BRATISLAVA. Po Jozefovi Brhelovi obvinila polícia v stredu v poradí už druhého z celkovo piatich vplyvných oligarchov považovaných za mecenášov Smeru. Tentoraz ide o Miroslava Výboha, stíhajú ho v kauze Mýtnik.
Na obvinenie upozornil ako prvý Denník N. Spolu polícia obvinila osem osôb.
Výboh je dosiaľ najväčšou rybou spomedzi oligarchov, ktorých polícia stíha. Je považovaný za jedného z najbližších ľudí bývalého premiéra a šéfa Smeru Roberta Fica. Ten Výboha nazval osobným priateľom.
Podnikateľ dlhodobo patril k významným hráčom v pozadí Smeru.
NAKA pri stredajšej akcii zadržala hneď niekoľko osôb. Sú medzi nimi aj bývalý štátny tajomník ministerstva financií Radko Kuruc či bývalá šéfka daniarov Lenka Wittenbergerová.
Výboha sa však zadržať nepodarilo. Je známe, že sa dlhodobo zdržiava v zahraničí , ako pobyt si udáva adresu v Monaku. Je aj honorárnym konzulom tejto krajiny.

Ak sa teraz Výboh na polícii neprihlási sám, do úvahy prichádza aj vydanie zatykača.
Zatiaľ pritom nie je jasné ani to, čoho presne sa obvinenia týkajú. Špeciálna prokuratúra potvrdila zatiaľ len to, že stredajší zásah sa týkal kauzy Mýtnik 3.
"Bližšie informácie poskytneme, až keď to procesná situácia dovolí," dodala hovorkyňa špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.
Samotná kauza Mýtnik sa týka prevažne IT projektov na finančnej správe. Od januára je v nej okrem iných obvinený aj spomínaný Jozef Brhel a jeho brat Peter Brhel a tiež bývalý šéf finančnej správy František Imrecze či bývalý šéf IT sekcie finančnej správy Milan Grega.
Samotný Výboh obvinenie komentoval v stredu podvečer so slovami, že sa o ňom dozvedel z médií. Spáchanie skutkov poprel.
"Obvinenie mojej osoby mi zapadá do kontextu informácii z posledných dní ohľadom manipulácii výpovedí kajúcnikov," reagoval. Dodal, že sa dlhodobo zo súkromných a pracovných dôvodov zdržiava v zahraničí, no aktuálne už je v kontakte s vyšetrovateľkou a je pripravený na súčinnosť. Naznačil, že by chcel vypovedať na diaľku.
"Využijem však všetky zákonné možnosti obhajoby na očistenie môjho mena a som presvedčený o tom, že v krátkej dobe budem môcť predložiť nezvratné dôkazy o nezmyselnosti tohto obvinenia," dodal Výboh s tým, že mu je "nesmierne ľúto, že jeho meno sa stalo súčasťou politického súboja".
Odovzdal vraj úplatok Pellegrinimu
Už niekoľko týždňov je známe, že Imrecze a podnikateľ Michal Suchoba, ktorí sú tiež obvinení a začali spolupracovať, vypovedajú aj o Výbohovi.
Známi obvinení z akcie Mýtnik 3
- Miroslav Výboh, oligarcha
- Radko Kuruc, bývalý štátny tajomník ministerstva financií
- Lenka Wittenbergerová, bývalá šéfka finančnej správy,
- Denisa Židová, riaditeľka odboru právnych služieb finančnej správy,
- Daniel Čech, bývalý viceprezident finančnej správy,
- Kornélia Černá, bývalá riaditeľka odboru verejného obstarávania.
Údajne bol sprostredkovateľom 150-tisícového úplatku od Suchobu pre bývalého premiéra a dnes šéfa strany Hlas Petra Pellegriniho, upozornil portál Aktuality.sk.
Peniazmi si chcel Suchoba zabezpečiť politickú podporu na zavedenie virtuálnej pokladnice, z čoho chcel finančne profitovať na súvisiacich zákazkách pre jeho firmy.
„Pri prechádzke z reštaurácie sa ma Peter Pellegrini spýtal, či tú finančnú odmenu od Michala Suchobu vieme zrealizovať prostredníctvom Miroslava Výboha,“ vypovedá údajne Imrecze o udalostiach z prelomu rokov 2013 a 2014. Pellegini bol vtedy štátnym tajomníkom na ministerstve financií.
Zhodne s Imreczeho výpoveďou svedčí údajne aj Suchoba, ktorý policajtom opísal, ako Výbohovi priniesol 150-tisíc eur v 500-eurových bankovkách v škatuli od luxusného šampanského Cristal. Keď odovzdanie peňazí úspešne prebehlo, tak Výboh ostatným len odkázal, že "Pelle ďakuje".
Výboh sa k týmto svedectvám dosiaľ nevyjadril, Pellegrini to označil za lož.
V reakcii dodal, že hádam nejde "o pomstu za nevymenovanie (Imreczeho) do funkcie ministra financií".
Pôvodné stanovisko zopakoval aj v stredu po obvinení Výboha, v ktorom zdôraznil, že "ako verejný funkcionár od nikoho nikdy nič nežiadal, ani nič neobdržal".
"Výpoveď obvineného a dnes už prepusteného pána Imreczeho o Petrovi Pellegrinim je nepravdivá a nevidíme dôvod ju komentovať," odkázala hovorkyňa strany Hlas Patrícia Macíková.
Bývalého šéfa finančnej správy prepustili z väzby, v ktorej bol od konca januára, len minulý týždeň. V súčasnosti je z neho zrejme najkľúčovejší kajúcnik popri Ľudovítovi Makóovi.
Ficov priateľ
Z toho, že Výboh je honorárnym konzulom Monaka, plynú podnikateľovi viaceré výhody. Trestnoprávnu imunitu však preto nemá.
Na základe Viedenského dohovoru o konzulárnych stykoch platí, že stíhanie konzula musí prebiehať „s ohľadom na jeho osobu spôsobom, ktorý by čo najmenej narušil výkon konzulárnych funkcií“.

V minulosti sa Výboh spomínal najmä v medzinárodnej korupčnej afére s obrnenými vozidlami Pandur v Česku. Odsúdený český lobista Marek Dalík ho na súde charakterizoval ako Ficovho dôverníka, ktorý chodil na rokovania s vtedajším českým premiérom Mirkom Topolánkom. Vystupoval vraj ako Ficov poradca.
Šéf Smeru v roku 2014 potvrdil, že v minulosti sa s týmito priateľmi stretol na južnej Morave. „Ja si vyhradzujem právo na súkromné priateľské stretnutia s ľuďmi, kde sa cítim príjemne a kde si veľmi rád dám pohár vína.“
Odmietol, že by mal niečo spoločné s Pandurmi. O Výbohovi povedal, že ho pozná dvadsať rokov, sú osobní priatelia a nebude ho zatracovať.
Čo hovorí Fico či Smer na obvinenie Výboha, zatiaľ nie je jasné. Na otázky SME strana v stredu nereagovala.
Bývalý minister vnútra a dlhoročná dvojka Smeru Robert Kaliňák akciu pre SME okomentoval tak, že ani niet čo komentovať. "Všetky tieto prípady postavené na kajúcnikoch sú absolútne absurdné," povedal Kaliňák.
V Smere bol Výboh dlho považovaný za Ficovho neoficiálneho poradcu. V minulosti stál za zbrojárskou firmou Willing, ktorá mala rôzne armádne zákazky, najmä na opravy ruských stíhačiek MiG-29.
Práve Výboh bol v roku 2007 súčasťou Ficovej delegácie, ktorá cestovala s vtedajším premiérom na stretnutie s vodcom Muammarom Kaddáfím do Líbye. Okrem toho bol zbrojár s vtedajším premiérom v rovnaký rok aj na oficiálnej návšteve v Moskve.
Aktivity Výboha na ministerstve obrany a jeho blízkosť k politikom sa spomínajú aj v depešiach amerických diplomatov, ktoré zverejnil portál WikiLeaks.
Stretnutia so špičkami Smeru poprel
Vo výpovediach pred súdom Výboha vlani v marci spomínal aj bývalý príslušník SIS Peter Tóth.
Tvrdil, že Fico a Kaliňák sa v minulosti pravidelne stretávali v hoteli Double Tree by Hilton so sponzormi Smeru - Brhelom, Výbohom, ale aj Jurajom Širokým či Norbertom Bödörom. Stretnutia sa podľa neho konali na privátnom poschodí a prijímali sa tam mnohé politické rozhodnutia.
Výboh jeho výpoveď označil za konšpiráciu a takéto stretnutia poprel. Naopak, Kaliňák stretnutia v Hiltone pripustil, ale odmietol, že by sa odtiaľ "riadila krajina".
Stretnutí sa vraj zúčastnil "niekoľkokrát". Do hotela vraj chodil preto, lebo Bödörovi poskytoval právne služby. Bödör podľa neho „fungoval ako investor“.

Beata
Balogová
