SME
Sobota, 16. október, 2021 | Meniny má VladimíraKrížovkyKrížovky

Koronavírus na Slovensku: Dopravu v Bratislave obnovili, protesty môžu pokračovať v piatok (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 392-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 536 obetí.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správy o koronavíruse sledujeme online minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

21:40 SLOVENSKO - Dopravný podnik Bratislava obnovil bežnú premávku. Protestujúcich z ciest začali vytláčať ťažkoodenci, podľa zverejnených videí došlo aj k menším stretom. S pomocou ťažkoodencov sa takisto podarilo uvoľniť zablokovaný autobus MHD v podjazde na Hodžovom námestí. "Premávka je už obnovená v plnom rozsahu," informoval TASR hovorca DPB Martin Chlebovec.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa viacerých vyjadrení nie je vylúčené, že protest bude pokračovať aj zajtra.

Primátor hlavného mesta SR Matúš Vallo verí, že štátna polícia sa na prípadné ďalšie protesty pripraví lepšie "a prejavenie názoru demonštrantov už nebude spojené s paralýzou mesta".

21:04 SVET - Zdravotnícki pracovníci v Maďarsku sa budú musieť najneskôr do 1. septembra zaočkovať proti vírusu SARS-CoV-2. Na webstránke koronavirus.gov.hu to vo štvrtok oznámil operačný štáb, podľa ktorého bude príslušné vládne nariadenie čoskoro zverejnené v štátnom vestníku.

Štáb pripomenul, že vakcinačný program sa začal vlani koncom decembra práve očkovaním zdravotníkov, z ktorých väčšina už je zaočkovaná. Nariadenie sa týka tých zvyšných.

20:36 SLOVENSKO - Polícia začala rozpúšťať protest antivaxerov v Bratislave. Podľa Denníka N organizátori účastníkov upozornili, že oficiálna časť protestu sa skončila, pričom ich vyzvali na presun pre Prezidentský palác.

Skryť Vypnúť reklamu

20:25 SVET - Maďarsko darovalo mongolským nemocniciam 33 pľúcnych ventilátorov. Oznámil to vo štvrtok v Ulanbátare maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó na spoločnej tlačovej konferencii so svojou mongolskou rezortnou partnerkou Batceceg Batmunchovou.

Maďarské prístroje dostanú tri centrálne kliniky, deväť nemocníc v mongolskom hlavnom meste a 21 župných nemocníc, spresnil Szijjártó, ktorého citovala agentúra MTI.

Mongolská ministerka sa za dar poďakovala a poznamenala, že vzájomná pomoc a spoločné úsilie v prekonaní pandémie sú neodmysliteľné.

19:49 SLOVENSKO - Verejné zhromaždenie Za očkované Slovensko nemá za cieľ stavať na uliciach dva znepriatelené politické tábory, ale povzbudiť očkovaných ľudí, ktorí svoje obavy a neistoty z vakcinácie prekonali a prispeli tým k budovaniu kolektívnej imunity na Slovensku. V diskusii na TASR TV to povedala predsedníčka mimoparlamentného Progresívneho Slovenska (PS) Irena Bihariová na margo plánovaného piatkového zhromaždenia v Bratislave.

Skryť Vypnúť reklamu

Zdôraznila, že ak má očkovanie na Slovensku podporu väčšiny populácie, nemala by to byť väčšina mlčiaca, tvrdí predsedníčka PS.

Na Slovensku je podľa nej množstvo ľudí, ktorí sa z objektívnych dôvodov nemôžu dať očkovať a široká skupina ďalších, ktorí váhajú. Za najlepšiu odpoveď na neistotu považuje racionálnu a komplexnú informačnú kampaň doplnenú možnosťou pred rozhodnutím o očkovaní otestovať svoj zdravotný stav.

19:26 SLOVENSKO - Situácia v premávke liniek bratislavskej MHD, ktorých ovplyvňuje blokáda ulíc v okolí Hodžovho námestia, je nezmenená.

Linky, ktoré Hodžovým námestím bežne predchádzajú, jazdia pozmenenými trasami a na konci podjazdu pod Hodžovým námestím naďalej stojí uviaznutý autobus č. 80. Situácia v centre Bratislavy ovplyvňuje dopravu aj na iných miestach, hovorca Dopravného podniku Bratislava (DPB) Martin Chlebovec preto upozorňuje, že cestujúci musia rátať aj s prípadným miernym, niekoľkominútovým meškaním liniek. "Závisí to aj od situácie na konkrétnych obchádzkových trasách," vysvetlil. Cestujúcim MHD odporučil sledovať aktualizované informácie na elektronických infotabuliach na zastávkach, rovnako tak na webe a sociálnych sieťach.

Skryť Vypnúť reklamu

17:58 SLOVENSKO - Vicepremiérka a líderka strany Za ľudí Veronika Remišová odsúdila protesty končiace sa útokmi na políciu, novinárov, vulgárnym správaním sa a ničením verejného majetku. Poznamenala, že v demokratickej a slušnej spoločnosti sa dá protestovať ohľaduplne, bez obmedzovania spoluobčanov a narúšania verejného poriadku.

Podpredseda Za ľudí Juraj Šeliga sa ohradil voči šíreniu dezinformácií na protestoch. Demonštrantov vyzval, aby sa presunuli na námestia, splnili si oznamovaciu povinnosť o verejnom zhromaždení a uvoľnili cesty. Od policajného prezidenta Petra Kovaříka očakáva vysvetlenie, čo robí od rána polícia, keď je hlavný ťah v meste blokovaný.

17:55 SLOVENSKO - Premiér Eduard Heger je znepokojený dianím pred Prezidentským palácom v Bratislave.

Skryť Vypnúť reklamu

"Každý má právo vyjadriť svoj názor, no mal by to urobiť slušne a bez toho, aby obmedzoval slobodu druhých," povedal v reakcii na štvrtkový protest odporcov očkovania, ktorí zablokovali dopravu v okolí Hodžovho námestia.

17:40 SVET - Pandémia mala za následok aj nárast prípadov vrážd ľudí postihnutých albinizmom. Informovala nezávislá expertka OSN pre oblasť rešpektovania ľudských práv ľudí s albinizmom Ikponwosa Eroová.

K nárastu počtu týchto prípadov došlo v súvislosti s tým, že ľudia, ktorých ekonomická situácia sa pre pandémiu zhoršila, sa často utiekali k čarodejníckym obradom a praktikám v nádeji, že takto zbohatnú.

Ikponwosa Eroová vo svojej správe konštatuje veľký nárast nahlásených prípadov zabitia alebo útokov na ľudí s albinizmom "kvôli mylnému presvedčeniu, že používanie častí ich tiel v elixíroch môže (niekomu) priniesť šťastie a bohatstvo". Zdôraznila, že "ešte tragickejšie je, že väčšina obetí sú deti".

Skryť Vypnúť reklamu

17:15 SLOVENSKO - Protestujúci v okolí Prezidentského paláca v Bratislave naďalej odmietajú uvoľniť zablokovaný autobus v podchode na Hodžovom námestí tak, aby mohol pokračovať v ceste. Informuje o tom Dopravný podnik Bratislava v reakcii na fotky, ktoré kolujú na sociálnych sieťach.

"DPB touto cestou zdôrazňuje, že sa do demonštrácie nezapája a od tohto protestu sa dištancuje," uviedol hovorca dopravcu Martin Chlebovec.

17:05 SLOVENSKO - Minister vnútra Roman Mikulec rozumie snahe polície vyhnúť sa využitiu donucovacích prostriedkov v súvislosti s protestom v centre Bratislavy. Mrzí ho, že neohlásené zhromaždenie znepríjemnilo deň vodičom aj obyvateľom mesta.

16:50 SLOVENSKO - Počas protestov v centre hlavného mesta nezaznamenala polícia žiadne vážne porušenie verejného poriadku.

Skryť Vypnúť reklamu

Nedošlo k žiadnym útokom na osoby. Poškodené bolo jedno auto, páchateľ bol na mieste zadržaný. Uviedol to počas tlačovej konferencie Róbert Bozalka, viceprezident Policajného zboru.

Na protestoch bolo podľa polície asi 1500 účastníkov. Všetky priestupky budú riešené dodatočne.

Ústavou je zaručené právo zhromažďovať sa, a to aj napriek tomu, že protest nebol ohlásený.

Súvisiaci článok Polícia pri protestoch nezaznamenala vážne porušenie verejného poriadku Čítajte 

16:45 SVET - Rozhodnutie Anglicka ponechať v platnosti karanténne opatrenia pre cestujúcich prichádzajúcich z Francúzska a zároveň ich zrušiť pre všetky ostatné krajiny EÚ považuje Paríž za diskriminačné, prehnané a nezakladajúce sa na vedeckých poznatkoch. Povedal to francúzsky minister pre európske záležitosti Clément Beaune

16:18 SLOVENSKO - Mesto Bratislava podporuje všetky aktivity, ktoré vedú k spoločnému cieľu prežiť s čo najmenšou ujmou nástup tretej vlny pandémie koronavírus. Štvrtkový protest v Bratislave k takémuto cieľu podľa magistrátu nesmeruje.

Skryť Vypnúť reklamu

"Navyše, forma protestu spôsobila rozsiahle obmedzenia dopravy, čo skomplikovalo život mnohým obyvateľom Bratislavy. Mestská polícia je plne súčinná štátnej polícii, ktorá koordinuje bezpečnostné opatrenia pri takýchto zhromaždeniach," uviedlo pre TASR hlavné mesto.

15:50 SLOVENSKO - Prešovský kraj zrealizuje tretí víkend za sebou očkovanie na počkanie v priestoroch obchodného centra. Mobilné jednotky budú jednodávkovou vakcínou Janssen očkovať v obchodných domoch v Prešove aj Poprade.

Kraj je pripravený v oboch mestách počas nedele zaočkovať spolu až tisíc ľudí. Pre najbližší očkovací turnus je k dispozícii vyše 7 700 vakcín proti koronavírusu.

15:35 SLOVENSKO - Ak sú výsledkom protestov v hlavnom meste zablokované cesty a strach občanov z agresivity, Ministerstvo vnútra by malo situáciu vysvetliť. Vyplýva to z vyjadrenia podpredsedu SaS a štátneho tajomníka rezortu diplomacie Martina Klusa v súvislosti s protestami v centre Bratislavy.

Skryť Vypnúť reklamu

Hnutie OĽANO si uvedomuje, že nepovolená akcia znepríjemnila život obyvateľov Bratislavy. Príčinu vidí v nezodpovednom správaní opozície. Jej predstaviteľov hnutie vyzvalo, aby prestalo s rozoštvávaním verejnosti.

15:25 SLOVENSKO - Bezpečnostné zložky o štvrtkovom proteste na Hodžovom námestí vedeli dopredu, aj keď verejné zhromaždenie nebolo oficiálne oznámené. Pre TASR to uviedli z bratislavskej mestskej časti Staré Mesto s tým, že neohlásenie protestu nie je dôvod na jeho zakázanie.

"Bezpečnostné zložky o ňom vedeli a pripravili opatrenia vrátane napríklad dočasného zatvorenia blízkej Grassalkovičovej záhrady. Predpokladáme, že aj počas protestu konala polícia tak, aby protest prebehol čo najpokojnejšie, bez násilností a potýčiek," uviedol hovorca Starého Mesta Matej Števove.

Skryť Vypnúť reklamu

15:10 SLOVENSKO - Jediné, čo pomôže "vyprevadiť" koronavírus zo sveta, je vybudovanie kolektívnej imunity prostredníctvom očkovania. Uviedol to predseda vlády SR Eduard Heger v reakcii na štvrtkový protest v Bratislave.

Ak majú ľudia otázky k novému koronavírusu, majú sa podľa neho opýtať lekárov.

"Chcel by som sa poďakovať všetkým zodpovedným občanom Slovenska ktorí sa dali zaočkovať a chránia tým nielen seba a svojich blízkych, ale práve aj tých nezaočkovaných. Chránia celú populáciu, pretože dobre vieme, že jediné, čo nám pomôže 'vyprevadiť' tento vírus zo Slovenska, Európy, sveta, je vybudovanie kolektívnej imunity," povedal Heger.

15:00 SLOVENSKO - Podanie tretej dávky vakcíny je otázkou odborných diskusií a štúdií. V reakcii na otázku TASR, či sa Ministerstvo zdravotníctva zaoberá aj touto otázkou, to povedala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Skryť Vypnúť reklamu

"Pre Ministerstvo zdravotníctva je bezpečnosť pacienta prioritou, preto sa v tejto oblasti riadime výhradne odbornými odporúčaniami," povedala s tým, že pri dvojdávkových vakcínach sa na Slovensku očkuje nateraz dvomi dávkami.

14:48 SLOVENSKO - Zdravotníci trebišovskej nemocnice začali tento týždeň s očkovaním v teréne. V utorok očkovali v štyroch najvzdialenejších obciach Trebišovského okresu, a to v obci Biel, Malý Horeš, Rad a Malé Trakany, ktorá leží na trojhranici Slovenska, Maďarska a Ukrajiny.

Zaočkovali spolu 99 ľudí a precestovali takmer 170 kilometrov.

14:35 SLOVENSKO - Prepuknutie tretej vlny pandémie hrozí aj Bratislave, spôsobiť ju môžu podľa analytika dochádzajúci. Pokiaľ Nitra, Trnava a okolie nebudú mať podobnú zaočkovanosť, sú pre hlavné mesto ich obyvatelia rizikom, povedal zdravotnícky analytik Martin Smatana.

Skryť Vypnúť reklamu

14:30 SLOVENSKO - Slovensko darovalo Českej republike 10-tisíc dávok vakcíny Moderna. Vakcíny, ktoré nebudú použité na očkovanie na Slovensku, budú predané ďalším krajinám, prípadne darované.

Súvisiaci článok Slovensko darovalo vakcíny Česku a odpredalo Sputnik V Čítajte 

14:00 SVET - Ašpirant na medailu v skoku o žrdi Sam Kendricks mal pozitívny test na koronavírus a v Tokiu sa nepredstaví.

Američan mal byť spolu spolu s Austrálčanom Samom Hookerom či Francúzom˙Renaudom Lavilleniem hlavným vyzývateľom držiteľa svetového rekordu Švéda Armanda Duplantisa.

13:58 SLOVENSKO - Na prvú dávku neregistrovanej vakcíny Sputnik V čaká na Slovensku už len 241 ľudí. Slováci sa do čakárne na túto vakcínu mohli prihlásiť do 30. júna.

13:51 SLOVENSKO - Novela zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia je dôležitá najmä z hľadiska riadneho chodu ekonomiky, no delenie občanov podľa zaočkovania proti ochoreniu COVID-19 je veľmi citlivé a môže priniesť veľa problémov a napätia.

Skryť Vypnúť reklamu

V súvislosti so schválením tohto zákona to uviedol predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory Peter Mihók.

13:50 SVET - V Izraeli zaznamenávajú nárast v počte nakazených, preto sa obyvatelia od štvrtka v určitých situáciách musia opäť preukazovať špeciálnymi certifikátmi - takzvanými zelenými pasmi.

Na zhromaždeniach viac ako sto ľudí musia mať účastníci starší než 12 rokov certifikát potvrdzujúci, že sú zaočkovaní alebo prekonali covid, prípadne majú aktuálny negatívny výsledok testu.

Súvisiaci článok S pozitívnych testov v máji a júni bolo 91 percent od nezaočkovaných Čítajte 

13:40 SLOVENSKO - Ochorenie COVID-19 sa stáva pandémiou nezaočkovaných. V máji a júni 2021 bolo na Slovensku celkovo 18 135 ľudí nakazených novým koronavírusom, z toho 91 percent nebolo zaočkovaných.

Uviedla to analytická jednotka Úradu vlády- Inštitút pre stratégie a analýzy na sociálnej sieti.

Skryť Vypnúť reklamu

Inštitút poukazuje, že aj v ostatných krajinách, napríklad vo Francúzsku a Holandsku, sú medzi nakazenými prevažne nezaočkovaní. "Ako ukazujú dáta z Anglicka, očkovanie je najúčinnejšou ochranou aj proti nákazlivejšiemu delta variantu," uviedli analytici.

13:35 SLOVENSKO - Mestská polícia Bratislava vyzýva protestujúci dav, ktorý aktuálne blokuje viaceré ulice v okolí Hodžovho námestia a spôsobuje tým dopravný kolaps v centre mesta, aby zachovali pokojné a nenásilné správanie.

Vyzýva ich tiež k dodržiavaniu verejného poriadku, ako aj rešpektovaniu pokynov štátnej a mestskej polície.

13:18 SLOVENSKO - Digitálne covid preukazy Európskej únie si v aplikáciách zdravotných poisťovní stiahli státisíce ľudí . V čase letných dovoleniek je o preukazy záujem, užívatelia ich môžu mať stále po ruke.

Skryť Vypnúť reklamu

13:15 SVET - Chorvátsko zaznamenalo 188 nových prípadov, oznámil minister zdravotníctva Vili Beroš. Zdôraznil, že nárast v počte nových infekcií si vyžaduje ostražitosť.

Podiel nových nakazených v počte otestovaných ľudí za posledných 24 hodín je 3,21 percenta. Podľa slov ministra je v súčasnosti hospitalizovaných 143 pacientov, z ktorých 11 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

13:10 SLOVENSKO - Protestujúci rozšírili blokáciu ciest v okolí Hodžovho námestia v Bratislave o ďalšie ulice. Blokujú už aj Staromestskú ulicu, Suché mýto, Štefánikovu ulicu i cestu na križovatke Banskobystrická-Hodžovo námestie-Námestie 1. mája.

V úseku je prerušená premávka MHD liniek 83, 84, 93, 147, 203, 207 a 212.

V okolí jazdia protestujúci na motorkách.

Polícia deklaruje, že pre štvrtkové neoznámené verejné zhromaždenie prijala adekvátne opatrenia, situáciu monitoruje a priebežne vyhodnocuje. Na mieste aktuálne vidieť aj ťažkoodencov.

12:32 SLOVENSKO - U športovcov a realizačného tímu v počte do sto osôb v zelených okresoch nemusí byť podmienená účasť na športovom podujatí negatívnym výsledkom testu.

Zmena bude súčasťou najbližšej aktualizácie vyhlášky ÚVZ k organizácii hromadných podujatí, informuje Úrad verejného zdravotníctva.

V žltých a horších okresoch je záujem ponechať rovnaké podmienky ako doteraz, teda povinnosť pravidelného testovania športovcov. Tí, ktorí spĺňajú definíciu plne zaočkovanej osoby alebo sú do 180 dní po prekonaní ochorenia či osoby do 12 rokov nemusia podstupovať testovanie.

12:30 SVET - Polícia vyvracia hoax o tom, že v Spojenom kráľovstve je až 60 percent hospitalizovaných na koronavírus po očkovaní druhou dávkou. Podľa polície to nie je pravda, ide však o chybu, ktorú spôsobili oficiálne orgány v Spojenom kráľovstve.

12:20 SLOVENSKO - V sobotu bude Trnavský kraj premiérovo očkovať proti ochoreniu COVID-19 aj v obchodných centrách v Galante a Hlohovci.

V obchodných centrách sa bude očkovať od 10.00 do 17.00 h a bude v nich podávaná jednodávková vakcína Johnson & Johnson.

Okrem toho sa budú môcť záujemcovia nechať zaočkovať v troch veľkokapacitných očkovacích centrách kraja.

11:30 SLOVENSKO - Dav, ktorý od štvrtka rána protestuje proti pandemickým opatreniam a vláde, sa pohol z Hodžovho námestia v Bratislave a zablokoval cestu. Na mieste začínajú vznikať kolóny, keďže pri Hodžovom námestí sa nachádza dôležitá spojnica ciest.

Polícia vyzýva vodičov, aby sa Hodžovmu námestiu vyhli. Pre zablokovanie cesty protestujúcim davom tam vznikajú rozsiahle kolóny.

11:00 SLOVENSKO - Ústavný súd zverejnil opravné uznesenie k pozastaveniu časti vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva k režimu na hraniciach.

Pozastavil len časť týkajúcu sa osôb, ktoré absolvovali prvú dávku vakcíny do 9. júla. Režim pre pendlerov a deti od 12 do 18 rokov sa nemení. Do zverejnenia v zbierke zákonov platí súčasný režim.

10:50 SLOVENSKO -Koaličná SaS vyzýva demonštrantov, aby protestovali kultivovane a nemanipulovali s dátami. Podpredseda SaS a štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus označil očkovanie za cestu, ako sa vrátiť k životu pred pandémiou. Neohľaduplnosť a prepadnutie klamstvám je podľa neho to posledné, čo v tejto chvíli potrebujeme.

"Rešpektujeme právo občanov slobodne vyjadrovať svoj názor a demonštrovať, ale aj to by sa podľa nás malo diať pokojným a vecným spôsobom. Nemôžeme tolerovať urážky a vulgarizmy, napríklad len pre to, že podporujeme očkovanie, a tým aj spoločenskú zodpovednosť voči druhým. Navyše, protestujúci okrem osobných útokov tiež zavádzajú a klamú verejnosť vymyslenými dátami a hoaxmi," podotkol Klus s tým, že riadiť sa faktami je výzvou pre nás všetkých.

10:46 SVET - Farmaceutická firma AstraZeneca oznámila, že v druhej polovici tohto roku plánuje požiadať o schválenie svojej vakcíny proti koronavírusu na použitie v Spojených štátoch.

10:45 SLOVENSKO - Aj v Poprade sa už bude očkovať v nákupnom centre. Očkovacie tímy budú na záujemcov čakať v nedeľu na prízemí v obchodnom centre Max na Dlhých Honoch. Prísť môžu ľudia aj bez registrácie, a to v čase od 10:00 do 18:00. Očkovať budú vakcínou od spoločnosti Johnson&Johnson.

10:30 SLOVENSKO - Aktuálne na Slovensku podniká v cestovnom ruchu 1 936 subjektov. Je to najviac od roku 2017, kedy ich bolo 1 816, a to aj napriek pandémii a veľmi náročnému obdobiu pre toto odvetvie, ktoré je spojené s rekordným poklesom tržieb.

10:20 SLOVENSKO - Aspoň jednou dávkou vakcíny sa do utorka na Slovensku zaočkovalo 53 312 mladých vo veku od 12 do 18 rokov. Vyplýva to z dát, ktoré poskytlo NCZI.

Najviac zaočkovaných mladých pochádza z Bratislavského kraja, ide o 11 447 ľudí. Naopak, najmenej je ich z Banskobystrického kraja, a to 3 893.

10:10 SLOVENSKO - Minister školstva Branislav Gröhling ocenil mladých ľudí, ktorí sa rozhodli využiť očkovanie proti COVID-19. Poznamenal, že veľmi oceňuje, že mnohí mladí ľudia odolávajú hoaxom, dezinformáciám, ktoré sa v súčasnosti o očkovaní šíria. Uviedol to šéf rezortu školstva na sociálnej sieti.

10:01 SLOVENSKO - Za uplynulý deň sa dalo zaočkovať 3 651 ľudí. Prvú dávku vakcíny už dostalo 2 252 724 Slovákov.

Kompletne zaočkovaných je 1 953 077 ľudí, včera sa nechalo zaočkovalo 6 282 obyvateľov.

10:00 SLOVENSKO – Laboratóriá za včerajšok otestovali 6 965 vzoriek PCR testov. Odhalili 49 infikovaných.

Z celkového počtu 4 948 sekvenovaných vzoriek je počet pozitívne testovaných na delta variant 107, čo predstavuje 2,2-percentné zastúpenie. Za posledný týždeň je počet pozitívne testovaných na delta variant 72 vzoriek z celkového počtu 181 sekvenovaných vzoriek. Predstavuje to 39,8 percentné zastúpenie.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Košickom kraji (15), nasledujú Bratislavský kraj (8), Prešovský (6), Trnavský (5), Banskobystrický (4), Nitriansky (4), Žilinský (4) a Trenčiansky (3).

Je medzi nimi 26 mužov a 23 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 187 420 a žien 205 117.

Vykonalo sa tiež 4 566 antigénových testov.

Koronavírusu podľahli dvaja ľudia, celkovo zomrelo 12 536 obetí. Počet úmrtí "s Covidom" je 2 457.

Počet ľudí, ktorí potrebujú hospitalizáciu, sa nezvýšil. V nemocniciach je momentálne 83 ľudí, potvrdené ochorenie má 44 z nich. Na JIS sú štyria pacienti, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebujú traja.

9:50 SLOVENSKO - Septembrová návšteva pápeža Františka na Slovensku by nemala vyznieť v žiadnom prípade ako nátlakový nábor na očkovanie.

V súvislosti s návštevou Svätého Otca to pre TASR uviedol kňaz z farnosti v bratislavskom Devíne Marián Gavenda.

9:20 SVET - V Maďarsku za posledných 24 hodín pribudlo 65 nových prípadoch koronavírusu, informoval vo štvrtok operačný štáb na svojej webovej stránke koronavirus.gov.hu. Počet infikovaných od vypuknutia pandémie stúpol na 809 427 a počet obetí covidu zostáva aj po strede na hodnote 30 025.

V nemocniciach je hospitalizovaných 79, z ktorých 13 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

Zaočkovaných prvou dávkou vakcíny je vyše 5,6 milióna, z ktorých vyše 5,4 milióna dostalo aj druhú dávku. Maďari z ohrozených skupín - starší, chronicky chorí a pacienti s oslabeným imunitným systémom - sa od 1. augusta budú môcť zaregistrovať aj na tretiu dávku očkovacej látky.

9:17 SVET - Podľa šéfa amerického Federálneho rezervného systému Jeromea Powella delta variant koronavírusu predstavuje pre ekonomiku len malú hrozbu, aspoň zatiaľ.

Powell na tlačovej konferencii poznamenal, že vlna infekcií počas minulého leta poškodila ekonomiku menej, ako mnohí analytici prognózovali. „Istým spôsobom sme sa naučili s tým žiť," povedal šéf americkej centrálnej banky. „Vyzerá to tak, že sme sa naučili zvládať to," dodal.

8:35 SLOVENSKO - K protestujúcemu davu na Hodžovom námestí sa pridala skupina motorkárov. Svoje motorky neodstavili na žiadnom z priľahlých parkovísk. Polícia ich vyzvala, aby motorky preparkovali, dav reagoval, že nikomu nezavadzajú a polícia ich má "nechať tak".

Motorky zostali nepreparkované, policajti to nechali tak.

Súvisiaci článok USA predĺžili exspiračnú lehotu vakcíny od J&J Čítajte 

8:26 SVET - Spojené štáty predĺžili exspiračnú lehotu vakcíny od spoločnosti Johnson & Johnson na šesť mesiacov. Dávky vakcíny sú podľa Amerického regulačného orgánu bezpečné a účinné najmenej šesť mesiacov, ak sa správne skladujú a chladia.

8:14 SLOVENSKO - Polícia pre protest na Hodžovom námestí uzatvorila prejazd Banskobystrickou ulicou, ktorá vedie pozdĺž Prezidentskej záhrady.

8:02 SLOVENSKO - Hodžovo námestie je po hodine od začiatku protestu proti očkovaniu stále poloprázdne, je tu odhadom okolo 200 až 300 ľudí.

Davu sa nikto neprihovára, ľudia postávajú a sem tam hlasno zaskandujú keď na nich podporne zatrúbia okoloidúce autá.

7:22 SLOVENSKO - Už od skorých ranných hodín je zátarasami a policajnými páskami aj samotnými desiatkami policajtov obkolesený Grasalkovičov palác v centre Bratislavy. Polícia sa pripravila na možné protestné zhromaždenie odporcov očkovania a ľudí, ktorí nepodporujú vládu.

Už niekoľko dní výzva na účasť koluje sociálnymi sieťami na stránkach, kde sa stretávajú ľudia nesúhlasiaci s očkovaním proti covidu.

Začiatok akcie hlásili na siedmu hodinu ráno. Zatiaľ sa pred palácom zhromaždilo niekoľko desiatok ľudí, ktorí tu zatiaľ len postávajú.

Bezpečnostný perimeter pred sídlom prezidenta je od jeho plota osadený niekoľko metrov, takže protestujúci sa bezprostredne k palácu nedostanú.

6:54 SVET - Srbskí zdravotnícki predstavitelia oficiálne odporučili tretiu dávku vakcíny proti koronavírusu. Tamojší krízový tím navyše kritizoval skutočnosť, že prvú dávku vakcíny dostala zatiaľ len menej než polovica obyvateľstva krajiny.

6:35 SVET - Internetoví giganti Google a Facebook budú od svojich zamestnancov pred ich návratom do spoločných kancelárií požadovať očkovanie. Oznámenie prichádza krátko po tom, ako o podobnom kroku rozhodli americké verejné inštitúcie.

6:20 SVET - Filipínsky prezident Rodrigo Duterte varoval obyvateľov Filipín, ktorí sa nechcú dať zaočkovať proti covidu, že v rámci opatrení proti nákazlivejšiemu variantu delta im môže nariadiť zákaz vychádzania.

6:00 SVET - V austrálskom štáte Nový Južný Wales zaznamenali vo štvrtok 239 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je najviac od začiatku pandémie.

Počet novoinfikovaných každým dňom stúpa aj napriek viac ako mesiac trvajúcemu lockdownu v hlavnom meste Sydney.

0:00 SLOVENSKO - Na Slovensku stúpa počet ľudí, ktorí sa odmietajú očkovať proti Covidu-19. Čaká nás pritom masívna tretia vlna s delta variantom a podľa vedcov dostane covid každý, kto očkovanie nemá.

Z dát pritom vyplýva, že ľudia sa viac boja očkovania, ako smrti z covidu, a to napriek tomu, že v druhej vlne zomrelo viac ako 12 tisíc ľudí a takmer každý Slovák má okolo seba niekoho, kto buď zomrel, alebo skončil na pľúcnej ventilácii. Ako je to možné? Kto je za to zodpovedný?

Zuzana Kovačič Hanzelová sa na túto tému pýta reportéra Jána Krempaského. Vypočujte si náš podcast Dobré ráno

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať
 2. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 3. Nie je to prvýkrát, čo sa Vám bolesť chrbta vrátila?
 4. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov
 5. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 6. Ľudia v núdzi potrebujú pomoc, nakúpte potraviny aj pre nich
 7. K online predplatnému získate 30€ na nákup v sieti Intersport
 8. ŠFRB:Výstavbu a kúpu nájomných bytov podporujeme reálnymi krokmi
 9. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma
 10. Bratislavu bude sprevádzať luxus
 1. Nie je to prvýkrát, čo sa Vám bolesť chrbta vrátila?
 2. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 3. Wüstenrot rástol v predaji životného i neživotného poistenia
 4. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 5. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 6. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov
 7. S deťmi za zdravím do Vysokých Tatier
 8. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 9. Šetrenie energie v domácnosti: Diaľkové meranie pomáha sporiť
 10. Projekt „Zdravé oči už v škôlke“ pomáha zachrániť zrak deťom
 1. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 9 484
 2. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 9 433
 3. V centre Bratislavy je na predaj 5-izbový apartmán. Takto vyzerá 5 878
 4. Bratovražedná vojna navždy zmenila Ameriku 5 527
 5. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov 4 598
 6. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 4 220
 7. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma 3 699
 8. Bratislavu bude sprevádzať luxus 3 627
 9. Chceš sa podieľať na tvorbe novín? Pridaj sa k nám 3 419
 10. Z takmer päťsto pláží v Mexiku vyberáme tie najkrajšie 3 108
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Zatvoriť reklamu