BRATISLAVA. Vláda bude v stredu 25. augusta rokovať o troch zákonoch z dielne Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR aj o disciplinárnom súdnom poriadku. Vyplýva to zo zverejneného programu 27. schôdza vlády SR.
Témou bude aj dočasné rozšírenie zapojenie Slovenska do vojenskej operácie, ktorej hlavnou úlohou je prispievať k dodržiavaniu zbrojného embarga Organizácie Spojených národov (OSN) voči Líbyi.
Vládny kabinet bude rozhodovať aj o slovenskej delegácii na Valnom zhromaždení OSN, ktoré sa začne 14. septembra. Slovenskú delegáciu by mala podľa návrhu Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR viesť prezidentka Zuzana Čaputová.
Rozhodnú o novele školského zákona
Ministerstvo školstva plánuje na vláde predstaviť tri zákony týkajúce sa oblasti školstva. Ide o novelu školského zákona, ktorá má zefektívniť proces prijímacieho konania na stredné školy, zmeniť spôsob získavania nižšieho stredného vzdelávania či priniesť komplexnú zmenu systémového poradenstva a prevencie.
Ďalším predloženým dokumentom je novela zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch, ktorá okrem iného zjednodušuje preukazovanie ich bezúhonnosti či vytvára novú kategóriu pedagogického zamestnanca, školského digitálneho koordinátora. Poslednou je novela zákona o odbornom vzdelávaní, ktorá by zaviedla nový inštitút nadpodnikového vzdelávacieho centra.
Ten má podporiť najmä vstup malých a stredných podnikov a samostatne zárobkovo činných osôb do systému duálneho vzdelávania. Zároveň zavádza osobitný model experimentálneho overovania odborov vzdelávania na stredných školách, aby sa ešte viac zosúladili potreby trhu práce a zamestnávateľov s ponukou odborov vzdelávania.
Na programe je aj návrh o disciplinárnom poriadku
Návrh zákona o disciplinárnom poriadku Najvyššieho správneho súdu SR predkladá Ministerstvo spravodlivosti SR s cieľom upraviť a zjednotiť výlučne procesnoprávnu úpravu disciplinárneho konania vo veciach sudcov, prokurátorov, notárov a súdnych exekútorov pred najvyšším správnym súdom.
Platná právna úprava disciplinárnych konaní je podľa rezortu spravodlivosti charakteristická výraznou roztrieštenosťou.
Pôvodný zámer zveriť disciplinárnu právomoc jednotlivým právnickým stavom tak, aby mohli autonómne regulovať správanie svojich členov sa v aplikačnej praxi neosvedčil a vykazoval v mnohých prípadoch nefunkčnosť či nedostatočnú pružnosť.