BRATISLAVA. Slovensko naďalej pokračuje v záchrannej akcii, ktorej cieľom je evakuovať z Afganistanu ľudí s blízkou, reálnou väzbou na Slovensko.
Situácia sa však každým dňom zhoršuje a komunikácia s ľuďmi čakajúcimi na
evakuáciu je preto o to náročnejšia.
Po stredajšom rokovaní vlády to deklarovali premiér Eduard Heger (OĽANO) a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nominant SaS).
Na transport čakajú desiatky ľudí
Heger priblížil, že transport na záchranu životov by sa mal týkať desiatok osôb z viacerých skupín.
„Ide o ľudí, ktorí majú trvalý pobyt na Slovensku a sú dočasne v Afganistane, tých je 16, približne 50 žien a detí s právom na zlúčenie rodiny, deväť štipendistov a 26 doktorantov a študentov slovenských vysokých škôl,“ priblížil Heger.
Zdôraznil, že najťažšou časťou misie je dostať ľudí v chaose, ktorý v Kábule vládne, do lietadla, ktoré ich odvezie.
Šéf diplomacie priblížil, že v hre sú dve možnosti, vyslať vlastný letecký špeciál, alebo pomôcť zabezpečiť transport špeciálom iných krajín. "Máme na ľudí, ktorých sme spomínali, kontakt, no situácia sa neustále mení, treba povedať, že títo ľudia sa snažia akýmkoľvek spôsobom dostať sa z Afganistanu,“ povedal Korčok.
Identifikovať čísla, ktoré sa podarí evakuovať, je preto podľa Hegera predčasné.
Mikulec neeviduje zvýšený záujem
Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) zatiaľ neeviduje zvýšený záujem o poskytnutie azylu v súvislosti s humanitárnou krízou v Afganistane. Povedal to dnes po rokovaní vlády.
Šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nom. SaS) dnes uviedol, že so žiadosťou o pomoc eviduje Slovensko celkom 16 ľudí s trvalým pobytom na Slovensku, ženy a deti s právom na zlúčenie rodiny, ktorých je 50, deväť študentov, ktorí dostali štipendium.
Tiež doktorandov a študentov vysokých škôl s pobytom v Kábule, ktorých je dohromady 28. Podľa medializovaných informácií čaká na evakuáciu z Afganistanu približne 250 ľudí s určitými väzbami na Slovensko.
Podľa Čaputovej je situácia mimoriadne vážna
Slovensko má pomôcť ľuďom, ktorí pomáhali slovenským občanom a tiež blízkym Afgancov, ktorí žijú na Slovensku. Myslí si to prezidentka Zuzana Čaputová. Ak sa nepodarí evakuácia zo strany Slovenska, treba podľa nej o to požiadať našich partnerov.
"Vieme, že situácia je mimoriadne vážna, ostávajú možno posledné hodiny na evakuáciu. Je skupina ľudí, ktorá je preverená zo strany slovenských orgánov. Uvidíme, či sa vôbec podarí urobiť ešte nejaký evakuačný krok zo strany Slovenska alebo aspoň vybaviť a požiadať našich partnerov, iné krajiny EÚ, ktoré ešte evakuujú aj ďalších občanov, aby pomohli aj týmto ľuďom," uviedla v stredu prezidentka.