BRATISLAVA. Zisk zdravotných poisťovní je potrebné regulovať. Na pondelkovom stretnutí sa na tom zhodli zástupcovia rezortov zdravotníctva a financií, niektorí členovia výboru pre zdravotníctvo či šéfka Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Renáta Bláhová.
Informovala o tom samostatná odborná referentka úradu Erika Kováčiková.
"Legislatívna úprava bude zohľadňovať záujem pacienta a nové ustanovenie bude vyžadovať, aby príjmy zo zdravotného poistenia pred prerozdelením boli použité na výdavky na zdravotnú starostlivosť v rozpätí, ktorého šírka bude určená v súlade s predloženými benchmarkami. Pre ilustráciu prikladáme grafické zhrnutie," uviedla Kováčiková s tým, že v rokovaniach sa pokračuje ďalej.
Pracovnú skupinu na stretnutí tvorili štátna tajomníčka ministerstva zdravotníctva Jana Ježíková, členovia výboru pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (SaS), Zuzana Šebová (Sme rodina), Marek Krajčí (OĽANO) a Tomáš Lehotský (Za ľudí), ďalej štátny tajomník ministerstva financií Marcel Klimek a riaditeľka odboru špecifických operácií štátu MF SR Andrea Holíková a za ÚDZS okrem šéfky úradu aj Peter Pavlovič a zástupcovia právneho odboru.
Ministerstvo chce viac investovať do liečby
Štátna tajomníčka Ministerstva zdravotníctva Jana Ježíková povedala, že peniaze z verejného zdravotného poistenia majú byť investované primárne do zdravotnej starostlivosti, na liečbu a záchranu životov pacientov.

Vláda týmto návrhom a stanoviskom realizuje podľa Ježíkovej svoj záväzok z programového vyhlásenia vlády, podľa ktorého sa v zdravotnom poistení môže tvoriť zisk až po zaplatení všetkých objednaných výkonov.
"Sme radi, že všetci členovia pracovnej skupiny, reprezentujúcej všetky koaličné strany vrátane ÚDZS, vnímame potrebu zmeny rovnako. V rokovaniach budeme pokračovať na ďalšom stretnutí pracovnej skupiny, ktoré sa má uskutočniť ešte tento týždeň," povedala Ježíková.
Cigániková je za postupné zavádzanie regulácie
Predsedníčka zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková uviedla, že rokovania by mali pokračovať vo štvrtok. Očakáva postupné zavádzanie regulácie.
Zisky poisťovní by mali byť naviazané na splnenie stanovených kvalitatívnych kritérií.
"Napríklad takýmto kritériom by bola dostupnosť k lekárovi alebo počet preventívnych prehliadok či znižovanie úmrtí na onkologické ochorenia. Ak sa poisťovni podarí splniť toto kritérium, mala by mať nárok na zaslúžený zisk. Ak kritériá nebude poisťovňa plniť, tak by nemala mať nárok na zisk, lebo nedosiahla požadované výsledky. Takto sme to navrhli na stretnutí a bolo to prijaté veľmi pozitívne," priblížila Bittó Cigániková.
Dodala, že zisk poisťovní je dôležitý, aby na trh prichádzali noví investori, ktorým sa ale oplatí dbať na zdravie poistencov, na preventívne prehliadky a na kvalitu svojich služieb pre poistencov.
"Nastaviť kritériá však nebude otázka týždňa či dvoch, to bude dlhšiu dobu," uviedla poslankyňa parlamentu.
OĽaNO je za zisk iba z pripoistenia
Koaličné hnutie OĽANO informovalo, že dlhodobo bojuje proti "vyciciavaniu" peňazí zo zdravotníctva na úkor poskytovania kvalitnej zdravotnej starostlivosti občanom. Uviedol to Peter Dojčaní.
Hnutie poukazuje na to, že už bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) spustil reformu poisťovníctva tak, aby peniaze z verejného zdravotného poistenia v rámci programového rozpočtu smerovali za pacientom, prednostne do tých segmentov zdravotnej starostlivosti, kde ich najviac potrebuje.
"Pri implementácii tejto reformy sa počíta s tým, že poisťovne okrem správneho fondu môžu tvoriť zisk iba z pripoistenia," konštatuje sa v stanovisku.
Voľba pripoistenia
Vláda sa v programovom vyhlásení zaviazala, že navrhne, aby zdravotné poisťovne mohli tvoriť zisk z pripoistenia a z limitu výdavkov na prevádzkové činnosti až po zaplatení všetkých objednaných výkonov.
Rovnako, že umožní občanom voľbu pripoistenia. Ak by súčasný systém zdravotných poisťovní po analýze neprinášal hodnotu pre pacienta a dosahovanie zdravotných celospoločenských cieľov, vláda by zvážila zavedenie unitárneho systému zdravotného poistenia, teda jednej zdravotnej poisťovne.
Zdravotné poisťovne môžu tvoriť zisk od augusta 2011, keď im to opätovne umožnila vláda Ivety Radičovej (ex SDKÚ). Tvorbu zisku im zakázal prvý kabinet Roberta Fica (Smer) v roku 2008.
Právna norma však narazila na Ústavný súd. Zdravotné poisťovne tak dostali znova možnosť tvoriť zisk, avšak s podmienkami.
Poisťovne reagujú:
Obmedzenie profitu v zdravotnom poistení by znamenalo protiústavný zákaz zisku. Pre TASR to v reakcii povedal PR špecialista ZP Dôvera Matej Štepianský.
Podľa Dôvery by takýto krok mal negatívny dosah na celý zdravotnícky sektor, pretože by nebol motivovaný ku kvalite a rozvoju služieb, ani k zavádzaniu inovácií v zdravotníctve.
"Zároveň ide o návrh, ktorý nerieši žiadnu z aktuálnych potrieb pacientov alebo potrieb slovenského zdravotníctva. V každom prípade sme pripravení na konštruktívnu a odbornú diskusiu s cieľom regulovať zisk v zdravotnom poistení tak, aby sa zvýšila kvalita služieb pre pacientov, poistencov zdravotných poisťovní aj pre zdravotníkov," doplnil Štepianský.
Union nepovažuje prípadné obmedzenie zisku za riešenie finančných problémov v rezorte zdravotníctva. Ako pre TASR povedala jej hovorkyňa Beáta Dupaľová Ksenzsighová, poistenci pociťujú benefity zo zvýšenia kvality poskytovaných služieb, ktoré prinášajú primeraný zisk, konkurenčné prostredie a rovnaké podmienky pre podnikanie.
Zdôraznila, že pre súkromnú ZP nie je zdravotníctvo o vytváraní čo najväčšieho zisku na úkor dostupnosti zdravotnej starostlivosti, brzdenia inovácií a kvality. "Náš akcionár pokladá zdravotné poistenie za dlhodobý a férový biznis, nie zlatú baňu, a preto sme za primeranú a spoločensky zodpovednú mieru zisku," povedala.
Union si však myslí, že tvorbe nových pravidiel a zákonov by mala predchádzať odborná diskusia na pôde ministerstva zdravotníctva.