BRATISLAVA. Plánované mimoriadne rokovanie Výboru Národnej rady pre kultúra a médiá sa neuskutočnilo. Členovia výboru neschválili zastúpenie generálneho prokurátora Maroša Žilinku jeho zástupcom Jozefom Kanderom.
Zároveň odsúhlasili, aby Žilinku, ktorý sa ospravedlnil z dôvodu pracovnej vyťaženosti, pozvali na rokovanie výboru v piatok 10. septembra.
Generálny prokurátor mal vysvetliť svoje konanie
Žilinka mal na výbore vysvetliť, prečo na svojej minulotýždňovej tlačovej konferencii o zrušení obvinení umožnil prístup len niektorým médiám.

Člen výboru Roman Foltin (SaS), ktorý o vystúpenie šéfa prokurátorov požiadal, označil selekciu za možné porušenie tlačového zákona a zlý signál k verejnosti a nezávislým médiám.
Na tlačovú konferenciu GP SR, ktorá sa konala vo štvrtok 2. septembra, neboli vpustení novinári z redakcií Denník N, SME a Aktuality. Generálny prokurátor to vysvetlil kapacitou miestnosti, v ktorej sa konferencia konala.
Šéfredaktori spomínaných médií poslali otvorený list generálnemu prokurátorovi. Odmietli selektívny prístup k novinárom. Považujú za nepochopiteľné, že GP ignoruje tlačový zákon, ktorý zaručuje pre novinárov slobodný prístup k informáciám.
Žilinka v utorok zverejnil reakciu na sociálnej sieti, poukazuje v nej na to, že z tlačovej konferencie bol zabezpečený online prenos a zúčastnili sa na ňom štyri celoštátne televízie a dve tlačové agentúry.
"Aj s ohľadom na aktuálnu situáciu zabezpečovala účasť týchto médií relevantné pokrytie mediálneho priestoru pre informovanie verejnosti, preto nevznikla potreba vás a ani iné početné printové či online médiá o tomto vyhlásení osobitne informovať," zdôraznil Žilinka.
Dodal, že uznesenia boli aj zverejnené na webe GP. Médiá, ktoré poslali otvorený list, zároveň obvinil z porušovania tlačového konania tým, že šíria nepravdivé informácie o selekcii novinárov.
Žilinka sa podľa šéfa mediálneho výboru vyhýba nielen novinárom, ale aj poslancom
Generálny prokurátor sa vyhýba nielen novinárom, ale aj poslancom. Na tlačovej besede to vyhlásil predseda parlamentného výboru pre kultúru a médiá Kristián Čekovský z OĽaNO.
Čekovskému je „ľúto“, že Žilinka namiesto seba poslal svojho námestníka Jozefa Kanderu. „Považujeme to za neprípustnú selekciu novinárov, aby si generálna prokuratúra vyberala novinárov, ktorým chce odpovedať a ktorým nie,“ povedal Čekovský. Považuje to za snahu vyhnúť sa konfrontácii.
Čekovský uviedol, že Žilinka sľuboval transparentnosť a „toto má od nej ďaleko“.
V piatok 10. septembra sa má uskutočniť rokovanie ústavnoprávneho výboru parlamentu za účasti generálneho prokurátora. Podľa Čekovského navrhnú spojenie rokovania aj s mediálnym výborom pri otázke obmedzovania práce novinárov.
Poslanec mediálneho výboru Roman Foltin (SaS) je podľa svojich slov šokovaný zo správania Žilinku. Kritizoval ho za to, že poslal na výbor namiesto seba námestníka Kanderu. Poslanec Foltin poukázal na to, že predstavitelia štátnej správy a aj generálny prokurátor sú povinní prísť na schôdzu výboru a podať vysvetlenie. „Môžu poslať svojich zástupcov, ak s tým výbor súhlasí. Trváme na jeho osobnej účasti,“ poznamenal Foltin.
Poslanec SaS sa chcel pýtať Žilinku niekoľko otázok. Napríklad, prečo generálny prokurátor nepustil na tlačovú besedu niektorých novinárov. Prečo zvolanie tlačovej besedy neoznámil všetkým rovnako, ale vybral si len tie, ktoré uznal za vhodné.
Prečo neusporiadali tlačovú besedu vo väčšej miestnosti alebo vonku. Aké dôsledky voči sebe Žilinka vyvodí, ak sa potvrdí, že porušil tlačový zákon, konkrétne paragraf 3 – právo na informácie. Ako môže účinne bojovať proti mafii a politickým tlakom, keď sa bojí otázok od nezávislých novinárov.
Poslankyňa Jana Vaľová zo Smeru a nezaradený poslanec Tomáš Taraba kritizovali poslancov koalície, že im neumožnili doplniť uznesenie mediálneho výboru k Žilinkovi. Podľa Tarabu poslanci OĽaNO nemajú etické právo zvolávať výbor a pohoršovať sa, keď líder OĽaNO Igor Matovič v priamom prenose rozprával o skorumpovaných novinároch.