SME

Populácia ohrozeného hlucháňa sa odhaduje na 800 jedincov

Hlucháň hôrny patrí k najohrozenejším vtáčím druhom nielen na Slovensku.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ - WWF/TOMÁŠ HULÍK)

DOLNÝ KUBÍN. Hlucháň hôrny patrí k najohrozenejším vtáčím druhom nielen na Slovensku, v Západných Karpatoch, ale v celej strednej a západnej Európe. Pre TASR to povedal šéf Štátnej ochrany prírody Dušan Karaska s tým, že v súčasnosti je jeho populácia odhadovaná na približne 800 jedincov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Hlucháne sa vyskytujú v našich najvyšších pohoriach, najmä v oblasti zmiešaných a ihličnatých, presnejšie smrekových lesov," priblížil Karaska. Jadro populácie tvoria dva národné parky, Nízke Tatry a Veľká Fatra. V Nízkych Tatrách je podľa šéfa štátnej ochrany prírody aj viac ako sto jedincov. "Potom sú to ďalšie vysoké pohoria, ako sú Malá Fatra, Oravské Beskydy, Oravská Magura, Chočské vrchy a celé Tatry – Vysoké, Západné i Belianske. Malé populácie sa vyskytujú v Muránskej planine, ojedinele na Poľane a v priľahlých pohoriach hlavne stredného Slovenska," doplnil.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok V priebehu 24 hodín našli štátni ochranári dva uhynuté medvede, asi obete pytliactva Čítajte 

V posledných desaťročiach je na Slovensku dlhodobý trend znižovania populácie hlucháňa. Rovnaký stav je aj v okolitých krajinách. Karaska zdôraznil, že hlavnou príčinou je zánik vhodných biotopov, keďže hlucháň potrebuje rozsiahle, staré a riedke lesy.

"Ekonomika núti lesníkov sadiť lesy hustejšie, aby bolo viac produkcie z hektára," skonštatoval s tým, že takéto lesné porasty hlucháňom nevyhovujú. So zmenšovaním vhodného biotopu sú postupne vytláčané čoraz viac do stredu a na sever Slovenska. Ubúdajú v periférnych oblastiach a z nižších polôh. Drvivá väčšina populácie sa vyskytuje pod hornou hranicou lesa, v horských lesoch, ktoré sú väčšinou ochranné. "To znamená, že pokiaľ tam nie je kalamita, plánovane sa tam nerúbe a neodstraňuje drevo," vysvetlil.

SkryťVypnúť reklamu

Ako zhodnotil šéf Štátnej ochrany prírody, najväčší vplyv na ochranu hlucháňa majú vlastníci a užívatelia pozemkov. Tí môžu podľa Karasku urobiť veľmi veľa tým, že zachovajú vhodné lesné prostredie. Dôležité je aj zníženie vyrušovania, minimálne v období hniezdenia, a to od apríla približne do júla.

"Sú známe prípady, že aj keď sa les zachoval, no v blízkosti vybudovali rekreačné stredisko, v okolitom území tokaniská zanikli. Hlucháne sú citlivé aj na vyrušovanie - môže sa zachovať prostredie, ale keď sú takmer denne vyrušované snežnými skútrami, motocyklami či hlasnou hudbou, územie opustia," uviedol.

Podľa Karasku sa v súčasnosti na Slovensku stále nachádzajú aj plochy, kde je populácia hlucháňa relatívne stabilná. Je to vďaka tomu, že sú tam veľké územia bez zásahu. Ako dodal, stála hluchánia populácia je napríklad aj na Kubínskej holi, kde vlastníci pozemkov, urbár Dolného Kubína, zachovávajú lesné komplexy.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 033
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 635
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 889
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 690
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 291
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 813
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 2 220
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 151
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Teplejšie zostane najmä na juhovýchode.


TASR

Súťaž sa konala v terchovskom amfiteátri.


TASR

Trasa viedla z Hrebienka na Zamkovského chatu.


TASR
Minister Drucker

Upraviť by sa mali aj podmienky vykonávania diagnostiky v diagnostických centrách.


SITA

Sportnet

ONLINE: Kvalifikácia na Veľkú cenu Monaka 2025

Sledujte s nami ONLINE prenos z kvalifikácie na Veľkú cenu Monaka 2025 v rámci seriálu formula 1 (F1).


AS Trenčín - FC ViOn Zlaté Moravce: ONLINE prenos z odvety zápasu baráže o Niké ligu.

Sledujte s nami ONLINE prenos z odvetného zápasu baráže o Niké ligu: AS Trenčín - FC ViOn Zlaté Moravce.


Jeremy Swayman a Michael Kesselring oslavujú postup USA do finále MS v hokeji 2025.

Video, zostrih a góly zo zápasu Švédsko - USA v semifinále na MS v hokeji 2025.


Stanislav Lobotka oslavuje zisk titulu s Neapolom

Slovák dostal vysokú známku.


SkryťZatvoriť reklamu