BRATISLAVA. Na súd prišiel Marian Kočner s putami na rukách, no s pokojným výrazom v tvári. Ak ho aj odsúdia za to, že posielal z väzby motáky, roky vo väzení mu už nepribudnú. Rozsudok však môže mať dosah na jeho spolupracovníkov.
"Kde ho usadíme, pán predseda," pýtal sa kukláč sudcu. Strážcovia nevedeli, z ktorej strany sa majú ku Kočnerovi usadiť tak, aby pri ňom mohli sedieť aj dvaja obhajcovia.
Niekoľko mesiacov po tom, ako šiel Kočner v júni 2018 do väzby, polícia zaistila asi 20 kusov lístočkov, ktorými spoza mreží inštruoval svojich blízkych, ako majú postupovať v kauze zmeniek televízie Markíza, ako nakladať s jeho majetkom a podobne.
Motáky polícii odovzdal Kočnerov niekdajší kamarát Peter Tóth na jeseň 2018.
Kočner je obžalovaný, že sa cez jeden zo zadržaných motákov snažil presvedčiť Romana Osuského, aby ako bývalý príslušník SIS išiel svedčiť na políciu v kauze zmeniek Markízy.
Osuský mal v prospech Kočnera svedčiť, že zmenky sú pravé. Za ich falšovanie nedávno Kočner dostal 19 rokov väzenia.
Kočner zároveň podľa Tótha chcel vytvoriť falošný záznam SIS, ktorý by potvrdzoval existenciu zmeniek. Pravosť záznamu mali potvrdiť bývalí príslušníci SIS, ktorých sa na to snažil Kočner podľa Tótha nahovoriť.

Pôvodné obvinenie z marenia spravodlivosti preto zmenili na trestný čin krivej výpovede.
Kočner vinu popiera a tvrdí, že sa u svedkov z prostredia SIS chcel len informovať, či neexistuje v tajnej službe o zmenkách nejaká zmienka.
Na pojednávanie prišli ako svedkovia aj Kočnerov spolupracovník Jozef Dučák a Peter Tóth. S novinármi nekomunikoval a po celý čas si tvár zakrýval svojou knihou.
Začalo sa to zmenkami
Tóth svoju výpoveď začal už dobre známym opisom svojho kamarátskeho vzťahu s Kočnerom.
Zopakoval, že sa spoznali v 90. rokoch, keď Tóth pracoval v denníku SME. Potom Tóth išiel do SIS, v SME skončil a v roku 2005 odišiel aj z tajnej služby.
Pre Tótha to bolo podľa jeho slov ťažké obdobie, v ktorom mu pomáhal aj Kočner.