BRATISLAVA. Po úniku digestátu z bioplynovej stanice v obci Budča (okres Zvolen) už z Hrona vylovili a odviezli do kafilérie 5,3 tony uhynutých rýb.
Uviedol to oblastný ichtyológ Slovenského rybárskeho zväzu pre stredoslovenskú oblasť Richard Štencl.
Podľa Štencla sa uhynuté ryby nachádzajú aj na miestach, ktoré sú veľmi ťažko prístupné a vytiahnutie rýb z nich je prakticky nemožné.
Doteraz vylovené mŕtve ryby preto podľa Štencla predstavujú možno tretinu skutočného rozsahu úhynu.
„Po dnešnej obhliadke vodného toku v Žarnovici je dokonca možné, že množstvo rýb, ktoré sme doteraz vytiahli a odviezli do kafilérie tvorí možno len desať percent celkového úhynu. Reálne škody môžu podľa mňa pokojne dosiahnuť aj sedemcifernú čiastku,“ povedal Štencl.

Hovorkyňa Slovenskej inšpekcie životného prostredia Tamara Lesná uviedla, že bioplynovej stanici v Budči zatiaľ hrozí za únik 500 metrov kubických digestátu do rieky Hron pokuta do výšky 165-tisíc eur.
V prípade sa angažuje aj Štátna ochrana prírody SR, ktorá po ukončení zberu uhynutých rýb určí celkovú spoločenskú hodnotu uhynutých jedincov chránených druhov.
Tamara Lesná dodala, tento prípad ešte nie je uzavretý a zatiaľ sa nedá určiť ani dopad na životné prostredie.
Medzi uhynutými druhmi rýb boli podľa ochranárov zistené aj viaceré druhy európskeho významu ako napríklad hlavátka podunajská, mrena karpatská, boleň dravý či hrúz bieloplutvý.
Spoločenskú hodnotu uhynutých chránených druhov živočíchov určí Štátna ochrana prírody SR po skončení zberu.
Štátna veterinárna a potravinová správa bude najbližšie dva týždne vyhodnocovať pitvy živočíchov a vzorky odobratej vody, aby sa určila príčina ich úhynu.
Akreditované laboratórium Slovenského vodohospodárskeho podniku bude vyhodnocovať ukazovatele znečistenia zo vzoriek odobratej vody.
Únik digestátu z bioplynovej stanice nastal po tom, ako strom počas búrky zlomil konár, ktorý následne poškodil skladovací vak bioplynovej stanice.