Bratislava 23. júna (TASR) Predseda parlamentu a KDH Pavol Hrušovský dúfa, že po rozhodnutí Ústavného súdu SR, podľa ktorého poslanec nemôže spájať hlasovania o uznesení s hlasovaním o dôvere vláde, bude mať parlament o jeden problém menej.
"Som rád, že Ústavný súd potvrdil môj právny názor. Sám som upozorňoval na zjavnú protiústavnosť," doplnil Hrušovský, ktorý je presvedčený, že po verdikte ÚS tento problém prestane traumatizovať politickú scénu. Je to podľa neho aj dôvod na zrevidovanie celého rokovacieho poriadku, v ktorom je viac sporných ustanovení. To je však výzva skôr pre budúci parlament.
Poslankyňa ĽS-HZDS Katarína Tóthová, ktorá navrhovala v pléne spájanie hlasovania o spokojnosti s interpeláciami s dôverou príslušnému ministrovi, podľa Hrušovského kauzu na ÚS prehrala. "Ak by tento návrh znovu v pléne NR bol predložený, budem postupovať v súlade s nálezom ÚS, ktorý musí byť uverejnený v zbierke zákonov, aby nadobudol účinnosť a nedám o tom hlasovať," dodal.
Minister spravodlivosti Daniel Lipšic dúfa, že už nebudú pokračovať politické šarvátky v parlamente, ktoré nemali aj tak žiadnu ústavnoprávnu koncovku a odpútavali aj parlament, aj vládu, aj verejnosť od riešenia skutočných vecných problémov. "Som rád, že vláda na ÚS uspela a že ÚS vyhovel jej návrhu," dodal. Poslankyni odkázal, že je dôležité vedieť vyhrávať, aj prehrávať. Pripomenul, že podľa súdu je možné spojiť hlasovanie o dôvere s odpoveďou na interpeláciu len na návrh vlády, nikoho iného.
Tóthová sa domnieva, že poslanec má aj po tomto výroku ústavného súdu naďalej právo spojiť hlasovanie o dôvere členovi vlády s odpoveďou na interpeláciu, keďže o tom hovorí článok 80 Ústavy SR, v zmysle ktorého môže poslanec interpelovať člena vlády SR a môže odpoveď na interpeláciu spojiť s hlasovaním o dôvere. Podľa nej ústavný súd rozhodol o nesúlade časti rokovacieho poriadku s ústavou, ktorá vraví, že Národná rada zaujme uznesením stanovisko k odpovedi na interpeláciu, ktorú interpelujúci nepovažuje za uspokojivú. Na návrh vlády, interpelovaného alebo najmenej pätiny poslancov sa hlasovanie o uznesení môže spojiť s hlasovaním o dôvere vláde alebo jej členovi. Tóthová si myslí, že tým pádom na spojenie hlasovania o dôvere s odpoveďou na interpeláciu nebude potrebných 30 podpisov zákonodarcov.