Ľudia sa o zdraví rozhodujú podľa politikov, ktorí nevedia napísať diplomovku
Pandémia ukázala, akú silu má veda a akú dôležitosť zohráva v spoločnosti. Jej podpora je na Slovensku stále tragická a krajina stráca talenty, ktoré odchádzajú do zahraničia.
Podpora vedy a výskumu pritom nie je len o peniazoch. „Predstavte si, že na Slovensku máme nového Einsteina. Naozaj od neho chceme, aby 50 - 60 percent svojho času venoval byrokracii, papierom, obstarávaniu? Alebo od neho chceme, aby robil vedu?“ vraví špičkový slovenský vedec Peter Celec, ktorý je prednostom Ústavu molekulárnej biomedicíny Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.
Zhovárali sme aj o aktuálnej situácii s pandémiou Covidu. Peter Celec zdôrazňuje dôležitosť vakcinácie a poukazuje na neuvážené slová niektorých politikov. Ak sa podiel zaočkovaných nezvýši, bude to podľa vedca o pár mesiacov znamenať „veľa práce pre pohrebníctva“.
Oproti jarnej vlne covidu však bude tá ďalšia predsa len iná. Pred pol rokom sme mali právo kritizovať politikov, že neodhadli situáciu a Slovensko nepripravili na ďalšiu vlnu pandémie. To však už platiť nebude. „Všetci máme účinný nástroj, ako sa brániť. Keď ho nevyužijeme, zvaľovať vinu len na politikov alebo niekoho iného, bude trúfalé,“ vraví Peter Celec.
Daňovú reformu treba, na nehnuteľnostiach vyberáme len tretinu
Bude začiatok budúceho roka v znamení daňovo-odvodovej reformy alebo s ňou už počítať nemáme? Podľa posledných vyjadrení jej hlavného aktéra, ministra financií Igora Matoviča, sa nachádza v „spiacom režime“. Zdôvodňuje to odporom koaličnej SaS, ktorá podľa neho s ničím nesúhlasí a jej predstavitelia tak nepriamo vyhlasujú, že reformu nepodporia.
Liberáli však odmietajú predovšetkým Matovičovu interpretáciu. „Stále sme nevideli daňovo-odvodovú reformu, o ktorej rozpráva Igor Matovič. Preto sme ani nič nemohli blokovať či uspať,“ tvrdí hovorca strany Ondrej Šprlák.
Jediné, s čím SaS podľa neho zásadne nesúhlasí už od začiatku, je radikálne zvýšenie DPH.
O tom, aké dosahy má koaličné doťahovanie okolo reformy na ekonomický vývoj Slovenska, a či vláda o nej komunikuje aspoň s odborníkmi, sa INDEX rozprával s riaditeľom Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy Petrom Goliašom.
Inšpekcia mi nemá čo hovoriť, komu dám zľavu
Bratislavská reštaurácia Štefánka by Pulitzer chce ísť príkladom a už tri týždne ponúka desaťpercentnú zľavu pre zákazníkov, ktorí sú zaočkovaní proti Covidu-19. Jej majitelia stoja za iniciatívou My sme gastro a hovoria, že zľavou chcú odmeniť zodpovedných.
Spolumajiteľ Štefánky Andrej Gogola dodáva, že nejde o "zvýhodňovanie" zaočkovaných, lebo obslúžia aj nezaočkovaných a ctia si princíp slobodnej voľby.
Zľava má byť skôr motiváciou pre tých, ktorí sa ešte nerozhodli, a teda formou, ako pomôcť k vyššej vakcinácii, v ktorej Slovensko zatiaľ nepatrí medzi európskych premiantov.
"Naštartoval ma strach o robotu. Ak príde tretia vlna, zatvoria nás ako prvých. Ja už viem, že po nej neotvorím," tvrdí v rozhovore pre INDEX Andrej Gogola.
Zľavu pre zaočkovaných však už bola v reštaurácii preverovať Slovenská obchodná inšpekcia. "Je to na smiech," myslí si Gogola.
Môžu ma prizabiť, moje názory nezmenia
Výtvarník a aktivista Peter Kalmus skončil po útoku v nemocnici. Na odhaľovaní busty slovenskému politikovi Alexandrovi Dubčekovi pri príležitosti 100. výročia jeho narodenia v Martine mal transparent poukazujúci na tzv. obuškový zákon.
Ten sa využíval aj na perzekúciu ľudí, ktorí boli sklamaní z pomerov v štáte a odchodom od Dubčekovej politiky socializmu s ľudskou tvárou.
Matica slovenská tvrdí, že Kalmus sa správal agresívne a narušil slávnostné podujatie. Výtvarník odmieta, že provokoval a v rozhovore opisuje, ako k bitke, po ktorej skončil v nemocnici, došlo.
Keď na pohovore hovoríte pravdu, ste za hlupáka
Je šťastný, práca ho baví a hovorí, že s humorom je život ľahší. Stále chodí na pivo s baníkmi, ale hovorí, že aj v IT má perfektných kolegov. Bývalý ostravský baník Tomáš Hisem po viac než dvoch desaťročiach pod zemou dokázal presedlať do dravého odboru informačných technológií.
Jeho príbeh ako z rozprávky pretvoril režisér Jiří Andrš do dokumentu Nová šichta, ktorý získal viacero ocenení a už je v kinách aj na Slovensku.
V rozhovore hovorí, aké ťažké bolo stretnutie s trhom práce, ako sa s tým popasoval aj čo by odkázal slovenským baníkom.
Väčšina z nás je zaskočená, keď vidí Rómov inou optikou
Každý rok sa s malým tímom mladých umelcov a dobrovoľníkov vracia do Sečoviec na východe Slovenska, kde organizuje letný maliarsky workshop pre deti z rómskej osady.
Fotograf a filmár Tomáš Rafa priebeh workshopov vždy aj zaznamenáva na video. Verí, že cez výstupy z workshopov by majoritná spoločnosť mohla prehodnotiť svoje predsudky k Rómom.
Doteraz mal jeho videoarchív na youtube vyše 20 miliónov vzhliadnutí. Dnes ho už však online nenájdete. Tomáš Rafa v rozhovore pre SME vysvetľuje, prečo mu youtube zrušil kanál, aj prečo sa každý rok vracia organizovať workshop do Sečoviec.
Viacerí vyrástli v klame, že sú hlavnými tvorcami svojho života
Ako sa vyrovnať s tým, že svet je nepredvídateľný, premenlivý a to, čo bolo jasne nalinajkované, sa veľmi ľahko vymkne spod kontroly? Prečo v živote potrebujeme istotu a čo nám ju môže poskytnúť?
Tieto otázky sú v čase pandémie a v očakávaní ďalších kríz o čosi naliehavejšie, než kedysi. Istota a stabilita sú ľudské potreby, ľudia by sa však mali naučiť žiť aj s ich opakom.
"Neistota tu vždy bude. Treba sa pripraviť individuálne aj spoločensky, lebo problémy, ktorým budeme čeliť, či už je to klimatická kríza alebo ďalšie pandémie, presahujú jednotlivca," vysvetľuje v rozhovore psychologička Katarína Nagy Pázmány.
Musela som posunúť všetky svoje hranice
Nielenže vraždí, ona ešte aj nechutne vraždí a vy sa musíte pozerať na všetky detaily. Film Titane viacerých ľudí zdvihol zo stoličky, pre dvadsiatich divákov musela prísť pri prvom verejnom premietaní záchranka - napriek tomu bol na festivale v Cannes pozitívnou senzáciou.
Francúzska herečka Agathe Rousselle v ňom hrá hlavnú úlohu - psychopatku, ktorá nedokáže ľúbiť, pretože nikdy nikto neľúbil ju. Zvládla ju vynikajúco.
Rozprávali sme sa s ňou len dva dni pred tým, ako Titane získal Zlatú palmu. Už vtedy tušila, že sa jej zmení život. Pretože vyvolávala rozruch, len čo sa zjavila a všetci sa k nej správali, ako keby bola "nejaká super dôležitá kráľovná".
Podcasty SME
- Všesvet: Ak by Afganistan nebol roky zmietaný vojnami a chudobou, bol by jednou z najkrajších zastávok na slávnej hodvábnej ceste. Tak to priamo na mieste odpozorovali cestovatelia Martin Navrátil a Peter Dosedla.
- Medzi nami: Aj ženy masturbujú. Pre hanbu však o tom nehovoria, hovorí lektorka sexuálnej výchovy Zuzana Bendíková.
- Index: Zotavenie ekonomík majú v rukách aj neočkovaní, tvrdí analytik Nadácie F. A. Hayeka Tomáš Púchly.

Beata
Balogová
