SME
Štvrtok, 28. október, 2021 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky

Situácia na Slovensku sa pomaly zhoršuje, výrazne stúpol podiel delty (minúta po minúte)

Pribudlo 53 pozitívnych z PCR testovania.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správy o koronavíruse sledujeme online minútu po minúte:

20:29 Minúte po minúte sme ukončili, ďakujem za pozornosť. Dianie okolo pandémie budeme sledovať aj v piatok.

Skryť Vypnúť reklamu

20:00 SVET - Rumunská vláda daruje 1,3 milióna dávok vakcín proti koronavírusu. Pomoc v boji proti pandémii Covid-19 poskytnú Tunisku, Egyptu, Vietnamu a Albánsku.

18:44 SVET - Americká firma Moderna predajom svojej vakcíny proti ochoreniu Covid-19 v druhom kvartáli dosiahla tržby viac ako 4 miliardy dolárov. Celkové tržby firmy za apríl až jún boli v objeme 4,35 miliardy dolárov. Moderna tak dosiahla zisk 2,78 miliardy dolárov. V rovnakom období pred rokom skončila v strate 117-tisíc dolárov.

17:40 SVET - Tokio zaznamenalo rekordných 5 042 nových prípadov. Experti upozorňujú, že nárast, ktorý poháňa nákazlivejší variant delta, sa stal "explozívnym" a do dvoch týždňov by mohli denné prírastky v Tokiu prekročiť 10-tisíc.

17:25 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva zatiaľ nezverejnilo, či sa od budúceho týždňa bude meniť rozdelenie okresov.

Skryť Vypnúť reklamu

16:30 SLOVENSKO - Konzílium odborníkov zverejnilo na internete výzvu politikom, aby podporovali očkovanie proti ochoreniu Covid-19 a prijímali opatrenia na zvýšenie zaočkovanosti.

K výzve sa môže pripojiť aj verejnosť. TASR o tom informovalo konzílium odborníkov.

Konzílium vyzýva politikov, aby nepoužívali boj s pandémiou na dosahovanie politických cieľov a aby podporovali očkovanie a prijímali opatrenia, ktoré budú viesť k zvýšeniu zaočkovanosti obyvateľov.

Súvisiaci článok Konzílium odborníkov vyzvalo politikov na podporu očkovania Čítajte 

16:15 SLOVENSKO - Mestská polícia Bratislava doteraz zaznamenala pre protesty v len minimálne narušenie verejného poriadku. Situáciu naďalej monitoruje v spolupráci so štátnou políciou, uviedla hovorkyňa bratislavskej mestskej polície Barbora Krajčovičová.

Na Námestí slobody mestská polícia riešila neoprávnené zabratie verejného priestranstva a na Hodžovom námestí zas nepovolenú hudobnú produkciu. "Obidva prípady boli odstúpené na ďalšie konanie príslušnej mestskej časti," spresnila Krajčovičová.

Skryť Vypnúť reklamu

Protesty sa podľa jej slov zatiaľ zaobišli bez závažného narušenia verejného poriadku, aj keď sa vyskytla situácia, keď musela štátna polícia vytláčať časť protestujúcich z cesty pred Prezidentským palácom.

16:10 SLOVENSKO - Strana Hlas kritizuje, že vláda chce minúť desiatky miliónov eur na očkovaciu lotériu a sprostredkovateľský bonus, ale "zatiaľ neurobila jednoduchú vec, ktorá, ak bude očkovanie výrazne účinné, môže desaťtisíce ľudí presvedčiť".

“Stačí jednoduchá vec - spolu so slovenskými koronaštatistikami zverejňovať, či nakazení, hospitalizovaní a ľudia na umelej pľúcnej ventilácii sú plne zaočkovaní a akou vakcínou,” vyhlásil Richard Raši s tým, že žiada ministra zdravotníctva, aby zabezpečil intenzívne zverejňovanie týchto dát.

Skryť Vypnúť reklamu

16:02 SLOVENSKO - Epidemická situácia na Slovensku sa pomaly zhoršuje. Sedemdňový priemer počtu nových nakazených je síce na takmer rovnakej úrovni, počet hospitalizovaných stúpol o 11 percent (zo 44 na 49).

Varovaním je však najmä zvýšenie reprodukčného čísla, ktoré je aktuálne na úrovni 1,2 až 1,3, kým pred týždňom bolo 1,15. Reprodukčné číslo hovorí o tom, koľko ľudí môže infikovať jeden nakazený.

"Reprodukčné číslo sa už štvrtý týždeň drží nad úrovňou 1, teda počet nových prípadov rastie. Oproti minulému týždňu sa reprodukčné číslo zvýšilo, čo znamená, že sa zrýchľuje aj šírenie nákazy," uviedol komunikačný odbor ministerstva zdravotníctva.

Výrazne tiež stúpol podiel delta variantu. Za posledný týždeň z 87 sekvenovaných vzoriek bolo 74 pozitívnych na delta variant, čo predstavuje podiel 85,1 percenta.

Skryť Vypnúť reklamu

15:30 SLOVENSKO - Vo vakcinačných centrách nemocníc v Michalovciach, Vranove nad Topľou a Humennom začínajú na budúci týždeň očkovať nezaregistrovaných záujemcov o očkovanie proti covidu. Štartujú od pondelka 9. augusta. Informovala o tom Jana Fedáková zo Sveta zdravia.

V michalovskej nemocnici budú očkovať nezaregistrovaných v pondelky až piatky v čase od 12:30 do 14:00 a majú vyhradený čas pre 90 záujemcov. V humenskej nemocnici tiež očkujú každý pracovný deň, a to od 12:30 do 13:30 a majú vyhradený čas pre 90 záujemcov. Vo vranovskej nemocnici budú neregistrovaných očkovať dva dni v týždni, a to v pondelky a piatky v čase od 12:45 do 14:00 a majú vyhradený čas pre cca 70 záujemcov.

15:10 SVET - Koordinátor izraelskej vlády pre boj proti pandémii Nachman Aš uviedol, že koncom augusta môže dôjsť v Izraeli k ďalšiemu lockdownu. Súvisí to so stúpajúcim počtom nakazených koronavírusom a šírením nebezpečnejšieho variantu delta.

Skryť Vypnúť reklamu

"V súčasnosti by som lockdown nezavádzal, ale počkal by som, či zaberie tretia dávka vakcíny a ďalšie kroky. O dva či tri týždne budeme musieť spraviť iné rozhodnutie," povedal Aš.

14:58 SVET - Variant koronavírusu s označením lambda, ktorý sa rozšíril z Latinskej Ameriky, je nielen nákazlivejší, ale aj odolnejší voči protilátkam, čo znamená, že očkovanie proti nemu je menej účinné.

Vyplýva to z najnovšej štúdie japonských vedcov, o výsledkoch ktorej na svojej stránke informovala stanica Deutsche Welle.

14:39 SLOVENSKO - Operátori infoliniek nemôžu posudzovať nevhodnosť podania vakcín, upozorňuje ministerstvo zdravotníctva.

Môže tak urobiť iba lekár, ktorý pozná zdravotný stav pacienta a má prístup k jeho zdravotnej dokumentácii.

Skryť Vypnúť reklamu

14:38 SVET - Južná Kórea oznámila, že do roku 2025 sa chce stať jedným z piatich najväčších výrobcov vakcín proti koronavírusu na svete.

Ako uviedol tamojší prezident Mun Če-in, vláda plánuje investovať do tejto iniciatívy 2,2 bilióna wonov (1,9 miliardy dolárov).

14:17 SVET - Nezákonné párty počas pandémie na španielskom ostrove Ibiza pomôžu odhaliť súkromní detektívi vydávajúci sa za turistov.

Detektívi sú potrební na to, aby prenikli do rastúceho počtu zakázaných večierkov a umožnili miestnej polícii ich rozbitie, uviedli v stredu predstavitelia Ibizy.

13:54 SLOVENSKO - Bratislavskí zdravotníci na zhromaždení na Hodžovom námestí zasahovali pri dvoch prípadoch, potvrdil pre TASR Jozef Minár z Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby

Polícia informovala, že po vykonaní služobného zákroku bola ošetrená jedna osoba z dôvodu podozrenia z epileptického záchvatu. Ženu podľa Minára previezli záchranári do nemocnice na Mickiewiczovej ulici.

Skryť Vypnúť reklamu

Ošetrený bol aj jeden člen antikonfliktného tímu z dôvodu náhleho zhoršenia jeho zdravotného stavu. Minár priblížil, že muž mal mať bolesti na hrudníku. Zdravotníci ho zobrali na vyšetrenie do nemocnice.

"Okrem toho volala jedna pani, že bola pritlačená k múru, ale keď tam prišli záchranári, už tam nikoho nenašli," poznamenal Minár. Doplnil, že záchranná zdravotná služba nemala žiadne problémy ani zdržania v súvislosti s protestami.

13:35 SLOVENSKO - Kukláči na Hodžovom námestí sa už stiahli.

Bratislavská polícia na facebooku uviedla, že na proteste na námestí zadržali dvoch ľudí. "Krátko po 12.00 h prišlo viacero osôb z neoznámeného zhromaždenia na Námestí slobody medzi účastníkov oznámeného zhromaždenia na Hodžovom námestí, kde narušili jeho priebeh a následne vyprovokovali blokádu vozovky. Na osobnej slobode boli obmedzené celkovo dve osoby, ktoré boli predvedené na príslušné policajné oddelenie," napísala polícia.

Skryť Vypnúť reklamu

13:20 SLOVENSKO - Na Námestí slobody protest prakticky skončil. Je tu už len asi 20 priaznivcov ĽSNS. Rozprávajú sa a jedia guláš.

12:58 SLOVENSKO - Atmosféra pred palácom je opäť pokojná, ľudia v dave sa nudia, rečníkov počúva už len málokto.

Niektorí sa išli poprechádzať po Bratislave.

12:48 SLOVENSKO - Dopravný podnik Bratislava informuje, že pre blokáciu cesty a zásah polície musel prerušiť premávku liniek 203, 207 a 212 od zastávky Hodžovo námestie smer Búdková a Červený most.

12:38 SLOVENSKO - Ďalší protestujúci sa pobil s policajtami, spacifikovali ho asi za päť sekúnd.

12:30 SLOVENSKO - Cesta je už opäť voľná. Protestujúci pri zásahu polície kričali "gestapo". V centre Bratislavy sa začali tvoriť kolóny.

Po zásahu zostala zranená jedna osoba, prišla po ňu sanitka. Zranený bol aj jeden policajt, ktorý krvácal z nosa.

Skryť Vypnúť reklamu
Načítavam video...

12:12 SLOVENSKO - Protestujúci zablokovali cestu pri Hodžovom námestí smerom na Palisády. Kukláči ich odtiaľ chcú vytlačiť.

Zadržali jedného človeka, cesta je zatiaľ neprejazdná.

Organizátor protestu ľudí vyzýva, aby sa vrátili späť na námestie. Chce podľa vlastných slov situáciu riešiť vyjednávaním, inteligentne a slušne.

"Máme pripravený plán, podľa ktorého budeme postupovať. Nechceme, aby nás nazývali dezolátmi a opicami," povedal na pódiu. Dištancuje sa od správania demonštrujúcich, ktorí zablokovali cestu.

Načítavam video...

12:07 SLOVENSKO - Skupina demonštrantov na Námestí slobody chcela zablokovať cestu v centre mesta, ale zasiahla polícia.

Desiatky policajtov protestujúcich vytlačili späť na chodník a bránia im v blokácii. Napätú situáciu na mieste rieši aj antikonfliktný tím.

Skryť Vypnúť reklamu

12:05 SVET - Francúzsky prezident Emmanuel Macron pripustil, že dôchodcovia a zraniteľné skupiny obyvateľstva budú zrejme potrebovať tretiu dávku vakcíny.

Dodal, že Francúzsko sa pripravuje na ich podávanie od septembra.

11:30 SLOVENSKO - K blokácii cesty došlo dopoludnia na Panónskej ceste v bratislavskej Petržalke. Pre TASR to potvrdili z Dopravného podniku Bratislava.

Jeho autobusové linky tam stáli od 10.54 do 11.14 h.

"Polícia však situáciu rýchlo vyriešila a cestu sprejazdnila," uviedli z podniku. DPB označuje situáciu v meste v súvislosti s protestmi za pokojnú a linky mestskej hromadnej dopravy premávajú aktuálne podľa grafikonu.

Načítavam video...

11:19 SVET - Indická vláda vyzvala predstaviteľov jednotlivých štátov, aby pred blížiacimi sa sviatkami zaviedli lokálne obmedzenia.

Skryť Vypnúť reklamu

Varovala, že tieto hromadné podujatia sa môžu stať miestom "superšírenia" nového koronavírusu a viesť k opätovnému nárastu počtu infikovaných.

11:18 SVET - Austrálsky štát Viktória zavádza opäť lockdown. Štát bude uzavretý sedem týždňov po tom, čo v jej metropole Melbourne zistili osem nových prípadov nákazy.

11:15 SLOVENSKO - Na Námestí slobody, kde majú protest kotlebovci, je necelá stovka ľudí, stráži ich iba niekoľko policajtov.

Kým ľudia pred Prezidentským palácom dostavujú iba keksíky, protestujúcim na Námestí slobody varia v kotlíku guláš.

Púšťajú si skladbu Načo pôjdem domov.

11:02 SLOVENSKO - Organizátori vyčítajú ľuďom, ktorí sa presúvajú pred Úrad vlády, že rozbíjajú jednotu.

Prichádzajú ďalší ťažkoodenci.

Načítavam video...

10:48 SLOVENSKO - Ministerstvo školstva spúšťa kampaň na podporu očkovania. Na tlačovej konferencii to povedal minister školstva Branislav Gröhling.

Skryť Vypnúť reklamu

V rámci kampane Za otvorené školy plánuje minister so svojím tímom navštevovať županov, primátorov a starostov v jednotlivých regiónoch.

10:36 SLOVENSKO - Na Hodžovom námestí sa začali rozostavovať kukláči. Obkľučujú celé námestie, majú zrejme zabrániť blokovaniu cesty. Organizátori vyzvali protestujúcich, aby policajtov neprovokovali.

Policajti ľuďom oznamujú, aby sa nepribližovali k okrajom cesty, pokiaľ nie sú len okoloidúci, ktorí chcú prejsť na druhú stranu.

10:18 SLOVENSKO - Po príhovoroch si protestujúci pustili hymnu Československa a po nej opäť pokračujú s príhovormi. Rečníci novinárom odkázali, že si nájdu každého jedného z nich.

Protestujúcim priviezli aj ochranné prilby. Môžu si ich zobrať, aby im nepršalo na hlavu.

10:02 SLOVENSKO - Ľuďom na proteste sa po dvoch hodinách konečne prihovorili organizátori. Časť ľudí sa snaží znudený dav vyhecovať pokrikmi a píšťalkami. Počas príhovoru rozdávajú organizátori aj keksíky.

Skryť Vypnúť reklamu

10:01 SLOVENSKO - Za uplynulý deň sa dalo prvou dávkou zaočkovať 4 244 ľudí.

10:00 SLOVENSKO – Laboratóriá za včerajšok otestovali 5 837 vzoriek PCR testov. Odhalili 53 infikovaných.

Za posledný týždeň je počet pozitívne testovaných na delta variant 74 vzoriek z celkového počtu 87 sekvenovaných vzoriek. Predstavuje to 85,1 percentné zastúpenie.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Žilinskom kraji (12), nasleduje Trenčiansky (14), Bratislavský (9), Košický ( 8 ), Prešovský (6), Banskobystrický (2), Nitriansky (1) a Trnavský (1).

Je medzi nimi 27 mužov a 26 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 187 597 a žien 205 301.

Vykonalo sa tiež 4 733 antigénových testov, odhalili šiestych pozitívnych.

Koronavírusu nepodľahol žiadny ďalší človek. Celkový počet úmrtí "na Covid" je 12 541 a celkový počet úmrtí "s Covidom" je 2 457.

Skryť Vypnúť reklamu

Počet ľudí, ktorí potrebujú hospitalizáciu, sa zvýšil o jedného. V nemocniciach je momentálne 94 ľudí, potvrdené ochorenie má 49 z nich.

Na JIS sú piati pacienti, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebujú traja.

9:50 SLOVENSKO - Ani krátko pred desiatu hodinou sa pred palácom protest nezačal. Ľudia sa medzi sebou rozprávajú, časť z nich je schovaná v podchode a hlúčik ľudí odišiel smerom k Úradu vlády.

9:09 SVET V austrálskom štáte Nový Južný Wales zaznamenali za 24 hodín - do stredy 20.00 h miestneho času - 262 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je najviac od začiatku pandémie. Takmer všetky nové prípady úrady hlásili v Sydney.

9:07 SLOVENSKO Ani o deviatej hodine sa protest ešte nezačal, pred palácom stojí as 60 ľudí, ďalšia časť protestujúcich sa schováva pred intenzívnym dažďom v podchode námestia. Na mieste sa nachádza aj veľký počet policajtov.

8:55 SVET Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena pripravuje plán, na základe ktorého by na územie USA mohli vstúpiť len plne zaočkovaní cudzinci. Pre agentúru Reuters to uviedol nemenovaný predstaviteľ Bieleho domu.

8:40 SLOVENSKO Pred palácom už stojí asi 40 ľudí, protest sa stále nezačal, cesty sú prejazdné.

8:29 SVET V Česku pribudlo za stredu 205 pozitívnych prípadov, v nemocniciach je hospitalizovaných 43 pacientov.

8:00 SLOVENSKO O ôsmej ráno, kedy sa mal protest antivaxerov pred Prezidentským palácom oficiálne začať, stojí len asi desať ľudí, ktorí rozkladajú aparatúru a vztyčujú slovenskú vlajku.

7:55 SLOVENSKO Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach po niekoľkotýždňovom poľavení opatrení opäť zaviedla kontroly na vstupe do nemocníc na Triede SNP a Rastislavovej ulici.

„Od začiatku augusta robíme monitoring pacientov a návštev v súlade s covid automatom,“ povedala pre Korzár hovorkyňa nemocnice Monika Krišková.

7:33 SVET Anglicko pridáva na tzv. zelený zoznam krajín, z ktorých je bezpečné pricestovať a platia pre ne najmenej prísne opatrenia, celkovo sedem štátov vrátane Slovenska. Opatrenie vstúpi do platnosti v nedeľu.

6:26 SVET Spojené kráľovstvo by malo už čoskoro ponúknuť možnosť dať sa zaočkovať proti covidu aj 16 a 17-ročným tínedžerom.

K distribuovaniu vakcín mladším ľudom, ktorí sú menej náchylní na ťažký priebeh ochorenia, bude vláda pristupovať opatrne.

6:00 SVET Koronavírusom SARS-CoV-2 sa celosvetovo od začiatku jeho šírenia nakazilo už vyše 200 miliónov ľudí. Vyplýva to z údajov americkej Univerzity Johnsa Hopkinsa, ktorá sleduje svetový vývoj pandémie.

0:00 SLOVENSKO V komunite radikálnych odporcov očkovania sa začala šíriť myšlienka, že protesty z minulého týždňa ukázali, že len postávať na námestí a pokojne demonštrovať nemá veľký dopad.

Oveľa účinnejšie je počas pracovného dňa zablokovať dôležité dopravné uzly. Takto totiž aj zopár stoviek účastníkov dokáže prilákať pozornosť celej republiky.

Na dnes a piatok preto opäť naplánovali dva protesty v Bratislave. Pred Prezidentským palácom a pred Úradom vlády >>>>

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Chcete ušetriť na aute? Namiesto kúpy si ho prenajmite
 2. Ako získať nabíjaciu kartu k novému elektromobilu?
 3. Ako by ste chceli bývať? Zapojte sa do prieskumu o bývaní
 4. Koniec Bratislavy? Pre túto firmu môžete pracovať aj cez polovicu republiky
 5. Vraciame spoločnosti priazeň, ktorú nám už 30 rokov prejavuje
 6. Digitálne zručnosti žiakov a študentov podporí Nadácia Orange
 7. Vyťahovanie zapadnutého jazyka je mýtus
 8. Heľenine oči zahrajú hit o obchvate Prešovčanom z kamióna
 9. NDS otvára nový úsek diaľnice D1, západný obchvat Prešova
 10. Profesor Alexy: S plastmi sa musíme naučiť zaobchádzať
 1. 365.bank prináša digitálnu hypotéku s možnosťou podania žiadosti
 2. EUBA udelila čestné vedecké hodnosti „doctor honoris causa“
 3. Miška ochrnula z minúty na minútu, teraz pre ňu svitá nová nádej
 4. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 5. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 6. Digitálne zručnosti žiakov a študentov podporí Nadácia Orange
 7. Chcete dočasné tetovanie, používajte Hennu
 8. Vyťahovanie zapadnutého jazyka je mýtus
 9. Heľenine oči zahrajú hit o obchvate Prešovčanom z kamióna
 10. Spoľahlivá energia a úspora technológiami
 1. NDS otvára nový úsek diaľnice D1, západný obchvat Prešova 10 440
 2. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom 9 906
 3. Chladené halušky? Od tejto firmy si ich obľúbili na Slovensku 9 520
 4. Peniaze začali strácať hodnotu, treba sa brániť! 6 588
 5. Najtajnejšie ponuky módnych kúskov v Európe – iba na pozvanie 5 282
 6. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania 3 709
 7. Heľenine oči zahrajú hit o obchvate Prešovčanom z kamióna 3 335
 8. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 2 852
 9. Chcete ušetriť na aute? Namiesto kúpy si ho prenajmite 2 540
 10. Nechajte kryptomeny na Fumbi 1 997
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Šieste poschodie stavby na rohu ulíci Vajnorskej a Odbojárov využíval Norbert Bödör na pracovné schôdzky.

Odborníci označili bytovku za zlý výber, keď chce niekto schôdzku utajiť.


8 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Od pondelka bude v čiernej farbe až 24 okresov.


a 1 ďalší 6 h
Obezitologička Adela Penesová.

Obezita je epidémiou 21. storočia.


14 h

Neprehliadnite tiež

V utorok spustilo ministerstvo zdravotníctva očkovanie treťou dávkou proti covidu ľudí nad 55 rokov, pacientov so zníženou imunitou a zdravotníkov. Ilustračné foto

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 465-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 957 obetí.


a 1 ďalší 5 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


6 h
Skryť Zatvoriť reklamu