SME
Utorok, 19. október, 2021 | Meniny má KristiánKrížovkyKrížovky

Pápež na Slovensku: Politici dúfajú, že návšteva Františka prinesie pokoj (minúta po minúte)

Pápež František priletel na štvordňovú návštevu Slovenska.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dnešný program pápeža na Slovensku

 • 15:30 Prílet na medzinárodné letisko v Bratislave
 • 15:30 Oficiálne prijatie na medzinárodnom letisku v Bratislave
 • 16:30 Ekumenické stretnutie na Apoštolskej nunciatúre v Bratislave a príhovor.
 • 17:30 Súkromné stretnutie s členmi Spoločnosti Ježišovej na Apoštolskej nunciatúre v Bratislave

Online: Návštevu pápeža sme sledovali minútu po minúte:

18:00 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

17:45 Verejný program pápeža Františka sa pre dnešok skončil. Začne sa znovu zajtra o 09:15 zdvorilostnou návštevou u prezidentky Zuzany Čaputovej, stretne sa aj s jej rodinou. N

a nádvorí Prezidentského paláca sa potom stretne aj s predstaviteľmi štátu, občianskej spoločnosti a diplomatického zboru.

Neskôr sa stretne s biskupmi, kňazmi, zasvätenými osobami, seminaristami a katechétmi v Katedrále sv. Martina v Bratislave, následne s predstavenými Štátneho sekretariátu.

Popoludní sa pápež František vyberie na návštevu centra Betlehem, ktoré sa stará o bezdomovcov a opustených. Následne sa na Rybnom námestí stretne aj so židovskou komunitou.

Program zavŕši stretnutím s predsedom parlamentu Borisom Kollárom a predsedom vlády Eduardom Hegerom.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Uzavrú Most SNP, pozrite si prehľad obmedzení počas návštevy pápeža Čítajte 

17:30 Začína sa súkromné stretnutie s členmi Spoločnosti Ježišovej na Apoštolskej nunciatúre v Bratislave.

17:18 Eľko odovzdal pápežovi obraz "dejiny reformácie" od Jany Krivošovej, ktorý zobrazuje zrod univerzálnej cirkvi a časť staroslovenských kresťankých dejín. Úplne dole sú osobnosti, ktoré niečo znamenali pre naše kultúrne dejiny.

Patrí k nemu aj manuál s výkladom.

17:17 Pápež sa teraz modlí na nunciatúre s prítomnými hosťami žalm Dobroreč duša moja pánovi, ktorý je súčasťou Vešpier. Je to večerná kňazská modlitba, ktorá sa má modliť po piatej poobede. Katolícki kňazi sa ju modlia každý deň.

17:09 František hovorí, že na Slovensku oceňuje, že tu je stále v pamäti porekadlo: Hosť do domu, Boh do domu!

František zdôraznil aj potrebu starostlivosti o chudobných. Zdôraznil, že len vtedy, keď sa cirkvi zastanú tých najslabších, dostane sa z pandémie chudoby naozaj celé spoločenstvo.

Skryť Vypnúť reklamu

"Ďakujem vám za vašu prítomnosť. Mierna a pohostinná povaha typická pre slovenský ľud, tradičné pokojné spolunažívanie medzi vami a vaša spolupráca pre dobro krajiny sú vzácne," dodal pápež. Predstaviteľov cirkví a náboženských spoločenstiev povzbudil, aby pokračovali v ekumenickej ceste, ktorá je vzácnym pokladom, ktorého sa netreba vzdať.

17:07 Pápež v príhovore naznačuje, že Slovania majú zmysel pre tajomstvo. Je to jedna z vecí, o ktorej hovoril František Mikloško v rozhovore pre SME, pre ktorú prišiel František práve na Slovensko.

Súvisiaci článok Mikloško: Cirkev sa vrátila do roku 1948 a uzavrela sa pred svetom Čítajte 

Pápež vyzval účastníkov stretnutia, aby si pomáhali navzájom a nepadli do pasce uspokojenia sa s "chlebom a niečím k tomu". Dodal, že toto riziko prichádza náhle, keď sa všetko znormalizuje a ustáli.

Skryť Vypnúť reklamu

"Tu, zo srdca Európy, ma to núti sa pýtať, či sme my, kresťania, nestratili horlivosť
ohlasovania a proroctvo svedectva?", vystríhal pápež pred stratou jednoty, ktorú ohlasoval Ježiš Kristus.

František vyzdvihol aj dielo solúnskych bratov Sv. Cyrila a Metoda.

"Títo bratia nech nám pomôžu pokračovať v ceste a pomáhajú rozvíjať medzi sebou bratské spoločenstvo. Napokon, ako si môžeme želať Európu, ktorá znova nájde svoje kresťanské korene, ak sme my sami vykorenení z plného spoločenstva? Ako môžeme snívať o Európe slobodnej od ideológií, ak nemáme odvahu postaviť Ježišovu slobodu pred potreby jednotlivých skupín veriacich?," konštatoval pápež.

17:00 Sloboda bratov a sestier je aj moja sloboda, povedal v príhovore František.

Skryť Vypnúť reklamu

"Som rád, že prvé stretnutie na Slovensku je s vami. Je dôkazom, že kresťanská viera je a chce byť v tejto krajine semienkom jednoty a kvasom bratstva. Cesta vašich komunít začala nanovo po rokoch ateistického prenasledovania, kedy bola náboženská sloboda znemožnená alebo tvrdo skúšaná. Potom konečne nastala sloboda," zdôraznil pápež.

Dodal, že cirkvi teraz spája úsek cesty, na ktorom zakusujú, aké je krásne, ale aj ťažké žiť vieru. "Existuje totiž pokušenie znova sa stať otrokmi už nie nejakého režimu, ale ešte horšieho otroctva. Toho vnútorného otroctva," uviedol
František.

16:50 Pápež František sa na stretnutí prvýkrát prihovoril Slovákom.

16:49 Pápež si podal ruku s generálnym biskupom evanjelickej cirkvi augsburského vyznania Ivanom Eľkom bez toho, aby mu ten pobozkal pápežský prsteň. Oproti minulosti je to tiež neprehliadnuteľný posun.

Skryť Vypnúť reklamu

16:45 Začalo sa Ekumenické stretnutie príhovorom Mgr. Ivana Eľka, ktorý je generálny biskup Evanjelickej cirkvi a.v. na Slovensku

"V dobre a napredovaní jedného je ukryté aj dobro a napredovanie druhých. Dnes už žiadna cirkev nemôže mať radosť zo sledovania kríz a konfliktov, umenšovania počtov či pohasínania viery. To cirkvi spoločne sťahuje dolu. Cirkvi sa však spoločne tešia z napredovania a rastu iných. Tak sa chce Ekumenická rada cirkví na Slovensku pozerať na návštevu pápeža Františka v SR."

16:28 Kolóna pápeža Františka prišla na Apoštolskú nunciatúru v Bratislave, kde sa začne Ekumenické stretnutie.

Načítavam video...

16:19 Podľa vyhlásenia prezidentky Čaputovej prvé slová pápeža pri ich stretnutí boli "Pozvali ste ma v decembri na Slovensko a dnes plním tento sľub."

Skryť Vypnúť reklamu

"V dobe, v ktorej žijeme, je poznačená bolesťou, smútkom, rozdeľovaním spoločnosti, môže byť jeho príchod naozaj nápomocný k stmeleniu, zmiereniu a pokoju," povedala Čaputová.

Hlava štátu sa s pápežom po prílete stretla v salóniku na bratislavskom letisku, kde sa ho opýtala, ako sa má. On jej podľa Čaputovej slov odpovedal, že sa cíti, akoby omladol, a táto cesta mu vlieva energiu.

Načítavam video...

16:05 Po prílete do Bratislavy bude program návštevy pápeža Františka pokračovať na Apoštolskej nunciatúre najskôr ekumenickým stretnutím a neskôr súkromným stretnutím s členmi Spoločnosti Ježišovej.

Na apoštolskej nunciatúre (veľvyslanectvo Vatikánu, pozn. red.) pri bratislavskom Horskom parku bude mať pápež František stretnutie s jezuitmi.

Skryť Vypnúť reklamu

Aj František je jezuita.

Je to jeden z najprestížnejších katolíckych rehoľných rádov, ktorí sa vyznačuje priam vojenskou disciplínou a dáva dôraz na vzdelanie svojich členov. Jezuiti sú tak považovaní za intelektuálov katolíckej cirkvi a v jej histórii zastávali vysoké pozície v jej hierarchii.

16:00 Svätý Otec je mužom lásky, pokory, úcty a ľudskej dôstojnosti. Pred príletom pápeža to uviedol premiér Eduard Heger (OĽANO).

"To, čo chcem, aby pápež zanechal na Slovensku, je pokoj a verím, že ho prinesie aj do politiky, a hlavne nám to pomôže odraziť sa a pozerať dopredu," hovorí Heger.

Dodal, že od návštevy pápeža má veľké očakávania a je to významná udalosť pre Slovensko.

15:58 Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) verí, že pápež František na svojej návšteve Slovenska upokojí spoločnosť, ktorá je veľmi rozoštvaná. Uviedol to pred príletom pápeža na bratislavskom letisku.

Skryť Vypnúť reklamu

"Bol by som rád, keby sme upokojili situáciu, a som presvedčený, že návšteva Svätého Otca ju môže upokojiť," povedal Kollár.

15:55 Pápež vystúpil z auta a išiel do príletovej haly. Tam by mal mať rozhovor s prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

15:52 Kytica, ktorú pápež František dostal pri privítaní, je vytvorená len z pôvodných slovenských druhov rastlín a bylín charakteristických pre náš región.

"Ide napríklad o ľubovník, starček, bedrovník, hlaváč, rebríček a prilbicu. Autorom kytice je florista Róbert Bartolen a okrem iného symbolizuje aj poďakovanie Bohu, že práve Slovákom daroval krajinu s takou krásnou prírodou," objasnil Strižinec.

15:47 Pápež František nastúpil do auta a opúšťa letisko. Na cesty si vybral najpredávanejšiu značku na Slovensku Škoda. Presúvať sa bude čiernymi modelmi Karoq a Enyaq. Pre Bratislavu platia viaceré dopravné obmedzenia.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Uzavreté ulice, odklonená MHD. Aké obmedzenia sprevádzajú návštevu pápeža? Čítajte 

15:45 Pápež za zastavil pri veriacich a zamával davu.

15:44 František Mikloško hovorí pápežovi Františkovi, že ho pozdravuje aj jeho manželka Jana.

15:43 Príchod hlavy katolíckej cirkvi môžete sledovať online.

15:40 Pápež František sa privítal s prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

Členovia detského folklórneho súboru Lúčka v krojoch z Važca privítali pápeža podľa tradície chlebom a soľou.

Na rozdiel od svojho predchodcu Jána Pavla II. nepobozkal pri príchode slovenskú zem.

15:33 Pápeža Františka by mal na bratislavskom letisku vítať aj bývalý trnavský arcibiskup Ján Sokol, ktorého vystriedal Robert Bezák.

15:30 Lietadlo s pápežom Františkom na palube pristálo na Letisku Milana Rastislava Štefánika v Bratislave. Na lietadle veje vlajka Slovenska a Vatikánu.

Skryť Vypnúť reklamu

Ide o štvrtú návštevu hlavy katolíckej cirkvi na Slovensku, prvú návštevu pápeža Františka.

Naposledy navštívila hlava katolíckej cirkvi, pápež Ján Pavol II., Slovensko v septembri 2003.

15:20 Pápež František nebude mať na rozdiel od svojho predchodcu Jána Pavla II. pri príchode na letisko M.R. Štefánika príhovor. Pápež Ján Pavol II. bol na Slovensku naposledy v roku 2003.

14:53 S pápežom Františkom priletí na Slovensko aj 80 novinárov, z toho dvaja zo Slovenska. Hlava katolíckej cirkvi je zvyknutá odpovedať na najrôznejšie otázky novinárov.

Keď sa v roku 2013 vracal zo Svetového dňa mládeže v brazílskom Rio de Janeiro spýtal sa ho novinár Andrea Tornielli, ktorý sa v talianskom denníku La Stampa venuje Vatikánu, čo má v taške, ktorú nesie v ruke zatiaľ čo ide po schodíkoch do lietadla.

Skryť Vypnúť reklamu

František mu trochu prekvapený a zároveň pobavený odpovedal. "Nebol kľúč k atómovej bombe! A čo je vo vnútri? Žiletka, breviár (kňazská modlitebná kniha, pozn. red.) a kniha na čítanie - o svätej Terézke," odpovedal František.

Hoci sa mu otázka novinára zdala trochu zvláštna povedal, že všetci musíme byť normálni.

14:33 Na bratislavskom letisku finišujú prípravy. Prichystané sú už kamery aj schody. Začínajú sa zhromažďovať ľudia.

Priamo na letiskovej ploche bude príchod sledovať aj približne 150 domácich a zahraničných novinárov.

"Svätého Otca budú vítať aj stovky veriacich z farnosti v bratislavských Vajnoroch, kde v roku 1990 celebroval svätú omšu pápež Ján Pavol II. pri svojej prvej návšteve SR," uviedol prezidentkin hovorca Martin Strižinec.

Skryť Vypnúť reklamu
Načítavam video...

13:35 Počas návštevy pápeža Františka na Slovensku môže dôjsť aspoň k formálnej rehabilitácii bývalého trnavského arcibiskupa Roberta Bezáka.

Nedá sa totiž podľa informácií SME vylúčiť, že ho pápež pozve na pódium počas slávenia omše a bude ju spolu s ostatnými slovenskými biskupmi slúžiť spolu s ním. Ak by sa tak stalo bola by to pre Bezáka veľká pocta.

Najväčší efekt by to malo, keby sa tak stalo na omši v stredu v Šaštíne. Bývalý trnavský arcibiskup sa k tomu nechcel vyjadrovať.

Počas nedeľnej kázne v Kaplnke Cirkvi bratskej v bratislavskej len povedal, že pápež možno urobí niečo, čo asi mnohým nebude sedieť.

Súvisiaci článok Rehabilitáciu od pápeža Františka neočakávam, hovorí Bezák Čítajte 

13:18 Pápež sa na záver poďakoval maďarskej kresťanskej komunite a všetkým, ktorí sa podieľali na organizovaní podujatia. Pápež František vyslovil "ďakujem" a "Boh vám žehnaj" aj v maďarčine.

Skryť Vypnúť reklamu

13:10 Pápeža Františka privíta na bratislavskom letisku spolu s prezidentkou Zuzanou Čaputovou aj verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová, predstaviteľ katolíckeho disentu František Mikloško, preživšia holokaustu Herta Vyšná a riaditeľka občianskeho združenia Plamienok zaoberajúceho sa rozvojom detskej domácej paliatívnej starostlivosti Mária Jasenková.

TASR o tom informoval prezidentkin hovorca Martin Strižinec.

"Tieto osobnosti symbolizujú hodnoty, ktoré prezidentku SR spájajú s pápežom Františkom: ochrana ľudských práv, slobody a demokracie a súcit s najslabšími a najzraniteľnejšími," vysvetlil.

Na privítaní Svätého Otca sa tiež zúčastnia predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina), premiér Eduard Heger (OĽANO), minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nominant SaS) a vedúci Kancelárie prezidenta SR Metod Špaček spolu s veľvyslancom SR pri Svätej stolici Marekom Lisánskym a primátorom Bratislavy Matúšom Vallom.

Skryť Vypnúť reklamu

12:57 Omša na Námestí hrdinov v Budapešti sa ukončila. Zúčastnilo sa na nej približne 130-tisíc ľudí aj z okolitých krajín.

Po omši sa pápež František presunie rovno na letisko v Budapešti odkiaľ priletí do Bratislavy. V lietadle sa aj naobeduje. Program pokračuje s časovým sklzom, príchod na Slovensko sa preto predpokladá okolo 16.h

12:50 Záujemcovia o podujatia majú do polnoci poslednú možnosť prihlásiť sa.

Ako pre TASR v nedeľu na obed potvrdil hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara, počet prihlásených ľudí sa blíži k 100-tisíc. Prihlásiť sa je možné do Šaštína, Prešova a Košíc.

Bez registrácie sa záujemcovia na verejné podujatia nedostanú. Registráciu do OTP sektorov organizátori uzavreli počas týždňa.

12:27 S pápežom Františkom sa má stretnúť aj Boris Kollár. Chce sa ho opýtať na názor napríklad na migráciu či budúcnosť cirkvi.

"Svet je iný, ako bol pred 200 - 300 rokmi, takže akým spôsobom sa bude cirkev modernizovať. Určite musí reflektovať na nové výdobytky vedy, techniky, poznania," uviedol.

12:09 Omša na záver 52. medzinárodného eucharistického kongresu sa koná na Námestí hrdinov v Budapešti. Podľa organizátorov sa na tomto mieste od nedeľňajšieho rána zhromaždilo 75-tisíc pútnikov z celej krajiny, píše AFP.

Len málo ľudí má rúška, pri vstupe nebolo potrebné sa preukázať negatívnym testom či certifikátom o očkovaní.

11:58 Polícia odporúča návštevníkom podujatí si vstupenku vytlačiť. Zároveň upozorňuje, že na vstup je potrebný aj občiansky preukaz. Kovové predmety treba mať na jednom mieste.

Vstupenky sa posielajú postupne. Konferencia biskupov Slovenska prosí preto záujemcov o trpezlivosť. Ako uviedol hovorca KBS Martin Kramara pre TASR, netreba sa obávať, že by neprišli.

11:20 Omša na Námestí hrdinov v Budapešti sa začína o desať minút. Sledovať ju môžete aj online.

Načítavam video...

11:10 Pápež František posvätí pri svojej návšteve Slovenska dva zvony, ktoré pri tejto príležitosti dala odliať obec Kvakovce. Zvony posvätí v utorok na štadióne Lokomotívy v Košiciach, kde absolvuje stretnutie s mládežou.

Posvätí aj základný kameň kaplnky, ktorá sa plánuje v rekreačnej oblasti Domaša Dobrá neďaleko prístavu výletnej lode Bohemia.

10:58 Predtým, ako sa na Námestí hrdinov v Budapešti o 11:30 začne svätá omša, pápež sa ešte stretol aj s predstaviteľmi Ekumenickej rady a niektorých židovských komunít.

Pápež v príhovore upozornil na "hrozbu antisemitizmu" v Európe a mimo nej.

"Som presvedčený, že hrozba antisemitizmu stále číha v Európe aj inde," povedal František. Túto hrozbu označil za "rozbušku", ktorá nesmie začať horieť. Najlepší spôsob, ako ju zneškodniť, je podľa pápeža spolupráca a podpora bratskej jednoty.

"Pápeža Františka som poprosil, aby nedopustil stratu kresťanského Maďarska," napísal Orbán po stretnutí na sociálnej sieti.

10:30 KDH vyzvalo v otvorenom liste politikov, aby si počas návštevy pápeža Františka na Slovensku dopriali tri dni pokoja. Ako informovala hovorkyňa KDH Lenka Halamová, kresťanskí demokrati tým apelujú na politikov, aby v čase rastúceho napätia neprekrývali útočnými a nenávistnými prejavmi posolstvá Svätého otca, ktorý chce na Slovensko priniesť zmierenie a odpustenie. Hnutie doručilo list lídrom politických strán.

„Pápež František je človekom pokoja. Naša krajina je dnes rozdelená na viaceré znepriatelené a bojujúce tábory, či už v politike, na facebooku alebo na ulici. Trojdňová návšteva pápeža sa ukazuje nielen ako obrovská pocta, ale tiež ako dôležité posolstvo a pozvanie pre každého z nás vybrať si cestu upokojenia namiesto nenávisti," píše KDH politikom.

10:07 Stretnutie pápeža Františka s Viktorom Orbánom, rovnako aj ďalšie stretnutia pápeža v Budapešti, sa konajú v Múzeu výtvarného umenia.

9:50 Pápež sa stretol s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Ich stretnutie by malo trvať 30 minút, prítomný na ňom je aj prezident János Áder.

9:37 Počas návštevy pápeža 14. septembra v Košiciach bude MHD v meste s výnimkou nočných liniek zadarmo.

Cestujúci sa však musia pripraviť aj na niekoľko zmien v hromadnej doprave. Informovala o tom Vladimíra Petrušová z Dopravného podniku mesta Košice.

9:25 Návšteva Františka bude štvrtou pápežskou návštevou na Slovensku. Predtým krajinu trikrát navštívil Ján Pavol II. - v rokoch 1990, 1995 a 2003.

Pre Františka to bude 34. apoštolská cesta počas jeho viac ako osemročného pontifikátu.

9:10 Návšteva pápeža znamená pre veriacich posilnenie viery i poctu pre celú krajinu, uviedol bývalý predseda Mosta-Híd Béla Bugár.

"Mnohí si pamätáme nadšenie, ktoré sprevádzalo prvú návštevu Jána Pavla II. Najmä jeho prvú návštevu, keď nám po páde predchádzajúceho režimu prinášal nádej, že budovanie krajiny na demokratických princípoch zvládneme," skonštatoval Bugár.

Návšteva pápeža znamená pre veriacich posilnenie viery i poctu pre celú krajinu.

Béla Bugár, bývalý politik

Podčiarkol, že ľudia aj v týchto časoch potrebujú podobnú podporu. Poukázal na dôsledky pandémie, ktorá podľa neho ľudí unavila, ale aj na opatrenia vlády, ktoré označil za chaotické.

"Žiaľ, aj prípravy na návštevu pápeža Františka sú chaotické, ľudia si nemôžu byť istí, či o ich bezpečnosť a zdravie bude dostatočne postarané," poznamenal a vyzval ľudí, aby boli počas stretnutia s pápežom opatrní a ohľaduplní. "Prejavujeme tým úctu a vďaku Svätému Otcovi za jeho návštevu práve počas pandémie," uzavrel.

8:38 V nedeľu popoludní o 15:30 sa na Slovensku na 12 minút rozoznejú zvony katolíckych kostolov, aby veriacich pozvali k modlitbe za pápeža Františka. Ten v tom čase pricestuje na návštevu Slovenska. Zvony budú zvoniť vo všetkých diecézach a eparchiách Slovenska, rozhodli biskupi Slovenska.

"Pozývam všetkých, ktorí prejavia záujem, aby zintenzívnili modlitby za jeho cestu k našim susedom a k nám. Sme pred príchodom Petrovho nástupcu, sprevádzajme ho s modlitbou," uviedol predseda Konferencie biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský. Podotkol, že ľudia majú byť milosrdní a pohostinní voči všetkým, ktorí sa túžia stretnúť s pápežom Františkom.

8:05 Pápež František pristál v Budapešti, informuje agentúra Reuters. Po oficiálnom privítaní ho čaká niekoľko stretnutí v Múzeu výtvarného umenia.

V lietadle smerujúcom do Maďarska pápež novinárom povedal, že obnovenie ciest považuje za veľmi dôležité. Na otázku o jeho nedávnej operácii reagoval, že sa cíti dobre.

Na letisku ho privítali podpredseda maďarskej vlády Zsolt Semjén, kardinál Péter Erdö a maďarskí biskupi. Pápež sa usmieval a krátko zamával deťom, ktoré ho prišli privítať. Následne nastúpil do auta, ktoré ho privezie do centra mesta.

8:00 Štvordňová návšteva pápeža na Slovensku ovplyvní nielen tých, ktorí sa chystajú na niektoré zo sprievodných podujatí. Zasiahne aj do života v Bratislave, Košiciach, Prešove či v Šaštíne, a to pre rozsiahle dopravné obmedzenia a výluky.

Denník SME pripravil prehľad toho, na čo si treba dať pozor a ktorým lokalitám bude lepšie sa v najbližších dňoch vyhnúť.

Súvisiaci článok Uzavreté ulice, odklonená MHD a kyvadlová doprava. Čo sprevádza návštevu pápeža? Čítajte 

7:30 Po prílete na bratislavské letisko privíta pápeža aj prezidentka Zuzana Čaputová. TASR o tom informoval jej hovorca Martin Strižinec.

Na letisku by mali byť pri pápežovom príchode aj predseda parlamentu Boris Kollár, predseda vlády Eduard Heger a ďalší ľudia.

7:00 Počas krátkej zastávky v Budapešti má pápež naplánované stretnutie aj s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Očakáva sa, že na tomto stretnutí sa zdôraznia rozdiely medzi názormi Františka a Orbánovou nacionalistickou a protiimigračnou politikou.

Zatiaľ čo pápež od začiatku svojho pontifikátu zdôrazňoval potrebu vítať ľudí utekajúcich pred vojnou a násilím a starať sa o nich bez ohľadu na ich vieru, maďarský premiér bojuje za to, aby sa tí, ktorých označuje ako "nelegálnych migrantov", nedostali do Európy.

6:40 Pápež František už odletel z Ríma. Do lietadla nastúpil na medzinárodnom letisku Fiumicino v talianskej metropole.

6:30 Pápež ešte v sobotu v predvečer svojej cesty zanechal na svojom oficiálnom twitterovom účte Pontifex odkaz veriacim.

"Zajtra začínam svoju apoštolskú cestu do Budapešti a na Slovensko. Žiadam všetkých, aby ma sprevádzali v modlitbe, a zverujem túto návštevu na príhovor toľkých hrdinských vyznávačov viery, ktorí v nepriateľstve a prenasledovaní vydávali na týchto miestach svedectvo evanjelia."

6:00 Podľa oficiálneho harmonogramu návštevy zverejneného Vatikánom by mal pápež o 6. hodine ráno odletieť z letiska v Ríme do Budapešti. V maďarskej metropole by mal pristáť 15 minút pred ôsmou, kedy je na programe oficiálne privítanie.

Ďalší program pápeža Františka v Budapešti:

 • 8:45 Stretnutie s prezidentom a premiérom v Múzeu výtvarného umenia
 • 9:15 Stretnutie s biskupmi v Múzeu výtvarného umenia
 • 10:00 Stretnutie s predstaviteľmi Ekumenickej rady a niektorých židovských komunít v Múzeu výtvarného umenia
 • 11:30 Svätá omša na Námestí hrdinov
 • 14:30 Rozlúčková ceremónia na letisku v Budapešti
 • 14:40 Odlet do Bratislavy

05:00 Využime návštevu Svätého Otca a skúsme sa zahľadieť do svojho vnútra, vyzval ľudí premiér Eduard Heger v sobotu, deň pred začiatkom oficiálnej návštevy pápeža na Slovensku.

Pápeža považuje Heger za silnú osobnosť a morálnu autoritu, ktorá spája.

"Vypočujme si pápežove posolstvá a vpustime do svojich duší pokoj, nadhľad a pochopenie. Pozrime sa okolo seba a zamyslime sa, koľko mostov sme spálili namiesto toho, aby sme postavili nové. Nestavajme bariéry, ale skúsme ísť na to jednoduchou cestou, cestou vzájomného rešpektu," uviedol premiér vo videu na sociálnej sieti.

04:00 V piatok večer, dva dni pred odletom do Maďarska a na Slovensko, zavítal pápež František do hlavnej mariánskej baziliky Santa Maria Maggiore v centre Ríma, kde navštívil kaplnku s obrazom Presvätej Bohorodičky "Salus populi romani".

Pápež František sa v kaplnke modlil za úspech tejto apoštolskej cesty a zveril ju do ochrany Matky Božej.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pandémia upozornila na automatizáciu. Nahradí ľudí technika?
 2. Šéf digitálnej platformy George: Čaká nás dekáda umelej inteligencie
 3. Hodnota peňazí klesá, takto ich ochránite
 4. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma
 5. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 6. Spánok – základ pevných vzťahov
 7. Šéf Accenture: Ak už príde človek do kancelárie, malo by to dávať zmysel
 8. Tiguan eHybrid: bežné problémy plug-in hybridov sa ho netýkajú
 9. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia
 10. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov
 1. Zahraničná študentská mobilita bez bariér
 2. Tiguan eHybrid: bežné problémy plug-in hybridov sa ho netýkajú
 3. Nechajte kryptomeny na Fumbi
 4. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov
 5. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia
 6. Hodnota peňazí klesá, takto ich ochránite
 7. Ako ušetriť v domácnosti, keď ceny energií budúci rok stúpnu?
 8. Ako uľahčiť opatrovanie seniorov doma
 9. IVECO S-WAY NP: Vydajte sa cestou udržateľnosti
 10. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 1. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 21 637
 2. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 9 454
 3. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov 8 099
 4. V centre Bratislavy je na predaj 5-izbový apartmán. Takto vyzerá 6 659
 5. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 4 655
 6. Bratislavu bude sprevádzať luxus 3 988
 7. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 939
 8. Bratovražedná vojna navždy zmenila Ameriku 3 855
 9. Aký polystyrén je najlepší na zatepľovanie? Sivý robí divy 3 572
 10. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma 3 556
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Robert Fico.

Smer chce nové referendum s dvoma otázkami.


9 h

Neprehliadnite tiež

Osada Budulov trápi primátora Moldavy aj obyvateľov mesta.

Primátor: Veľvyslanci sa sem chodia fotiť.


a 1 ďalší 9 h
Vodička si za volant sadla po tom, čo užila metamfetamín.

Obiehala kamión, spolujazdec zomrel.


9 h
Cestné rigoly v obci Pichne sú už opravené. Záber je z tohtoročného júla.

Župní poslanci im schválili 275-tisíc.


9 h
Skryť Zatvoriť reklamu