Bratislava 26. júna (TASR) - Právomoci vlády pri vysielaní vojakov do zahraničných operácií a pobyte cudzích vojsk na našom území by sa mali prostredníctvom novely Ústavy SR posilniť.
Zmeny navrhujú ministerstvá obrany, zahraničných vecí a spravodlivosti v analýze legislatívneho rámca rozhodovacieho mechanizmu na vysielanie ozbrojených síl do operácií medzinárodného krízového manažmentu. Materiál sa nachádza v medzirezortnom pripomienkovom konaní. V súčasnosti rozhoduje o vyslaní vojakov a prítomnosti zahraničných jednotiek na Slovensku vo všeobecnosti, až na niektoré výnimky parlament.
Terajšia úprava podľa analýzy síce umožňuje pôsobenie vojakov a jednotiek v mnohonárodných operáciách, avšak existujú niektoré právne obmedzenia, ktoré sa môžu stať vážnou prekážkou v naplňovaní záväzkov SR ako člena NATO a ďalších organizácií. Obmedzenia súvisia predovšetkým s nedostatočnou reflexiou zmien, ktoré nastali v charaktere bezpečnostných hrozieb po 11. septembri 2001 a potreby prijímať rozhodnutia často v extrémne krátkych časových lehotách - niekoľko dní.
Novela ústavy by tak mala umožniť delegovať na vládu právomoc rozhodnúť o nasadení jednotiek vyčlenených do síl rýchlej reakcie NATO alebo Európskej únie na základe rozhodnutia politického orgánu relevantnej medzinárodnej organizácie. Časový limit by bol do 60 dní, pričom vláda by musela o svojom rozhodnutí informovať Národnú radu SR. Súčasný stav je podľa materiálu nevyhovujúci, keďže vyslanie pri silách rýchlej reakcie je potrebné realizovať do piatich dní.
Právomoci vlády by sa mali podľa materiálu rozšíriť aj v oblasti rozhodovania o vyslaní vojakov do štruktúr NATO, EÚ a ďalších organizácií, ako i pri výcviku mimo územia Slovenska, prípadne na našom území. Kompetencie výkonnej moci by sa posilnili ďalej v prípade prítomnosti zahraničných vojsk na našom území, ak by išlo o spoločnú obranu proti napadnutiu.
Výnimkou, kedy môže prijať rozhodnutie o vyslaní vojakov mimo územia Slovenska vláda, je momentálne spoločná obrana proti napadnutiu (časový limit 60 dní) a humanitárna pomoc, vojenské cvičenia alebo mierové pozorovateľské misie. V týchto posledných troch spomínaných prípadoch stačí súhlas kabinetu aj pri pobyte cudzích jednotiek v SR.