BRATISLAVA. Pred Okresným súdom Bratislava I sa začalo hlavné pojednávanie s Marianom Kočnerom v kauze takzvaných motákov.
Proces je naplánovaný aj na stredu, pričom súd tieto termíny vytýčil na svojom verejnom zasadnutí 23. júna, keď predbežne prerokoval obžalobu.
Na proces v utorok eskortovali príslušníci zásahovej jednotky Zboru väzenskej a justičnej stráže Mariana Kočnera. Prítomní sú aj jeho obhajcovia Michal Mandzák, Martin Pohovej.
Ako svedok sa zatiaľ dostavil bývalý šéf kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Peter Tóth. Prítomný je aj prokurátor Krajskej prokuratúry v Trenčíne.
Kočner odmietol dohodu
Okresný súd v júni rozhodol, že sa bude obžaloba posudzovať ako zločin krivej výpovede a krivej prísahy v štádiu prípravy. Pôvodne prokuratúra navrhovala prijať obžalobu zo zločinu marenia spravodlivosti v štádiu pokusu.
Na augustovom pojednávaní by mali postupne vypovedať Tóth, v utorok popoludní advokát Andrej Šabík, obhajca Marek Para, znalci a iní. Obhajoba ešte zváži, či bude trvať na svedkoch ako nitriansky podnikateľ Norbert Bödör či expremiér Robert Fico.
"Som nevinný," vyhlásil Marian Kočner, ktorý zároveň odmietol urobiť vyhlásenie o vine. Zároveň Kočner využil svoje právo nevypovedať. Následne prokurátor prečítal obžalobu.
Papieriky s inštrukciami
Peter Tóth priznal, že dostával cez advokáta Andreja Šabíka motáky od Kočnera. Prvý moták dostal z väzby od podnikateľa v roku 2018. Išlo o papierik s inštrukciami, aby išiel za jeho bývalou manželkou.
"Mal som si vyžiadať jeho telefón. Dostal som šesťmiestny kód. Mal som vyberať telefónne čísla na osoby, ktoré som mal kontaktovať,“ povedal Tóth.
Motákov bolo podľa jeho slov veľmi veľa, Tóth ich odovzdal orgánom činným v trestnom konaní. "Niekoľko razy ma Marian K. cez motáky požiadal, aby som sa stretol s advokátom Marekom Parom,“ uviedol Tóth.
Para mal údajne zabezpečiť, aby prostredníctvom európskych justičných orgánov prerušili konanie voči Marianovi Kočnerovi na Špecializovanom trestnom súde v kauze televíznych zmeniek TV Markíza.

Motáky začal Tóth okrem tých, ktoré zničil, odovzdávať potom, ako sa objavili informácie o možnom zapojení Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka.
Tóth vypovedal, že Mariana Kočnera spoznal ako novinár denníka Sme v roku 1995, keď sa venoval témam zavlečeniu Michala Kováča mladšieho do cudziny a prvej kauze podvodu na Technopol. Neskoršie sa zblížili počas sporu o vlastnícke práva TV Markíza. "Vzťah sa spočiatku vyvíjal po priateľskej línii," skonštatoval exsiskár.
Stretnutia sa mali zintenzívniť od roku 2016. Marian Kočner vtedy uvažoval o založení politickej strany a chcel si pripraviť mediálnu platformu a získať si dôveru na verejnosti.
Tóth podrobne vypovedal o sporoch o vlastnícke práva TV Markíza a tom, ako Marian Kočner chcel v budúcnosti profitovať na delení práv a existencii zmeniek, za ktoré bol odsúdený.
Časté telefonáty z väzby
Tóth taktiež vypovedal, že o existencii motákov informoval na jeseň 2018 exriaditeľa NAKA Branislava Zuriana.
Motáky podľa jeho slov Zurian zhodnotil ako závažné. Tóth ich po výsluchoch odovzdal spolu s Kočnerovmi telefónmi orgánom činným v trestnom konaní.
Tóth po svojej takmer dvojhodinovej výpovedi najskôr odmietol napriek hrozbe pokuty odpovedať na otázky obhajoby. Napokon na niektoré odpovedal čiastočne. Podľa jeho slov s Kočnerom z väzby dosť často telefonoval. Motáky mu mal posielať cez advokáta Andreja Šabíka.
Boli v nich inštrukcie, ako má konať v prospech Kočnera, ktorý bol vtedy obvinený v kauze falšovania televíznych zmeniek. Kočner mal ideu, aby v jeho prospech vypovedal exriaditeľ SIS Vladimír Mitro.
Po Tóthovi by mal v utorok vypovedať aj podnikateľ Jozef Dučák.
Podľa prokurátora Tóth vypovedal dôveryhodne
Podľa prokurátora Krajskej prokuratúry Trenčín Ronalda Kutiša Tóth vypovedal konzistentne a dôveryhodne, a neboli zistené odchýlky vo výpovediach z prípravného konania. Uviedol to po ukončení utorkového procesu médiám.
"Považujem ho za vierohodného. Úlohou obhajoby je vždy spochybniť výpoveď svedka, ktorý má usvedčovať klienta, takže toto považujem za normálne. Myslím si, že svedok Tóth to absolútne bez problémov ustál a vysvetlil. Na otázky obhajoby odpovedal jednoznačne," uviedol prokurátor.
Podľa obhajcu Michala Mandzáka je jeho klient v kauze motákov nevinný. "Jednoznačne, z právnej kvalifikácie a zo skutku, ktorý mu je kladený za vinu, je jednoznačne nevinný," povedal. Podľa neho, pokiaľ ide o výpoveď svedka Andreja Šabíka, ktorého navrhoval prokurátor osobne vypočuť, úplne postačuje prečítanie zápisnice z hlavného pojednávania.
Motáky cez Tótha
Kočner mal posielať z väzby motáky cez Tótha. Exsiskár to uviedol vlani na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku vo veci vraždy novinára Jána Kuciaka.

Motáky odovzdal orgánom činným v trestnom konaní na jeseň 2018. Cez takúto korešpondenciu sa mal snažiť Marian Kočner ovplyvňovať viaceré osoby, aby bol prepustený z väzby a zmenila sa výpoveď v kauze televíznych zmeniek TV Markíza.
Kočner je od začiatku tohto roka právoplatne odsúdený na 19 rokov odňatia slobody za falšovanie zmeniek TV Markíza spolu s exriaditeľom televízie Pavlom Ruskom.
V kauze vraždy novinára Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej ho ŠTS v Pezinku spoločne s Alenou Zsuzsovou pôvodne oslobodil v septembri 2020 spod obžaloby. Verdikt nebol právoplatný, vo veci rozhodoval 15. júna Najvyšší súd. Ten rozhodol, že vecou sa bude opätovne zaoberať ŠTS v Pezinku.
Koncom júna ho ako ďalšiu osobu obvinili v prípade prípravy vrážd súčasného generálneho prokurátora Maroša Žilinku, špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a prokurátora Generálnej prokuratúry SR Petra Šufliarskeho.