využíval Norbert Bödör na pracovné schôdzky.

Odborníci označili bytovku za zlý výber, keď chce niekto schôdzku utajiť.


6 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Od pondelka bude v čiernej farbe až 24 okresov.


a 1 ďalší 4 h
Obezitologička Adela Penesová.

Obezita je epidémiou 21. storočia.


12 h

Neprehliadnite tiež

V utorok spustilo ministerstvo zdravotníctva očkovanie treťou dávkou proti covidu ľudí nad 55 rokov, pacientov so zníženou imunitou a zdravotníkov. Ilustračné foto

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 465-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 957 obetí.


a 1 ďalší 4 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


4 h
Skryť Zatvoriť reklamu