BRATISLAVA. Hnutie Sme rodina je za otvorenie mimoriadnej schôdze parlamentu, ktorú žiada opozícia, ale nepodporí odvolanie Romana Mikulca z funkcie ministra vnútra.
V diskusnej relácii TV Markíza Na telo Michala Kovačiča to povedal predseda parlamentu a šéf Sme rodina Boris Kollár.
Podľa neho „nepopravia“ vlastného ministra a Robert Fica sa môže vyrozprávať na riadnej septembrovej schôdzi parlamentu.
Paragraf ako podmienka
Politici by mali byť zdržanliví a vyvarovať sa hodnotenia rozhodnutí súdov či generálnej prokuratúry, zhodli sa Kollár a šéf Hlasu Peter Pellegrini.
Reagovali na vyjadrenia niektorých lídrov koaličných strán po zrušení obvinenia viacerých osôb, okrem iného exšéfa SIS Vladimíra Pčolinského z korupcie.
Predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová cez týždeň kritizovala rozhodnutie generálnej prokuratúry na základe paragrafu 363 Trestného poriadku.
Koalícia teraz diskutuje o zmene tohto ustanovenia. Kollár povedal, že sa k odbornej veci vyjadrovala „bábkoherečka“.

V reakcii na Igora Matoviča (OĽaNO), ktorý zase hovoril, že nemá dušu namieste v súvislosti s postupom generálnej prokuratúry, Kollár poznamenal, že cieľom OĽaNO je protikorupčný boj a primárnym cieľom Sme rodina je sociálna oblasť.
Kollár zopakoval, že Sme rodina by odišla z vlády, keby koalícia odstránila paragraf 363, ktorý dáva generálnemu prokurátorovi oprávnenie zrušiť vznesené obvinenie.
Kollár zdôraznil, že v programovom vyhlásení vlády sa nehovorí o zrušení spomínaného paragrafu, ale o jeho preskúmaní.
Kollár a Pellegrini odmietajú spochybňovať rozhodnutie, ktoré generálny prokurátor prijal vo svojich zákonných kompetenciách.
"To rozhodnutie je odôvodnené na vyše 70 stranách s popisom desiatok pochybení," upozornil Kollár dôrazne odmietajúc, že by u generálneho prokurátora za prepustenie bývalého šéfa SIS - nominanta Sme rodina - intervenoval.
Poukázal pritom na to, že dotyčný paragraf 363 Trestného poriadku použila GP už aj v minulosti, zároveň pripomenul, že existujú informácie o manipulovaní svedeckých výpovedí.
"Ak si za čias Smeru niektorí sprivatizoval spravodlivosť, nie je možné, aby sa aj za tejto vlády udialo to isté, hoci aj v mene vznešeného cieľa boja proti korupcii," zdôraznil predseda parlamentu.
Žilinka mal pri voľbe širokú podporu
Líder strany Hlas Peter Pellegrini v relácii televízia Markíza uviedol, že sa generálna prokuratúra očierňuje. Podľa šéfa Hlasu mal Žilinka pri jeho voľbe v parlamente širokú podporu a nemusí byť preto nikomu vďačný.
Pellegrini upozornil, že právomoc generálneho prokurátora v prípade paragrafu 363 je nástrojom, ako zabrániť nespravodlivému obvineniu, pričom sa obeťou takéhoto zneužitia môže stať ktokoľvek.
Výroky namierené proti prokuratúre označil za zásah do delenia moci v štáte a za „džihád“. Podľa šéfa Hlasu paragraf 363 nikomu nevadil. Vyjadril presvedčenie, že rozhodnutie Žilinku povzbudí aj ďalších prokurátorov a policajtov.
Upozornil taktiež, že svojím rozhodnutím GP nezakázala opätovne vzniesť obvinenia, nariadila však urobiť to zákonným spôsobom.
Pellegrini chce hlavu Mikulca aj Lipšica
Obaja diskutujúci sa vyjadrili aj k situácii v polícii a rezignácii súčasného policajného prezidenta Petra Kovaříka.
Expremiér je presvedčený, že v prípade obvinenia šéfa polície z marenia spravodlivosti nešlo o Kovaříkovo autonómne rozhodnutie, ale že policajný zásah v kauze zmanipulovaných svedeckých výpovedí prerušil na pokyn ministra vnútra Romana Mikulca.
"Nemôže to skončiť tým, že odíde pán Kovařík, musí odísť aj pán minister Mikulec a myslím, že by si mal baliť kufre aj pán Lipšic," povedal Pellegrini naznačujúc, že v prípade sa mohol angažovať aj špeciálny prokurátor.