BRATISLAVA. Prípad korumpovania Vladimíra Pčolinského bol od začiatku sprevádzaný zvláštnymi situáciami, dôkazy neboli pre verejnosť veľmi známe a pre viacerých odborníkov by nebolo prekvapivé, ak by nakoniec súd bývalého šéfa SIS oslobodil.
Kým však súd dostal možnosť celý prípad nestranne posúdiť, námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera prekvapivým spôsobom obvinenie zrušil.
Denník SME preto oslovil odborníkov z oblasti polície, advokácie a protikorupčných hnutí, aby uznesenie prokuratúry zhodnotili. K prípadu sa cez anonymnú analýzu vyjadrili aj prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry. Uznesenie podľa nich nemá v slovenskej histórii obdobu.

„Vzhľadom na uvedenú analýzu vyzývame generálneho prokurátora, aby preskúmal a vyhodnotil postup svojho námestníka,“ píše sa v analýze.
Celú situáciu sa vo štvrtok pokúsil vysvetliť aj samotný generálny prokurátor Maroš Žilinka, ktorý rozhodnutie Kanderu obhajuje. Urobil to však spôsobom, za ktorý si vyslúžil len ďalšiu kritiku. Na tlačovú konferenciu pustil len televízie a vo vestibule nechal stáť redaktorov SME, Denníka N a Aktuality.sk.
Generálna prokuratúra na to reagovala, že priestor dostali štyri celoštátne pôsobiace televízie a dve tlačové agentúry, pričom na požiadanie online médií zabezpečili aj možnosť online prenosu.
„Odmietame obvinenia, že by sme vybraným novinárom znemožnili klásť otázky k aktuálnej téme,“ píše sa v stanovisku prokuratúry.
Rozhodnutie nemusí znamenať koniec
Pčolinský bol obvinený v dvoch veciach pre korupciu a zneužívanie právomoci verejného činiteľa. V prvej veci údajne prijal úplatok 40-tisíc za obmedzenie odpočúvania Kollára a v druhej dal bývalému príslušníkovi NAKA Mariánovi Kučerkovi úplatok 10-tisíc eur, aby NAKA nerozpracovala spoločnosti Strabag a Alison. Vo väzbe bol od marca tohto roka.