Správu priebežne aktualizujeme.
PEZINOK. Keď v júli 2015 prednášal v parlamente generálny prokurátor Jaromír Čižnár správu o činnosti prokuratúry, nič prevratné v nej nebolo, no prekvapil kritikou špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Keď mal čítať stať o špeciálnej prokuratúre, poznamenal:
"Mám veľké výhrady k tejto správe. Bohužiaľ, vypracoval si ju pán špeciálny prokurátor, tak si za ňu aj zodpovedá," vyhlásil Čižnár s tým, že "do určitej miery je to dehonestácia ľudí, ktorí na prokuratúre robia". Kováčikova časť bola podľa Čižnára o ničom.
Na všetku kritiku z minulosti v stredu zabudol a na pojednávaní s Kováčikom, ktorý je dnes obžalovaný z korupcie či vynášania utajovaných materiálov, sa bývalého podriadeného zastával a jeho konanie zľahčoval.
"Vzťah sme mali pracovný a, nebudem to popierať, aj priateľský. Nie som z tých, ktorí to teraz, keď má problémy, budú popierať," vyhlásil na úvod Čižnár. Dodal, že sa s Kováčikom pozná už vyše 25 rokov a je to srdcom dobrý človek.

Keď sudkyňa Pamela Záleská diktovala do zápisnice, že Čižnár mal s Kováčikom priateľské vzťahy, bývalý generálny prokurátor ju opravil.
"Stále máme," zasahoval Čižnár. Následne vo svojej výpovedi Kováčika obhajoval aj nad rámec kladených otázok.
Bývalý špeciálny prokurátor je pritom podozrivý z toho, že spolupracoval s mafiánskou skupinou takáčovcov. Zo svojho postu podľa obžaloby zabezpečil v júli 2017 prepustenie bossa takáčovcov Ľubomíra Kudličku na slobodu. Dostal za to údajne úplatok 50-tisíc eur, ktoré mu odovzdal exšéf daňových kriminalistov Ľudovít Makó.
Čižnár hovorí, že si dal situáciu v tom čase preveriť, no popiera, že by kvôli tomu vynadal Kováčikovi ako svojmu podriadenému, alebo že by na neho kričal na porade vedenia prokuratúry, ako sa hovorilo v médiách.
"Nie je to pravda. Ak som zvýšil hlas, tak to bol môj prejav," vyhlásil Čižnár. Podotkol, že dosiaľ nebolo spochybnené ani samotné prepustenie Kudličku, o ktorom rozhodol súd. Dodal, že za právny názor sa netrestá, a tak Kováčika disciplinárne neriešil.
Na list Žitňanskej zabudol
Aj keď Čižnár pripustil, že prepustenie mafiánskeho bossa mu pripadalo zvláštne, zdôrazňoval, že nepoznal detaily spisu. Špeciálny prokurátor mu tvrdil, že v prípade je slabá dôkazná situácia. Neskôr sa mu zdalo, že Kováčikov názor potvrdil aj súd, ktorý vraj ironicky upozornil na slabiny dôkazov v rozhodnutí o prepustení Kudličku.
Čižnár zároveň obhajoval aj konanie Kováčika voči prokurátorke Blanke Godžovej, ktorá na súde nepodala sťažnosť proti prepusteniu.
Godžová hneď v prvých pojednávacích dňoch na súde vypovedala, ako ju Kováčik vopred inštruoval, aby sťažnosť nepodávala, a tak len plnila jeho príkazy. Čižnár však na súde vyhlásil, že tieto slovné inštrukcie nemožno považovať za oficiálny pokyn, ktorého podobu upravuje zákon. Ak vraj Kováčik ako špeciálny prokurátor niečo svojej podriadenej aj povedal, nemala to vraj rešpektovať.
“Doktor Kováčik mi zatelefonoval a povedal, že túto vec dobre pozná a pozná priebeh konania, pretože o tom hovorili s dozorujúcim prokurátorom. Povedal, že nie je potrebné podávať sťažnosť proti rozhodnutiu.
„
"V tomto prípade nebolo vydané nič. Keby aj bolo niečo vydané, tak by taký pokyn pani Godžová nesmela rešpektovať, pretože by šlo o negatívny pokyn. Porušila by tým zákon," vyhlásil Čižnár s tým, že "tu o nejakom pokyne nemôže byť ani reči".
Godžová v júli hovorila na súde, že mala z prepustenia Kudličku zvláštny pocit a o postupe spísala aj úradný záznam. Nie je však jasné, či v ňom spomína aj Kováčikove inštrukcie. Prokurátorka opisovala aj nechápavé otázky kolegov, ktorí sa jej v tom čase pýtali na jej konanie. Bolo jej to vraj nepríjemné.
"Tak mala reagovať vtedy. Prečo bola ticho? Nič sa jej nemohlo stať. Absolútne nič," rozčuľoval sa na stredajšom pojednávaní Čižnár.
Sudkyňa Záleská sa vzápätí pýtala Čižnára, či si nespomína, že vo veci Kudličku posielal podnet na ministerstvo spravodlivosti. Hoci na súde vyhlásil, že Kováčika nechcel trestať za právny názor, sám v tomto prípade upozorňoval exministerku spravodlivosti Luciu Žitňanskú na to, že sudca pre prípravné konanie postupoval podľa neho protizákonne.
"A som tam podpísaný ja?," reagoval Čižnár s tým, že sa na nič také nepamätá. Záleská mu vzápätí podnet ukázala.
Čižnár napokon povedal, že podnet myslel všeobecne a zaujímalo ho, či je toto obvyklý a prípustný postup. So Žitňanskou vraj mali dohodu, že jej dával do pozornosti problematické situácie, s ktorými sa stretol.
Kováčik volal Makóa "Lajko"
Kováčik je okrem úplatku za prepustenie Kudličku obžalovaný aj za to, že vynášal utajované informácie zo spisov, napríklad o vyšetrovaní prípravy vraždy vyšetrovateľa Jána Čurillu. Pre Makóa údajne vyniesol spis hovoriaci o podozreniach, že práve Makó sa na skutku podieľal.

K tomuto bodu obžaloby vypovedal v stredu prokurátor špeciálnej prokuratúry Vladimír Kuruc. Opísal situáciu, keď mu Kováčik v roku 2017 prikázal ako riaditeľovi odboru prideliť spis niektorému z prokurátorov.
"Pamätám si na jedno stretnutie, na ktorom sa ma špeciálny prokurátor pýtal , komu som to pridelil. Zaujalo ma, že sa o potenciálnom podozrivom vyjadroval familiárne ako o Lajkovi," opísal Kuruc.
Lajo alebo Lajko volajú známi Makóa.
Ďalším zo svedkov na súde bol niekdajší šéf policajných odpočúvaní Norbert Paksi, ktorý si aktuálne odpykáva päťročný trest. Začiatkom mája totiž Paksi uzavrel dohodu o vine v rámci inej kauzy. V minulosti totiž kupčil s informáciami o odpočúvaní. Spolupracoval takto aj s takáčovcami.
Na súde vypovedal, ako sa v lete 2020 dozvedel o odpočúvaní Makóa kvôli prípadu Čurillu. Informáciu posunul dnes už zosnulému bývalému príslušníkovi SIS Františkovi Böhmovi. Neskôr o tom hovoril aj s vtedajším námestníkom SIS Borisom Beňom, ktorý ho primal, aby to potvrdil aj samotnému Makóovi.
Paksi ale zistil, že Makó v tom čase o svojom odpočúvanú už vedel, získal k nemu aj dokumenty. Kto bol ich zdrojom, a či mohlo ísť o dokumenty, ktoré sa neskôr našli v Kováčikovom dome po jeho zadržaní, však Paksi nevedel povedať.
Paksi zároveň pripustil, že pred odchodom na dovolenku povedal o odpočúvaní Makóa aj prvej policajnej viceprezidentke Jane Maškarovej.

Beata
Balogová
