SME
Nedeľa, 19. september, 2021 | Meniny má KonštantínKrížovkyKrížovky

Koronavírus na Slovensku: Očkovať budú deti od päť rokov, schválili aj tretiu dávku (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili 396-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 553 obetí.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správy o koronavíruse sledujeme online minútu po minúte:

21:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

Skryť Vypnúť reklamu

20:51 SLOVENSKO Až 91 percent hospitalizovaných pacientov s Covid-19 nie je proti novému koronavírusu zaočkovaných alebo zaočkovaných iba jednou dávkou vakcíny. Na sociálnej sieti na to upozornilo ministerstvo.

20:07 SVET Iniciatíva COVAX zaisťujúca očkovacie látky proti koronavírusu i pre chudobnejšie štáty dnes oznámila, že tento rok by mala byť schopná poskytnúť vakcíny menej ako 20 percentám ľudí v rozvojových krajinách. Ide o oveľa menšie množstvo, než sa pôvodne očakávalo.

19:25 SVET Niekoľko stoviek ľudí protestovalo v centre bulharskej metropoly Sofia proti novým reštrikciám, ktoré majú v tejto krajine s najnižšou mierou zaočkovanosti v EÚ zabrániť šíreniu koronavírusu.

Bulharská vláda nariadila skrátiť otváracie hodiny v baroch a reštauráciách, ktoré tak po novom musia zatvárať svoje prevádzky najneskôr o 23.00 h. Kiná, divadlá, koncertné sály či fitnescentrá môže navštíviť iba obmedzený počet ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

17:10 SVET - Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus vyzval na "moratórium" v podávaní tretej dávky vakcíny . Toto moratórium by podľa neho malo platiť do konca roka.

Súvisiaci článok Šéf WHO žiada dočasné zastavenie očkovania posilňovacími dávkami Čítajte 

17:00 SVET - Do Česka prichádza ďalšia vlna koronavírusu. Poslancom zo zdravotného výboru to povedal český minister zdravotníctva Adam Vojtěch, podľa ktorého to ukazujú ich dáta.

Hospitalizácií je však menej ako vlani, čo podľa politika "dáva nádej, že počethospitalizácií nebude korelovať s počtom nakazených".

16:55 SVET - Švajčiarsko v snahe zastaviť štvrtú vlnu pandémie a zmenšiť tlak na nemocnice sprísni od pondelka viaceré protiepidemické opatrenia.

Pri vstupe do vnútorných priestorov vrátane reštaurácií sa budú musieť ľudia preukázať potvrdením o očkovaní, negatívnom teste či prekonaní ochorenia.

Skryť Vypnúť reklamu

16:50 SLOVENSKO - Spišská diecéza chce ponúknuť možnosť otestovať sa nezaočkovaným pútnikom pred stretnutíms pápežom Františkom.

Keďže výsledok nesmie byť starší ako 48 hodín, testovanie antigénovými testami sa uskutoční prostredníctvom Spišskej katolíckej charity v pondelok 13. septembra v popoludňajších hodinách.

16:25 SVET - Rakúska vláda prijala niekoľkostupňový plán opatrení proti šíreniu koronavírusu, ktorý sa odvíja od vyťaženia nemocníc. Okrem iného zavádza prísnejšie pravidlá pre nezaočkované osoby.

V prvej fáze - od 15. septembra -, resp. pri desaťpercentnej obsadenosti jednotiek intenzívnej starostlivosti (200 lôžok), budú musieť nezaočkovaní nosiť napríklad pri nakupovaní či vo verejnej doprave respirátory FFP2, bežné rúška už stačiť nebudú.

Skryť Vypnúť reklamu

Minister zdravotníctva však respirátory odporúča i pre očkovaných. Platnosť antigénových testov sa navyše skráti z terajších 48 hodín na 24 hodín. Výnimku budú mať žiaci, ktorí sú testovaní tri razy za týždeň.

16:15 SLOVENSKO - Prezidentka Zuzana Čaputová vyzýva Slovákov, aby zvážili očkovanie proti ochoreniu Covid-19.

15:55 SLOVENSKO - Podľa aktuálnych informácií a hlásení je celkovo v Košiciach a okolí pre pozitívny test na koronavírus v karanténe už 31 tried s takmer 800 žiakmi.

Informoval o tom Magistrát mesta Košice.

15:45 SLOVENSKO - Policajti za uplynulý týždeň zistili deväť prípadov porušenia lekárom stanovenej karantény a 66 prípadov porušenia povinnosti nosenia rúšok.

15:00 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva upozorňuje na novú vyhlášku Úradu verejného zdravotníctva, ktorou sa skracuje izolácia osôb pozitívnych na ochorenie Covid-19 a karanténa osôb, ktoré prišli do úzkeho kontaktu s pozitívnou osobou.

Skryť Vypnúť reklamu

14:55 SLOVENSKO - V súvislosti so zmenou režimu na podujatia s pápežom Františkom došlo ku konsenzu. Zhodnotil sa reálny záujem ľudí a situácia počas leteckých dní SIAF v Kuchyni. Uviedol to minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Na všetkých opatreniach proti šíreniu nového koronavírusu Lengvarský trvá.
Minister deklaroval, že podujatia v červených okresoch budú prebiehať v súlade s platným Covid automatom.

Úrad verejného zdravotníctva pripomína, že pre režim OTP v červených okresoch je limit pre vonkajšie podujatia 25 percent kapacity, ak sa nedá určiť, najviac 150 osôb.

Organizátor tiež musí mať zoznam účastníkov s telefonickým alebo mailovým kontaktom. Všetci účastníci tiež budú musieť mať rúška.

14:50 SLOVENSKO - Samosprávy na Slovensku sú pre štát významným partnerom , vyhlásil premiér Eduard Heger počas príhovoru na sneme Združenia miest a obcí Slovenska v Senci.

Skryť Vypnúť reklamu

Potvrdilo sa to podľa neho aj počas pandémie koronavírusu, zdôraznil preto dôležitosť pokračovania a prehlbovania vzájomnej spolupráce. Predseda vlády sa obecným a mestským samosprávam poďakoval za pomoc počas pandémie, hoci to pre nich podľa jeho vlastných slov nebolo vôbec ľahké.

14:20 SLOVENSKO - Podľa údajov z utorka je Slovensko na štvrtom mieste v rýchlosti rastu nových prípadov na svete.

Oproti minulému týždňu sa u nás zvýšil počet hospitalizovaných pacientov o 80 percent a počet ľudí, ktorí potrebujú umelú ventiláciu o 225 percent. Informovalo o tom ministerstvo zdravotníctva na tlačovej konferencii.

13:12 SLOVENSKO - Na Slovensku sa začnú očkovať deti od 5 do 11 rokov. Bude to na žiadosť rodiča a očkovanie bude dobrovoľné, musí ho však schváliť pediater alebo iný odborník. Informoval o tom minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Skryť Vypnúť reklamu

Zdravotníci, seniori, učitelia či pacienti dostanú tretiu dávku vakcíny. Pôjde o ľudí, ktorí sú osem mesiacov po podaní druhej dávky mRNA vakcíny.

Delta variant spôsobuje viac hospitalizácií, pričom ide najmä o starších ľudí. Medzi nezaočkovanými pozitívnymi ide asi o deväť percent, zo zaočkovaných končia v nemocnici menej ako tri percentá pozitívnych.

Súvisiaci článok Na žiadosť rodiča budú môcť lekári zaočkovať proti covidu aj deti od 5 rokov Čítajte 

13:05 SLOVENSKO - Testovanie žiakov na koronavírus v školách v Českej republike sa po tomto týždni skončí. V stredu na rokovaní školského výboru Poslaneckej snemovne to povedal minister zdravotníctva Adam Vojtěch a odôvodnil to tak, že situácia v školách sa nezhoršuje a je priaznivá.

V prvom kole testovania 2. septembra, teda minulý týždeň po začiatku školského roka, testy potvrdili 116 pozitívnych prípadov nákazy. Údaje z druhého kola testovania v pondelok 6. septembra sa zatiaľ vyhodnocujú, ale už naznačujú, že situácia sa v školách nezhoršila. Tretie kolo prebehne vo štvrtok 9. septembra.

Skryť Vypnúť reklamu

12:50 SLOVENSKO - Minister školstva Branislav Gröhling informoval, že 40-tisíc kloktacích PCR samotestov odhalilo v školách 14 infikovaných detí.

Do konca tohto týždňa by mali dostať testy všetky školy, ktoré o ne mali záujem. Ministerstvo školstva tiež rieši školy, ktoré ešte nedostali finančné prostriedky na dezinfekciu a chod počas pandémie.

Z dostupných údajov vyplýva, že na Slovensku sa aktuálne dištančne vzdeláva 170 tried, sú najmä v Štrbe, Rožňave, Svidníku a Humennom.

Súvisiaci článok Dištančné sa učí 9 353 žiakov v 170 triedach Čítajte 

12:45 SLOVENSKO - Tradičný jarmok sa v Žiari nad Hronom pre pandémiu neuskutoční ani tento rok. Ako na sociálnej sieti informoval primátor mesta Peter Antal, samospráva nechcela riskovať, že najmasovejšie podujatie v meste ohrozia protipandemické opatrenia.

"Žiarsky jarmok je obrovské trojdňové podujatie, ktorého organizácia si vyžaduje dlhodobú prípravu, značné úsilie a financie. Aj preto sme nechceli riskovať veľké straty, pokiaľ by sme museli jej konanie značne obmedzovať, alebo dokonca rušiť," uviedol primátor s tým, že rozhodnutie o zrušení tohtoročného jarmoku padlo už s predstihom počas jari.

Skryť Vypnúť reklamu

12:25 SLOVENSKO - Od štvrtka bude okres Rožňava zaradený v prvom stupni ohrozenia, teda v červenej fáze. Od pondelka bude podľa covid automatu v prvom stupni ohrozenia ďalších deväť okresov.

12:20 SLOVENSKO - Mesto Šaľa sa pri organizácii masových kultúrnych podujatí bude riadiť pravidlami OTP. Vstup na podujatie tak budú mať povolený ľudia po očkovaní, testovaní a tí, čo ochorenie prekonali.

Podľa radnice vďaka tomu môže mestské podujatia navštíviť maximálny počet ľudí. "Ak by sme nešli systémom OTP, v tom prípade by sme museli prijať obmedzenia množstva účastníkov. Kapacita by bola obmedzená na 1000 ľudí. Pri OTP môže byť na podujatí až 5000 osôb," informoval mestský úrad.

Nové pravidlá využije magistrát už počas nastávajúceho víkendu, kedy sa v Šali koná tradičný jarmok.

Skryť Vypnúť reklamu

11:55 SLOVENSKO - Od pondelka 13. septembra bude podľa Covid automatu v stupni monitoringu už len 22 okresov.

V stupni ostražitosti bude 47 okresov. V prvom stupni ohrozenia bude desať okresov.

Súvisiaci článok Covid automat: Väčšina okresov bude oranžová, desať bude červených Čítajte 

11:53 SVET - Indické úrady obmedzujú veľké náboženské slávnosti, ktoré sa začínajú tento týždeň a priťahujú obrovské davy ľudí.

Úrady varujú, že vo finančnej metropole Bombaj sa už začala nová vlna pandémie. Vlády jednotlivých štátov Indie, ktorá má 1,3 miliardy obyvateľov a v apríli až máji zažila ničivú vlnu koronavírusu, zakázali masové zhromaždenia.

Súvisiaci článok India obmedzuje náboženské slávnosti, má obavy z novej vlny covidu Čítajte 

11:52 SVET - Bulharsko má jednu z najvyšších úmrtností na ochorenie Covid-19 v Európskej únii a čelí ďalšiemu prudkému nárastu infekcií v dôsledku šírenia nákazlivejšieho delta variantu.

Napriek tomu však ľudia v tejto balkánskej krajine najviac váhajú s očkovaním proti COVID-19.

Skryť Vypnúť reklamu

11:45 SLOVENSKO - Popradskej nemocnici pribudlo nové špeciálne prístrojové a materiálne vybavenie pre covid oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny v hodnote 100-tisíc eur.

Aj takýmto spôsobom sa nemocnica postupne pripravuje na avizovanú tretiu vlnu pandémie. Podľa podpredsedu predstavenstva popradskej nemocnice Michala Neuwirtha však budú nové prístroje využité nielen počas nej, ale aj v budúcnosti.

10:55 SLOVENSKO - Matovič si myslí, že chronicky chorí pacienti a starší ľudia už dávno mali byť preočkovaní treťou dávkou.

Reagoval tak na utorňajšie vyjadrenie premiéra Eduarda Hegera, ktorý ohlásil, že sa na Slovensku začne očkovať treťou dávkou.

10:30 SLOVENSKO - V uplynulých dvoch týždňoch zaznamenal Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Rožňave výraznejší nárast nových prípadov ochorenia Covid-19.

Skryť Vypnúť reklamu

V rámci okresu evidujú dve ohniská, ochorenie sa však šíri aj komunitne. Pre TASR to uviedol regionálny hygienik Jozef Varga s tým, že protiepidemická komisia jednohlasne navrhla, aby bol okres Rožňava zaradený do červenej farby covid automatu.

10:01 SLOVENSKO - Za uplynulý deň sa dalo zaočkovať 1 380 ľudí. Celkový počet zaočkovaných prvou dávkou vakcíny je 2 394 521.

Druhú dávku vakcíny už dostalo 2 191 810 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 2 530 z nich.

10:00 SLOVENSKO – Laboratóriá za včerajšok otestovali 9 450 vzoriek PCR testov. Odhalili 417 infikovaných.

Za posledný týždeň je počet pozitívne testovaných na delta variant 356 vzoriek z celkového počtu 359 sekvenovaných vzoriek.

Predstavuje to 99,2-percentné zastúpenie.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Prešovskom kraji (82), nasleduje Košický (79), Žilinský (72), Bratislavský (50), Trenčiansky (43), Nitriansky (35), Trnavský (29) a Banskobystrický (27).

Skryť Vypnúť reklamu

Je medzi nimi 180 mužov a 237 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 189 489 a žien 207 415

Vykonalo sa tiež 11 032 antigénových testov, ktoré odhalili 133 nakazených.

Koronavírusu podľahol jeden ďalší človek. Celkový počet úmrtí "na Covid" je 12 553 a celkový počet úmrtí "s Covidom" je 2 458.

Počet ľudí, ktorí potrebujú hospitalizáciu, sa zvýšil o 13. V nemocniciach je momentálne 169 ľudí, potvrdené ochorenie má 126 z nich. Na JIS sú 15 pacienti, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 13 osôb.

9:48 SVET - Švédsko plánuje 29. septembra zrušiť väčšinu reštrikcií zameraných proti šíreniu koronavírusu, vrátane obmedzení pri zhromažďovaní sa ľudí a odporúčania práce z domu.

"Smerujeme k normálnemu bežnému životu, k spoločnosti bez reštrikcií," uviedla s poukázaním na vysokú mieru zaočkovanosti švédska ministerka sociálnych vecí Lena Hallengrenová.

Skryť Vypnúť reklamu

9:45 SVET - Pandémia vyvolaná koronavírusom SARS-CoV-2 mala v roku 2020 "ničivý" vplyv na boj proti AIDS, tuberkulóze a malárii.

Vo svojej správe to v stredu uviedol globálny fond zameraný na boj proti týmto chorobám.

7:06 SVET - Sudca v americkom štáte Ohio rozhodol, že nemocnicu nemožno prinútiť, aby pacientovi s chorobou Covid-19 poskytla neoverenú liečbu. Táto kauza sa týka antiparazitika ivermektín, ktoré niektorí lekári nasadzujú pacientom pri liečbe covidu, a to aj napriek varovaniam amerického Úradu pre kontrolu potravín a liekov (FDA) a Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) a iných odborných ustanovizní.

Súvisiaci článok V Ohiu lekárov nemožno nútiť k liečbe neoverenými liekmi, sudca zmenil príkaz kolegu Čítajte 

Ako v utorok informovala agentúra AFP, sudca Gregory Howard nedávno prikázal nemocnici West Chester Hospital v meste Cincinnati v štáte Ohio, aby 51-ročnému hospitalizovanému pacientovi Jeffovi Smithovi podávala v rámci liečby covidu liečivo ivermektín, ako mu ho predpísal jeho lekár. Smith je od 1. augusta napojený na umelú pľúcnu ventiláciu a jeho šance na prežitie sú nižšie ako 30 percent, dodali nemenované justičné zdroje.

Skryť Vypnúť reklamu

Sudca Michael Oster však v pondelok súdny príkaz vydaný kolegom Howardom zmenil. Vo svojom zdôvodnení Oster vyhlásil, že aj keď "všetci zúčastnení chcú, aby sa stav Jeffa Smitha zlepšil", lekárska obec ako celok nepodporuje používanie ivermektínu pri liečbe covidu a na základe existujúcich dôkazov konštatuje, že nie je účinný pri liečbe tejto choroby.

6:30 SVET - V Nemecku za posledných 24 hodín pribudlo 13 565 prípadov nákazy koronavírusom. Je to podobný prírastok ako pred týždňom (13 531).

Sedemdňová incidencia, ktorá uvádza počet novoinfikovaných na 100-tisíc obyvateľov za posledných sedem dní, mierne klesla z 83,8 na 82,7. Ešte pred týždňom dosahovala hodnotu 75,7.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 2. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 3. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 4. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu
 5. Slovenský orloj – svetová atrakcia
 6. Predplaťte si SME.sk s garanciou vrátenia peňazí
 7. Kanceláriám ešte neodzvonilo
 8. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér
 9. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých?
 10. Tam, kde sa ľahko verí na zázraky
 1. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 2. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 3. Vystúpte z radu, postavte si moderný dom podľa seba
 4. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 5. Poznáme slovenské cesty s najkrajším výhľadom!
 6. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 7. Mototechna tento rok predala už vyše 8 tisíc zánovných áut
 8. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 9. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 10. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 8 376
 2. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 8 022
 3. Slovenský orloj – svetová atrakcia 7 643
 4. Radosť zachytiť tieto krásne krivky 4 327
 5. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 347
 6. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí 2 974
 7. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 2 692
 8. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu 2 252
 9. Uznávané štúdio oživilo zanedbané štvrte. Prišlo do Bratislavy 1 825
 10. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte 1 622
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Sofia vo svojom štúdiu, v ktorom vznikajú nové piesne.

Predtým bol punkerom Vrabcom, dnes je Sofiou. Až teraz som to ja, hovorí


17. sep
Minister Matovič.

Kollárova strana by prípadne mohla prísť len o SIS.


8 h
Peter Sagan získal žltý dres pre celkového víťaza pretekov Okolo Slovenska 2021.

Slovenský cyklista si udržal žltý dres.


Sportnet a 1 ďalší 7 h

August býva vrchol uhorkovej sezóny. Je to síce nuda, ale aspoň sa nič nemôže pokaziť. Tento uplynulý bol výnimkou.


Neprehliadnite tiež

Deti prichádzajú na otvorenie školského roka na Základnej škole Hroncova 23 v Košiciach.

Záujem rodičov bol takmer päťkrát väčší ako ministerstvo predpokladalo.


56m

Vyšetrovateľ žiada pre muža väzobné stíhanie.


SITA 5 h

Meteorológovia vydali výstrahy prvého stupňa.


TASR 5 h
Veronika Remišová.

Ministerka investícií sa zastala zadržaných vyšetrovateľov.


TASR 6 h
Skryť Zatvoriť reklamu