BRATISLAVA. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu pripravuje stratégiu celoživotného vzdelávania na roky 2021 až 2030.
Ministerstvo to uviedlo v tlačovej správe, ktorú zaslal tlačový odbor rezortu. Stratégia reaguje na potrebu zabezpečiť celoživotné vzdelávanie a poradenstvo pre občanov, ktorí majú problém ako jednotlivci alebo pre skupiny obyvateľov, pri ktorých bol nájdený systémový nedostatok v oblasti zručností. Stratégia bude rozdelená do troch kľúčových tematických oblastí.
Kombinácie dosiahnutého vzdelania
Prvou je druhošancové vzdelávanie, v rámci ktorého chce rezort školstva umožniť ľuďom dokončenie základnej školy v kombinácii s nižším stredným odborným vzdelaním.
Následne sa rieši zvyšovanie atraktivity a kvality odborného vzdelávania a prípravy vznikom Centier excelentnosti.
Ďalší rozvoj Slovenského kvalifikačného rámca a Národnej sústavy kvalifikácií je prepojený so zákonným ukotvením Systému uznávania výsledkov neformálneho vzdelávania a informálneho učenia sa.
Podpora krátkych vysokoškolských programov
Zvyšovanie flexibility kvalifikačného systému je plánované docieliť tvorbou menších kvalifikácií a takzvanými mikrokvalifikáciami (mikrocertifikátmi) a taktiež sa pripravuje podpora zavedenia krátkych vysokoškolských programov.
Druhá tematická oblasť Základné zručnosti a občianske vzdelávanie sa sústreďuje na vytvorenie Národnej iniciatívy pre zlepšovanie základných zručností a pilotné intervenčné programy, rovnako aj na podporu občianskeho vzdelávania dospelých.
Tretia časť stratégie rieši nadrezortný charakter celoživotného vzdelávania a poradenstva a motiváciu občanov k celoživotnému vzdelávaniu.
Dôraz na učenie sa po celý život
Tieto ciele je plánované dosiahnuť vytvorením komplexného systému trasovania absolventov škôl a zmenou tvorby a koncepcie práce sektorových rád na podporu zefektívnenia poskytovania odborného vzdelávania a prípravy.

„Je nevyhnutné klásť dôraz na učenie sa po celý život, od predproduktívneho veku v škole až po odborné vzdelávanie počas zamestnania. Celoživotné vzdelávanie a jeho podpora je prítomné v každej vyspelej krajiny. V rýchlo sa meniacej dobe je absolútne prirodzené 'udržať krok' aj s pracovným trhom a schopnosti rýchlo reagovať na zmeny,“ povedala štátna tajomníčka Ministerstva školstva pre inklúziu, národnostné školstvo a celoživotné vzdelávanie Svetlana Síthová.
Podľa zistení Národnej stratégie zručností pre Slovensko je v súčasnosti na trhu práce ohrozených v dôsledku automatizácie a digitalizácie až 60 percent pracovných miest a 4,5 percenta dospelej populácie je zapojenej do procesu celoživotného vzdelávania, kým priemer krajín OECD sa pohybuje na úrovni 11 percent.
Rezort školstva chce preto reagovať na výzvy v oblasti zlepšenia pracovných zručností.