BRATISLAVA. Koncom augusta kvitne v Európe jedna z posledných orchideí, výnimkou nie je ani Slovensko. Ide o pokrut jesenný, ktorý kvitne od polovice augusta do októbra a u nás sa vyskytuje v Podunajskej nížine pri Bratislave. Táto nenápadná, bielo kvitnúca bylina so špirálovito usporiadanými kvetmi patrí pritom k najohrozenejším druhom rastlín v Európe.
"Väčšina našich druhov kvitne na jar a v lete. Výnimku tvorí pokrut jesenný, ktorý patrí k najneskôr kvitnúcim druhom orchideí v Európe. Patrí k najohrozenejším druhom rastlín v Európe, jeho úbytok je spôsobený zánikom pastvín a zarastaním lokalít," uviedla pre TASR Viera Šefferová Stanová z Inštitútu aplikovanej ekológie Daphne.
Inštitút pripravuje na jeseň niekoľko brigád, ktoré majú pomôcť aj tomuto kriticky ohrozenému druhu. Dobrovoľníci budú likvidovať náletové dreviny v tých častiach lúk pri Bratislave, ktoré zarastajú.

"Ak nebudú odstránené, premenia sa na husté zárasty kriačín a vzácne rastliny vymiznú," upozornila Monika Chrenková z Daphne. Ochranu orchideí priblíži aj ekovýchovný program, ktorý pripravuje inštitút v rámci projektu Ecoregion SKAT.
Orchidea je symbolom exotickej kvetiny, ktorá kvitne v tropických oblastiach. Málokto však vie, že aj na Slovensku rastú orchidey, vzhľadom menšie, ako ich príbuzné z trópov. Patria do čeľade Orchidaceae (vstavačovité). Nájdeme ich predovšetkým na lúkach a pasienkoch, na Slovensku sa vyskytujú aj v lesoch.
Orchidey sú trváce byliny, ktoré majú podzemok alebo hľuzy a často aj korene. Ich plodom je tobolka s množstvom malých semien, ktoré nemajú žiadne zásobné pletivá na ich rast a výživu. Semená tak pri klíčení potrebujú špecifické pôdne huby, ktoré im dodajú výživné látky. Toto spolužitie nazývame mykoríza. Životný cyklus orchideí je dlhý a pomerne komplikovaný, patria preto k veľmi zraniteľným druhom.