ŠAMORÍN. Štyri transporty, spolu 813 ľudí, vypravilo na nútené práce do českého pohraničia Československo vo februári 1947 zo železničnej stanice v Šamoríne. Ďalších približne 800 ľudí vysťahovalo do Maďarska ako súčasť tzv. veľkej výmeny obyvateľstva.

Bývalá železničná stanica sa premenila na rodinný dom a ľudia na cestovanie mimo mesta dnes využívajú autobusy.
Kúsok od autobusovej stanice však nedávno vyrástol pamätník pripomínajúci železničnú stanicu. Tvorí ho kandeláber, lavička, pamätná tabuľa a niekoľko pohodených kufrov vytesaných z kameňa, ktoré majú symbolizovať kufre násilne vysťahovaných Maďarov.
Na odhaľovaní pamätníka sa minulý týždeň zúčastnil aj predseda maďarského parlamentu László Kövér a je slová nahnevali ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka.
Slovensko sa za vysťahovanie Maďarom oficiálne nikdy neospravedlnilo, no rovnako ani Maďarsko za iné krivdy na Slovákoch. Podľa historikov sa to tak skoro ani nestane, status quo totiž obom stranám vyhovuje.
Krok slabosti
Psychiater Péter Hunčík si myslí, že slovensko-maďarské vzťahy nie sú až také zlé. Napríklad v porovnaní s bývalou Juhosláviou sme nezažili žiadne etnické čistky. „Sú veci, ktoré si treba vysvetliť, ale to sa dá. Oba národy k tomu však musia dospieť,“ hovorí.