Už teraz vidíme, čo politici spôsobili

O vakcíne proti covidu-19 Vaxzevria spoločnosti AstraZeneca vyhlásil vo februári Igor Matovič ešte ako premiér, že "o Astre vieme svoje".
Objavili sa aj problémy s jej dodávkami do krajín Európskej únie a Slovensko napokon očkovanie touto látkou po smrti 47-ročnej ženy na trombózu pozastavilo.
Regionálny šéf AstraZenecy pre strednú Európu Kuuno Vaher v rozhovore pre SME opisuje, ako vo firme vnímajú tieto kauzy a kam smeruje vývoj ďalších vakcín.
Tesla na Slovensku? Na povolenia by čakala doteraz

Bratislava bola lákavou destináciou pre zahraničných investorov na prelome milénia, dnes to už neplatí. V rozhovore pre INDEX to hovorí výkonný riaditeľ slovenskej pobočky realitno-poradenskej spoločnosti CBRE Tomáš Hegedűš.
Podľa jeho slov zaostávame vo viacerých smeroch. Atraktivita hlavného mesta pritom veľa napovedá aj o atraktivite celej krajiny. Slovensko má pred sebou viacero výziev či už pri prijímaní nového stavebného zákona, alebo pri nastavovaní ďalších opatrení, ktoré by mali pozíciu krajiny zlepšiť.
Prešli sme na internet, polovica študentov tam ostane

Korona a protipandemické opatrenia zatvorili všetky druhy škôl vrátane jazykových. Aby prežili, museli prejsť na nový spôsob výučby do online prostredia.
Často to nestačilo. Pandémia výrazne zasiahla do fungovania firiem, ktoré sú kľúčovými klientmi jazykoviek. Vyostrila beztak silnú konkurenciu a tlak klientov na ceny. Priniesla však aj nové príležitosti.
"Pribúda rodičov, ktorí investujú do svojich detí, aby ich pripravili na budúcnosť. Často nemajú problém ani s cenou kurzu. Paradoxne, sú to firmy, kto rozporuje cenu," vysvetľuje v rozhovore pre INDEX spoluzakladateľka jazykovej školy Berlitz v Bratislave Katarína Boskovičová.
Taliban neznáša vzdelané ženy

Mám doma tisíce kníh, zobrať som si mohla len pár, spomína na náhly odchod z Kábulu afgansko-slovenská režisérka Sahraa Karimi. Vlasť opustila krátko po tom, ako hlavné mesto Afganistanu ovládol Taliban. V súčasnosti je v Kyjeve.
V rozhovore pre denník SME opisuje svoj útek, spomína, či bolo možné slobodne tvoriť filmy aj počas občianskej vojny a vysvetľuje, prečo si myslí, že americký odchod bol zradou súčasnej generácie mladých Afgancov.
Nebojím sa návratu do vlasti, ale chcem mať záruky, že sa mi nič nestane, hovorí prvá žena na čele organizácie Afghan Film, ktorá je zároveň členkou Slovenskej filmovej a televíznej akadémie.
Ghání nebol demokrat, Taliban si nedovolí to, čo on

Azim Farhadi pred 25 rokmi ušiel z Afganistanu, kde predtým vládlo extrémistické hnutie Taliban.
Dnes sa Taliban k moci vracia a Fahradi tvrdí, že už pred sebou máme iné hnutie. Doterajší prezident Ašraf Ghání si podľa neho dovoľoval niektoré veci, ktoré si nedovolil ani Taliban.
Videl som výcvik afganských vojakov a bola to katastrofa

Hovorí, že ho vychovali vo vlasteneckých tradíciách a odmalička ho učili, že je nutné vzoprieť sa zlu. Svet ho pozná najmä ako režiséra a producenta úspešných filmov, no on je aj vojak a ako major českej armády bol štyrikrát v Afganistane.
Václav Marhoul sa považuje za idealistu zbaveného ilúzií. Keď prišiel na misiu a videl katastrofálny výcvik miestnych vojakov a teror náboženského extrémizmu Talibanu, už ich dávno nemal.
Napriek tomu ho počas rozhovoru pre SME niekoľkokrát ovládol smútok, pocit zúfalstva a hnev - aj voči českej vláde a českým a slovenským fašistom.
Keď sa ozvala streľba, námestie bolo prázdne za pár sekúnd

Aké je ocitnúť sa v ohnisku veľkých udalostí? Bizarné, absurdné, rovnako ako sledovať divadlo, ktorého obsahu a významu v prvej chvíli nerozumieme.
Skôr než o vlastnom bezpečí premýšľal 21. augusta 1968 vtedy len 18 ročný chlapec Ján Lörincz jedine o tom, ako zachytiť čo najviac z toho, čo sa mu práve odohrávalo pred očami.
„Bol som veľmi mladý, naivný a streštený. Nepremýšľal som o riziku. Moje fotografie vznikli len vďaka tomu, že som nemal doma rodičov a v Bratislave som sa tak ocitol počas invázie bez kontroly, sám a akoby bezprizorný,“ povedal v rozhovore pre SME Ján Lörincz.
Americké grotesky ma naučili, že humor sa nedosahuje tým, že sú herci smiešni

Stretli sme sa, ako bolo u Milana Lasicu zvykom, v hoteli Sheraton. Dva dni predtým som ho poprosil, či by nám nedal úvodný rozhovor do prvého čísla Magazínu o filme.
Ak ste boli v tomto hoteli s Milanom Lasicom, pustili vás aj do salónika vedľa kaviarne, kde máte pokoj od všetkých.
Na úvod sa ma spýtal, ako sa mám, a ja, zaskočený, som sa ho nespýtal na to isté. Vyzeral uvoľnený, azda prvýkrát som nemal obavy, že pred ním vyzniem ako hlupák, lebo táto predstava ma zvykla stresovať pri predchádzajúcich rozhovoroch. Napokon, vyznieť ako hlupák pred Milanom Lasicom nemôže byť náročné.
Po rozhovore typicky zhrbený odišiel a o dva dni už nebol medzi nami. Vďaka, Majstre, za všetko.
Keď mi vypadne text, mám trochu strach, či to už nie je alzheimer

Rozhovor a fotenie sme s Evou Pavlíkovou absolvovali ešte pred letom, na krásnej chate pri jazere v Senci. Rozprávali sme sa o všeličom - o divadle, dlhoročnom manželstve aj o tragédiách dnešnej doby, spomínali na detské a mládežnícke časy a hovorili aj o tých, na ktoré sa v budúcností teší.
Tematicky rozhovor skvelo zapadol do júlového čísla, ktoré sa nieslo v duchu toho, ako využiť svoj vek a skúsenosti, aby sme si život naozaj užívali.
Prišla na svojej červenej, v poradí už siedmej fiatke, veselá a krásna. Pri spomienkach sa jej v očiach leskli slzy a fotografku prosila, aby jej nežehlila vrásky, pretože ich má rada.
Musím si opakovať, že tá krv nie je realita

Skutoční hrdinovia sú pre mňa lekári, hovorí Nela Pocisková. Po materskej dovolenke ju diváci opäť uvidia na televíznych obrazovkách v najnovšom seriáli TV Joj Nemocnica.
Obľúbená herečka v ňom stvárňuje jednu z hlavných postáv, lekárku internistku Rebeku Vargovú.
Nela Pocisková v rozhovore pre denník SME hovorí o tom, aké ťažké bolo sa po materskej opäť vrátiť k herectvu, ale aj o tom, prečo si pri nakrúcaní občas pripadá smiešne a aký zahraničný lekársky seriál si rada pozrie.
Podcasty SME
- Index: Chlieb a hry. Za lotériu sa dá skryť neschopnosť, hovorí Maroš Servátka, behaviorálny ekonóm.
- Svet medzi riadkami: Žiť ekologickejšie? Základom je dobrovoľná skromnosť. Petra Slezáková šíri osvetu o zero waste. Prešli sme si s ňou každou miestnosťou v trojizbovom byte a skúsili sa zamyslieť nad tým, čo urobiť pre to, aby sme menej škodili prírode.
- Dejiny: Na okraji Bratislavy leží starý Rím v malom. Jaro Valent z časopisu Historická revue sa rozprával s archeológmi Jaroslavou Schmidtovou a Ľudovítom Mathedészom z Múzea mesta Bratislava Antická Gerulata.

Beata
Balogová
