Slovensko diskutuje o rozhodnutí Generálnej prokuratúry, ktorá prepustila na slobodu aj bývalého šéfa SIS Vladimíra Pčolinského a zrušila mu obvinenie. Cez sviatok ústavy sa zatiaľ diali rôzne demonštrácie - od extrémistických až po tie, ktoré organizovala v Košiciach aj strana Smer.
O Smere aj o protestoch hovorí europoslankyňa za Smer-SD MONIKA BEŇOVÁ.
Smer pritvrdzuje slovník. Na proteste v Košiciach Ľuboš Blaha označil ministra financií Igora Matoviča za fašistu. O prezidentke Zuzane Čaputovej povedal, že "zmarila referendum a zradila národ".
Robert Fico povedal, že Čaputová nadáva na spriatelené krajiny, ako sú Rusko a Bielorusko. Ministrovi zahraničných vecí Ivanovi Korčokovi odkázal, že jeho nadriadenou je americká veľvyslankyňa. Súhlasíte s týmito výrokmi?
Prejavy na tribúnach sú vždy viac emočné. Skôr si myslím, že pani prezidentka mohla zobrať do úvahy to, že petičné hárky za vypísanie referenda (o predčasných voľbách) podpísalo 600-tisíc ľudí v priebehu krátkeho času. Mohla túto informáciu spracovať aj inak ako obrátením sa na Ústavný súd, keďže sa dalo očakávať, že ten povie nie.
Rešpektujem každého politické rozhodnutie, pretože rešpektujem to, že krajina funguje tak, že existujú rôzne politické názory. Naši voliči súhlasia s politikou, ktorú robíme my, a politici, ktorí volili pani Čaputovú, súhlasia s jej politikou.
Monika Beňová
- od roku 2004 pôsobí ako europoslankyňa za stranu Smer –SD,
- od roku 2019 zastáva funkciu kvestorky Európskeho parlamentu,
- v roku 1999 spoluzaložila stranu Smer-SD, od vzniku do roku 2001 bola generálnou manažérkou strany,
- v rokoch 2002 - 2004 bola poslankyňou NR SR.
Je podľa vás Ivan Korčok podriadený americkej veľvyslankyni?
Ivan Korčok sa veľmi zmenil. Osobne som z neho veľmi sklamaná.
Pamätám si ho za čias, keď bol v našej vláde štátnym tajomníkom ministerstva zahraničných vecí. Pamätám si rozhovory, keď jeho postoje boli iné ako tie, čo deklaruje v súčasnosti. Zazneli na súkromných stretnutiach, takže ich nebudem prezentovať, ale ide o zahraničnopolitické postoje najmä vo vzťahu k Európskej únii.