BRATISLAVA/ DOLNÁ KRUPÁ. Po starom skrachovanom liehovare zostal iba historický komín. Zbúranisko v obci Dolná Krupá v Trnavskom okrese, kde kedysi sídlil liehovar Slovdrink, sa za dva roky premenilo na najväčšiu súkromnú záhradu ruží v strednej Európe.
Rozárium sa rozprestiera na ploche 1 300 štvorcových metrov a kvitne v ňom 1 100 ruží. Komín bývalého liehovaru je v súčasnosti jeho originálnou dominantou.
Beethoven aj ruskí vlci
Obec Dolná Krupá sa nachádza štrnásť kilometrov od Trnavy. Za posledné roky ju médiá spomínali skôr ako miesto, kde vyrástla slovenská základňa ruského motorkárskeho gangu Noční vlci.
V obci však majú aj historický kaštieľ z 18. storočia. V minulosti tam tvoril hudobný skladateľ Ludwig van Beethoven a je možné, že práve tam napísal Sonátu mesačného svitu.
Rozárium v Medolandii - miestnej výrobni medu je v obci otvorené dva roky. Bývalý liehovar Slovdrink skončil v konkurze.
Pochybný liehovar
- pôvodná miestna pálenica bola postavená ešte za éry šľachtického rodu Chotekovcov,
- posledným prevádzkovateľom bola firma Slovdrink, ktorá podľa informácii Hospodárskych novín v roku 2020 dlhovala štátu na daniach takmer 420-tisíc eur,
- konateľom firmy bol od roku 2009 Loránt Kósa, ktorý ako blízky priateľ bývalého šéfa prokuratúry Dobroslava Trnku figuruje v kauze údajného vydierania Jaroslava Haščáka nahrávkami gorily,
- v januári minulého roka Kósu obžalovali z úverového podvodu, ktorý súvisel s vybavovaním trojmiliónovej pôžičky na kúpu liehovaru,
- Slovdrink bol jedným zo slovenských liehovarov, s ktorými sa súdila karlovarská Becherovka pre nezákonné využitie jej značky.
"Ešte pred štyrmi - piatimi rokmi tu bol z tých budov len neporiadok," hovorí sprievodca Stanislav Petráš. "To už, našťastie, máme za sebou," dodáva majiteľ Peter Kudláč.
Na pozemku stála kedysi plynová a uholná kotolňa. "Keď sme to kúpili, bolo to ako Drážďany v 45. roku," spomína si ďalej Kudláč, ktorý je dnes svetovo oceňovaným výrobcom medoviny.

Na to, aby mohlo vzniknúť rozárium, zbúrali Kudláčovci štrnásť budov. "Ruže sa vrátili na miesto v tesnom susedstve starého grófkinho rozária," opisuje Petráš.
Väčšinu materiálu zo zbúraných budov použili majitelia na výstavbu chodníkov a ciest v okolí.