BRATISLAVA. Druhým dňom pokračovalo pred senátom Okresného súdu Bratislava I hlavné pojednávanie s obžalovaným Marianom Kočnerom v kauze motákov.
Kočnera opäť na proces eskortovali príslušníci zásahovej jednotky Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS).
Prítomný boli aj prokurátor Krajskej prokuratúry Trenčín Ronald Kutiš a obhajcovia obžalovaného Michal Mandzák a Dušan Pohovej.
Znalec potvrdil, že motáky písal Kočner

Na programe pojednávania bolo v stredu oboznamovanie sa s listinnými dôkazmi a obrazovým záznamom a znaleckým posudkom. Znalecký posudok prečítal na úvod pojednávania dozorový prokurátor.
Znalec potvrdil, že motáky, ktoré polícii poskytol exsiskár Peter Tóth, skutočne písal Marian Kočner.
Podľa Kočnerovho obhajcu Mandzáka bol znalecký posudok irelevantný. "Obsah motákov nič nevypovedá v predmete skutku. Predmetom skutku nie je falšovanie, ale navádzanie svedka Osuského," povedal Mandzák. Kočner naďalej popiera, že by bol autorom motákov.
Podľa zastupujúceho prokurátora Ronalda Kutiša bol záver znaleckého posudku jednoznačný, a síce, že Kočner motáky skutočne napísal.
"Potvrdili sa okolnosti, ktoré uvádzal svedok Peter Tóth k šifrovanej komunikácii medzi ním a obžalovaným," doplnil Kutiš.
Prehrávali výsluch Petra Tótha
Na súde tiež čítali a prehrávali videozáznam z výsluchu Petra Tótha z novembra 2018. V tom čase bol utajeným svedkom v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka.
Tóth mal na Kočnerov príkaz prostredníctvom advokáta Andreja Šabíka kontaktovať Alenu Zsuzsovú, nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra a ďalšie osoby, aby mu pomohli pri prepustení z väzby. V motákoch sa zvažovala údajne aj pomoc bývalého generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára.
Kočner bol v tom období vo väzbe v bratislavskej väznici v trestnej veci falšovania televíznych zmeniek TV Markíza.
Svedok, ktorého tvár nebolo vidieť a hlas mal upravený, najprv odovzdal vyšetrovateľovi štyri až päť kusov listov rozličnej veľkosti. Išlo o časť motákov, ktoré svedok zachoval a nezničil. Počas výsluchu ich ukázal na kameru.
Vyšetrovateľ ho tiež vyzval, aby prečítal obsah všetkých motákov. Počas výpovede čítal aj meno kamoš Dušan, čo mal byť v súčasnosti obžalovaný bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik. V motákoch sa uvažovalo, či by nemohol Kočnerovi pomôcť, aby nebol väzobne stíhaný.
Z čoho je obžalovaný Marian Kočner
Podľa obžaloby v období od júla do septembra 2018 poslal Marian Kočner z väzby prostredníctvom advokáta Šabíka list bývalému príslušníkovi Slovenskej informačnej služby Petrovi Tóthovi. V ňom ho žiadal, aby presvedčil osobu menom Roman Osuský, aby vo veci zmeniek vypovedal.
Osuský mal konkrétne uviesť, že ako príslušník SIS už v roku 2000 vedel o existencii miliónových zmeniek. Stretnutie Tótha a Osuského sa však nakoniec nekonalo.
Kočner sa podľa obžaloby týmto dopustil trestného činu marenia spravodlivosti. Obhajca obžalovaného Michal Mandzák však pripomenul, že súd na júnovom verejnom zasadnutí zmenil kvalifikáciu skutku na trestný čin krivej výpovede a krivej prísahy. Obžaloba túto zmenu podľa neho nereflektuje, čo neumožňuje efektívne vykonávať obhajobu.
Kočner sa cíti nevinný
Samotný Kočner sa v tejto veci cíti byť nevinný. Povedal to počas utorňajšieho pojednávania, na ktorom vypovedali aj Peter Tóth, Jozef Dučák a jeden z Kočnerových advokátov Marek Para.
Advokát Andrej Šabík, ktorý mal Kočnerove motáky pre Tótha z bratislavskej väznice vynášať, sa z dôvodu dovolenky ospravedlnil. Na jeho osobnej výpovedi trvá prokurátor.
Pojednávanie v kauze motákov bude pokračovať 27. októbra. Na odročenom procese by už mal Šabík vypovedať.
Predseda senátu Okresného súdu Bratislava I ešte zváži, či na októbrové pojednávanie predvolá aj bývalého šéfa Národnej kriminálnej agentúry Branislava Zuriana.
Podľa názoru prokurátora Kutiša je výsluch Zuriana nadbytočný. "Myslím si, že aj dnes prehrávaným obrazovým záznamom z odovzdania motákov na účely trestného konania, ako aj z výpovede svedka Tótha jednoznačne vyplýva, aká bola jeho komunikácia so Zurianom týkajúca sa odovzdania motákov. Myslím si, že on nemá k veci čo povedať," zdôraznil Kutiš.