BRATISLAVA. Ministerstvo spravodlivosti SR predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh na ratifikáciu Protokolu č. 12 k Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd.
Ten rozširuje ochranu pred diskrimináciou poskytovanú dohovorom. Ratifikáciou protokolu sa tiež umožní občanom obrátiť sa na nezávislý súd vrátane Európskeho súdu pre ľudské práva v prípadoch nerovného zaobchádzania pri uplatňovaní akýchkoľvek práv priznaných slovenským právnym poriadkom.
Vyplýva to z návrhu, ktorý rezort spravodlivosti predložil na pripomienkovanie.

Článok 1 protokolu stanovuje, že užívanie všetkých práv stanovených zákonom sa zabezpečuje bez diskriminácie z akéhokoľvek dôvodu, ako je pohlavie, rasa, farba pleti, jazyk, náboženstvo, politické a iné presvedčenie, národný alebo sociálny pôvod, príslušnosť k národnostnej menšine, majetok, rodové alebo iné postavenie. Rovnako zakazuje diskrimináciu akýmkoľvek verejným orgánom.
Tým sa ochrana pred diskrimináciou rozširuje na užívanie všetkých práv, ktoré vyplývajú z národnej legislatívy.
Protokol č. 12 k Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd schválil Výbor zástupcov ministrov Rady Európy v Štrasburgu na 715. zasadnutí 26. júna 2000. Slovenská republika protokol podpísala 4. novembra 2000 v Ríme v deň jeho otvorenia na podpis.
Ministerstvo spravodlivosti pre agentúru SITA uviedlo, že dlhšie časové úseky medzi podpisom a ratifikáciou medzinárodných zmlúv nie sú neštandardné. Ako rezort spravodlivosti vysvetlil, pri prijatí protokolu existovali vo viacerých štátoch obavy z prudkého nárastu súdnych konaní pred ESĽP.
Protokol nadobudol účinnosť po prvých desiatich ratifikáciách v roku 2005. Prvý prípad sa pred ESĽP dostal až v roku 2009 a obavy z veľkého množstva súdnych konaní sa nenaplnili. Stanovisko MS SR poskytla Henrieta Kunová z tlačového oddelenia rezortu.
Navrhnúť ratifikáciu bolo v SR úlohou ministerstva zahraničných vecí. Ministerstvo spravodlivosti v roku 2018 požiadalo vládu o prevzatie gestorstva nad ratifikáciou Protokolov 12 a 16, stalo sa tak uznesením vlády v roku 2018. Protokol 16 sa podarilo ratifikovať v decembri 2019.
Ministerstvo spravodlivosti predložilo návrh na ratifikáciu protokolu 12 do medzirezortného pripomienkového konania v júli 2019. „K materiálu malo zásadné pripomienky ministerstvo školstva, ktorému sa znenie protokolu videlo pod predchádzajúcim vedením príliš široké a tieto rozpory sa neporadilo odstrániť. Veríme, že tentokrát sa ratifikácia konečne podarí,“ uzavrela Kunová.
Protokol doposiaľ podpísalo 38 zo 47 členských štátov Rady Európy, vrátane Slovenska. Nadobudol platnosť 1. apríla 2005 po tom, ako ho ratifikovalo 10 štátov Rady Európy a doposiaľ ho ratifikovalo 20 členských štátov Rady Európy.
Pred ratifikáciou tohto medzinárodného zmluvného dokumentu sa vyžaduje súhlas Národnej rady Slovenskej republiky.
Medzirezortné pripomienkové konanie k návrhu konči 19. augusta.