Bratislava 23. júna (TASR) Parlament dnes schválil zákon o preukazovaní pôvodu majetku, ktorý delí dôkazné bremeno medzi občana a štát. Návrh opozičného Smeru podporilo 114 zo 144 prítomných poslancov, traja boli proti, 25 sa zdržalo hlasovania a dvaja nehlasovali.
Zákon okrem poslancov Smeru a KSS podporili aj koaličné strany ANO, KDH, SMK, SDKÚ a 17 nezávislých poslancov. ĽS-HZDS sa hlasovania zdržalo, rovnako ako Jozef Miklušičák (KDH), Roman Vavrík (SDKÚ), Pál Farkas, Zsolt Komlósy a László Nagy (všetci SMK). Proti boli nezávislý Miroslav Abelovský, Karol Džupa a Ján Cuper (obaja ĽS-HZDS).
Bremeno tvrdenia na súde podľa právnej normy bude znášať prokurátor, ktorý bude preukazovať existenciu rozdielu medzi preukázateľnými príjmami a výškou skutočného majetku "obvineného". Ak pred súdom prokurátor preukáže existenciu rozdielu medzi preukázateľnými príjmami a skutočným majetkom vo výške minimálne tisícnásobku minimálnej mzdy, teda asi šesť a pol milióna korún, súd rozhodne o prepadnutí majetkového rozdielu v prospech štátu. Ak "podozrivý" v konaní preukáže opak, súd návrh zamietne. "Ide o štandardné rozdelenie dôkazného bremena medzi navrhovateľa a odporcu," uvádza sa v odôvodnení k zákonu.
Zákon by sa mal týkať fyzických aj právnických osôb. Písomné podania od fyzických alebo právnických osôb, orgánov verejnej moci, ktoré budú mať podozrenie, že osoba nadobudla majetok z nelegálnych príjmov, bude prijímať finančná polícia. Na jeho základe alebo z vlastného podnetu finančná polícia preskúma príjmy, hodnotu a spôsob nadobudnutia majetku dotknutej osoby. Ak zistí, že hodnota majetku osoby presahuje najmenej o tisíc násobok minimálnej mzdy jej legálne príjmy, podá finančná polícia prokurátorovi podnet na podanie návrhu, aby sa začalo konanie na vyslovenie toho, že majetok bol nadobudnutý z nelegálnych príjmov.
Prokurátor po preskúmaní podnetu požiada "podozrivú" osobu o vysvetlenie alebo predloženie dôkazov, akým spôsobom nadobudla majetok. Lehota na odpoveď je 30 dní. Návrh na začatie konania na súde o vyslovenie nadobudnutia majetku z nelegálnych príjmov podá prokurátor vtedy, ak osoba neodpovedala, alebo ak odôvodnene usudzuje, že hodnota majetku presahuje minimálne o šesť a pol milióna korún oficiálne priznané príjmy. Návrhom sa prokurátor domáha rozhodnutia o vyslovení nadobudnutia majetku z nelegálnych príjmov.
Smer pôvodne navrhoval, aby generálny prokurátor mohol požiadať podozrivú osobu o vysvetlenie, ako nadobudla majetok. Malo ísť o prípady, keď hodnota nelegálne nadobudnutého majetku presahuje šesť miliónov korún. Dotyčná osoba by potom mala preukázať, že majetok nadobudla z legálnych, jasne preukázaných a zdanených príjmov. Ak by občania nevedeli objasniť, z akých príjmov nadobudli svoj majetok, generálny prokurátor mal dať návrh na súd, aby sa vec riešila v civilnom konaní. Dôkazné bremeno mala niesť podozrivá osoba, čo však odmietali viaceré politické strany. Preto ako pozmeňujúci návrh predložil poslanec za Smer Róbert Madej nové znenie zákona, ktoré dôkazné bremeno delí medzi občana a štát. Poslanci tento návrh podporili 115 hlasmi.
Zákon by mal nadobudnúť účinnosť 1. septembra 2005.