BRATISLAVA. "Ty koňo!" teší sa líder SaS Richard Sulík na videu propagujúcom očkovanie proti covidu-19, keď sa podpredsedovi SaS Martinovi Klusovi podarí otvoriť dvere na aute.
"Ja mám greenpass, ja to otvorím len taký fukot," hovorí Klus. S nafukovacím veľkým ružovým plameniakom a v šiltovke s nadpisom "liberalista" sa Sulík so spolustraníkmi zrejme vo videu chystá na kúpalisko.
Líder SaS však nebol v postoji k očkovaniu vždy taký presvedčivý. V minulosti prišiel napríklad s teóriou, že patrí k ľuďom, ktorí sú imúnni voči covidu-19. Teraz jeho ministerstvo hospodárstva objednalo videá za 4-tisíc eur na propagáciu očkovania.
Politické strany zastúpené v parlamente poňali tému očkovania proti covidu-19 rôzne. Od šírenia hoaxov a antivaxerských vyjadrení až po zvýhodňovanie očkovaných a úvahy o povinnom očkovaní pre niektoré skupiny ľudí.

Slovensko je v postoji k očkovaniu raritné v tom, že na rozdiel od okolitých krajín tu vakcíny spochybňujú aj strany, ktoré nepatria medzi extrémistické či krajne pravicové.
"Ak už časť politickej opozície iniciatívne nevyzýva ľudí na očkovanie, tak by aspoň nemala spoluobčanov od očkovania odrádzať," vyhlásila v júni prezidentka Zuzana Čaputová. Nie sú to však len predstavitelia opozície, kto sa k podpore očkovania nestaval vždy jasne.
Denník SME pripravil rebríček strán so zastúpením v Národnej rade od antivaxerských po tie, ktoré ho najzreteľnejšie podporujú.
7. miesto - ĽSNS
"Pomocou tej takzvanej vakcíny vám do tela vstreknú nanočip," tvrdil líder ĽSNS a bývalý učiteľ informatiky Marian Kotleba vo videu na sociálnych sieťach. Odborníci pritom opakovane vysvetlili, že ani najmodernejší 5G čip by uzučkou ihlou na očkovanie neprešiel.