BRATISLAVA. Ministerstvo obrany plánuje v prvej fáze zakúpiť 76 bojových obrnených vozidiel 8x8. Náklady zahŕňajúce aj logistickú podporu, muníciu a infraštruktúru odhaduje na 332 miliónov eur s DPH.
Obstarávať by sa mohlo formou vláda-vláda. Vyplýva to z materiálu, ktorý rezort predložil do medzirezortného pripomienkového konania.
Technika je potrebná k zabezpečeniu obrany
"Zámerom je v prvej fáze obstarania vyzbrojiť dva stredné mechanizované prápory Pozemných síl Ozbrojených síl SR," približuje rezort. Zo 76 vozidiel obstaraných v prvej fáze má byť šesť veliteľských a desať ambulantných.
Nákup BOV 8x8 má primárne podporiť zabezpečenie potrebnej výzbroje a bojovej techniky potrebnej k zabezpečeniu obrany . "Zároveň vytvorí základ k vybudovaniu jednotky stredného mechanizovaného práporu určeného do pohotovosti 'Iniciatívy pripravenosti NATO (NRI - NATO Readiness Initiative)', ku ktorému sa SR zaviazala v rámci plnenia záväzkov NATO," doplnil rezort.

Po schválení materiálu vládou plánuje ministerstvo osloviť identifikovaných výrobcov bojovej obrnenej techniky prostredníctvom ich vlád. Po obdržaní odpovedí majú byť ponuky vyhodnotené a spracované do poradia podľa výhodnosti. Následne má ministerstvo predložiť vláde návrh medzivládnej dohody s konkrétnym štátom. Súčasťou kontraktu má byť uzatvorenie opcie na dodávky vozidiel rovnakého dodávateľa v ďalších fázach projektu.
Vyhodnotiť ponuky a určiť víťaza by sa mohlo ešte v roku 2021. V rokoch 2023 až 2025 by sa mohla spustiť sériová výroba vozidiel a ich postupné dodávky s logistickou podporou a príprava ďalšej fázy obstarávania.
Pri hodnotení ponúk sa má prihliadať na celkovú cenu vozidla i integrovanej logistickej podpory, prevádzkové náklady, percento zapojenia obranného priemyslu SR, termíny dodávok i interoperabilitu s NATO.
Predpokladané náklady predstavujú 1,739 miliardy eur
"V prvej fáze projektu je zámerom vyzbrojiť tri mechanizované prápory Pozemných síl Ozbrojených síl (OS) SR a Základňu výcviku a mobilizačného doplňovania Martin," uviedol rezort. Obstarávať by sa malo 146 pásových bojových obrnených vozidiel (PBOV) a šesť pásových obrnených vozidiel (POV) v rokoch 2022 až 2026. Zabezpečenie výzbroje pre ťažkú mechanizovanú brigádu je aj súčasťou cieľov spôsobilostí NATO.
Predpokladané náklady na projekt predstavujú 1,739 miliardy eur s DPH, z toho samotné vozidlá by mohli stáť 1,447 miliardy eur. Obstarávanie by sa mohlo uskutočniť formou vláda-vláda. Vyplýva to z materiálu, ktorý rezort predložil do medzirezortného pripomienkového konania.
V druhej fáze plánuje rezort obstarať celkovo 92 kusov BOV 8x8, v tretej 97, štvrtej 93 a poslednej 142. Každá fáza obstarávania bude predmetom schvaľovania vládou.
S projektom obstarávania BOV 8x8 sa začalo ešte v roku 2017, keď vláda schválila návrh na obstaranie do 81 kusov vozidiel. Informácia o výsledkoch technických a vojskových skúšok a ďalšom postupe realizácie obstarania sa na rokovanie vlády nedostali.
V súčasnosti sú OS SR vyzbrojené pásovou technikou, ktorá je na konci technickej životnosti s prevádzkyschopnosťou na úrovni 30 percent, poukázal rezort v materiáli. "Použiteľnosť pásovej bojovej techniky po termíne životnosti je veľmi problematická, vzhľadom na kritickú nedostupnosť (neexistenciu) náhradných dielov, ako aj servisnej podpory výrobcov, čo sa nepriaznivo odzrkadľuje na nízkej prevádzkovej spoľahlivosti a vysokej intenzite porúch," uviedol. Dodal, že to znamená aj neustále zvyšovanie nákladov.