ZVOLEN. Sedí na nemocničnej posteli a na pravej ruke má obväz s kanylou, do ktorej dostáva infúziu. Keď ju chce fotograf odfotiť, spôsobne si upraví blúzku s ružovými kvetmi a zapózuje.
Keď Emíliu Mikulášiovú zo Sebechlieb pred niekoľkými dňami doviezli do zvolenskej nemocnice s reumatickou artritídou, nemohla sa ani pohnúť. Teraz sa už teší, až pôjde domov. Starostlivosť v nemocnici si nevie vynachváliť.
V minulosti pracovala v administratíve v krupinskej nemocnici. Pred mnohými rokmi to bola plnohodnotná nemocnica, dnes slúži len pre dlhodobo chorých.
Rovnaký osud hrozí aj zvolenskej nemocnici. V jej spádovej oblasti pritom žije vyše 120-tisíc ľudí a obsluhuje aj ľudí z ťažko dostupných detvianskych a krupinských lazov. Vo Zvolene tiež urobia toľko pôrodov ako v niekoľkonásobne väčšej Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici.
Aj tak však môže skončiť len ako komunitná nemocnica. Potom by v nej ležali najmä chronickí a dlhodobo chorí pacienti.
Prišla by o chirurgiu, pôrodnicu či oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM). Budovu, v ktorej oddelenie sídli, postavila nemocnica len pred troma rokmi z eurofondov. Schválilo jej to to isté ministerstvo zdravotníctva, ktoré teraz navrhuje, aby oddelenie zaniklo. Nemocnica by potom mala vrátiť peniaze.
"O tom, že máme byť komunitnou nemocnicou, sme sa dozvedeli len z medializovaných správ a informácií na internete," hovorí šéfka zvolenskej nemocnice Ľudmila Veselá. Ministerstvo zdravotníctva jej vraj dopredu nič neoznámilo.

"Celá téma bola začatá veľmi nešťastne a neprofesionálne," tvrdí Veselá a upozorňuje, že takáto reforma sa podľa nej nemá spúšťať v dovolenkovom období.
Zmeny, ktoré by sa mali dotknúť aj zvolenského zdravotníckeho zariadenia, sú súčasťou optimalizácie siete nemocníc. V rámci nej chce ministerstvo pod vedením ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (OĽaNO) znížiť počet nemocníc, ktoré budú poskytovať komplexnú zdravotnú starostlivosť, a naopak zvýšiť počet tých, ktoré sa budú starať o chronických a dlhodobo chorých pacientov.
Slovensko má totiž málo lôžok pre ľudí, ktorí potrebujú liečbu po operácii, majú chronické zdravotné komplikácie či sú dlhodobo chorí. Problém vzniká s predlžovaním veku dožitia a súvisiacim starnutím populácie na Slovensku.
K akútnym lôžkam, na ktorých ležia pacienti po úrazoch alebo s vážnymi ochoreniami, naopak krajina nemá dosť lekárov a sestier. Navyše sú roztrúsení vo veľa nemocniciach, a tak sa znižuje kvalita liečby.
O reformu nemocníc sa snažila aj Lengvarského predchodkyňa, ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská, ktorú do funkcie v rokoch 2018 a 2019 nominoval Smer.
Jej reforma sa volala stratifikácia nemocníc. Keď ju však v roku 2019 chcela predložiť do parlamentu, postavil sa proti nej šéf Smeru Robert Fico. Kalavská na protest odišla z funkcie.
Dlhá cesta už do Zvolena, nieto do Bystrice
"Dobre by bolo, keby táto nemocnica zostala. Čo budeme všetci behať do Bystrice," reaguje Mikulášiová na možné preradenie Zvolena medzi komunitné nemocnice.
V takom prípade by jej s artritídou v tomto zdravotníckom zariadení nepomohli. Interné oddelenie by už neexistovalo a do nemocnice by musela cestovať o 20