SME

Pčolinskému zrušili obvinenia, je na slobode. Zastihlo ma to v polovici seriálu Kobra 11, vraví

Bývalý šéf SIS už nie je stíhaný.

Vladimíra Pčolinského prepustili po zrušení obvinení na slobodu.Vladimíra Pčolinského prepustili po zrušení obvinení na slobodu. (Zdroj: SME - Marko Erd)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA. Bývalý šéf Slovenskej informačnej služby Vladimír Pčolinský už nie je stíhaný pre korupciu a prepustili ho z väzby na slobodu.

Upozornil na to portál aktuality.sk s tým, že Generálna prokuratúra zrušila Pčolinskému obe obvinenia z prijímania úplatku aj z podplácania.

"Zastihlo ma to v polovici seriálu Kobra 11," reagoval Pčolinský na otázku, kedy sa v utorok o prepustení dozvedel. Nevylučuje, že požiada o kompenzáciu od štátu za nezákonné väznenie. Obvinenia boli podľa neho nepodložené. „Od počiatku boli nezákonné a neboli založené na pravdivých informáciách,“ povedal po prepustení.

SkryťVypnúť reklamu

O zrušení obvinenia nerozhodol Generálny prokurátor Maroš Žilinka, ktorý sa sám z prípadu vylúčil, keďže obaja kedysi spolu pracovali na ministerstve vnútra. Zastupuje ho v tejto veci prvý námestník Jozef Kandera.

"Neboli splnené zákonné podmienky na trestné stíhanie oboch obvinených pre skutky, pre ktoré im bolo vznesené obvinenie, a to pre závažné procesné pochybenia a absenciu dôkazov, ktoré by dôvodnosť vzneseného obvinenia potvrdzovali," informovala hovorkyňa prokuratúry o záveroch Kanderu.

Obvinenie okrem Pčolinského zrušili aj podnikateľovi Zoroslavovi Kollárovi, ktorý čelil v kauze obvineniu pre podplácanie. Vo väzbe ostáva, lebo ho vzali do väzby v inej kauze.

V poslednom augustovom uznesení o ponechaní Pčolinského vo väzbe prokurátor aj sudca pre prípravné konanie konštatujú, že stíhanie Pčolinského je dôvodné.

SkryťVypnúť reklamu

Pripravovali už obžalobu

Kandera obvinenie zrušil napriek tomu, že vyšetrovanie bolo vo svojej záverečnej fáze. Dozorujúci prokurátor už pritom pripravoval obžalobu.

"V predmetnej veci v rámci konania a rozhodovania o väzbe bola štyrikrát právoplatne posudzovaná zákonnosť a dôvodnosť trestného stíhania a dôvodnosť väzby, a to tromi senátmi Najvyššieho súdu Slovenskej republiky (osem sudcov) a dvomi sudcami Špecializovaného trestného súdu pre prípravné konanie," uvádza v stanovisku špeciálna prokuratúra.

Vo všetkých štyroch prípadoch bola pritom potvrdená zákonnosť a dôvodnosť trestného stíhania obvineného, ako aj dôvodnosť väzby.

Špeciálna prokuratúra tvrdí, že nebolo nikdy rozhodnuté o zrušení obvinenia, ktorého dôvodnosť trestného stíhania preskúmal v rámci konania o väzbe Špecializovaný trestný súd a Najvyšší súd.

SkryťVypnúť reklamu

Politici žiadajú vysvetlenie

Zrušenie obvinení Pčolinskému prezidentku Zuzanu Čaputovú prekvapilo. Teraz očakáva, že prokuratúra objasní, na základe čoho obvinenie zrušila. "O to viac, že len minulý týždeň senát Najvyššieho súdu, a predtým ďalšie dva jeho senáty, nevideli dôvody na zrušenie väzby, a teda potvrdili dôvodnosť trestného stíhania," povedala Čaputová.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C885T na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.

Vladimír Pčolinský

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Osem tipov, kam cestovať počas sviatku na konci augusta
  2. Ideálny čas na pohyb a dokonalú regeneráciu
  3. Hodnotenie profesionála: Maldivy si užijete i s nižším rozpočtom
  4. Bývanie v centre Bratislavy? Kúpa sa oplatí viac ako prenájom
  5. Operácia očí je riešením pre každú profesiu
  6. Majster cukrár radí: Tento dezert dodá každej letnej párty šťavu
  7. Private equity fondy priťahujú čoraz viac slovenských investorov
  8. S tanečnicou Katarínou Jakeš na výlete v Košiciach
  1. Ideálny čas na pohyb a dokonalú regeneráciu
  2. Osem tipov, kam cestovať počas sviatku na konci augusta
  3. Aplikácia Otvorené drevo potvrdzuje transparentnosť LESY SR
  4. Drevo pod kontrolou: Ako technológia RFID mení vývoz drevnej hmo
  5. Hodnotenie profesionála: Maldivy si užijete i s nižším rozpočtom
  6. Bývanie v centre Bratislavy? Kúpa sa oplatí viac ako prenájom
  7. Operácia očí je riešením pre každú profesiu
  8. Private equity fondy menia budúcnosť rodinného podnikania
  1. Majster cukrár radí: Tento dezert dodá každej letnej párty šťavu 14 582
  2. Bývanie v centre Bratislavy? Kúpa sa oplatí viac ako prenájom 9 079
  3. Osem tipov, kam cestovať počas sviatku na konci augusta 6 437
  4. Hodnotenie profesionála: Maldivy si užijete i s nižším rozpočtom 5 072
  5. Operácia očí je riešením pre každú profesiu 3 444
  6. S tanečnicou Katarínou Jakeš na výlete v Košiciach 2 617
  7. Hodnotenie profesionála: Hotely na Zakynthose prekvapia detailmi 2 246
  8. Private equity fondy priťahujú čoraz viac slovenských investorov 1 685
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Izrael má právo na obranu, no dnes pácha v Gaze genocídu.


95
Americký prezident Donald Trump a šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová si podávajú ruky počas stretnutia v škótskom Turnberry.

Clá pre vývozy EÚ do USA budú vo výške 15 percent.


TASR a 1 ďalší 39

Novinky zo slovenskej dezinformačnej scény.


6

Belgičan triumfoval na Elyzejských poliach druhýkrát v kariére.


a 1 ďalší 13
SkryťZatvoriť reklamu