BRATISLAVA. V kauze Dobroslava Trnku, ktorý sedem rokov skrýval Gorilu, vypovedá v utorok na súde jeho nástupca na generálnej prokuratúre Jaromír Čižnár.
Ten ešte v roku 2019 vyhlásil na tlačovke, že Trnka v minulosti chodil po prokuratúre a púšťal úryvky akejsi nahrávky. V tom čase vraj Čižnár ešte nevedel, že ide o Gorilu.
"Pán Trnka chodil s notebookom s tým, že má niečo nahraté. Bol tam aj nebohý pán Határ s tým, že má nejaký dar. Ja som to nepočúval, lebo ma to nezaujímalo. Boli to dve vety, z ktorých som nevedel, že to je to Gorila," vyhlásil Čižnár v roku 2019.
Takto mal vraj pustiť Gorilu na úrade vlády aj šéfovi Smeru Robertovi Ficovi. Samotný Fico to pred vyšetrovateľmi prípadu poprel.

Ako to teda bolo, Čižnár nechcel pred pojednávaním povedať. "Vyjadrím sa na súde, idem vypovedať," reagoval na otázky novinárov.
O pár minút neskôr už sudcovi Marekovi Filovi referoval, ako sa udalosti odohrali. Bolo to podľa neho v roku 2008 alebo 2009, s určitosťou to bolo pred voľbami v roku 2010.
Fico Trnkovi: Postav sa a vypadni
Prišiel za ním Trnka s tým, že by mal záujem o stretnutie s Ficom. O niekoľko dní či týždňov neskôr už Čižnára kontaktoval Fico a ponosoval sa mu, že Trnka atakuje jeho pobočníka Františka Határa a domáha sa stretnutia.
"Povedal som: čo mám s tým ja? Je to vaša vec. To sa opakovalo asi ešte dva- trikrát a už mi to liezlo na nervy," opísal udalosti Čižnár na súde.
Svojmu spolužiakovi z vysokej školy Ficovi napokon poradil, aby sa s Trnkom stretol. Súhlasil, avšak chcel, aby bol pri stretnutí prítomný aj Čižnár. Zrejme aby bol svedkom toho, čo sa udeje. K stretnutiu napokon došlo na úrade vlády o pár dní neskôr vo večerných hodinách.
Trnka vzápätí z USB pustil na notebooku krátky úryvok nahrávky, na ktorej Čižnár spoznal hlas Határa. Druhý hlas, teda hlas exšéfa Penty Jaroslava Haščáka, v tom čase nepoznal. Na nahrávke bola reč o tom, ako by sa dalo poslať sponzorské Smeru.
"To bolo všetko, bola to krátka sekvencia, potom zavrel notebook a ostalo ticho," opísal Čižnár. Fico sa opýtal, čo to má byť a na nahrávku reagoval stručne.

"Reakcia bola asi taká, že pán premiér mu povedal: postav sa a vypadni". Odznelo to vraj v drsnejších slovách a Čižnár podotkol, že to prerozprával jemnejšie. Na stretnutí potom ostal sedieť už len sám s Ficom.
"Sedeli sme tam možno asi desať minút a bavili sa, čo to malo znamenať," dodal ďalej Čižnár.
Celé stretnutie podľa neho trvalo asi dvadsať minút a sám bol rozčarovaný, že celý deň čakal na také zbytočné stretnutie. Dodnes vraj ľutuje, že sa nechal nahovoriť, aby šiel na také stretnutie.
Na súde sa Čižnár Fica zastal a tvrdil, že obsah nahrávky vtedy vôbec nepochopil a nepôsobil ani ako zháňanie peňazí pre stranu na čierno. Samému mu napadlo, či účelom nebolo ukázať Ficovi, že niekto nechodí poza jeho chrbát a zháňa sponzorské pre stranu bez toho, aby o tom vedel.
Čižnár v rámci svojej výpovede pripustil, že na rozdiel od Fica, s Trnkom v neskoršom období nemal ideálne vzťahy. S premiérom však bol vzťah kamarátsky, okrem oficiálnych udalostí spolu chodili aj na rôzne oslavy.
Trnka: Musel sa pomýliť
Trnka na jeho výpoveď zareagoval prečítaním vopred pripraveného vyjadrenia. Tvrdí, že Čižnár si pomýlil časové obdobia a že stretnutie s Ficom v podobe, v akej ho opísal Čižnár, nikdy neprebehlo.
Od roku 2006 sa vraj zúčastňoval každého rokovania vlády, a tak sa v ani v roku 2008 nepotreboval dožadovať stretnutia s Ficom či Határom, keďže s nimi bol v kontakte každý týždeň.
Inak to však bolo v roku 2006. Práve vtedy sa mu vraj do rúk dostala krátka nahrávka rozhovoru Haščáka s Határom.
"Nahrávka bola nejasná. (...) Preto som šiel za doktorom Čižnárom do jeho kancelárie na Krajskej prokuratúre Bratislava, kde som mu prehral disk a spýtal som sa ho, či to je hlas Františka Határa, nakoľko on ho už dlhodobejšie predtým poznal a bol v kontakte s Ficom a ďalšími predstaviteľmi strany Smer," povedal Trnka.
Keďže ani Čižnár si nebol istý, požiadal ho o stretnutie s Határom, ktoré prebehlo riadne cez deň na úrade vlády. Či tam bol prítomný aj Fico, si vraj Trnka nepamätá.
"Ja som túto nahrávku, ktorú jedinú som mal k dispozícii, prehral Františkovi Határovi. Ten skonštatoval niečo v tom zmysle, že môže to byť jeho hlas, že realizoval nejaké veci finančného zabezpečenia v rámci volebnej kampane. Z tej nahrávky nič zvláštne, nič trestné nevyplývalo," povedal Trnka.
Prečo teda išiel až na úrad vlády s nahrávkou, na ktorej nič trestné nebolo, nevysvetlil. Stretnutie podľa neho prebehlo na jeseň alebo v zime 2006.
Nahrávku rozhovoru Határa a Haščáka mal vraj od exšéfa SIS Ladislava Pittnera, s ktorým mal nadštandardné vzťahy.
Trnka tiež tvrdí, že pri opise stretnutia, z ktorého ho Fico údajne vyhodil z úradu vlády, sa musel Čižnár pomýliť. Fico ho totiž nikdy nevyhodil.
"Nemal som žiadne problémy s doktorom Ficom. Naopak, doktor Fico v tom čase, teda v roku 2008 či 2009, mohol byť oprávnene nahnevaný na doktora Čižnára ako svojho kamaráta, nakoľko tento zabránil sestre doktora Fica v kariérnom postupe na prokuratúre. Vzhľadom na situáciu som tento problém riešil ja," dodal Trnka.
Edo má rád kosti
Po Čižnárovi vypovedal na súde ďalší svedok, a to zamestnanec generálnej prokuratúry Miloš Bystriansky, ktorý má na starosti IT sekciu. Opísal, ako v minulosti šifroval isté súbory na Trnkov pokyn.
"Na požiadanie pána Trnku som na USB kľúč nahral nejaké CD. Oslovil ma, aby som zašifroval USB kľúč," povedal Bystriansky. Súbory zabezpečil heslom, ktoré mu zadal Trnka, dnes si ho už nepamätá. Marí sa mu však, že šlo o dlhú vetu súvisiacu s Trnkovým psom.
Dnes je známe, že keď polícia našla USB kľúč v dome Mariana Kočnera, bol zašifrovaným heslom "Edo má rád kosti". Práve Edo sa volal Trnkov vlčiak, s ktorým často chodil v maskáčoch na rybačku či dokonca na generálnu prokuratúru.
Pre výpoveďou Bystrianskeho sa Trnka chválil tým, že má skúsenosti so šifrovaním. Spomínal to pri opise vzťahov s Pittnerom. V minulosti totiž pracoval na dešifrácii takzvaných Mečiarových kaziet v kauze BMG a Horizont, s čím si nevedela poradiť ani SIS.
To, že by dával Bystrianskemu šifrovať Gorilu, však odmietol. Heslo so svojim psom vraj používal bežne na rôzne účely a ani to nepovažoval za šifru.
"Ako generálny prokurátor som disponoval rôznymi informáciami a mal som aj rôzne súbory, ktoré som používal na prednáškach či medzinárodných konferenciách," tvrdil. Podľa neho dával šifrovať informatikovi práve materiály tohto druhu. Ak by vraj potreboval zašifrovať Gorilu, šiel by za niekým, kto nepracuje na generálnej prokuratúre.
Pripustil, že sám by sa pri zabezpečovaní elektronických materiálov ďaleko nedostal.
"Doteraz nemám s IT technikou veľké skúsenosti, nerád ju používam a už vôbec neviem niečo naprogramovať," povedal Trnka. Práve preto mu Bystriansky pomáhal s viacerými vecami, a to aj na súkromných počítačoch.
Na utorkovom pojednávaní odzneli okrem svedeckých výpovedí aj viaceré listinné dôkazy, najmä týkajúce sa získavania dát z mobilu Mariana Kočnera.

Beata
Balogová
