SME
Sobota, 18. september, 2021 | Meniny má EugéniaKrížovkyKrížovky

Koronavírus na Slovensku: Ústavný súd vydal chybné uznesenie k režimu na hraniciach (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 392-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 534 obetí.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správy o koronavíruse sledujeme online minútu po minúte:

22:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

Skryť Vypnúť reklamu

21:50 SVET Izraelské ministerstvo zdravotníctva schválilo očkovanie proti covidu pre deti vo veku od päť do 11 rokov, ktorým v prípade nákazy novým koronavírusom hrozia vážne zdravotné komplikácie.

20:33 SVET Vo Francúzsku budú od 9. augusta očkovacie preukazy povinné pri vstupe do reštaurácií, kaviarní, cestovaní v medzimestských vlakoch či v leteckej doprave. Uviedol to hovorca francúzskej vlády Gabriel Attal.

Pozrite si prehľad krajín, ktoré pri vstupe do interiérov reštaurácií či kín vyžadujú covidové pasy, a tých, ktoré zvažujú aj povinné očkovanie určitých skupín >>>>

20:00 SVET Po návrate z plážového festivalu na chorvátskom ostrove Pag bolo pozitívne testovaných vyše sto Rakúšanov.

Informovala dnes o tom agentúra APA s odvolaním sa na rakúske zdravotnícke úrady, podľa ktorých bude skutočný počet infikovaných zrejme ešte oveľa vyšší.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Delta odkladá konečnú fázu uvoľňovania opatrení v Nórsku Čítajte 

19:30 SVET Nórsko vzhľadom na šírenie vysokonákazlivého variantu delta odkladá najmenej o dva týždne plánovanú konečnú fázu uvoľňovania protipandemických opatrení.

19:10 SLOVENKO Ústavný súd spravil chybu v uznesení k pozastaveniu časti vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva k režimu na hraniciach.

Ústavný súd pozastavil len časť týkajúcu sa osôb, ktoré absolvovali prvú dávku vakcíny do 9. júla. Informovala o tom televízia Markíza, ktorej to potvrdil tlačový a informačný odbor Kancelárie ÚS SR. Súd plánuje vo štvrtok zverejniť opravné uznesenie.

18:20 SLOVENSKO Ministerstvo práce odmení zamestnancov poskytovateľov sociálnych služieb a zamestnancov pracujúcich v oblasti sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately za ich výnimočné pracovné nasadenie počas druhej vlny pandémie nového koronavírusu. Je pre nich vyčlenených viac ako 31,5 milióna eur.

Skryť Vypnúť reklamu

18:00 SVET Plne zaočkovaní cestujúci prichádzajúci z EÚ a USA nebudú musieť od budúceho pondelka podstúpiť po príchode do Anglicka povinnú karanténu. Rozhodla o tom britská vláda.

17:32 SVET - Británia dnes oznámila, že daruje milióny dávok vakcín krajinám Spoločenstva národov a viacerým ázijským štátom.

Britský minister zahraničných vecí Dominic Raab avizoval, že prvá zásielka, pozostávajúca z približne deväť miliónov dávok, bude odoslaná v piatok.

"Pôjdu do zraniteľných oblastí ako Laos a Kambodža, pre partnerov ako Indonézia, Malajzia a do viacerých štátov Commonwealthu od Kene až po Jamajku," uviedol minister.

17:27 SVET - Za utorok pribudlo na Cypre 791 prípadov koronavírusovej infekcie.

Slovensko patrí do zelenej kategórie a pre Slovákov neplatia prakticky žiadne obmedzenia okrem nutnosti vyplniť formulár Cyprus Flight Pass a v prípade potreby sa podrobiť náhodnému testovaniu na letisku.

Skryť Vypnúť reklamu

17:15 SLOVENSKO - Zverejnením uznesenia Ústavného súdu v zbierke zákonov sa pozastaví účinnosť časti vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva, ktorý obsahuje prechodné lehoty pre osoby po prvej dávke vakcíny, ktorú absolvovali do 9. júla, pendlerov a osoby od 12 do 18 rokov.

Informovala hovorkyňa úradu Daša Račková v súvislosti so zverejnením uznesenia, ktoré sa týka vyhlášky upravujúcej režim na hraniciach.

Súvisiaci článok Rozhodnutie Ústavného súdu sa dotkne ľudí s jednou dávkou vakcíny Čítajte 

"V praxi tak zmeny zverejnením uznesenia v zbierke zákonov pocítia najskôr "prvoočkované osoby", ktorým by prechodné obdobie končilo 2. augusta," uviedla Račková.

Pendleri a osoby od 12 do 18 rokov zmeny v praxi zverejnením uznesenia v zbierke zákonov nateraz nepocítia. "Otázka režimu na hraniciach pre osoby od 12 do 18 rokov a pendlerov bude predmetom ďalších rokovaní," vysvetlila Račková.

Skryť Vypnúť reklamu

Úrad pripomenul, že do momentu zverejnenia uznesenia Ústavného súdu SR v zbierke zákonov stále platí súčasný režim na hraniciach.

Súvisiaci článok Ústavný súd znova zasiahol do opatrení na hraniciach. Ruší zvýhodnenie poloočkovaných Čítajte 

17:08 SLOVENSKO - Medzinárodná poľnohospodárska a potravinárska výstava Agrokomplex v Nitre sa v tomto roku opäť neuskutoční, potvrdil agrokomplex Národné výstavisko, š.p. Nitra.

Ako dôvod organizátor uviedol stále sa meniace opatrenia, ktoré neumožnili vytvoriť vhodné podmienky pre organizáciu podujatia tak veľkého rozsahu

„Hlavný organizátor výstavy Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR sa spolu s národným výstaviskom rozhodli zorganizovať podujatie menšieho rozsahu, ktoré bude mať najmä edukačný charakter,“ informovalo výstavisko. Zatiaľ posledný 46. ročník výstavy sa konal v auguste 2019.

16:48 SLOVENSKO - Trnavský samosprávny kraj bude počas najbližšieho víkendu očkovať vo svojich troch veľkokapacitných vakcinačných centrách aj ľudí bez predchádzajúcej registrácie.

Skryť Vypnúť reklamu

„Vo veľkokapacitnom očkovacom centre v Skalici budú prítomní aj pediatri, teda príležitosť nechať sa zaočkovať dostanú aj záujemcovia vo veku od 12 rokov veku v sprievode zákonného zástupcu," uvádza samospráva.

V sobotu bude trnavská župa premiérovo očkovať v obchodných domoch Tesco v Galante a Hlohovci, a to od 10:00 do 17:00 jednodávkovou vakcínou Janssen od spoločnosti Johnson & Johnson.

V sobotu budú očkovať aj vo veľkokapacitnom vakcinačnom centre v športovej hale Družba v Trnave od 7:00 do 12:00 vakcínou Moderna a od 12:00 do 17:00 vakcínou od konzorcia Pfizer/BioNTech.

Vo vakcinačnom centre v Strednej zdravotníckej škole v Skalici budú v sobotu očkovať od 10:00 do 14:00 vakcínou od Pfizer/BioNTech, a to aj deti od 12 rokov.

Skryť Vypnúť reklamu

V nedeľu 1. augusta podajú záujemcom vakcínu od Pfizer/BioNTech aj vo veľkokapacitnom očkovacom centre v Piešťanoch na Kúpeľnom ostrove od 8:00 do 13:00.

16:06 SVET - Britská vláda dnes rozhodla, že kompletne zaočkovaní občania krajín Európskej únie a USA budú môcť od 2. augusta pricestovať do krajiny, bez toho, aby museli podstúpiť desaťdňovú izoláciu, informovala agentúra Reuters.

Nové opatrenie má platiť pre cestujúcich z krajín, ktoré britská vláda pokladá za nízko alebo stredne rizikové.

Cestujúci, ktorí sa chcú vyhnúť karanténe, musia byť zaočkovaní jednou z vakcín, ktoré uznáva Európska únia alebo USA, teda Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca alebo Johnson & Johnson.

Naďalej bude platiť povinnosť preukázať sa pred odletom negatívnym PCR testom a absolvovať ďalší PCR test druhý deň po príchode do krajiny.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Povinné očkovanie a green pasy do reštaurácií. Aké sú pravidlá v Európe? Čítajte 

15:24 SVET - Nórska vláda dnes oznámila, že kvôli vysokému výskytu delta variantu opäť odsúva plánované zrušenie takmer všetkých opatrení.

V platnosti tak zostáva napríklad aj obmedzenie počtu ľudí, ktorí sa môžu stretávať v súkromí. V reštauračných zariadeniach smú byť ľudia obsluhovaní len pri stoloch a nemôžu si objednávať na bare, spresnila agentúra Reuters.

14:58 SLOVENSKO - Zdravotníci humenskej nemocnice dnes očkovali ľudí v miestnej osade Podskalka.

Ako uviedla hovorkyňa siete nemocníc Svet zdravia Jana Fedáková, zdravotnícky personál jednotlivých nemocníc začal s očkovaním v teréne minulý týždeň.

"Počas dnešného dňa očkovali zdravotníci humenskej nemocnice v komunitnom centre v lokalite Podskalka v Humennom a jednodávkovú vakcínu Janssen podali 65 záujemcom," povedala Fedáková.

Skryť Vypnúť reklamu

V spolupráci s ministerstvom zdravotníctva chce sieť zvýšiť zaočkovanosť v regiónoch Slovenska a zdravotníci preto v tomto období vyrážajú s vakcínami do terénu.

14:18 SLOVENSKO - Reprodukčné číslo je na Slovensku už tretí týždeň po sebe nad svojou kritickou hodnotou 1, uviedol epidemiológ Inštitútu zdravotných analýz Martin Pavelka.

"Otvorene teda môžeme skonštatovať, že na Slovensku sa už začala tretia vlna. Táto vlna je charakterizovaná delta variantom, ktorý bol prvýkrát detekovaný v Indii a ktorý je infekčnejší ako predošlé varianty. Do stretu sa s ním dostane každá jedna osoba," dodal Pavelka.

14:18 SLOVENSKO - Epidemiologická situácia sa na Slovensku nemení z hľadiska farby regiónov, všetky okresy zostávajú v zelenej farbe. Informovalo o tom ministerstvo zdravotníctva.

Skryť Vypnúť reklamu

Z pozitívne testovaných ľudí na ochorenie COVID-19 za posledné dva týždne bolo 76 percent nezaočkovaných proti covidu. Uvedený fakt podľa rezortu naznačuje, že tretia vlna epidémie sa sústredí na nezaočkovaných.

Zaočkovanosť sa v regiónoch pohybuje rozdielne. Aspoň 1. dávku očkovacej látky má od 26 do 59 percent ľudí na Slovensku, plne zaočkovaných oboma dávkami vakcíny je v našej krajine z pohľadu optiky na jednotlivé regióny od 23 do 54 percent osôb.

14:15 SVET - Americký farmaceutický koncern Pfizer oznámil za 2. štvrťrok výrazný rast tržieb aj zisku a zároveň zlepšil odhad celoročných výsledkov.

Hospodárenie za 2. štvrťrok podporilo viacero produktov, medzi nimi aj vakcína proti covidu.

Skryť Vypnúť reklamu

Pfizer v stredu informoval, že za 2. štvrťrok dosiahol čistý zisk 5,56 miliardy USD (4,71 miliardy eur), čo medziročne znamená rast o 59,3 %. Na akciu dosiahol zisk 98 centov.

14:01 SVET - Európska komisia podpísala rámcovú zmluvu s farmaceutickou spoločnosťou GlaxoSmithKline na dodanie lieku sotrovimab, ktorého efektivitu pri liečbe covidu aktuálne skúma Európska lieková agentúra.

Sotrovimab môže byť použitý na liečbu pacientov s miernymi príznakmi, ktorí ešte nepotrebujú pomoc kyslíkového prístroja.

Prebiehajúce výskumy naznačujú, že nasadenie tejto liečby môže pomôcť znížiť počet pacientov, ktorí potrebujú hospitalizáciu alebo prijatie na jednotku intenzívnej starostlivosti.

13:44 SLOVENSKO - SaS neočakáva v súvislosti s rozhodnutím Ústavného súdu SR zásadné zmeny na hraniciach.

Skryť Vypnúť reklamu

"Rozhodnutie Ústavného súdu SR rešpektujeme. Prechodné ustanovenie, ktoré sa týkalo ľudí, ktorí boli očkovaní prvou vakcínou, je dané do 2. augusta. Aj z toho dôvodu, že rozhodnutie ÚS bude účinné až od zverejnenia, nepredpokladáme dovtedy zásadné zmeny v pravidlách na hraniciach," uviedol poslanec SaS Alojz Baránik.

13:34 SVET - Francúzsky prezident Emmanuel Macron nedávno zmenil stratégiu a napriek masívnym protestom avizoval, že pri vstupe do interiéru mnohých prevádzok budú od ľudí vyžadovať certifikát o očkovaní alebo povinný test.

Navyše, Francúzsko zavádza aj povinné očkovanie zdravotníckeho personálu. Francúzi pritom nie sú jediní, ktorí plánujú zaviesť pravidlá vyvolávajúce odpor časti spoločnosti.

Pozrite si prehľad krajín, ktoré pri vstupe do interiérov reštaurácií či kín vyžadujú covidové pasy, a tých, ktoré zvažujú aj povinné očkovanie určitých skupín.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Povinné očkovanie a green pasy do reštaurácií. Aké sú pravidlá v Európe? Čítajte 

13:11 SVET - Premiér Andrej Babiš plánuje vláde navrhnúť dva dni voľna pre zaočkovaných českých štátnych zamestnancov.

Aj týmto spôsobom chce propagovať vakcináciu proti koronavírusu. Babiš odporučil podobný krok aj súkromným firmám.

Premiér v stredu na Twitteri napísal, že má "dôležitú a pozitívnu správu", ktorou chce ľudí motivovať na očkovanie.

"Je pravda, že niektorí z nich majú silnejšiu reakciu. Aj preto v piatok predložím vláde návrh na dva dni plateného pracovného voľna všetkým zamestnancom pod štátnou službou, ktorí sa naočkovali od 1. januára 2021," doplnil v tvíte Babiš.

12:37 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva vyzvalo opozíciu, aby pridala ruku k dielu a konštruktívnymi vyjadreniami pomohla vyviesť Slovensko z pandémie.

Skryť Vypnúť reklamu

Zároveň prosí opozičné strany, aby z pandémie nerobili politickú tému a nezneisťovali verejnosť zavádzajúcimi vyjadreniami.

"Odborníci na ministerstve zdravotníctva, Úrade verejného zdravotníctva a regionálnych úradov verejného zdravotníctva tvrdo pracujú na tom, aby ochránili zdravie a životy ľudí. V porovnaní s minulým rokom už vieme v predstihu nastavovať kroky a opatrenia," uvádza sa v stanovisku rezortu.

12:35 SLOVENSKO - Nezaradený poslanec Richard Raši pôsobiaci v mimoparlamentnej strane Hlas kritizuje slabú prípravu vlády na tretiu vlnu pandémie.

Na dnešnej tlačovej konferencii poukázal na potrebu ochrany hraníc, zabezpečenie trasovania, liekov či podpory pre nemocnice a ambulancie. Problémy vidí aj pri očkovaní.

Vláda podľa Rašiho podcenila očkovanie. „Hlavným dôvodom je stále problém s fyzickou dostupnosťou vakcíny, ale aj nízkou dôverou vo vakcináciu a vo vládu,“ myslí si poslanec.

Skryť Vypnúť reklamu

12:08 SLOVENSKO - Režim v zariadeniach sociálnych služieb bude v prípade tretej vlny v porovnaní s druhou zrejme liberálnejší. Uviedol to minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak počas tlačovej konferencie.

Rezort sa bude snažiť liberalizovať režim preto, lebo podľa Krajniakových slov mala na klientov i zamestnancov najväčší vplyv izolácia.

Štátna tajomníčka rezortu Soňa Gaborčáková doplnila, že aj klienti či zamestnanci, očakávajú nejaké výhody z toho, že sa dali zaočkovať, podobne ako bežní ľudia.

11:29 SLOVENSKO - Do momentu zverejnenia uznesenia Ústavného súdu SR v zbierke zákonov stále platí súčasný režim na hraniciach podľa vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva č. 231, vrátane prechodných ustanovení pre osoby zaočkované prvou dávkou vakcíny pred 9. júlom, pendlerov a osôb od 12 do 18 rokov.

Informovala o tom hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková.

"V súčasnosti sa rokuje o možnostiach ďalšieho postupu. Prosíme občanov, aby pri prekračovaní hraníc rešpektovali pokyny kontrolných zložiek. O následnom nastavení podmienok na hraniciach budeme verejnosť včas informovať. Úrad sa potrebuje oboznámiť s uznesením, ktoré aktuálne nemá k dispozícii," uviedla Račková.

Súvisiaci článok Ústavný súd znova zasiahol do opatrení na hraniciach. Ruší zvýhodnenie poloočkovaných Čítajte 

11:16 SLOVENSKO - Očkovanie proti covidu sa odporúča všetkým osobám od 12 rokov, osobitne ľuďom, u ktorých hrozí riziko závažného priebehu ochorenia v prípade nákazy.

Informoval o tom Štátny ústav pre kontrolu liečiv na sociálnej sieti.

Riziko zvyšujú faktory ako vysoký vek alebo rôzne chronické ochorenia, napríklad diabetes, hypertenzia či obezita. Vo všeobecnosti platí, že kontraindikácií (teda prekážok) pre očkovanie je veľmi málo.

11:11 SVET - Nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn dnes oznámil, že plne zaočkovaná je už viac ako polovica obyvateľov Nemecka.

Oboma dávkami je v Nemecku zaočkovaných 41 790 697 ľudí, čo predstavuje 50,2 percenta obyvateľov krajiny. Aspoň jednu dávku dostalo 50 851 471 milióna ľudí (61 percent obyvateľov).

10:58 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva pracuje v súvislosti s očkovaním na zintenzívnení komunikačnej kampane. V spolupráci s Úradom verejného zdravotníctva pracuje na zefektívnení trasovania kontaktov, sekvenácii pozitívnych vzoriek či monitoringu spodných vôd.

Informovala o tom hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

"Rezort zdravotníctva zároveň aktívne monitoruje stav zásob liekov na Covid-19 v distribučných spoločnostiach ako aj v zdravotníckych zariadeniach a v predstihu nastavuje opatrenia," uviedla Eliášová.

Zásoby lieku s obsahom monoklonálnej protilátky bamlanivimab je dostačujúci. Rezort zabezpečil dovoz 5 tisíc balení tohto lieku bamlanivimab, aktuálne bol podaný v nemocniciach 25 pacientom.

10:13 SLOVENSKO - Zamestnancom zariadení sociálnych služieb, centier pre deti a rodiny, ale i zamestnancom sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately vyplatí ministerstvo práce mimoriadnu finančnú odmenu za ich výnimočné nasadenie počas druhej vlny pandémie nového koronavírusu.

Na dnešnej tlačovej konferencii o tom informoval šéf rezortu Milan Krajniak (Sme rodina) a štátna tajomníčka ministerstva Soňa Gaborčáková. Odmeny budú v dvoch výškach podľa úväzku, rezort ich zafinancuje z programu REACT-EÚ.

Načítavam video...

10:00 SLOVENSKO - Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 248 587 za predchádzajúci deň pribudlo 3 193 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 1 945 724 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 5 921 ľudí.

9:59 SLOVENSKO - Za uplynulý deň pribudlo 82 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov, čo je najvyšší prírastok od 11. júna.

Antigénové testy odhalili 15 prípadov. Včera bolo ukončených 7 399 RT-PCR vyšetrení a 5 900 antigénnych testov.

Z celkového počtu 4 948 sekvenovaných vzoriek je počet pozitívne testovaných na delta variant 107, čo predstavuje 2,2-percentné zastúpenie.

Za posledný týždeň je počet pozitívne testovaných na delta variant 72 vzoriek z celkového počtu 181 sekvenovaných vzoriek. Predstavuje to 39,8% zastúpenie.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Košickom kraji (17), nasledujú Banskobystrický (15), Nitriansky (12), Žilinský (11), Bratislavský (9), Trnavský (7), Trenčiansky (6) a Prešovský (5). Je medzi nimi 44 mužov a 38 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 187 394 a žien 205 094.

Počet obetí s potvrdeným ochorením COVID-19 sa nezmenil, celkovo tak covidu podľahlo 12 534 ľudí a celkový počet úmrtí "s covidom" je 2 457.

V nemocniciach je hospitalizovaných 83 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 44 ľudí. Na JIS sú 4 pacienti, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebujú 3 osoby.

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 3 121 263 pričom takto bolo pozitívne testovaných 392 488 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 37 453 431, z čoho bolo pozitívne testovaných 387 489 osôb.

Celkový počet neaktívnych prípadov je 717 605. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.

9:32 SVET - Počet nakazených po začiatku olympijských hier v Tokiu naďalej rastie, prvý raz prekročil 3-tisíc za deň.

Japonský premiér Jošihide Suga na tlačovej konferencii vyhlásil, že prebiehajúcu olympiádu zastaviť neplánuje. Tvrdí, že sa "vláde podarilo zabezpečiť nový liek, ktorý znižuje riziko vážneho priebehu choroby o 70 percent, a ktorý sa bude od dnešného dňa používať". Nespresnil však, o aký liek ide.

9:03 SLOVENSKO - V júni na Slovensku zomrelo 4 251 osôb, čo je najmenej za posledných dvanásť mesiacov. Ochorenie Covid-19 už nebolo najčastejšou príčinou úmrtí, kleslo na ôsmu priečku.

Najvyššia úmrtnosť bola v skupine mladších seniorov vo veku od 65 do 74 rokov. V rámci najnovšej štatistiky o tom informoval Štatistický úrad.

8:21 SVET - Testy v Česku odhalili 252 nakazených, čo je za posledných 13 dní druhé najvyššie číslo. To najvyššie zaznamenali presne pred týždňom v utorok: bolo ich 301.

8:07 SVET - Malajzijská vláda aj napriek neustálemu rastu nových prípadov nákazy aj úmrtí ruší núdzové opatrenia, čo vyvolalo kritiku zo strany opozície. Tá tvrdí, že o zrušení núdzového stavu od 1. augusta, o ktorom sa rozhodlo minulý týždeň, nebola informovaná a pýta sa, aký dopad to bude mať na verejnosť.

Krajina s 32 miliónmi obyvateľov zaznamenala už viac ako milión nakazených a 8-tisíc obetí, ale odborníci varujú, že skutočné čísla sú omnoho vyššie, pretože testovanie zaostáva.

Nemocnice sú preplnené a preťažené, na nedávno zverejnených záberoch bolo vidieť pacientov sediacich na stoličkách a deliacich sa o fľaše s kyslíkom.

7:40 SVET - Austrálske úrady o ďalší mesiac predĺžili lockdown v najväčšom meste Sydney, ktorému sa aj napriek niekoľko týždňov trvajúcej uzávere nedarí znížiť denné prírastky nakazených koronavírusom. Za posledný deň štát Nový Južný Wales, ktorého je Sydney metropolou, zaznamenal 177 nových prípadov, o deň skôr ich bolo 172.

Lockdown sa mal v Sydney pôvodne skončiť v piatok, podľa oznámenia premiérky štátu Gladys Berejiklianovej však potrvá až do 28. augusta.

7:18 SVET - Newyorská Metropolitná opera bude vyžadovať, aby vstup na jej predstavenia počas nadchádzajúcej sezóny mali iba diváci a umelci plne zaočkovaní proti covidu.

Operný dom vo svojom vyhlásení spresnil, že všetci návštevníci, zamestnanci a tiež členovia jeho orchestra a zboru sa budú musieť pred predstaveniami preukázať potvrdením o zaočkovaní proti covidu. Deťom mladším ako 12 rokov, ktoré sa proti covidu zatiaľ neočkujú, vstup do opery nebude umožnený, a to ani v prípade, keď by ich sprevádzal plne zaočkovaný dospelý.

7:00 SVET - Guatemalský prezident Alejandro Giammattei uviedol, že jeho krajina opätovne prerokovala zmluvu o dodávke vakcíny Sputnik V a kontaktovala už aj spoločnosti Pfizer, Moderna a Johnson & Johnson.

Guatemala mala s Ruským fondom priamych investícií (RFPI) uzavretú zmluvu o dodávke 16 miliónov dávok vakcín Sputnik V, ktoré sa však značne oneskorilo, čo minulý mesiac primalo časť guatemalských vládnych úradníkov, aby začali hovoriť o nutnosti žiadať Rusko o vrátenie peňazí.

Giammattei na tlačovej konferencii povedal, že pôvodný kontrakt na ruskú vakcínu bol opätovne prerokovaný a podľa jeho novej verzie by Guatemala mala dostať polovicu - osem miliónov - dávok Sputnika.

6:43 SVET - Nemecko za posledných 24 hodín eviduje 2 768 nových prípadov nákazy koronavírusom a 21 úmrtí. Počet infekcií je vyšší ako pred týždňom, kedy ich bolo 2 203.

Sedemdňová incidencia, ktorá hovorí, koľko ľudí na 100-tisíc obyvateľov sa priemerne nakazilo za jeden týždeň, stúpla od 6. júla zo 4,9 na súčasných 15,0. O deň skôr bol tento ukazovateľ na hodnote 14,5.

6:00 SVET - Americký prezident Joe Biden vyhlásil, že Spojené štáty sa "musia zlepšiť" v očkovaní proti covidu, a potvrdil, že sa "uvažuje o povinnom očkovaní" zamestnancov federálnych úradov.

Biden vo svojom vyhlásení uviedol, že "v posledných dňoch sme zaznamenali zvýšenú zaočkovanosť, ale musíme to urobiť lepšie." Vo štvrtok načrtne ďalšie kroky v kampani, ktorej cieľom je zaočkovanie ďalších Američanov.

Načítavam video...

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí
 2. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 3. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 4. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu
 5. Slovenský orloj – svetová atrakcia
 6. Predplaťte si SME.sk s garanciou vrátenia peňazí
 7. Kanceláriám ešte neodzvonilo
 8. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér
 9. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých?
 10. Tam, kde sa ľahko verí na zázraky
 1. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 2. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 3. Vystúpte z radu, postavte si moderný dom podľa seba
 4. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 5. Poznáme slovenské cesty s najkrajším výhľadom!
 6. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 7. Mototechna tento rok predala už vyše 8 tisíc zánovných áut
 8. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 9. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 10. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 1. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 7 280
 2. Slovenský orloj – svetová atrakcia 6 365
 3. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 4 974
 4. Radosť zachytiť tieto krásne krivky 4 288
 5. Maldivy, Maurícius či Mexiko sú na dosah jediným letom 3 468
 6. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 2 708
 7. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí 2 687
 8. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 2 166
 9. Uznávané štúdio oživilo zanedbané štvrte. Prišlo do Bratislavy 1 820
 10. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu 1 802
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Do medzinárodného prieskumu Dunaja sa zapojilo 13 európskych krajín.

Z liečiv prúdiacich do tokov začínajú vodné živočíchy meniť svoje správanie.


17. sep
Peter Sagan na Okolo Slovenska 2021.

"Nič nie je rozhodnuté. Zajtra to ešte bude napínavé," povedal Peter Sagan v cieli.


Sportnet a 2 ďalší 2 h
Ilustračná fotografia.

Ako Európa reagovala na zdražovanie.


15. sep

Neprehliadnite tiež

Attila Agócs.

Delegáti snemu prijali stanovy a ďalšie dokumenty potrebné na vznik Aliancie.


TASR 2 h
Lukáš Kyselica.

Kollár by sa mal podľa Kyselicu ospravedlniť za slová o tzv. čurillovskej mafii.


TASR 4 h
Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.

Lipšic tvrdí, že ho prenasledovalo auto s neexistujúcim evidenčným číslom.


TASR 4 h

Ako sa vyvíja nákaza na Slovensku?


a 1 ďalší 6 h
Skryť Zatvoriť reklamu