SME

Ministerstvo zdravotníctva pripravuje novelu zákona na zvýšenie dostupnosti inovatívnych liekov

Po schválení zmeny by sa na trh mohli dostať desiatky nových liekov.

Ilustračné foto. Ilustračné foto. (Zdroj: Pixabay.com)

BRATISLAVA. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR aj naďalej pracuje na novele zákona, ktorá by mala viesť k zlepšeniu dostupnosti nových, aj v zahraničí bežne využívaných liekov.

Rezort aktuálne vedie k novele odborné diskusie s pacientskymi organizáciami či zdravotnými poisťovňami. Pre TASR to potvrdila Jana Pifflová Španková, predsedníčka pacientskej organizácie Nie rakovine.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Oceňujeme vysokú ochotu ministerstva komunikovať, sme však za riadne zákonné zakotvenie nárokov a hlasu pacientov v týchto životne dôležitých procesoch a za zákon, ktorý reálne umožní vstup inovatívnych liekov aj diagnostík, na ktoré už dlho čakáme. Novela zákona bez finančného pokrytia priepasti v onkológii oproti okolitému zahraničiu nie je to, na čo čaká odborná a hlavne pacientska verejnosť," upozornila Pifflová Španková.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Od čipov po videá s plameniakom. Politici pri podpore očkovania viackrát otočili Čítajte 

Paragrafové znenie novely zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov by sa malo dostať do medzirezortného pripomienkového konania v auguste.

Pifflová Španková zdôraznila, že zákon musí byť ambiciózny a revolučný. Podmienky na schvaľovanie liekov na výnimku by sa mali podľa Pifflovej Špankovej upraviť.

"Kvalitne urobený zákon je nádejou pre pacientov, lekárov, pre prístup kvalitných terapií, technológií, pre úroveň a reputáciu zdravotnej starostlivosti Slovenska a je zmenou pre život a investíciou do zdravia celej populácie," skonštatovala Pifflová Španková. Svoje pripomienky a návrhy k novele zákona pacientska organizácia predložila počas júna a júla rezortu zdravotníctva.

Rezort svoju iniciatívu avizoval na konci mája. Nový mechanizmus by mal umožniť sprístupnenie nových, aj v zahraničí bežne využívaných liekov.

SkryťVypnúť reklamu

Po schválení zmeny by sa na trh mohli dostať desiatky nových liekov. Rezort naznačil, že pôjde len o tie lieky, ktoré majú reálny klinický prínos.

Novela zákona by mala tiež zaviesť novú povinnosť pre zdravotné poisťovne. V prípade, ak žiadosť o schválenie výnimky neschvália, budú musieť svoje rozhodnutie odôvodniť. Rozhodnutie by malo byť preskúmateľné a malo by sa dať voči nemu odvolať, čo v súčasnosti nie je možné. Zadefinujú sa tiež jasné časové pravidlá na schválenie s cieľom skrátiť časovú dostupnosť lieku.

Rakovina

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  2. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  3. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  4. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  7. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  8. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 323
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 795
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 214
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 614
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 385
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 130
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 753
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 508
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Maďarský premiér Viktor Orbán.

Témou bola aj zahraničnopolitická situácia.


TASR 2
Juraj Šeliga

Šeliga ponúkol Zurianovi dokumenty, týkajúce sa prípadu.


SITA 5

Správa národného parku hovorí o arogancii a bezohľadnosti.


TASR 5
Magdalena Adamus

V krajinách, kde sú sterotypy silnejšie, matky zarábajú ešte menej.


1
SkryťZatvoriť reklamu