PEZINOK. Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku pokračoval v stredu hlavné pojednávanie s bývalým šéfom kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby (SIS) Petrom Gašparovičom a bratislavským expolicajtom Ladislavom Vičanom.
Obvinený Peter Petrov prezývaný Tiger mal dnes vypovedať. Ako však uviedla samosudkyňa Ružena Sabová, na pojednávanie sa nedostavil bez náležitého ospravedlnenia.

Po svedkovi je vyhlásené pátranie, keďže je spolu s Matejom Zemanom a Csabom Dömötörom obvinený pre trestné činy krivej prísahy a krivej výpovede a marenia spravodlivosti.
Trojicu obvinil Úrad inšpekčnej služby rezortu vnútra v súvislosti s podozrením na ovplyvňovanie vyšetrovania viacerých medializovaných káuz, ktoré vykonáva Národná kriminálna agentúra.
Bočkaya podľa expriateľky nevydierali policajti, Makóovi mal dať milión eur
Dušana Bočkaya nevydierali policajti, ale vedome platil za služby v súvislosti so zahladením jeho trestnej činnosti. Vyplýva to zo stredajšej výpovede svedkyne Martiny Krištofovej na Špecializovanom trestnom súde. Podnikateľ v prípade figuruje ako poškodený.
Bývalá partnerka majiteľa a konateľa spoločnosti Bepol spomenula, ako viezla Bočkaya do Trnavy. „On si odbehol a vrátil sa s tým, že vec je vybavená,“ povedala.
Neskôr bol podľa nej nervózny a tvrdil, že veci nejdú tak, ako mu sľúbili. Bočkay jej mal povedať, že bývalému šéfovi Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovítovi Makóovi dal dovedna jeden milión eur.
„Spomínal, že do troch-štyroch rokov by to mal mať na daňovom úrade vyriešené. Keďže sa s vecou nič nedialo, vymyslel plán, že udá ľudí, ktorí mu mali pomáhať, za vydieranie. Čo, samozrejme, urobil,“ spresnila.
Bočkay od Krištofovej chcel, aby o vydieraní svedčila pred bratislavským vyšetrovateľom.
„Mala som dosvedčiť, že pán Makó a celá finančná správa ho vydiera. Takúto vec som nemohla potvrdiť, lebo sa absolútne nezakladá na pravde,“ zdôraznila.
Trestná činnosť sa mala týkať nadmerného uplatňovania daňových odpočtov v súvislosti s vývozom okien a nakladaním s odpadom.
Svedkyňa tvrdí, že jej bývalému partnerovi mali okrem iných pomáhať aj bývalý šéf finančnej jednotky NAKA Bernard Slobodník, či bývalý šéf NAKA Branislav Zurian.
Bočkay: Gašparovič mi povedal, že treba zaplatiť 400-tisíc eur
Za vyriešenie situácie so zaistením majetku svojej firmy mal Dušan Bočkay zaplatiť 400-tisíceur. Vyplýva to z výpovede podnikateľa pred samosudkyňou Špecializovaného trestného súdu.
V roku 2018 mu to mal povedať bývalý šéf kontrarozviedky SIS Peter Gašparovič.
V súvislosti s vyriešením problému sa mal Bočkay v Bratislave stretnúť s vtedajším šéfom Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovítom Makóom. Stretnutie mal zorganizovať Ladislav Vičan.
„Výsledkom konverzácie bolo, že daná vec je riešiteľná a dostanem inštrukcie,“ spresnil. V saune Zochovej chaty ho mal neskôr čakať Peter Gašparovič. „Povedal mi, že k spokojnosti treba zaplatiť 400-tisíc eur,“ vyhlásil pred súdom Bočkay.
Počas ďalších týždňov mal Ladislavovi Vičanovi odovzdať spolu 200-tisíc eur. „Potom som sa stretol so svojím známym, ktorému som popísal celý priebeh. Povedal mi, aby som celú vec nahlásil na polícii,“ dodal.
Zastavené vyšetrovanie
Napokon sa mal stretnúť s bývalým šéfom NAKA Branislavom Zurianom.
„Vyrozprával som mu celý priebeh a spýtal sa ma, či som ochotný prejsť to celé cez políciu trestným oznámením, s čím som po nejakej dobe premýšľania súhlasil,“ podotkol. Išiel vypovedať a, ako tvrdí, s operatívcami NAKA naplánovali odovzdanie zvyšnej časti sumy. K tomu napokon neprišlo.
„V roku 2019 mi prišla obsielka z NAKA, že vec, na ktorú som dal trestné oznámenie, je zastavená,“ poznamenal s tým, že po medializácii sa prípad opäť otvoril.
„V priebehu pár týždňov ma kontaktovali príslušníci NAKA, či budem ochotný svedčiť v procese, ktorý som už absolvoval rok a pol predtým,“ doplnil.
Pojednávanie bude na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku pokračovať vo štvrtok 29. júla od 8.30 h.
Zmena rozhodnutia za úplatok
Prokurátor v prípade podal na súd obžalobu za obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku.
Z obžaloby vyplýva, že Gašparovič mali participovať na zrušení predbežného opatrenia Kriminálnym úradom finančnej správy, ktorý zablokoval obchodnej spoločnosti Bopal majetok.
Rozhodnutie kriminálneho úradu mali pomôcť zvrátiť prijatím úplatku vo výške 400-tisíc eur, ktorý mali rozdeliť aj iným osobám. Napokon malo prísť k vyplateniu zálohy vo výške 200-tisíc eur.
V prípade dokázania viny pred súdom hrozí Gašparovičovi a Vičanovi trest odňatia slobody v trvaní od desiatich do 15 rokov.
Okrem iných by mal v stredu vypovedať aj podnikateľ Dušan Bočkay, ktorý je v konaní vedený ako poškodený.
Na začiatku júla sa v tejto veci pojednávalo počas dvoch dní. Obžalovaní odmietli dohodu o vine a treste. Vyhlásili, že sú nevinní. Prijatie úplatku odmietli.
Akcia Judáš
Dvojica Gašparovič a Vičan bola zadržaná na začiatku decembra 2020 počas akcie Judáš.

Národná kriminálna agentúra v rámci nej obvinila osem osôb. Medzi obvinenými boli aj bývalý prezident Policajného zboru Milan Lučanský či námestník SIS Boris Beňa, ako aj ďalší bývalí predstavitelia SIS a bývalí vysokopostavení funkcionári Policajného zboru a finančnej správy.
Obvinení boli z korupcie a jedna osoba aj zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Lučanský sa vo väzbe v ústave v Prešove pokúsil o samovraždu a 30. decembra 2020 zomrel. Voči nemu stíhanie zastavili.
Bývalý námestník SIS Beňa uzavrel dohodu o vine a treste. Dostal trojročný trest s podmienečným odkladom na päť rokov.