BRATISLAVA. Jeden údajne prijal úplatok 150-tisíc eur v škatuli od luxusného šampanského Cristal, druhý zas 120-tisíc eur v zelenom obale od vína.
Obaja boli štátnymi tajomníkmi ministerstva financií a teraz obidvoch usvedčujú kajúcnici. Za peniaze vraj pretláčali projekt virtuálnej registračnej pokladnice a tiež jej následné rozšírenie.
Rozdiel medzi opozičným lídrom Petrom Pellegrinim (vtedy Smer, dnes Hlas) a jeho niekdajším nástupcom v rezorte financií Radkom Kurucom je najmä v tom, aké dôsledky má zatiaľ pre nich kauza Mýtnik III.
Kým Pellegrini nie je z ničoho obvinený a v kauze ho dokonca ešte ani nevypočuli, Kuruca stíhajú z prijímania úplatku a od pondelka je aj za mrežami.
Do väzby ho vzali na druhý pokus. Po tom, ako pre neho väzobné stíhanie začiatkom augusta neschválil špecializovaný súd, zmenil toto rozhodnutie v pondelok až Najvyšší súd.
„Aj my vidíme dôvodnú obavu, že by mohlo dôjsť k ovplyvňovaniu svedkov,“ vysvetľoval predseda senátu Peter Hatala dôvod, pre ktorý súd vyhovel prokurátorovi.
„Pôsobil na ministerstve financií viac rokov. Bol štátnym tajomníkom, ale aj poradcom. Sú tu kontakty na ľudí, ktorí sa mohli zúčastniť na danom legislatívnom procese, ktorý mal byť ovplyvňovaný,“ dodal Hatala, s ktorým sedeli v senáte aj sudcovia Peter Štift a Patrik Príbelský.
Zjavne zdrveného Kuruca brali v putách do bratislavskej väznice rovno z pojednávacej miestnosti Najvyššieho súdu. Svojmu advokátovi Jozefovi Pojdákovi stihol predtým povedať len niekoľko slov. Čo to bolo, Pojdák nepovedal. „To už ostane medzi nami.“