BRATISLAVA. Podpredseda Národnej rady (NR) SR Juraj Blanár (Smer-SD) odmieta vystupovanie maďarských politikov na území Slovenska s požiadavkami spochybňujúcimi povojnové usporiadanie Európy.
Uviedol to pre TASR v reakcii na nedávnu návštevu a výroky maďarského predsedu parlamentu Lászlóa Kövéra v Šamoríne. Slovenská diplomacia podľa Blanára musí byť razantnejšia.
Korčoka po prešľapoch Matoviča neberú vážne
Podotkol, že maďarská strana využíva neschopnosť ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka (nominant SaS) a vládnej koalície. Poukázal pritom na "diplomatické prešľapy" expremiéra Igora Matoviča (OĽANO) a koaličné spory.

"Dlhodobo je maďarské vnímanie histórie príliš jednostranné voči iným národom. V tomto prípade odmietam takéto vstupovanie maďarských politikov na územie Slovenska s požiadavkami, ktoré sofistikovaným spôsobom spochybňujú povojnové usporiadanie Európy aj so vznikom samostatných národných štátov a upevnením ich existencie. V tomto musí byť slovenská diplomacia obozretná a razantnejšia," uviedol Blanár.
Slovenská diplomacia sa má podľa neho obracať na všetky svetové strany, zdôrazňovať medzinárodné právo a byť dostatočne razantná pri obhajovaní našich národno-štátnych záujmov. Podotkol, že koaličné hádky sa preniesli aj do tejto oblasti a nejednotnosť vládnych predstaviteľov využívajú niektoré štáty, ako v tomto prípade Maďarsko.
Namieta, že Korčok sa doteraz viac staral do venezuelských, bieloruských problémov, vyhosťoval ruských diplomatov a pritom predstavitelia Maďarska vstupovali na územie Slovenska opakovane.
"Riešili slovenské zákony a on konal veľmi oneskorene a ťažkopádne," kritizuje Blanár. Myslí, že Korčoka po diplomatických prešľapoch Matoviča zahraniční partneri neberú vážne. Pripomenul napríklad kauzu nákupu a vrátenia ruskej vakcíny Sputnik V, hovorí o kauze "one time-next time" a infantilnom správaní pri francúzskom prezidentovi Emmanuelovi Macronovi.
Blanár pripomenul aj rokovania Matoviča v Maďarsku, keď už zastával funkciu ministra financií a nevzal so sebou zástupcov slovenskej diplomacie, ale poslanca OĽANO. Poukázal na vtedajšie stanovisko OĽANO, že neúčasť zástupcu slovenského veľvyslanectva bola predpokladom úspechu.
"Z tohto je viditeľná evidentná podpora maďarských záujmov Igorom Matovičom," uzavrel Blanár s tým, že sa preto konaniu maďarských politikov ani nečuduje.
Podľa Kéryho zástupcovia slovenských Maďarov neprispievajú k zlepšeniu situácie
Podľa predsedu Zahraničného výboru Národnej rady SR (NR SR) Marián Kéry (Smer-SD) neohlásená návšteva vyvolala zbytočné národnostné vášne.
Uviedol v stanovisku, ktoré zaslal tlačový odbor strany Smer-SD. Ako konštatoval, Kövér navyše počas návštevy otvoril témy, ktoré mali byť diskutované výlučne pri vzájomných rozhovoroch najvyšších štátnych predstaviteľov oboch krajín.
„Problém návštevy a príhovoru šéfa maďarského parlamentu v Šamoríne je, okrem utajených okolností jeho návštevy, teda aj v tom, čomu sa vo svojom príhovore venoval. Mrzí ma, že po rokoch pokojného spolunažívania to bola maďarská strana, ktorá sa pokúsila otvoriť Pandorinu skrinku,“ povedal Kéry.
Počas prejavu sa mal Kövér dotknúť viacerých sporných tém týkajúcich sa slovensko-maďarských vzťahov a historických udalostí. Podľa Kéryho „olej do ohňa prilievajú “ svojimi vyjadreniami aj politickí zástupcovia slovenských Maďarov.
„Pamätajte, že radikálna karta je ako bumerang. Vráti sa tomu, kto ju ako prvý hodil na stôl,“ uzavrel.
OĽANO verí v čo najskoršie urovnanie sporu
Predseda brannobezpečnostného výboru Národnej rady (NR) SR Juraj Krúpa (OĽANO) podporuje slovenskú diplomaciu v stanovisku k návšteve a vyjadreniam šéfa maďarského parlamentu Lászlóa Kövéra v Šamoríne.
Reagoval tak na výzvu ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka (nominant SaS), aby maďarskí predstavitelia vážili slová a boli zdržanliví. Krúpov kolega z klubu OĽANO György Gyimesi to však vníma inak. Nevidí nič zlé na tom, ak si šéf maďarského parlamentu pripomína nešťastnú kapitolu našich spoločných dejín. Korčok by mal podľa neho rešpektovať traumy maďarského národa.
"Hovoria o historickej krivde, ktorá sa raz musí odčiniť. Majú pocit, že im všetci ublížili, ignorujúc krivdy, ktoré spáchali v minulosti. Bez vzájomného rešpektu to nikdy nepôjde. Plne podporujem našu diplomaciu," uviedol Krúpa na sociálnej sieti.
Gyimesi Korčoka vyzval, aby vážil slová adresované maďarskej vláde a Maďarom na Slovensku. "Sme integrálnou súčasťou maďarského národa, máme svoje požiadavky, máme svoje traumy, ktoré sú do dnešného dňa nevyriešené. Prosím, rešpektujte ich," uviedol.
Kövér si podľa neho len dovolil prísť a odhaliť pamätník občanom, ktorí boli po druhej svetovej vojne vysťahovaní proti svojej vôli na základe Benešových dekrétov. "Zároveň si dovolil povedať, že ešte stále my, Maďari, čakáme na morálnu satisfakciu zo strany SR," dodal Gyimesi s tým, že chcú rovnakú satisfakciu, akej sa dostalo Židom či Nemcom, pri ktorých NR SR prijala uznesenie o ospravedlnení sa.
Hnutie OĽANO na situáciu reagovalo tým, že verí v čo najskoršie urovnanie sporu medzi Maďarskom a Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR. "Pre dobré vzťahy Slovenska s Maďarskom je to viac než potrebné," uviedol pre TASR hovorca hnutia Matúš Bystriansky.
Za Korčoka sa postavil aj Boris Kollár
V Šamoríne za účasti Kövéra odhalili v pondelok (2. 8.) pamätník vysídleným Maďarom. Šéf slovenskej diplomacie Korčok v reakcii na vyjadrenia Kövéra požiadal maďarských predstaviteľov, aby vážili slová, nenarúšali zmier a rešpektovali Slovensko ako rovnocenného partnera.
Skonštatoval, že spôsob, akým najvyšší maďarskí predstavitelia neustále otvárajú historické otázky, je v rozpore s deklarovanou snahou Maďarska o dobré bilaterálne vzťahy. Za Korčoka a jeho vyjadrenie sa postavil aj predseda NR SR Boris Kollár so svojím hnutím Sme rodina.
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v tejto súvislosti zaslalo Maďarsku diplomatickú nótu. Žiada, aby maďarská strana postupovala v zmysle zaužívaných a štandardných diplomatických postupov a vopred informovala slovenskú stranu o účele návštevy svojich štátnych predstaviteľov.