SME
Pondelok, 4. júl, 2022 | Meniny má Prokop

Tretia dávka vakcíny bude podľa Lengvarského záležať od štúdií (minúta po minúte)

Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 544 obetí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správy o koronavíruse sledujeme online minútu po minúte:

18:39 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. Dianie bude sledovať aj v utorok.

18:23 SLOVENSKO - Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) zásadne nesúhlasí s interpretáciou spoločnosti Nethemba o tom, že by opäť nebolo schopné ochrániť dáta občanov, uviedla hovorkyňa NCZI Alžbeta Sivá.

SkryťVypnúť reklamu

"Spoločnosť Nethemba poukazuje na zraniteľnosť systému eHranica, ktorý je prevádzkovaný NCZI spolu s Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie. Interpretácia postupov pri zmenách údajov v systémoch NCZI však nie je správna," tvrdí hovorkyňa.

V prvom kroku došlo podľa nej k tomu, že spoločnosť Nethemba odcudzila Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou rodné čísla občanov. "V druhom kroku použila, v tomto prípade zneužila NCZI ako inštitúciu, keď prostredníctvom jej aplikácie zmenila kontaktné údaje občanov, čím sa dostala k jednoznačnému identifikátoru Covid-19-Pass (9-miestny alfanumerický kód) a prostredníctvom neho sa útočníci mohli dostať aj k Digital COVID preukazom EÚ občanov," skonštatovala s tým, že IT spoločnosť dvakrát porušila zákon o ochrane osobných údajov.

SkryťVypnúť reklamu

17:05 SLOVENSKO - Do očkovacej prémie sa už prihlásilo vyše 715-tisíc Slovákov. tlačovej správe o tom informuje Ministerstvo financií SR. Zároveň dodáva, že sa samotnú nedeľu, kedy sa uskutočnilo prvé žrebovanie, pribudlo takmer 62-tisíc nových záujemcov.

Najviac zaregistrovaných eviduje rezort vo vekovej skupine 40 až 49 rokov. Ide o približne 150-tisíc osôb. Asi 130-tisíc z celkového počtu registrovaných tvoria seniori vo veku 65 rokov a starší.

16:40 SLOVENSKO - Poslankyňa Jana Žitňanská (Za ľudí) sa dnes obrátila na ministra financií vo veci dostupnosti žrebovania očkovacej lotérie aj pre ľudí so zrakovým a sluchovým postihnutím. S aktuálne nastavenými pravidlami je podľa poslankyne pre týchto ľudí neprístupná.

„Heslo, ktoré musí kontaktovaná osoba povedať je zobrazené na televíznych obrazovkách, čo spôsobuje, že osoba so zrakovým postihnutím je z výhry vylúčená. Keďže vyžrebované osoby sú kontaktované telefonicky, znamená to vylúčenie aj osôb so sluchovým postihnutím.“ vyjadrila sa Žitňanská.

SkryťVypnúť reklamu

15:32 SLOVENSKO - Antigénové testovanie za manipulačný poplatok päť eur sa bude postupne robiť v 68 nemocniciach po celom Slovensku, potvrdila hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová.

"Záujemcovia o antigénové testovanie môžu testy absolvovať bez obmedzenia počtu, avšak za spomínaný manipulačný poplatok," pripomenula Eliášová.
Naďalej fungujú aj komerčné mobilné odberové miesta, kde však štát do cenotvorby nezasahuje. Cena za test tak môže byť rôzna.

"Ľudia sa môžu v indikovaných prípadoch bezplatne testovať aj PCR testom objednaním sa prostredníctvom stránky www.korona.gov.sk, kde im následne príde formou SMS miesto, dátum a čas testovania," dodala hovorkyňa.

15:25 SLOVENSKO - Hnutie Sme rodina verí, že chyby pri lotérii sa odstránia a nebudú sa viac opakovať. "Naše hnutie od začiatku podporuje všetky aktivity, ktoré by mohli zvýšiť zaočkovanosť. V tejto chvíli je ešte predčasné hodnotiť, či to má úspech alebo nie, to uvidíme až po nejakom čase," uviedli z tlačového oddelenia hnutia.

SkryťVypnúť reklamu

Minister Lengvarský nedeľné žrebovanie nepozeral, no lotériu podporuje. "Verím tomu, že splní svoj účel a pomôže nám zvýšiť percento zaočkovaných," povedal v pondelok

15:19 SVET - EMA preskúma protizápalový prípravok RoActemra, mohol by pomôcť dospelým pacientom s ťažkou formou COVID-19. Protizápalový prípravok sa považuje za potenciálne liečivý vďaka svojej schopnosti blokovať pôsobenie interleukínu-6, čo je látka produkovaná organizmom v reakcii na zápal, ktorý hrá dôležitú úlohu pri ochorení COVID-19, uviedla Európska lieková agentúra.

Pomôcť môže pacientom, ktorých už liečia kortikosteroidmi, potrebujú kyslíkovú podporu, alebo sú napojení na pľúcnu ventiláciu.

14:59 SLOVENSKO - Očkovacia lotéria je podľa SaS nešťastná a diskriminačná. Koaliční liberáli zopakovali, že by vedeli využiť desiatky milióny eur efektívnejšie a rozumnejšie. Kritizujú aj fakt, že o výhru prišla pani, ktorá sledovala vysielanie cez internet.

SkryťVypnúť reklamu

„Pár sekundový rozdiel tak delil niekoho od 400-tisíc eur a Igor Matovič sa z toho smeje na svojom facebooku. Ak má byť táto irónia a posmešky cieľom, ako vzbudiť dôveru v ľudí v očkovanie, tak je to presne naopak,“ uviedol člen Výboru pre kultúru a médiá Roman Foltin. Predseda Bratislavského kraja Juraj Droba doplnil, že očkovacia lotéria je diskriminačná najmä pre nepočujúcich, nevidiacich či starších ľudí.

14:55 SLOVENSKO - Viaceré zariadenia, ktoré v okrese Stará Ľubovňa poskytujú ubytovacie a stravovacie služby sa rozhodli, že budú fungovať v režime OTP (očkovaní, testovaní, po prekonaní COVID-19).

Súvisiaci článok Rúška v interiéroch zostávajú, zmeny platia pre prevádzky Čítajte 

V režime OTP funguje od pondelka aj hotel Sorea v Staroľubovnianskych kúpeľoch. "Hostia uvedené skutočnosti preukážu pri nástupe na pobyt. Výrazné storno pobytov sme zatiaľ nezaznamenali. Neočkovaní využívajú možnosť testovania, a tým pádom realizáciu pobytu. Momentálne nevnímame pokles rezervácií, ale ani výrazný nárast," povedala riaditeľka hotela Viera Konkoľová.

SkryťVypnúť reklamu

14:17 SVET - Nový Južný Wales prekonal denný rekord nových infekcií.
V najľudnatejšom štáte Austrálie za posledných 24 hodín evidovali 478 nových prípadov nákazy koronavírusom, ochoreniu COVID-19 podľahlo sedem ľudí.

Súvisiaci článok Nový Južný Wales prekonal denný rekord nových infekcií Čítajte 

Predchádzajúcu rekordnú dennú bilanciu v štáte zaznamenali v sobotu, keď pribudlo 466 nových prípadov. Dve z nových obetí dostali prvú dávku dvojdávkovej vakcíny, ostatní neboli zaočkovaní, uviedla v pondelok premiérka štátu Gladys Berejiklianová.

13:22 SVET - Nemecký výbor pre vakcináciu proti koronavírusu Stiko odsúhlasil očkovanie všetkých mladých ľudí vo veku od 12 rokov. Výbor dospel k záveru, podľa ktorého predovšetkým údaje z USA, kde bolo zaočkovaných takmer 10 miliónov adolescentov, ukazujú, že aj u detí a tínedžerov prínosy vakcinácie prevažujú nad rizikami. Informovalo o tom v pondelok nemecké centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalším dôvodom odporúčania vakcinácie mládeže je aj to, že výbor predpokladá, že počas terajšej štvrtej vlny infekcií stúplo riziko nakazenia detí, keďže dominantný je delta variant vírusu.

12:43 SLOVENSKO - Lengvarský má už pripravený materiál k povinnému očkovaniu. "Môžeme sa baviť o tom, či áno alebo nie povinné očkovanie a pre ktorú skupinu. Verím však, že téma bude mať ešte vývoj, nie je to ešte akútne," dodal minister.

Súvisiaci článok Lengvarský tretiu dávku nevylúčil, riadiť sa bude rozhodnutím odborníkov Čítajte 

Zopakoval, že povinné očkovanie by sa mohlo týkať zdravotníckych pracovníkov, pracovníkov kritickej infraštruktúry, zamestnancov domovov sociálnych služieb i učiteľov.

V súčasnosti je zaočkovaných proti novému koronavírusu 70 percent zdravotníkov.

O možnosti zavedenia povinného očkovania pre určité skupiny ľudí informoval minister aj minulý týždeň.

SkryťVypnúť reklamu

12:30 SLOVENSKO - Podanie tretej dávky vakcíny proti novému koronavírusu bude záležať od štúdií, ktoré sa aktuálne realizujú. Dôležité bude aj rozhodnutie výrobcov očkovacích látok či Európskej liekovej agentúry (EMA). Uviedol to minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO).

"Situáciu sledujeme a vyhodnocujeme aj v iných krajinách a v správnej chvíli verím tomu, že odborníci, ktorých tu máme, povedia, že teraz je potrebné sa nad tým zamyslieť," uviedol minister. Nevylúčil, že treťou dávkou by mohli byť očkovaní zdravotní pracovníci, seniori či zamestnanci v zariadeniach v sociálnych služieb. "Budeme však postupovať, ako nám odporučia odborníci," uistil Lengvarský.

12:20 SLOVENSKO - Ministerstvo školstva dnes spustilo špecializované call centrum na podporu očkovania. Šéf rezortu, štátni tajomníci, riaditelia sekcií aj ďalší zamestnanci ministerstva individuálne volajú starostom, primátorom, riaditeľom odborov školstva a riaditeľom škôl, aby zvýšili informovanosť o potrebe očkovania či podporných mechanizmoch.

SkryťVypnúť reklamu

Chcú tak pomôcť bezproblémovej prezenčnej výučbe. Od septembra totiž rezort očakáva šírenie koronavírusu najmä v okresoch s nízkou zaočkovanosťou. Prejaviť sa to môže aj na chode škôl.

Súvisiaci článok Žiakov budú testovať doma, výsledok však nebude podmienkou Čítajte 

Gröhling uviedol, že plánujú urobiť všetko pre to, aby sa žiaci mohli vzdelávať v školách. „Tam patria, tam majú najlepšie podmienky na vzdelávanie, majú kontakt s učiteľmi a rovesníkmi. Klasický režim výučby v škole je pre nich najlepší,“ zhodnotil.

12:10 SLOVENSKO - Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) nebolo opäť schopné ochrániť osobné dáta miliónov ľudí, tvrdí slovenská bezpečnostná IT spoločnosť Nethemba špecializujúca sa primárne na bezpečnosť webových aplikácií a penetračné testy. Na svojom webe poukázala na to, ako je možné získať európske vakcinačné preukazy všetkých zaočkovaných občanov. Spoločnosť získala vakcinačné preukazy slovenských politikov.

SkryťVypnúť reklamu

Firma poukázala na to, že pracovala s dostupnými zdrojmi. Najprv v aplikácii eHranica identifikovala kritickú zraniteľnosť, pomocou ktorej získali kontrolu nad vakcinačným profilom ľubovoľného človeka. "Na to, aby sme získali akékoľvek informácie o vakcinačnom profile daného človeka, nám stačí poznať len rodné číslo zaočkovaného," upozornila.

Tiež našla spôsob, ako útokom získať rodné číslo akéhokoľvek človeka, a to len na základe jeho mena a dátumu narodenia a našla spôsob odhaliť všetkých vygenerovaných mužských a ženských rodných čísel, ktoré sú na Slovensku platné.

IT firma upozornila na to, že sa keďže do aplikácie eHranica dokáže ktokoľvek zaregistrovať kohokoľvek len na základe jeho mena a dátumu narodenia, je možné databázu NCZI ľahko kontaminovať falošnými údajmi. Vzhľadom na obrovský rozsah potenciálneho zneužitia navrhuje prevádzku aplikácie eHranica úplne ukončiť.

SkryťVypnúť reklamu

11:25 SVET - Vlani sa vyrobilo v Európskej únii viac ako 2,9 miliardy litrov zmrzliny. Medziročne to však aj z dôvodu pandémie koronavírusu, a s tým spojeným poklesom cestovného ruchu a zatvorenými gastro podnikmi, predstavuje pokles o 9 percent. Slovensko išlo proti celoeurópskemu prúdu a vlani výrazne zvýšilo produkciu zmrzliny z 218 tis. litrov v roku 2019 na 1,6 milióna litrov. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil Eurostat.

11:23 SLOVENSKO - Nemocnica Agel Krompachy je pripravená na tretiu vlnu. Využila na to letné mesiace a rovnako si vybrali dovolenky zdravotníci, ktorí v čase nasadenia v prvej línii počas prvej a druhej vlny tak urobiť nemohli. TASR o tom informovala hovorkyňa skupiny Agel SK Martina Pavliková.

"Vykonali sme stavebné úpravy priestorov chirurgického pavilónu, kde bola vytvorená samostatná ošetrovacia jednotka pre siedmich covid pozitívnych pacientov, ktorí si vyžadujú hlavne kyslíkovú terapiu. Jedno lôžko máme vyčlenené v rámci oddelenia antesteziológie a intenzívnej medicíny (OAIM) pre pacienta na umelej pľúcnej ventilácii," povedala Pavliková.

SkryťVypnúť reklamu

11:20 SLOVENSKO - Rezort dopravy predlžuje obdobie pre pomoc cestovnému ruchu a gastru o apríl a máj 2021. Nárok na príspevok budú mať po novom aj prevádzkovatelia výletných lodí.

Štátna tajomníčka ministerstva dopravy Katarína Bruncková povedala, že ide už o tretiu etapu pomoci pre cestovný ruch v rámci schémy pomoci pre malé a stredné podniky.

"Stále zostáva dostatok peňazí, aby sme mohli prevádzkam pomáhať prípadne aj do ďalších mesiacov, ak by nebodaj nastali nejaké obmedzenia," poznamenala Bruncková. Ministerstvo v rámci pomoci de minimis s celkovým objemom 220 mil. eur a s limitom 200-tis. eur na žiadateľa doteraz vybavilo viac ako 13-tisíc žiadostí a vyplatilo vyše 111 mil. eur.

11:05 SVET - V Česku za posledných 24 hodín pribudlo 77 nových prípadov koronavírusu, z toho šesť pozitívne testovaných bolo medzi osobami nad 65 rokov. Tamojšie laboratóriá v nedeľu vyhodnotili 14 190 PCR testov a 44 079 antigénnych, informuje český rezort zdravotníctva.

SkryťVypnúť reklamu

V nemocniciach je hospitalizovaných 46 osôb, počet obetí sa za posldný deň nezmenil.

Zaaočkovať sa dalo ďalších 11 816 Čechov.

10:10 SLOVENSKO - Verejnosť odmieta očkovanie najmä z obáv, že vakcíny boli vyvinuté priveľmi rýchlo. Ďalšími dôvodmi sú strach z vedľajších účinkov či to, že sa ľudia cítia zdraví a očkovanie nepotrebujú.

Súvisiaci článok Vyše 66 percent ľudí je za očkovanie, pätina ho odmieta Čítajte 

Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO pre stranu Sloboda a Solidarita, ktorý sa na vzorke tisíc respondentov uskutočnil od 21. do 27. júla.

Podľa 35,7 percenta opýtaných boli vakcíny proti covidu vyvinuté priveľmi rýchlo.

Ďalších 31,2 percenta respondentov sa obáva vedľajších účinkov a 24,6 percenta opýtaných sa pokladá za zdravých a žiadne očkovanie nepotrebuje.

9:59 SLOVENSKO - Poslankyňa Za ľudí Marcinková žiada o prehodnotenie pravidiel očkovacej lotérie.

SkryťVypnúť reklamu

Poslankyňa uvádza, že z technických dôvodov má byť prenos oneskorený o desiatky sekúnd oproti televíznemu vysielaniu, a preto osoby sledujúce reláciu na internete nedokážu splniť nastavené pravidlá lotérie včas.

Súvisiaci článok Marcinková žiada o prehodnotenie pravidiel očkovacej lotérie Čítajte 

Pravidlá súťaže považuje za neprimerane zložité vzhľadom na cieľ, ktorý má lotéria sledovať.

„Nie som fanúšičkou očkovacej lotérie, ale rešpektujem kolektívne rozhodnutie koalície zaradiť ho medzi motivačné nástroje na podporu očkovania. Za kľúčové však považujem, aby komunikácia a pravidlá takejto očkovacej kampane boli dôstojné a spravodlivé,“ dodala.

9:32 SLOVENSKO - Delta variant tvorí 97,3 percent otestovaných vzoriek. Za posledný týždeň je počet pozitívne testovaných na delta variant 178 vzoriek z celkového počtu 183 sekvenovaných vzoriek.

SkryťVypnúť reklamu

9:28 SLOVENSKO - Pribudlo sedem pozitívne testovaných ľudí formouPCR testov a 18 pozitívne testovaných antigénnymi testami, informovalo ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti. Laboratóriá vyhodnotili 1 309 RT-PCR vzoriek a 3 650 antigénnych testov. Covidu nepodľahol žiaden pacient.

Najviac pozitívne testovaných PCR testami bolo v Bratislavskom kraji (3), nasleduje Nitriansky (2), Košický (1), a Žilinský (1). Je medzi nimi 4 mužov a 3 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 187 907 a žien 205 629.

V nemocniciach je hospitalizovaných 52 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 31 ľudí. Na JIS ležia traja pacienti, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje päť ľudí.

Celkový počet úmrtí "na covid" je 12 544 a celkový počet úmrtí "s covidom" je 2 457.

9:25 SLOVENSKO - Pokračovalo aj očkovanie, v nedeľu pribudlo 2 118 prvoočkovaných. Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 318 050.

Druhú dávku vakcíny už dostalo 2 135 878 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 2 411 ľudí.

7:30 SVET Delta tlačí nadol ceny ropy. Ceny klesli v pondelok o viac než percento pričom cena Brentu skĺzla pod 70 dolárov za barel. Dôvodom je rýchlo sa šíriaci variant delta nového koronavírusu, v dôsledku ktorého viaceré vlády začali opätovne prijímať protipandemické opatrenia vrátane obmedzenia mobility obyvateľstva. To zvýšilo obavy z oslabenia dopytu po rope.

6:00 SLOVENSKO Prevádzky nemusia hlásiť, aký režim pre vstup návštevníkov zvolili. Musia však v priestoroch vyznačiť, ktorý režim platí a dodržiavať ho. Jednotlivé režimy môžu prevádzky striedať, ich trvanie nie je stanovené.

Súvisiaci článok Rúška v interiéroch zostávajú, zmeny platia pre prevádzky Čítajte 

Prevádzkovatelia a organizátori hromadných podujatí si po novom sami určia, ktorým osobám umožnia vstup do prevádzky.

Na výber majú z troch režimov, a to plne zaočkovaní, OTP (očkovaní, testovaní, po prekonaní COVID-19) a tzv. základ, teda všetci zákazníci bez rozdielu.

Nosenie rúšok zostáva povinné v interiéroch v zelených aj oranžových okresoch. V okresoch v stupňoch monitoring a ostražitosť (zelená a oranžová farba) možno respirátor nahradiť rúškom, šálom alebo šatkou. Respirátor bude povinný v stupňoch ohrozenia, teda ak sa okres dostane do červenej, bordovej alebo čiernej farby.

0:10 SLOVENSKO Ako budú otvorené reštaurácie či kaviarne? Môj okres prechádza do oranžovej fázy, čo ma čaká v obchode či reštaurácii? Pripravili sme otázky a odpovede k novému covidovému automatu >>>>

0:00 SLOVENSKO Začal platiť nový covidový automat. Ten má po novom päť farieb a namiesto národného prístupu preferuje okresný, ktorý zohľadňuje mieru zaočkovanosti rizikových skupín v regióne.

Slovensko už od dnes nie je celé zelené, ale v oranžovej fáze je deväť okresov - Košice I – IV, Košice okolie, Gelnica, Spišská Nová Ves, Poprad a Stará Ľubovňa.

V zelených okresoch môžu kompletne zaočkovaní väčšinu aktivít vykonávať bez obmedzenia, s miernymi obmedzeniami musia rátať neočkovaní či netestovaní. Nosenie rúšok zostáva povinné v interiéroch v zelených aj oranžových okresoch.

V oranžových okresoch platia prísnejšie podmienky napríklad pre hromadné podujatia, reštaurácie, fitness centrá či wellness, ale aj svadby a kary. Počet ľudí sa bude odvíjať od režimu, ktorý si vyberie organizátor.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Spoločnosť Mars inšpiruje: Lepší svet pre domácich miláčikov
 2. 30 rokov kvality spojenej so svetovými značkami automobilov
 3. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu
 4. Má len 17 rokov a pracoval už pre americkú armádu aj slovenské ministerstvo
 5. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 6. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 7. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 8. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 1. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 2. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 3. Kamery do auta: Čo dokážu a akú by ste si mali vybrať?
 4. Meranie rýchlosti v úsekoch už nebude pre vodičov problémom
 5. Ocenená 4K autokamera Mio má aj 2K so 60 snímkami a FHD so 120!
 6. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 7. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 8. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 15 748
 2. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 12 831
 3. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine 9 420
 4. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 9 349
 5. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami 5 353
 6. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 4 878
 7. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete 3 673
 8. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 2 960
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu